خانه یادداشت سیاسی بین الملل علم و فناوری حوزه و دانشگاه اجتماعی اقتصادی فرهنگ و هنر ورزشی
 
فلسفه تراشی مصطفی ملکیان برای جوکرهای ایرانی در شورش های خیابانی       ابداع نواری که نقش دستکش را ایفا می‌کند       پرداخت تسهیلات به ایثارگران سیل‌زده در سیستان و بلوچستان        تنها راه نجات، ادامه دادن راه شهیدان است       تاکید شهرداران کلانشهرهای کشور به همدلی و وحدت مردم ایران       ارتقای درجه شهرداری ها هرمزگان با ابلاغ وزارت کشور       قدرت آمریکا پوشالی و فراواقعی ست       تعطیلی لانه جاسوسی انگلیس و اخراج سفیر فاسدش در اسرع وقت       جزئیات جدید از دستگیری سفیر انگلستان       اعتراض شدید‌اللحن شورای راهبردی جنبش استادی ایران به شمخانی،ظریف و رحمانی فضلی       اجرای طرح مدیریت یكپارچه شهری پاسخ مناسبی به شرایط ویژه فعلی است       ارتقای فناوری‌ ایمنی خودروی‌های الکتریکی       دستور رهبر معظم انقلاب برای پیگیری کوتاهی‌ها یا تقصیرهای احتمالی       حاج اسماعیل بهترین بدیل حاج قاسم       جزئیات و علل شلیک پدافند به هواپیمای اوکراینی       درخواست 570 استاد دانشگاه برای پیوستن به نیروی قدس سپاه       سلطان قابوس درگذشت       سقوط هواپیمای مسافربری ناشی از خطای انسانی سیستم پدافندی بود       چهارمین جشنواره فجر تلاوت برگزار شد/ سعید عبدی رتبه نخست را کسب کرد       حاج قاسم ریشه در آسمان      
 
آخرین اخبار  


اساتید و دانشگاه  


معرفی آثار اساتید  


 

1398/09/05 3:17:18 PM

استادنیوز به بررسی آثار منفی افزایش بی اعتمادی اجتماعی می پردازد:

افزایش بی تفاوتی اجتماعی در جامعه افسرده 

بی تفاوتی اجتماعی را می‌توان یکی از معضلات پیش روی جامعه امروز دانست اتفاقی که خود می‌تواند زمینه ساز افزایش آسیب و تنش های اجتماعی شود.

افزایش بی تفاوتی اجتماعی در جامعه افسرده


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی استادنیوز، سرویس اجتماعی: بی تفاوتی اجتماعی را می‌توان یکی از معضلات پیش روی جامعه امروز دانست اتفاقی که خود می‌تواند زمینه ساز افزایش آسیب و تنش های اجتماعی شود به گونه ای که طبق مطالعات صورت گرفته بی تفاوتی اجتماعی را می‌توان زمینه ساز بروز مشکلات جدی در خانواده، روابط میان افراد جامعه و یا حتی در سیاست نیز عنوان کرد.

باید در نظر داشت که بی تفاوتی اجتماعی عاملی برای کاهش اعتماد اجتماعی و در نهایت انحطاط جامعه به حساب می آید اتفاقی که انتظار می رود راهکار های اساسی و کارشناسی شده برای حل آن ارائه شود چرا که در غیر این صورت سلامت جامعه به خطر خواهد افتاد که این خود می‌تواند هزینه های بسیار را به دولت علت و مردم تحمیل کند.

 بدیهی است که برخی از جامعه شناسان بر این باور هستند که بی تفاوتی اجتماعی یکی از محصولات جامعه در حال گذار است چرا که بر اساس مولفه های این جامعه ، عدم وجود ثبات و یا بروز مشکلات در رفتارها و خرده فرهنگ های مردم به راحتی به چشم می خورد بنابراین جامعه در حال گذار همواره یکی از آسیب پذیر ترین جوامع و همچنین مشکل زا ترین به حساب می آیند.


عدم نظرخواهی از مردم و افزایش بی تفاوتی اجتماعی

یک  مشاور خانواده درباره  علت بروز بی تفاوتی اجتماعی در جامعه گفت:  اصلی ترین دلیل بی تفاوتی اجتماعی را می‌توان در این مهم جستجو کرد که زمانی که ما نظری را در جامعه ارائه می دهیم تمایل داریم که اثر آن را تصاحب معنی مشاهده کنیم البته بی تفاوتی اجتماعی دلایل مختلفی نیز دارد اما این در حالی است که بی توجهی به نظر و عقیده افراد خود می‌توانند در زمره اصلی ترین دلایل بروز بی تفاوتی اجتماعی قرار بگیرد.

مریم رامشت در گفتگو با خبرنگار استادنیوز اظهار داشت: زمانی که از فرد به عنوان یک بازوی اجتماعی نظر و دیدگاه خواسته نمی شود به طور طبیعی فرد کم کم نسبت به اینکه دیدگاهی ارائه دهد بی تفاوت خواهد شد و یا اینکه اگر نظر و یا دیدگاهی از جامعه طی یک نظر سنجی بخواهد فرد می بیند که زمانی که نظر او چندان حائز اهمیت نیست بنابراین تمایل چندانی در شرکت در نظرسنجی ها نیز نخواهد داشت. به عبارت دیگر زمانی که انتظارات فرد از سوی جامعه برآورده نمی‌شود دیگر انگیزه و تمایل چندانی برای مشارکت های اجتماعی و یا اعمال نظر نیز وجود نخواهد داشت.


نقش صداقت در افزایش بی تفاوتی اجتماعی

وی در ادامه افزود: یکی دیگر از دلایل بروز بی تفاوتی اجتماعی را می‌توان در عامل صداقت جستجو کرد بدین معنا که زمانی که فرد احساس کند که متولیان سلامت جامعه و غیره صادق هستند و پنهان کاری وجود ندارد  به طور حتم فرد بیشتر تمایل دارد که نظرات خود را بیان کنند چرا که مرجعی با صداقت آن را بررسی می کند  و در صورت نیاز آن را عملیاتی خواهد کرد. از این رو کم رنگ شدن صداقت در جامعه خود نقش بسزایی در افزایش بی‌تفاوتی اجتماعی دارد.

رامشت گفت: متاسفانه امروزه بسیاری از تصمیم گیری ها با نظرسنجی و نظرخواهی از مردم صورت نمی گیرد که این خود می تواند عاملی موثر برای  افزایش بی تفاوتی اجتماعی شود. به عنوان مثال در یک جامعه مترقی حتی برای نامگذاری خیابان از اهالی نظرسنجی به عمل می آید که این عاملی تعیین کننده برای افزایش مشارکت اجتماعی است.


جامعه افسرده و افزایش بی تفاوتی اجتماعی

 وی ادامه  داد: متاسفانه امروزه درباره مسائل کلان و یا خرد اجتماعی اقتصادی و یا حتی سیاسی نظرسنجی از مردم و من نمی آید که این مهم در ناامیدی مردم بسیار موثر می باشد. یکی دیگر از دلایل بروز ناامیدی اجتماعی تم افسرده جامعه است. بدین معنا که افرادی که شاد نیستند و از نشاط چندانی نیز برخوردار نمی باشند دیگر هیجان و یا انگیزه برای مشارکت های اجتماعی نیز نخواهند داشت. یعنی یک جامعه به نسبت افسرده و خموده، افراد آن نسبت به تغییرات محیطی تغییرات اجتماعی سیاسی و اقتصادی به طور تقریبی بی تفاوت هستند.

رامشت درباره دیگر آثار منفی بی تفاوتی اجتماعی گفت: بی‌تفاوتی بنا به هر دلیلی باشد می‌تواند آسیب‌های جدی بسیاری را به جامعه تحمیل کند.


از دست دادن سرمایه اجتماعی با افزایش بی تفاوتی

وی در ادامه افزود: باید توجه داشت که زمانی که مردم جامعه دیدگاه و نظرات خود را بنا به هر دلیلی ابراز نمی کنند در واقع ما یک سرمایه اجتماعی و یک سرمایه عظیم ملی را به انفعال کشانده ایم. از این رو باید مردم جامعه نظرات خود را بیان کنند و نظرات آنها موثر باشد. هرچقدر این چرخه معیوب رواج یابد افسردگی در میان مردم جامعه نیز افزایش پیدا خواهد کرد که این خود باعث می شود که جامعه یک جامعه رشد یافته نباشد.

رامشت گفت: جامعه ای که در آن بی تفاوتی اجتماعی به چشم بخورد تحولات نیز به نحوی صحیح و سازمان یافته و کارشناسی شده صورت نخواهد گرفت همچنین در این جامعه هیجان مثبت نیز دیگر به چشم نخواهد خورد که این بسیار خطرناک خواهد بود هرچند امروزه اقداماتی به صورت کنت در حال انجام است اما اساس یک جامعه سالم این است که ما سرمایه اصلی جامعه را به کار ببریم.


شایسته‌سالاری عاملی برای کاهش بی تفاوتی اجتماعی

وی در پاسخ به سوال خبرنگار ما مبنی بر اینکه شایسته سالاری چه تاثیری در کاهش بی‌تفاوتی اجتماعی دارد گفت: به یقین شایسته سالاری می تواند نقش بسزایی در کاهش بی تفاوتی اجتماعی داشته باشد. به طور حتم اگر ما بتوانیم در مناصب اجتماعی و یا سیاسی از افراد شایسته استفاده کنند شاید دیگر رجوع به نظر مستقیم مردم ضروری نباشد و همچنین افراد به افراد شایسته اعتماد و اطمینان بیشتری داشته باشند.

رامشت در پایان خاطر نشان کرد: افزایش بی تفاوتی اجتماعی می‌تواند زمینه‌ساز کاهش اعتماد اجتماعی نیز شود اتفاقی که خود زمینه ساز بروز آسیب ها و تنش های اجتماعی متعدد خواهد بود بنابراین ارائه راهکارهای موثر و قابل اجرا برای افزایش مشارکت اجتماعی خود می تواند عاملی تاثیرگذار برای کاهش بی تفاوتی اجتماعی باشد.

انتهای یاداشت///
الهام صمدزاده


 

 
یادداشت  


گفتگو  


گزارش  


جراید   
www.ostandnews.ir   تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرگزاری استاد نیوز است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است . پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز