خانه یادداشت سیاسی بین الملل علم و فناوری حوزه و دانشگاه اجتماعی اقتصادی فرهنگ و هنر ورزشی
 
مشکلات اقتصادی عاملی برای کاهش تمایل به فرزندآوری       نرخ دلار در بودجه سال ۹۹ برای کالاهای اساسی ۴۲۰۰ تومان است       فرسودگی ناوگان حمل و نقل عمومی، مشکل امروز شهرهای بزرگ کشور       آمریکایی‌ها تاثیری در امنیت خلیج فارس ندارند       ویلموتس بیشتر از ۷۵۰ هزار دلار غرامت می‌خواهد       پلیس آمادگی برخورد با هرگونه ناامنی را در کشور دارد       کسب درآمد ۹۵۰ میلیارد تومانی تنها از پارک حاشیه ای خودرو در منطقه 2تهران/ دولت به شهرداری ها بدهکار است       استقلال و بازهم خطر حذف از آسیا!        پرورش خلاقیت کودکان مهمترین وظیفه والدین       سرمایه گذاری و تامین منابع پایدار؛محور نشست هم اندیشی شهرداران کلانشهرهای کشور       رهبر فرزانه انقلاب: رافت اسلامی مبنا باشد       انتصاب نماینده جدید ولی‌فقیه در استان لرستان از سوی امام خامنه‌ای       حنای آمریکا برای ملت ایران رنگی ندارد       وقتی دولت سراغ راحت‌ترین طرح رفت       درآمد ۳۱ هزار میلیارد تومانی طرح اصلاح قیمت بنزین در اختیار اقشار آسیب‌پذیر قرار می‌گیرد       ایران هیچ مشکلی برای تجدید روابط با عربستان سعودی ندارد       هدف آل‌سعود این است که جنگ شیعه و سنی ایجاد کند       ۱۰ مجلس ، ۱۰ تصویر       کسانی که صرفاً معترض و نگران آینده بودند آشوبگر نیستند       فضای مجازی زمینه ساز رونق گرفتن بساط رمالها      
 
آخرین اخبار  


اساتید و دانشگاه  


معرفی آثار اساتید  


 

1398/08/19 2:13:34 PM

استاد نیوز به بررسی دلایل افزایش مهاجرت می پردازد:

نبود شغل عاملی برای افزایش مهاجرت 

کاهش فرصت های شغلی یکی از مهم‌ترین دلایل افزایش آمار مهاجرت به حساب می آید چرا که در سالهای گذشته به دلیل عدم وجود ثبات شغلی و هم چنین نبود و فرصت‌های شغلی به اندازه کافی بسیاری از افراد دارای تحصیلات تکمیلی بیشتر به دلیل داشتن شغل مناسب و آتیه به کشور های دیگر مهاجرت کرده‌اند.

نبود شغل عاملی برای افزایش مهاجرت


 به گزارش پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز؛ طی چند سال گذشته شاهد افزایش آمار مهاجرت از کشور هستیم که این خود به یقین می تواند پیامدهای منفی بسیاری را از نظر فرهنگی اجتماعی و اقتصادی به دنبال داشته باشد.

گفتنی است که کاهش فرصت های شغلی یکی از مهم‌ترین دلایل افزایش آمار مهاجرت به حساب می آید چرا که در سالهای گذشته به دلیل عدم وجود ثبات شغلی و هم چنین نبود و فرصت‌های شغلی به اندازه کافی بسیاری از افراد دارای تحصیلات تکمیلی  بیشتر به دلیل داشتن شغل مناسب و آتیه به کشور های دیگر مهاجرت کرده‌اند که این خود باعث افزایش هزینه‌های دولت شده است چرا که دولت برای تحصیل افراد متحمل هزینه‌های نسبت سنگین می باشد بنابراین خروج افراد تحصیل کرده از کشور از نظر مالی نیز برای دولت بسیار سخت خواهد بود.

 از سوی دیگر باید خاطرنشان کرد یکی دیگر از دلایل مهاجرت را می توان به دلیل انگیزه های خانوادگی عنوان کرد بدین معنا که بیشتر افراد تنها به دلیل اینکه افراد خانواده در کشور دیگری  زندگی می کنند  اقدام به مهاجرت می کنند البته طبق بررسی های به عمل آمده میزان این نوع مهاجرت نیز در مقایسه با دیگر دلایل مهاجرت بسیار بالا است.

کسب درآمد های بالا را می توان  از جمله دیگر دلایل مهاجرات دانست بدین صورت که طی چند سال گذشته بسیاری از پرستاران مهندسان و یا افراد شاغل در رشته های دیگر تنها به دلیل کسب درآمد بیشتر در کشورهای دیگر اقدام به مهاجرت کرده اند که این خود می تواند نشان از وضعیت نامناسب میزان درآمد داشته باشد چرا که امروزه میانه میزان درآمد و میزان هزینه ها ارتباط معناداری وجود ندارد که این خود انگیزه مهاجرت را برای برخی از افراد شاغل تقویت کرده است.

دستیابی به آزادی های بیشتر را می توان از جمله دیگر دلایل مهاجرت عنوان کرد چرا که بر اساس تحقیقات به عمل آمده و به راحتی می توان این ادعا را داشت که بسیاری از افراد تنها به دلیل داشتن آزادی‌های بیشتر به مهاجرت مبادرت می ورزند اما این در حالی است که باید یادآور شد که مهاجرت به یقین برای فرد نیز با مشکلات عدیده ای مواجه خواهد شد به خصوص افرادی که از تحصیلات و یا مهارت چندانی نیز برخوردار نیستند به گونه‌ای که هر ساله شاهد آمار بالایی است مهاجرت های غیر قانونی هستیم که این خود در برخی از موارد منجر به از دست دادن جان افراد و یا بازگشت به کشور علی رغم و از دست دادن پس اندازهای مالی آنها شده است اتفاقی که برای فرد از نظر روحی اقتصادی نیست تبعات منفی گسترده ای را به دنبال خواهد داشت.

از سوی دیگر باید خاطرنشان کرد که در حال حاضر مهاجرت به صورت قانونی نیز با مشکلات و دست انداز های فراوانی مواجه است به گونه ای که فرد برای مهاجرت باید راه طولانی و پر پیچ و خمی را طی کند به گونه ای که برخی از افراد در طول راه از انجام مهاجرت نیز صرف نظر می‌کنند.


مهاجرت عاملی برای تامین نیروی انسانی

آنچه مسلم است مهاجرت برای کشورهای مهاجر پذیر می تواند آثار مثبتی را به دنبال داشته باشد به گونه ای که در بسیاری از موارد این مهاجران می تواند نیروی انسانی لازم را برای کشور مبدا تامین کند نیروی کاری که از نظر اقتصادی نیز می تواند برای آن کشور بسیار مقرون به صرفه باشد اما این در حالی است که کشورهای مهاجرفرست با چالش کمبود نیروی انسانی متخصص و آموزش دیده مواجه خواهند شد بنابراین تامین فرصت های لازم برای ماندن افراد در کشور می تواند در آینده برای تامین نیروی کار آموزش دیده و متخصص بسیار کارگشا باشد.


 افزایش آمار سالمندان در سایه مهاجرت

پر واضح است که در بیشتر موارد افراد جوان‌تر اقدام به مهاجرت می‌کنند و در مواردی  نادر افراد مسن به مهاجرت تن می‌دهند از این رو بنا به اظهار نظر جمعیت شناسان یکی از مهمترین پیامدهای منفی مهاجرت برای کشورهای مهاجرفرست را می توان افزایش آمار سالمندان عنوان کرد اتفاقی که به یقین بار مالی بیشتری را به دولت تحمیل می کند.


افسردگی آفتی برای مهاجران

باید در نظر داشت که در بسیاری از موارد افرادی که اقدام به مهاجرت می کند بنا به دلایل مختلف به افسردگی، از دست دادن انگیزه و غیره مبتلا می شوند اتفاقی که در بیشتر موارد منجر به بازگشت فرد و یا افزایش افسردگی و مشکلات روحی و روانی عدیده خواهد شد. به گونه ای که در برخی از موارد فرد نمی‌تواند چندان به اهداف از پیش تعیین شده خود دست یابد.

انتهای یاداشت///
الهام صمدزاده


 

 
یادداشت  


گفتگو  


گزارش  


جراید   
www.ostandnews.ir   تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرگزاری استاد نیوز است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است . پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز