خانه یادداشت سیاسی بین الملل علم و فناوری حوزه و دانشگاه اجتماعی اقتصادی فرهنگ و هنر ورزشی
 
زنگ‌خطر خالی شدن روستاها به صدا درآمد       رونق اقتصاد روستایی با توسعه بوم گردی       پای هر میز مذاکره‌ای که به نفعمان باشد، می‌نشینیم       مسئله فساد برای همه رنج‌آور شده است       تلاش ما مشارکت پررنگ‌ مردم در انتخابات است       کاهش نقش خانواده عاملی برای رواج ازدواج سفید       آوار برداری تمام شد/ تخریب هشتاد روستا        مقصد جدید راهزنی نفتی       نبود شغل عاملی برای افزایش مهاجرت       مدال وقف طلایی تر از مدال پاراالمپیک       تحریم بخش عمرانی، نقطه پایان جنگ روانی آمریکا/ ساخت و ساز ایران متکی به صنایع داخلی است       پاسخ رئیسی به اظهارات روحانی: با سیاسی‌کاری و دوقطبی‌سازی مبارزه با فساد را ترک نمی‌کنیم       یک ریال و یک دلار در این دولت گم نخواهد شد       وقف کتاب ترویج دانایی و انسانیت       وقف گردشگری رونق دهی به اقتصاد استان سیستان و بلوچستان       مدرسه سازی با وقف گره خورده است       توسعه کشورها در گرو سرمایه‌گذاری در آموزش کودکان است/ آموزش‌ پیش از مدرسه در ایران كیفیت ندارد       دشمن نمی‌تواند؛ اما برای مواجهه با تهدیدات باید پیش بینی کرد       نقش شهرها در کنترل تغییرات اقلیمی       هوشمندسازی با توجه به هویت هر شهر متمایز است      
 
آخرین اخبار  


اساتید و دانشگاه  


معرفی آثار اساتید  


 

1398/08/13 4:28:26 PM

استادنیوز به بررسی دلایل افزایش خشونت در جامعه می پردازد:

کاهش کارکرد خانواده و افزایش خشونت 

بسیاری از روانشناسان بر این باور هستند که کاهش کارکرد خانواده یکی از مهمترین دلایل افزایش خشونت در میان افراد جامعه است، چرا که زمانی که فرد نمی تواند در خانواده سالم و کارکردی زندگی کند و مشکلات خود را در آن حل و فصل کند به یقین با بروز کوچکترین مشکل رفتارهای خشونت آمیز از خود نشان می دهد.

کاهش کارکرد خانواده و افزایش خشونت


پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز؛ متاسفانه طی سال های اخیر شاهد افزایش خشونت در جامعه هستیم که این خود می تواند تبعات منفی گسترده ای را نیز به دنبال داشته باشد.

گفتنی است بسیاری از روانشناسان بر این باور هستند که کاهش کارکرد خانواده یکی از مهمترین دلایل افزایش خشونت در میان افراد جامعه است، چرا که زمانی که فرد نمی تواند در خانواده سالم و کارکردی زندگی کند و مشکلات خود را در آن حل و فصل کند به یقین با بروز کوچکترین مشکل رفتارهای خشونت آمیز از خود نشان می دهد هر چند در این مجال باید متذکر شد که نبود آموزش های لازم برای مهار رفتارهای خشن و غیر متعارف نیز در رواج خشونت بسیار موثر می باشد.


افزایش ناکامی ها عاملی برای بروز خشونت

یکی دیگر از دلایل افزایش رفتارهای خشونت آمیز در جامعه را می‌توان افزایش ناکامی‌ها عنوان کرد، چرا که هر گاه فرد بنا به دلایل مختلف نتواند به اهداف و یا جایگاه مد نظر خود دست یابد به یقین به دنبال راهکاری برای انتقام‌جویی و یا نشان دادن اعتراض خود به جامعه خواهد بود. از این رو بروز رفتارهای خشونت آمیز  در چنین شرایطی امری بدیهی به نظر می‌رسد.هر چند افزایش تبعیض های جنسیتی را نیز می توان در زمره دیگر دلایل بروز خشونت عنوان کرد چرا که در جامعه ای که زنان به این باور برسند که نمی توانند از حقوقی برابر با مردان برابر برخوردار باشند و تحت عناوین مختلف حقوق ابتدایی آنها نیز نادیده گرفته می‌شود. به یقین به دنبال راهکاری برای نشان دادن اعتراض خود به تبعیض های جنسیتی هستند که این مهم را می‌توان به افزایش خشونت در میان زنان تبیین کرد اتفاقی که امروزه متاسفانه در جامعه ما بسیار با آن مواجه هستیم.


مشکلات اقتصادی عاملی برای افزایش خشونت

وجود مشکلات اقتصادی را می توان در زمره مهمترین دلایل وجود خشونت در جامعه عنوان کرد چرا که هرگاه افراد نتواند به شغل مناسب دست یابند و یا اینکه از ثبات شغلی برخوردار نباشند همچنین افزایش گرانی‌ها و تورم نیز می تواند در پایین آمدن آستانه تحمل افراد بسیار موثر واقع شود. به گونه‌ای که بر اساس تحقیقات صورت گرفته هرگاه مشکلات اقتصادی در جامعه افزایش یابد به یقین بروز رفتارهای خشن نیز به طرز معناداری شدت پیدا می‌کند که این خود می تواند سلامت جامعه را تحت تاثیر قرار دهد. تا جایی که طبق اظهار نظر روانشناسان افزایش خشونت  خود می‌تواند منجر به کاهش اعتماد و مشارکت اجتماعی نیز شود اتفاقی که در سایه وقوع آن به یقین بحران های جدی متوجه جامعه خواهد شد. به گونه‌ای که برای برون رفت از آن باید هزینه‌های مالی و روحی و روانی بسیاری را متحمل شد.


بررسی نقش مصرف مواد مخدر در بروز خشونت

همان گونه که می دانیم مصرف مواد مخدر و همچنین قرص های روانگردان نیز می‌تواند از از جمله دلایل دیگر بروز خشونت در جامعه باشد، چرا که بنا به اظهار نظر کارشناسان مصرف انواع مواد مخدر و یا قرص‌های روانگردان باعث کاهش آستانه تحمل افراد خواهد شد به گونه‌ای که طبق بررسی‌های صورت گرفته افرادی که به مصرف مواد مخدر روی می آورند در مقایسه با دیگران رفتارهای خشونت آمیز بیشتری از خود نشان می‌دهند بنابراین یکی از مهمترین راهکارهای کاهش خشونت در جامعه را می توان کنترل اعتیاد و یا کاهش مصرف مواد مخدر عنوان کرد اتفاقی که در سایه تحقق آن می توان جامعه سالمی را نیز متصور شد‌.

پرواضح است که نقش تربیت خانوادگی و آموزش هایی که از سوی والدین زندان داده می شود نیز در بروز خشونت بسیار موثر می باشد همچنین در این مجال باید متذکر شد که الگوبرداری های نامناسب مانند استفاده از بازی‌های رایانه‌ای خشونت‌آمیز و مواردی از این دست نیز در بروز خشونت بسیار تاثیر گذار می باشد  چرا که بنا به گفته روانشناسان امروزه رواج بازی های اینترنتی خود عاملی موثر برای رواج خشونت است همچنین استفاده از اسباب بازی های نامناسب مانند اسلحه شمشیر و مواردی از این دست نیز در یادگیری خشونت بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

 در پایان باید خاطر نشان کرد که ارائه آموزش‌های لازم و همچنین فرهنگ سازی می تواند در کاهش خشونت بسیار موثر واقع شود اتفاقی که در صورت انجام صحیح آن سلامت جامعه را نیز تضمین خواهد کرد.

انتهای یاداشت///
الهام صمدزاده


 

 
یادداشت  


گفتگو  


گزارش  


جراید   
www.ostandnews.ir   تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرگزاری استاد نیوز است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است . پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز