خانه سیاسی بین الملل اقتصادی اجتماعی حوزه و دانشگاه علم و فناوری فرهنگ و هنر ورزشی یادداشت
 
مفهوم شناسی تحریف در قرآن و نسبت کار ویژه آن با انقلاب اسلامی       تحریف و نسبت آن با تحریم       اهداف و پیامد‌های توافق ننگین امارات با رژیم صهیونیستی       شکست سیاست دشمن، نتیجه بصیرت دینی و مهارت ملّی ایرانیان است       خدا قوت مهندس بسیجی! آزادی ۲۵۷۴ زندانی بایکوت شدنی نیست!       ۸۲۳ کانون جنبش استادی از عملکرد بسیج مستضعفین تقدیر کردند       فعالیت ۴۰۰ گروه جهادی در امر به معروف و نهی از منکر       کاهش ابتلا به کرونا از طریق گوشی‌ پزشکی دیجیتال ایرانی       قیمت‌های میلیونی و میلیاردی از کجا آمد؟ از مسیر غلط گذشته برگردیم؛ راهبرد درست: «اقتصاد قوی»        رهبر انقلاب: جمهوری اسلامی از هیچ کوششی برای حمایت از مردم فلسطین دریغ نمی‌کند       آقای خوئینی‌ها! آدرس غلط ندهید       هجدهمین شماره نشریه تحلیلی بصائر منتشر شد       نامه استادان و نخبگان ایران به مردم ستمدیده آمریکا رونمایی شد       پاسخ ۲۲۰۰ استاد دانشگاه به پروژه‌ی مصونیت خواص مقابل قانون       تامین «امنیت ملی و اقتصادی» با تولید ۱۰۰میلیون تن محصول پتروشیمی       قالیباف:‌ همه منتخبان تهران برای دوری از سیاسی بازی هم‌قسم شده‌اند       محکومیت 34 نفر از اخلالگران بازار خودرو، سکه و ارز و 2 حکم اعدام       تیر عدم رعایت ایمنی بر قلب اماکن تاریخی و میراث فرهنگی       اجرای طرح ترافیک بعد از عید فطر قطعی است       آخرین فرصت ایفای تعهدات ارزی صادارتی سال ۱۳۹۸ اعلام شد       
 
آخرین اخبار  


اساتید و دانشگاه  


معرفی آثار اساتید  


 

1398/08/13 3:10:41 PM

رییس شورای شهر تهران:

دیپلماسی شهری راهکاری برای مقابله با تحریم های ظالمانه علیه ایران 

محسن هاشمی رفسنجانی رییس شورای شهر تهران در جریان چهارمین جایزه جهانی خشت طلایی و در جمع نمایندگان خارجی گفت: دیپلماسی عمومی و شهری می تواند راهکار خوبی برای مقابله با تحریم های ظالمانه بر علیه ایران باشد و از وزارت خارجه می خواهم از دیپلماسی شهری برای گرفتن حق ایران در برابر تحریم های ظالمانه استفاده کند.

دیپلماسی شهری راهکاری برای مقابله با تحریم های ظالمانه علیه ایران


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی استادنیوز، محسن هاشمی در چهارمین دوره جایزه جهانی خشت طلایی تهران در ابتدای سخنان خود با تشکر از برگزار کنندگان این همایش و مرکز ارتباطات شهرداری تهران گفت: دیپلماسی شهری یکی از شیوه های دیپلماسی عمومی است و اصولا سیاست خارجی ما از دو طریق مسائل را دنبال می کند. یکی دیپلماسی کلاسیک یعنی همان کاری که مذاکرات از طریق دیپلمات ها صورت می گیرد و وزارت خارجه در آن تبحر دارد و دوم دیپلماسی عمومی که متعلق به منافع عمومی مردم کشورهاست.

رییس شورای شهر تهران با اشاره به اهمیت دیپلماسی رسانه ای افزود: در ابعاد مختلف دیپلماسی عمومی می توان دیپلماسی رسانه ای، مدنی و شهری را از متعارف ترین موارد مطرح کرد. دیپلماسی رسانه ای همان استفاده از افکار عمومی و استفاده از رسانه های داخلی و خارجی است که تاثیر زیادی در جوامع مختلف دارند. به خصوص امروز که با ورود پرقدرت فضای مجازی تاثیر دیپلماسی رسانه ای خیلی پرقدرت تر شده است. دیلپماسی مدنی همان ان جی او ها و سمن ها هستند که با تهییج افکار عمومی می توانند از جامعه مدنی استفاده پرقدرتی کنند. اما سومین شیوه که امروز مورد بحث ماست دیپلماسی شهری است.

هاشمی با اشاره به سیاست های دولتی خاطرنشان کرد: دولت ها معمولا سیاست های ویژه ای دنبال می کنند که در تطابق با دیپلماسی یا اهدافی نیست که مدیران شهرها دنبال می کنند. ممکن است اختلاف هایی در ایده و روش با دولت های محلی و مرکزی وجود داشته باشد. مثلا در لندن شهردار مسلمان این شهر نظراتش کاملا با دولت متبوع و حزب حاکم متفاوت است و اثربخشی خود را هم دارد و دولت حاکم هم با دیپلماسی ترامپ هماهنگ است در حالی که شهردار چنین چیزی را دنبال نمی کند و بعضا اختلاف نظرهایی را می بینیم.

هاشمی با انتقاد از تحریم های ظالمانه علیه ایران ادامه داد: ما که امروز از نظر جهانی مورد بی رحمانه ترین تحریم های غیرقانونی هستیم می توانیم از دیپلماسی شهری برای احقاق حق خود، استفاده کنیم و صدایمان را به جهان برسانیم اما وزارت خارجه از این امر تاکنون استفاده نکرده است. ما در جلسات هم اندیشی با وزارت خارجه این مساله را مطرح کردیم و خواستیم که وزارت خارجه پیام هایی را از شوراهای شهر به سایر کشورها بفرستد و سعی کند این تحریم غیرقانونی را به جهانیان بشناساند و از شهرهای مربوطه بخواهد که به ایران کمک کنند. لذا ما قابلیت فراوانی در دیپلماسی شهری داریم و من خواهش می کنم وزارت خارجه و مقامات دولت از آن استفاده کنند.

وی با بیان این که از ظرفیت خواهرخواندگی شهرها می توان در دیپلماسی شهری استفاده کرد گفت: تهران با 27 شهر جهان ارتباط خواهرخوانندگی دارد و شهرهای ما می توانند با 100 شهر در جهان خواهرخوانده شوند تا بتوانند در حوزه تجهیزات شهری و مدیریت شهر فضای یک جانبه علیه ما را از بین ببرند. مدیریت شهری این آمادگی را دارد که در جهت تامین منافع کشور این حوزه را فعال کند و با ایجاد ارتباطات بین المللی در حوزه شهری مسیر جدیدی را برای پیشبرد اهداف کشور بگشاید.

رییس شورای شهر تهران با اشاره به روز جهانی شهرها گفت: «روز جهانی شهرها 31 اکتبر یا 11 آبان است و آن را می توان به عنوان رخداد دیپلماسی شهری دید» به بحث هوشمندسازی در شهرها دانست. در حوزه هوشمندسازی در شهر تهران برنامه های ویژه ای آغاز شده که سامانه "تهران من" یکی از این محورهاست. البته متاسفانه در حوزه تاب آوری به خصوص افزایش مقاومت شهری در برابر سوانح و مدیریت بحران مثل زلزله و سیل احتیاج است که بیشتر توجه کنیم و اقدامات عملی در حوزه نوسازی بافت های فرسوده و مدیریت بحران داشته باشیم. در حوزه زیست پذیری شهری می توانیم از الگوی تی او دی در حمل و نقل عمومی و مدیریت پسماند استفاده کنیم و آن را سرلوحه فعالیت های شهری کنیم تا بتوانیم شهری زیست پذیر داشته باشیم.
 
انتهای خبر///


 

 
یادداشت  


گفتگو  


گزارش  


جراید   
www.ostandnews.ir   تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرگزاری استاد نیوز است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است . پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز