خانه سیاسی بین الملل اقتصادی اجتماعی حوزه و دانشگاه علم و فناوری فرهنگ و هنر ورزشی یادداشت
 
رهبر معظم انقلاب: روز انتخابات روز احقاق حق مدنی ملت است       روحانی: در مسئله شهادت سردار سلیمانی، مردم یک کار اعجاب‌آور کردند       راهیابی ۲۵۰ اثر فاخر از مرحله استانی به کشوری در نخستین استارت‌آپ انتخاباتی       رقابتی‌ترین انتخابات       حضور ۳ تا ۷ نفر ناظر در هر شعبه اخذ رأی       جدیدترین شماره دوفصلنامه علمی پژوهشی مطالعات قدرت نرم منتشر شد       روحانی: انقلاب ایران برای تثبیت و استمرارش همواره به مردم متکی بوده است       اولین همایش ملّی اربعین پژوهی       محتوای کتب درسی کاربردی نیست / انتقاد از وضعیت معلمان حق التحریر       شهید سلیمانی میراث‌دار قرن‌ها پیروزی تمدن ایرانی       از مکتب خمینی تا مکتب سلیمانی       توسعه پایدار در گرو یادگیری و جهش علمی ست / دگرگونی چهره واقعی جامعه با تحول در یادگیری       دستور رئیس قوه قضائیه برای نظارت بر قیمت کالاها       شورای نگهبان زمینه لازم برای استفاده حداکثری از ظرفیت شوراها را پدید آورد       تبدیل "حاج قاسم ملی" به "حاج قاسم بین المللی" نتیجه رهبری آموزشی آیت الله خامنه ای است       اگر معامله قرن آپارتاید نیست، پس چیست؟        شورای نگهبان زمینه مشارکت حداکثری مردم در انتخابات را فراهم کند/ انعقاد تفاهم نامه میان شورای عالی استانها و وزارت آموزش و پرورش       اقدام محققان کشور برای توسعه مرز فناوری بافت‌های زیستی       پاس طلایی جهانبخش برای نجات برایتون       چگونه قوی شدن سایه جنگ را از سر کشور بر می‌دارد؟      
 
آخرین اخبار  


اساتید و دانشگاه  

جدیدترین شماره دوفصلنامه علمی پژوهشی مطالعات قدرت نرم منتشر شد

جدیدترین شماره دوفصلنامه علمی پژوهشی مطالعات قدرت نرم منتشر شد

اولین همایش ملّی اربعین پژوهی

اولین همایش ملّی اربعین پژوهی

نخستین رویداد استارت‌آپی شتاب (قطعات خودرو، خدمات و صنایع وابسته)

نخستین رویداد استارت‌آپی شتاب (قطعات خودرو، خدمات و صنایع وابسته)

پیامد مهم شهادت سپهبد حاج قاسم سلیمانی؛ ارتقا و خوانش مجدد هویت انقلابی، ملی و ایرانی اسلامی است

پیامد مهم شهادت سپهبد حاج قاسم سلیمانی؛ ارتقا و خوانش مجدد هویت انقلابی، ملی و ایرانی اسلامی است

شهید سپهبد سلیمانی؛ تجسم حقیقی عملگرایی و مخاطب شناسی در اوج معنویت است

   شهید  سپهبد سلیمانی؛ تجسم  حقیقی عملگرایی  و مخاطب شناسی در اوج   معنویت  است

دومین نشست تخصصی بررسی قیام عمومی پسا تشییع شهید سلیمانی

دومین نشست تخصصی بررسی قیام عمومی پسا تشییع شهید سلیمانی

تلاش جبهه‌ پایداری برای ارائه لیست مشترک در انتخابات

تلاش جبهه‌ پایداری برای ارائه لیست مشترک در انتخابات


معرفی آثار اساتید  


 

1398/08/13 12:58:37 AM

«استادنیوز» بررسی می کند:

تناقضات کاهش ۴۰ درصدی قیمت مسکن در پایتخت/ تداوم کسادی معاملات مسکن تا شب عید 

این روزها که معاملات مسکن با رکود روبه رو شده، اخبار متعددی درباره کاهش چشمگیر قیمت مسکن در مناطق مختلف تهران به ویژه مناطق شمال شهر تهران می شنویم که ظاهرا این اخبار صحت ندارد و در تناقض با واقعیت های بازار مسکن پایتخت است.

تناقضات کاهش ۴۰ درصدی قیمت مسکن در پایتخت/ تداوم کسادی معاملات مسکن تا شب عید


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز؛ حدود یک ماه پیش بود که نایب رییس اتحادیه مشاوران املاک از کاهش ۴۰ درصدی قیمت مسکن در شهر تهران خبر داد و گفت: در شهر تهران کاهش ۴۰ درصدی و در نقاط جنوب تهران شاهد کاهش ۳۰ درصدی قیمت مسکن هستیم. ضمن اینکه کاهش قیمت مسکن در پاییز و زمستان نیز همچنان ادامه دارد.

حسام عقبایی با اعتقاد به اینکه روند نزولی کاهش قیمت‌های مسکن در شهر تهران بیانگر قیمت‌های کاذب در این بخش است، تاکید کرد که درپی کاهش ۸۰ درصدی معاملات، قیمت مسکن به قیمت واقعی خود نزدیکتر می‌شود.

این فعال بازار معاملات مسکن در حالی این اظهارات را مطرح کرده است که نگاهی به وضعیت قیمت ها در بازار مسکن نشان می دهد که کاهش قیمت در بازار مسکن، دست کم درحدود ۴۰ درصد اتفاق نیفتاده است.

به گزارش «استادنیوز» در همین راستا رئیس اتحادیه مشاوران املاک ضمن تایید این موضوع می گوید: اعلام کاهش 40 درصدی قیمت مسکن در شمال تهران توسط برخی افراد صحت ندارد. برخی افراد اعلام می‌کنند که قیمت مسکن در شمال تهران و منطقه یک حدود 40 درصد کاهش یافته است، در حالی که اتحادیه شمیرانات این کاهش قیمت را رد کرده و آن را تکذیب می‌کند.

مصطفی قلی خسروی با بیان این موضوع تاکید می کند: کاهش قیمت مسکن به آن شکلی که آمارهای بانک مرکزی و وزارت راه و شهرسازی نشان می‌دهد رخ نداده است، چراکه هنوز وضعیت معاملات مسکن به گونه‌ای است که برخی از دارندگان مسکن مجبورند برای تبدیل واحدهای مسکونی خود به نقدینگی، از قیمت‌های پیشنهادی خود عقب‌نشینی کنند.

به گفته وی، براساس قانون نظام صنفی، مراکزی که قصد ارائه آمار دارند باید از اتحادیه آن صنف موردنظر نیز اطلاعات و خبر بگیرند.

بر اساس این گزارش، اما این موارد در حالی مطرح می شود که با بررسی فاکتورها و عوامل موثر بر قیمت مسکن، می بینیم دلیل خاصی وجود ندارد که قیمت مسکن بخواهد با افت قابل توجهی روبه رو شود.

درواقع اظهارات کارشناسان نیز حاکی از آن است که کاهش قیمت مسکن تنها درصورتی توجیه پذیر است که نرخ دلار نیز کاهش قابل توجهی را تجربه کند و نرخ تورم و وضعیت اقتصادی کشور در تمامی بخش ها به شرایط دو سال قبل برگردد.

به عبارتی هرچند ممکن است برخی از مالکان و یا فروشندگان به دلیل نیاز به نقدینگی و داشتن عجله برای فروش واحدهای مسکونی خود تاحدودی در قیمت های پیشنهادی خود تجدیدنظر کنند و تعدیلی در قیمت های خود داشته باشند، اما بدیهی است که انتظار کاهش قیمت بیش از این میزان غیرواقعی است.

به گزارش «استادنیوز» این همان موضوعی است که منصور غیبی، کارشناس بازار مسکن نیز به آن اشاره می کند و می گوید: انتظار برای کاهش یا رشد غیرمتعارف قیمت مسکن منطقی نیست. پیش‌بینی می‌شود قیمت خانه براساس تورم سالانه یک رشد نرمالی داشته باشد و چنانچه قرار باشد قیمت مسکن ۴0 درصد ارزان شود، قیمت دلار هم باید به پنج تا شش هزار تومان برسد. بنابراین توصیه ما به مردم این است که برای خرید خانه پیش قدم شوند.

به هر حال، پیش بینی فعالان بازار مسکن حاکی از آن است که در ماه های باقی مانده تا پایان سال، همچنان ثبات قیمت در بازار مسکن را شاهد خواهیم بود. با این حال به نظر می رسد که تغییر خاصی در حجم معاملات مسکن رخ نخواهد داد و با توجه به ناتوانی مالی اقشار متوسط و کم درآمد جامعه برای خرید مسکن، از سوی این اقشار شاهد تقاضای موثر در بخش خرید مسکن نخواهیم بود.

در این راستا حسن محتشم، عضو هیات مدیره انجمن انبوه‌سازان تهران نیز با تایید اینکه کسادی معاملات مسکن تا شب عید ادامه خواهد داشت، معتد است: رکود فعلی بی سابقه نیست و در سال‌های ۱۳۶۴ و ۱۳۶۵ نیز با توجه به افت شدید معاملات ۳۰ تا ۴۰ درصد برگشت قیمت داشتیم؛ اما هم اکنون نمی‌توان انتظار داشت قیمت‌ها بیش از ۲۰ درصد کاهش پیدا کند؛ در حالی که جهش قیمت مسکن حدود ۲۰۰ درصد بوده است.


انتهای پیام///
هانیه نعیمی 


 

 
یادداشت  


گفتگو  


گزارش  


جراید   
www.ostandnews.ir   تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرگزاری استاد نیوز است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است . پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز