خانه سیاسی بین الملل اقتصادی اجتماعی حوزه و دانشگاه علم و فناوری فرهنگ و هنر ورزشی یادداشت
 
مفهوم شناسی تحریف در قرآن و نسبت کار ویژه آن با انقلاب اسلامی       تحریف و نسبت آن با تحریم       اهداف و پیامد‌های توافق ننگین امارات با رژیم صهیونیستی       شکست سیاست دشمن، نتیجه بصیرت دینی و مهارت ملّی ایرانیان است       خدا قوت مهندس بسیجی! آزادی ۲۵۷۴ زندانی بایکوت شدنی نیست!       ۸۲۳ کانون جنبش استادی از عملکرد بسیج مستضعفین تقدیر کردند       فعالیت ۴۰۰ گروه جهادی در امر به معروف و نهی از منکر       کاهش ابتلا به کرونا از طریق گوشی‌ پزشکی دیجیتال ایرانی       قیمت‌های میلیونی و میلیاردی از کجا آمد؟ از مسیر غلط گذشته برگردیم؛ راهبرد درست: «اقتصاد قوی»        رهبر انقلاب: جمهوری اسلامی از هیچ کوششی برای حمایت از مردم فلسطین دریغ نمی‌کند       آقای خوئینی‌ها! آدرس غلط ندهید       هجدهمین شماره نشریه تحلیلی بصائر منتشر شد       نامه استادان و نخبگان ایران به مردم ستمدیده آمریکا رونمایی شد       پاسخ ۲۲۰۰ استاد دانشگاه به پروژه‌ی مصونیت خواص مقابل قانون       تامین «امنیت ملی و اقتصادی» با تولید ۱۰۰میلیون تن محصول پتروشیمی       قالیباف:‌ همه منتخبان تهران برای دوری از سیاسی بازی هم‌قسم شده‌اند       محکومیت 34 نفر از اخلالگران بازار خودرو، سکه و ارز و 2 حکم اعدام       تیر عدم رعایت ایمنی بر قلب اماکن تاریخی و میراث فرهنگی       اجرای طرح ترافیک بعد از عید فطر قطعی است       آخرین فرصت ایفای تعهدات ارزی صادارتی سال ۱۳۹۸ اعلام شد       
 
آخرین اخبار  


اساتید و دانشگاه  


معرفی آثار اساتید  


 

1398/08/12 3:29:32 PM

استاد نیوز و بررسی پیامدهای منفی کاهش اعتماد اجتماعی می‌پردازد:

به خطر افتادن سلامت جامعه با کاهش اعتماد اجتماعی 

شهرنشینی و همچنین کمرنگ شدن ارزش ها باورهای فرهنگی و باورهای عمومی جامعه خود نقش بسزایی در کاهش اعتماد اجتماعی دارد چرا که زندگی شهری خود عاملی برای کاهش چشمگیر روابط میان افراد است.

 به خطر افتادن سلامت جامعه با کاهش اعتماد اجتماعی


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز؛ متاسفانه طی سال های گذشته شاهد کاهش چشمگیر اعتماد در میان مردم هستیم اتفاقی که به یقین می تواند تبعات منفی گسترده ای را نیز به دنبال داشته باشد‌. به گونه‌ای که بنا به اظهار نظر جامعه شناسان از بین رفتن و یا کاهش اعتماد اجتماعی خود زمینه ساز افزایش جرم و جنایت کاهش مشارکت اجتماعی و مسائلی از این دست خواهد بود.

به طور کلی باید در نظر داشت شهرنشینی و همچنین کمرنگ شدن ارزش ها باورهای فرهنگی و باورهای عمومی جامعه خود نقش بسزایی در کاهش اعتماد اجتماعی دارد چرا که زندگی شهری خود عاملی برای کاهش چشمگیر روابط میان افراد است و از سوی دیگر نیز در سایه تغییرات ایجاد شده در جامعه شاهد کمرنگ شدن باورها و عقاید هستیم اتفاقی که می‌تواند نقش تاثیر گذاری در کاهش اعتماد اجتماعی داشته باشد چراکه باید به خاطر داشت که هرگاه روابط میان افراد بنا به دلایلی کاهش یابد به طور حتم اعتماد در میان آنها نیز رنگ خواهد باخت.


اعتماد اجتماعی و سلبریتی ها
 
همان گونه که می دانیم امروزه سلبریتی ها توانسته اند اعتماد بسیاری از مردم را جلب کنند اعتمادی که متاسفانه در برخی از موارد بنا به دلایل مختلف خدشه دار و یا از بین رفته است. به گونه ای که در حال حاضر مردم دیگر به سلبریتی ها نیز اعتماد چندانی ندارند که این خود می‌تواند باعث کاهش سلامت جامعه نیز شود. به عبارت بهتر امروزه به دلیل نبود الگوی مناسب در جامعه بسیاری از مردم اقدام به الگو برداری از بازیگران و اعتماد به آنها دارد که دلیل این ادعا را می‌توان افزایش چشمگیر  کمک های مردمی به هنگام فراخوان از سوی برخی از سلبریتی ها دانست چرا که در بیشتر موارد میزان کمک به چهره های مطرح در مقابل با مبالغ جمع آوری شده از سوی سازمان ها و نهادهای ذیربط بسیار متفاوت و قابل توجه است.

پرواضح است که اعتماد اجتماعی یکی از اصلی ترین سرمایه های هر جامعه ای به حساب می‌آید بنابراین هرگاه در جامعه بنا به دلایل مختلف با کاهش اعتماد اجتماعی مواجه باشیم به یقین آن جامعه از نظر اجتماعی اقتصادی و یا حتی سیاسی با مشکلات عدیده‌ای دست و پنجه نرم خواهد کرد بنابراین بسیاری از صاحب نظران معتقد هستند که مهمترین راهکار برای برون رفت از مشکلات جامعه افزایش اعتماد در میان مردم جامعه است هر چند در این مجال باید یادآور شد که منظور از اعتماد اجتماعی اعتماد مردم به هم و اعتماد آنها به دولت می‌باشد.


نقش شبکه های اجتماعی در کاهش اعتماد

به طور کلی باید در نظر داشت که طبق بررسی‌های صورت گرفته در شبکه‌های اجتماعی خود می‌توانند نقش بسزایی در افزایش و یا کاهش اعتماد اجتماعی داشته باشد چرا که در حال حاضر به دلیل استفاده بی‌رویه و نامناسب از شبکه‌های اجتماعی شاهده کاهش اعتماد در میان مردم هستیم به عبارت ساده‌تر امروز بسیاری از مردم به واسطه  استفاده بی رویه و کنترل شبکه های اجتماعی و فضای مجازی دیگر تمایل چندانی به ارتباط رو در رو با دیگران ندارند بدین گونه که یک فرد در طول شبانه روز بیشتر زمان خود را در شبکه های اجتماعی به سر می‌برد و در مقابل تمایل چندانی به برقراری ارتباط فیزیکی و عاطفی با دیگران و یا حتی اعضای خانواده خود ندارد که این عامل نیز می‌تواند نقش تاثیرگذاری در کاهش اعتماد اجتماعی داشته باشد.
 
انتهای یاداشت///
الهام صمدزاده


 

 
یادداشت  


گفتگو  


گزارش  


جراید   
www.ostandnews.ir   تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرگزاری استاد نیوز است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است . پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز