خانه یادداشت سیاسی بین الملل علم و فناوری حوزه و دانشگاه اجتماعی اقتصادی فرهنگ و هنر ورزشی
 
زنگ‌خطر خالی شدن روستاها به صدا درآمد       رونق اقتصاد روستایی با توسعه بوم گردی       پای هر میز مذاکره‌ای که به نفعمان باشد، می‌نشینیم       مسئله فساد برای همه رنج‌آور شده است       تلاش ما مشارکت پررنگ‌ مردم در انتخابات است       کاهش نقش خانواده عاملی برای رواج ازدواج سفید       آوار برداری تمام شد/ تخریب هشتاد روستا        مقصد جدید راهزنی نفتی       نبود شغل عاملی برای افزایش مهاجرت       مدال وقف طلایی تر از مدال پاراالمپیک       تحریم بخش عمرانی، نقطه پایان جنگ روانی آمریکا/ ساخت و ساز ایران متکی به صنایع داخلی است       پاسخ رئیسی به اظهارات روحانی: با سیاسی‌کاری و دوقطبی‌سازی مبارزه با فساد را ترک نمی‌کنیم       یک ریال و یک دلار در این دولت گم نخواهد شد       وقف کتاب ترویج دانایی و انسانیت       وقف گردشگری رونق دهی به اقتصاد استان سیستان و بلوچستان       مدرسه سازی با وقف گره خورده است       توسعه کشورها در گرو سرمایه‌گذاری در آموزش کودکان است/ آموزش‌ پیش از مدرسه در ایران كیفیت ندارد       دشمن نمی‌تواند؛ اما برای مواجهه با تهدیدات باید پیش بینی کرد       نقش شهرها در کنترل تغییرات اقلیمی       هوشمندسازی با توجه به هویت هر شهر متمایز است      
 
آخرین اخبار  


اساتید و دانشگاه  


معرفی آثار اساتید  


 

1398/08/11 1:57:35 PM

«استادنیوز» بررسی می کند:

دستاوردهای حضور بخش خصوصی ایران در بازسازی سوریه 

محمد اسلامی، با ابراز امیدواری از اینکه با حل مشکلات بانکی و حمل و نقل زمینه توسعه فعالیت های دوجانبه بین ایران و سوریه فراهم شود؛ گفته بود: نکته حائز اهمیت، حضور شرکت های ایرانی در فرایند بازسازی سوریه است که سعی داریم با سرمایه گذاری های مشترک، اقدامات متفاوتی نسبت به گذشته انجام دهیم و مصمم هستیم تا بخش خصوصی اهداف اقتصادی دولت را در این زمینه عملیاتی کند.

دستاوردهای حضور بخش خصوصی ایران در بازسازی سوریه


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز؛ دی ماه سال 97 بود که وزیر راه و شهرسازی خبر از سفر هیئت ایرانی به سوریه داد و خواستار فعالیت و مشارکت بخش خصوصی ایران در بازسازی سوریه شد.

محمد اسلامی، با ابراز امیدواری از اینکه با حل مشکلات بانکی و حمل و نقل زمینه توسعه فعالیت های دوجانبه بین ایران و سوریه فراهم شود؛ گفته بود: نکته حائز اهمیت، حضور شرکت های ایرانی در فرایند بازسازی سوریه است که سعی داریم با سرمایه گذاری های مشترک، اقدامات متفاوتی نسبت به گذشته انجام دهیم و مصمم هستیم تا بخش خصوصی اهداف اقتصادی دولت را در این زمینه عملیاتی کند.

به گزارش «استادنیوز» به دنبال اعلام این خبر از سوی وزیر راه، رئیس اتاق بازرگانی ایران نیز خبر از تشکیل نهاد بازسازی سوریه در اتاق بازرگانی ایران داد و گفت: با تشکیل اتاق مشترک، همکاری‌های عملی دو کشور جنبه عملی بیشتری پیدا می کند و فعالان اقتصادی ایران می توانند سرمایه‌گذاری و همکاری‌های مشترکی در کشور سوریه برای ایجاد زیرساخت‌ها داشته باشند.

غلامحسین شافعی، با بیان اینکه ایران آمادگی صدور خدمات فنی و مهندسی را به سوریه دارد گفت: می توان در زمینه‌های مختلفی ازجمله پتروشیمی، معدن، محصولات غذایی و کشاورزی، حمل و نقل گردشگری و سلامت همکاری داشت که الزام آن اجرایی شدن تجارت آزاد است و باید مورد توجه قرار گیرد.


سوریه، بازار بزرگ صادرات خدمات فنی و مهندسی

در همین رابطه مسئولان انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی ایران نیز بر این باورند در حال حاضر سوریه تنها کشوری است که می تواند بازار صادراتی مناسبی برای کشور ما به خصوص در بخش صادرات خدمات فنی و مهندسی باشد. به گفته آنها در کشورهای دیگر به دلیل تحریم ها و به علت اینکه امکان دادن ضمانت نامه را از دست داده ایم، از این امکان برخوردار نیستیم و از همین رو سوریه بهترین و بزرگترین بازاری برای صادرات خدمات فنی و مهندسی است.

بر اساس این گزارش، کشور سوریه از دیرباز به عنوان یکی از مقاصد هدف صادراتی ایران به خصوص در بخش اجرای پروژه های خدمات فنی و مهندسی بوده است. به طوری که متخصصان کشور ما در بسیاری از بخش های زیرساختی در حوزه آب، فاضلاب، برق، برق روستایی، نیروگاه ها، پست های فشار قوی، حوزه انرژی و حتی پمپ های ایستگاه های گاز در کشور سوریه پروژه اجرا کرده اند.

در حال حاضر نیز به لحاظ اینکه کشور سوریه در پی بروز خسارات ناشی از جنگ بسیاری از ساختمان ها و زیرساخت های اقتصادی خود را از دست داده و نیازمند بسیاری از خدمات است؛ بنابراین ورود پیمانکاران ایرانی به عنوان صادرکننده خدمات فنی و مهندسی به این کشور، می تواند تاثیر بسیار زیادی در بازسازی این کشور داشته باشد.

بدیهی است که در گام نخست برای حضور بخش خصوصی ایران در این کشور، کارگزاران ایرانی باید وارد مذاکره با مسئولان سوریه شوند و جهت گرفتن پروژه برای متخصصان و شرکت های ایرانی سهم خواهی کنند. در عین حال، موضوع مهم این است که امنیت ایرانی ها در کشور سوریه تامین شود.

به گزارش «استادنیوز» به هر حال سوریه به عنوان یک کشوری که سال ها در آن سازندگی صورت نگرفته و درگیر جنگ بوده، اکنون نیاز به سازندگی و اجرای پروژه های متعدد دارد و این موقعیت بسیار خوبی را برای کشور ما فراهم می کند که در دوران جنگ به این کشور حامی و یاور این کشور بوده است.

به عقیده فعالان این حوزه، بخش خصوصی با توجه به ظرفیت بسیار بزرگی که در حوزه صادرات خدمات فنی و مهندسی دارد، برای اینکه بتواند در این بخش بازار بزرگی را در سوریه در اختیار بگیرد، باید از سوی دولتمردان حمایت شود.

در این بین به گفته مسئولان کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران، برآوردهای انجام شده درخصوص درآمد ارزی حاصل از فعالیت ایران در بازسازی سوریه نشان می دهد که به طور حتم بیش از 20 میلیارد دلار پروژه خدمات فنی و مهندسی در سوریه می توان تعریف کرد که این 20 میلیارد دلار بیشتر در حوزه انرژی مطرح است و در حوزه های آب و فاضلاب و سایر پروژه ها، این رقم بالاتر نیز خواهد بود.

از طرفی طبق اعلام معاون وزیر راه و شهرسازی، بازسازی سوریه بازار 600 میلیارد دلاری برای پیمانکاران بخش خصوصی ایران فراهم می کند. ضمن اینکه در تفاهم‌نامه بین دولت‌های ایران و سوریه بازسازی 30 هزار واحد مسکونی از طریق ایرانی‌ها مشخص شده و ما آمادگی داریم که پیمانکاران و بخش خصوصی را وارد بازار مصالح این پروژه بزرگ کنیم.

درمجموع کارشناسان بر این باورند که فعالیت شرکت های ایرانی در سوریه می تواند منجر به افزایش درآمدهای غیرنفتی و ارزآوری حاصل از صادرات غیرنفتی و توسعه صادرات کشور به خصوص در بحث صادرات خدمات فنی و مهندسی بسیار مفید و موثر باشد و شرکت های ایرانی از ظرفیت بسیار بالایی برای فعالیت در این حوزه برخوردارند.

انتهای خبر///
هانیه نعیمی


 

 
یادداشت  


گفتگو  


گزارش  


جراید   
www.ostandnews.ir   تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرگزاری استاد نیوز است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است . پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز