خانه سیاسی بین الملل اقتصادی اجتماعی حوزه و دانشگاه علم و فناوری فرهنگ و هنر ورزشی یادداشت
 
مفهوم شناسی تحریف در قرآن و نسبت کار ویژه آن با انقلاب اسلامی       تحریف و نسبت آن با تحریم       اهداف و پیامد‌های توافق ننگین امارات با رژیم صهیونیستی       شکست سیاست دشمن، نتیجه بصیرت دینی و مهارت ملّی ایرانیان است       خدا قوت مهندس بسیجی! آزادی ۲۵۷۴ زندانی بایکوت شدنی نیست!       ۸۲۳ کانون جنبش استادی از عملکرد بسیج مستضعفین تقدیر کردند       فعالیت ۴۰۰ گروه جهادی در امر به معروف و نهی از منکر       کاهش ابتلا به کرونا از طریق گوشی‌ پزشکی دیجیتال ایرانی       قیمت‌های میلیونی و میلیاردی از کجا آمد؟ از مسیر غلط گذشته برگردیم؛ راهبرد درست: «اقتصاد قوی»        رهبر انقلاب: جمهوری اسلامی از هیچ کوششی برای حمایت از مردم فلسطین دریغ نمی‌کند       آقای خوئینی‌ها! آدرس غلط ندهید       هجدهمین شماره نشریه تحلیلی بصائر منتشر شد       نامه استادان و نخبگان ایران به مردم ستمدیده آمریکا رونمایی شد       پاسخ ۲۲۰۰ استاد دانشگاه به پروژه‌ی مصونیت خواص مقابل قانون       تامین «امنیت ملی و اقتصادی» با تولید ۱۰۰میلیون تن محصول پتروشیمی       قالیباف:‌ همه منتخبان تهران برای دوری از سیاسی بازی هم‌قسم شده‌اند       محکومیت 34 نفر از اخلالگران بازار خودرو، سکه و ارز و 2 حکم اعدام       تیر عدم رعایت ایمنی بر قلب اماکن تاریخی و میراث فرهنگی       اجرای طرح ترافیک بعد از عید فطر قطعی است       آخرین فرصت ایفای تعهدات ارزی صادارتی سال ۱۳۹۸ اعلام شد       
 
آخرین اخبار  


اساتید و دانشگاه  


معرفی آثار اساتید  


 

1398/08/11 1:57:35 PM

«استادنیوز» بررسی می کند:

دستاوردهای حضور بخش خصوصی ایران در بازسازی سوریه 

محمد اسلامی، با ابراز امیدواری از اینکه با حل مشکلات بانکی و حمل و نقل زمینه توسعه فعالیت های دوجانبه بین ایران و سوریه فراهم شود؛ گفته بود: نکته حائز اهمیت، حضور شرکت های ایرانی در فرایند بازسازی سوریه است که سعی داریم با سرمایه گذاری های مشترک، اقدامات متفاوتی نسبت به گذشته انجام دهیم و مصمم هستیم تا بخش خصوصی اهداف اقتصادی دولت را در این زمینه عملیاتی کند.

دستاوردهای حضور بخش خصوصی ایران در بازسازی سوریه


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز؛ دی ماه سال 97 بود که وزیر راه و شهرسازی خبر از سفر هیئت ایرانی به سوریه داد و خواستار فعالیت و مشارکت بخش خصوصی ایران در بازسازی سوریه شد.

محمد اسلامی، با ابراز امیدواری از اینکه با حل مشکلات بانکی و حمل و نقل زمینه توسعه فعالیت های دوجانبه بین ایران و سوریه فراهم شود؛ گفته بود: نکته حائز اهمیت، حضور شرکت های ایرانی در فرایند بازسازی سوریه است که سعی داریم با سرمایه گذاری های مشترک، اقدامات متفاوتی نسبت به گذشته انجام دهیم و مصمم هستیم تا بخش خصوصی اهداف اقتصادی دولت را در این زمینه عملیاتی کند.

به گزارش «استادنیوز» به دنبال اعلام این خبر از سوی وزیر راه، رئیس اتاق بازرگانی ایران نیز خبر از تشکیل نهاد بازسازی سوریه در اتاق بازرگانی ایران داد و گفت: با تشکیل اتاق مشترک، همکاری‌های عملی دو کشور جنبه عملی بیشتری پیدا می کند و فعالان اقتصادی ایران می توانند سرمایه‌گذاری و همکاری‌های مشترکی در کشور سوریه برای ایجاد زیرساخت‌ها داشته باشند.

غلامحسین شافعی، با بیان اینکه ایران آمادگی صدور خدمات فنی و مهندسی را به سوریه دارد گفت: می توان در زمینه‌های مختلفی ازجمله پتروشیمی، معدن، محصولات غذایی و کشاورزی، حمل و نقل گردشگری و سلامت همکاری داشت که الزام آن اجرایی شدن تجارت آزاد است و باید مورد توجه قرار گیرد.


سوریه، بازار بزرگ صادرات خدمات فنی و مهندسی

در همین رابطه مسئولان انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی ایران نیز بر این باورند در حال حاضر سوریه تنها کشوری است که می تواند بازار صادراتی مناسبی برای کشور ما به خصوص در بخش صادرات خدمات فنی و مهندسی باشد. به گفته آنها در کشورهای دیگر به دلیل تحریم ها و به علت اینکه امکان دادن ضمانت نامه را از دست داده ایم، از این امکان برخوردار نیستیم و از همین رو سوریه بهترین و بزرگترین بازاری برای صادرات خدمات فنی و مهندسی است.

بر اساس این گزارش، کشور سوریه از دیرباز به عنوان یکی از مقاصد هدف صادراتی ایران به خصوص در بخش اجرای پروژه های خدمات فنی و مهندسی بوده است. به طوری که متخصصان کشور ما در بسیاری از بخش های زیرساختی در حوزه آب، فاضلاب، برق، برق روستایی، نیروگاه ها، پست های فشار قوی، حوزه انرژی و حتی پمپ های ایستگاه های گاز در کشور سوریه پروژه اجرا کرده اند.

در حال حاضر نیز به لحاظ اینکه کشور سوریه در پی بروز خسارات ناشی از جنگ بسیاری از ساختمان ها و زیرساخت های اقتصادی خود را از دست داده و نیازمند بسیاری از خدمات است؛ بنابراین ورود پیمانکاران ایرانی به عنوان صادرکننده خدمات فنی و مهندسی به این کشور، می تواند تاثیر بسیار زیادی در بازسازی این کشور داشته باشد.

بدیهی است که در گام نخست برای حضور بخش خصوصی ایران در این کشور، کارگزاران ایرانی باید وارد مذاکره با مسئولان سوریه شوند و جهت گرفتن پروژه برای متخصصان و شرکت های ایرانی سهم خواهی کنند. در عین حال، موضوع مهم این است که امنیت ایرانی ها در کشور سوریه تامین شود.

به گزارش «استادنیوز» به هر حال سوریه به عنوان یک کشوری که سال ها در آن سازندگی صورت نگرفته و درگیر جنگ بوده، اکنون نیاز به سازندگی و اجرای پروژه های متعدد دارد و این موقعیت بسیار خوبی را برای کشور ما فراهم می کند که در دوران جنگ به این کشور حامی و یاور این کشور بوده است.

به عقیده فعالان این حوزه، بخش خصوصی با توجه به ظرفیت بسیار بزرگی که در حوزه صادرات خدمات فنی و مهندسی دارد، برای اینکه بتواند در این بخش بازار بزرگی را در سوریه در اختیار بگیرد، باید از سوی دولتمردان حمایت شود.

در این بین به گفته مسئولان کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران، برآوردهای انجام شده درخصوص درآمد ارزی حاصل از فعالیت ایران در بازسازی سوریه نشان می دهد که به طور حتم بیش از 20 میلیارد دلار پروژه خدمات فنی و مهندسی در سوریه می توان تعریف کرد که این 20 میلیارد دلار بیشتر در حوزه انرژی مطرح است و در حوزه های آب و فاضلاب و سایر پروژه ها، این رقم بالاتر نیز خواهد بود.

از طرفی طبق اعلام معاون وزیر راه و شهرسازی، بازسازی سوریه بازار 600 میلیارد دلاری برای پیمانکاران بخش خصوصی ایران فراهم می کند. ضمن اینکه در تفاهم‌نامه بین دولت‌های ایران و سوریه بازسازی 30 هزار واحد مسکونی از طریق ایرانی‌ها مشخص شده و ما آمادگی داریم که پیمانکاران و بخش خصوصی را وارد بازار مصالح این پروژه بزرگ کنیم.

درمجموع کارشناسان بر این باورند که فعالیت شرکت های ایرانی در سوریه می تواند منجر به افزایش درآمدهای غیرنفتی و ارزآوری حاصل از صادرات غیرنفتی و توسعه صادرات کشور به خصوص در بحث صادرات خدمات فنی و مهندسی بسیار مفید و موثر باشد و شرکت های ایرانی از ظرفیت بسیار بالایی برای فعالیت در این حوزه برخوردارند.

انتهای خبر///
هانیه نعیمی


 

 
یادداشت  


گفتگو  


گزارش  


جراید   
www.ostandnews.ir   تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرگزاری استاد نیوز است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است . پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز