خانه سیاسی بین الملل اقتصادی اجتماعی حوزه و دانشگاه علم و فناوری فرهنگ و هنر ورزشی یادداشت
 
شکست سیاست دشمن، نتیجه بصیرت دینی و مهارت ملّی ایرانیان است       خدا قوت مهندس بسیجی! آزادی ۲۵۷۴ زندانی بایکوت شدنی نیست!       ۸۲۳ کانون جنبش استادی از عملکرد بسیج مستضعفین تقدیر کردند       فعالیت ۴۰۰ گروه جهادی در امر به معروف و نهی از منکر       کاهش ابتلا به کرونا از طریق گوشی‌ پزشکی دیجیتال ایرانی       قیمت‌های میلیونی و میلیاردی از کجا آمد؟ از مسیر غلط گذشته برگردیم؛ راهبرد درست: «اقتصاد قوی»        رهبر انقلاب: جمهوری اسلامی از هیچ کوششی برای حمایت از مردم فلسطین دریغ نمی‌کند       آقای خوئینی‌ها! آدرس غلط ندهید       هجدهمین شماره نشریه تحلیلی بصائر منتشر شد       نامه استادان و نخبگان ایران به مردم ستمدیده آمریکا رونمایی شد       پاسخ ۲۲۰۰ استاد دانشگاه به پروژه‌ی مصونیت خواص مقابل قانون       تامین «امنیت ملی و اقتصادی» با تولید ۱۰۰میلیون تن محصول پتروشیمی       قالیباف:‌ همه منتخبان تهران برای دوری از سیاسی بازی هم‌قسم شده‌اند       محکومیت 34 نفر از اخلالگران بازار خودرو، سکه و ارز و 2 حکم اعدام       تیر عدم رعایت ایمنی بر قلب اماکن تاریخی و میراث فرهنگی       اجرای طرح ترافیک بعد از عید فطر قطعی است       آخرین فرصت ایفای تعهدات ارزی صادارتی سال ۱۳۹۸ اعلام شد        استاندار تهران : ۸۸ درصد مبتلایان کرونا در پایتخت بهبود یافتند       روحانی: سیاست اصولی ایران تقویت همکاری‌های همه جانبه با عراق است       کرونا فعلا داروی اختصاصی ندارد      
 
آخرین اخبار  

شکست سیاست دشمن، نتیجه بصیرت دینی و مهارت ملّی ایرانیان است

خدا قوت مهندس بسیجی! آزادی ۲۵۷۴ زندانی بایکوت شدنی نیست!

۸۲۳ کانون جنبش استادی از عملکرد بسیج مستضعفین تقدیر کردند

فعالیت ۴۰۰ گروه جهادی در امر به معروف و نهی از منکر

کاهش ابتلا به کرونا از طریق گوشی‌ پزشکی دیجیتال ایرانی

قیمت‌های میلیونی و میلیاردی از کجا آمد؟ از مسیر غلط گذشته برگردیم؛ راهبرد درست: «اقتصاد قوی»

رهبر انقلاب: جمهوری اسلامی از هیچ کوششی برای حمایت از مردم فلسطین دریغ نمی‌کند


اساتید و دانشگاه  


معرفی آثار اساتید  


 

1398/08/11 12:00:59 AM

استادنیوز به بررسی دلایل ناکارآمدی طرح های ساماندهی کودکان کار می پردازد:

کودکان کار زاییده مشکلات اقتصادی 

گفتنی است کودکان کار را می‌توان یکی از ناهنجاری‌های جامعه عنوان کرد. هرچند این پدیده تنها منحصر به کشور ما نیست و در بسیاری از کشورهای دیگر نیز کودکان کار وجود دارند.

کودکان کار زاییده مشکلات اقتصادی


پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز، سرویس اجتماعی: طی چند سال گذشته شاهد ارائه طرح های مختلف برای ساماندهی و یا جمع‌آوری کودکان کار بودیم.طرح‌هایی که متاسفانه تا به امروز چندان موثر واقع نشده است.

 گفتنی است کودکان کار را می‌توان یکی از ناهنجاری‌های جامعه عنوان کرد. هرچند این پدیده تنها منحصر به کشور ما نیست و در بسیاری از کشورهای دیگر نیز کودکان کار وجود دارند. از این رو شاید به توان مشکلات اقتصادی را یکی از موثرترین دلایل افزایش کودکان کار و یا عدم ساماندهی آنها عنوان کرد.

همان گونه که میدانیم دوران کودکی یکی از مهم ترین دوران زندگی هر فردی به حساب می آید. از این رو سپری کردن دوران کودکی در خیابان ها و بستر چهارراه ها و آشنایی زود هنگام با فاصله طبقاتی به یقین می تواند تبعات منفی گسترده ای را به دنبال داشته باشد. به گونه ای که بنا به اظهار نظر روانشناسان، کودکان کار در آینده می‌تواند با مشکلات روحی و روانی بیشتری مواجه شود چرا که همواره این احساس را دارند که جامعه حق آنها را پایمال کرده است که این خود عاملی برای افزایش مشکلات اجتماعی در آینده خواهد شد.

به طور کلی باید در نظر داشت که کودکان کار محصول عصر حاضر نیست بلکه از گذشته تا به امروز این پدیده در جامعه وجود داشته و تنها فرق فاحش آن تفاوت نوع کار کودکان است که این خود بسیار مسئله ساز و آسیب زا شده است. به عنوان مثال در گذشته کودکان به والدین خود در مزارع، دامپروری و یا مشاغل دیگر کمک می کردند، اما امروزه به دلیل وجود مشکلات اقتصادی خانواده، کودکان مجبور هستند که در چهارراه ها و خیابان ها به فروش گل، فال و یا پاک کردن شیشه  خودروها مشغول شود که این نوع کار می تواند برای کودک بسیار مشکل ساز شود، چرا که کودک با انواع آسیب های اجتماعی مانند دزدی ،فحشا، اعتیاد و غیره به راحتی آشنا می شود.


 اتباع خارجی و کودکان کار

باید در نظر داشت که طبق آمار منتشر شده بسیاری از مسئولان بر این باور هستند که تعداد قابل توجهی از کودکان کار را اتباع خارجی تشکیل می دهند اما این در حالی است که با نگاهی گذرا به خیابان های کلان شهرها به خصوص پایتخت به راحتی می توان به این مهم دست یافت که بخش قابل توجهی از این کودکان را کودکان ایران زمین تشکیل می‌دهند همچنین بسیاری از آنها با والدین خود زندگی می کنند که این خود می تواند گویای افزایش فقر در جامعه باشد. بنابراین ساماندهی و یا جمع آوری اتباع خارجی نمی‌تواند نقش چندانی در کاهش آمار کودکان کار داشته باشد. از این رو شاید به توان این ادعا را داشت که یکی از مهمترین دلایل عدم موفقیت آمیز بودن طرح های ساماندهی و جمع آوری کودکان کار نبود آمار دقیق است چرا که تا زمانی که آمار و اطلاعات دقیقی در دسترس نباشد بنابراین ارائه هرگونه راهکاری با شکست مواجه خواهد شد.

آنچه مسلم است در سایه اجرای طرح های جمع آوری و ساماندهی کودکان کار شاهد افزایش فعالیت زیرزمینی این دسته از کودکان هستیم اتفاقی که به یقین می تواند تبعات منفی گسترده‌تری را نیز به دنبال داشته باشد چرا که طبق تحقیقات میدانی صورت گرفته انجام کارهای زیر زمینی توسط کودکان می تواند برای آنها بسیار آسیب‌زا باشد.


استفاده از لباس‌های متحدالشکل برای کودکان کار

چندی پیش شاهد ارائه طرحی مبنی بر استفاده از لباس‌های متحدالشکل برای کودکان کار از سوی مسئولان بودیم. اتفاقی که به یقین اجرایی شدن آن با چالش های متعددی مواجه خواهد شد، چرا که در درجه اول شناسایی تمام کودکان کار شدنی نیست و در درجه دوم نیز انجام این کار می تواند آثار منفی گسترده را از نظر روحی و روانی برای کودکان به دنبال داشته باشد.  از این رو می‌توان به راحتی این ادعا را داشت که جای خالی اقدامات کارشناسی شده در ارائه طرح های جمع آوری و ساماندهی کودکان کار خود مهمترین دلیل شکست و یا عدم موفقیت کامل این گونه طرح ها به حساب می آید.
 
انتهای یاداشت///
الهام صمدزاده
 


 

 
یادداشت  


گفتگو  


گزارش  


جراید   
www.ostandnews.ir   تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرگزاری استاد نیوز است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است . پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز