خانه یادداشت سیاسی بین الملل علم و فناوری حوزه و دانشگاه اجتماعی اقتصادی فرهنگ و هنر ورزشی
 
زنگ‌خطر خالی شدن روستاها به صدا درآمد       رونق اقتصاد روستایی با توسعه بوم گردی       پای هر میز مذاکره‌ای که به نفعمان باشد، می‌نشینیم       مسئله فساد برای همه رنج‌آور شده است       تلاش ما مشارکت پررنگ‌ مردم در انتخابات است       کاهش نقش خانواده عاملی برای رواج ازدواج سفید       آوار برداری تمام شد/ تخریب هشتاد روستا        مقصد جدید راهزنی نفتی       نبود شغل عاملی برای افزایش مهاجرت       مدال وقف طلایی تر از مدال پاراالمپیک       تحریم بخش عمرانی، نقطه پایان جنگ روانی آمریکا/ ساخت و ساز ایران متکی به صنایع داخلی است       پاسخ رئیسی به اظهارات روحانی: با سیاسی‌کاری و دوقطبی‌سازی مبارزه با فساد را ترک نمی‌کنیم       یک ریال و یک دلار در این دولت گم نخواهد شد       وقف کتاب ترویج دانایی و انسانیت       وقف گردشگری رونق دهی به اقتصاد استان سیستان و بلوچستان       مدرسه سازی با وقف گره خورده است       توسعه کشورها در گرو سرمایه‌گذاری در آموزش کودکان است/ آموزش‌ پیش از مدرسه در ایران كیفیت ندارد       دشمن نمی‌تواند؛ اما برای مواجهه با تهدیدات باید پیش بینی کرد       نقش شهرها در کنترل تغییرات اقلیمی       هوشمندسازی با توجه به هویت هر شهر متمایز است      
 
آخرین اخبار  


اساتید و دانشگاه  


معرفی آثار اساتید  


 

1398/08/03 11:16:37 PM

یک کارشناس مسکن در گفت و گو با «استاد نیوز»:

برنامه های کوتاه مدت و موقت، راه حل مشکلات بخش مسکن نیست/ نامعادله توان مالی خریداران و خانه های خالی  

علیرضا سرحدی در گفت و گو با استاد نیوز: برنامه های کوتاه مدت و موقتی که در بخش مسکن از سوی مسئولان ارائه می شود، راه حل های مناسبی برای حل مشکل مسکن نیست.

برنامه های کوتاه مدت و موقت، راه حل مشکلات بخش مسکن نیست/ نامعادله توان مالی خریداران و خانه های خالی


یک کارشناس مسکن با انتقاد از طرح ها و برنامه های دولت در بخش مسکن گفت: برنامه های کوتاه مدت و موقتی که در بخش مسکن از سوی مسئولان ارائه می شود، راه حل های مناسبی برای حل مشکل مسکن نیست.

علیرضا سرحدی در گفت و گو با خبرنگار ما با انتقاد از اینکه مسئولان در بخش مسکن مسائل را به صورت خرد می بینند، گفت: ما شاهدیم که هر مسئولی که روی کار می آید، طرح های متفاوتی را در این بخش ارائه می دهد.

وی در ادامه درخصوص طرح اجاره داری مسکن که اخیرا از طرف وزارت راه مطرح شده است، گفت: از آنجایی که حق مالکیت خانه ها مربوط به مالکان است، هیچ نهادی حق ندارد به مالکان بگوید که چگونه باید خانه های خود را چگونه اجاره دهند.

سرحدی افزود: هنوز هم قانونی در این زمینه وجود ندارد که بخواهند مردم را وادار کنند تا آپارتمان های خالی خود را اجاره دهند و یا یا بفروشند و انجام این کار دشوار است.

وی ادامه داد: بهتر است دولت وارد عرصه اجاره داری مسکن نشود. چون معمولا دولت در هر طرحی که در بخش مسکن وارد شده است، نتوانسته است موفق عمل کند.

سرحدی با تاکید بر اینکه راه اندازی موسسات اجاره برای کنترل بازار اجاره بها  و حذف واسطه ها دارای یک حلقه مفقوده است، افزود: درواقع ملکی که قرار است به هر طریقی اجاره داری شود، مربوط به مالک است. واحدهای ساخته شده و موجود در بازار متعلق به مردم است و آنها تصمیم می گیرند که ملک خود را اجاره دهند یا ندهند.

وی یادآور شد: حتی اگر دولت اعلام کند که به مردم تسهیلات می دهد تا مسکن بسازند و دولت برای آنها اجاره داری خواهد کرد، این اقدام نیز مشمول این قضیه می شود. چرا که مردم تسهیلات را می گیرند و خانه می سازند، اما از آن بهره دیگری می برند و مسکن ساخته شده را اجاره نمی دهند. مگر اینکه خود دولت بودجه بگیرد و بسازد و مسکن هایی را که می سازد در اختیار محرومان و افراد نیازمند مسکن بگذارد.

وی در ادامه با بیان اینکه ما اصلا کمبود مسکن در پایتخت نداریم، یادآور شد: طی چند ده سال اخیر با افزایش بی رویه جمعیت در تهران روبه رو بوده ایم که دولت باید فکری برای کنترل آن کنند. چون قرار نیست که جمعیت به صورت بی رویه در شهرها سرازیر شود که درنهایت دولت هم موظف باشد برای آنها مسکن تامین کند.

سرحدی با انتقاد از نبود نگاه کلان و کوته نگری به بخش مسکن در بین دستگاه های ذیربط گفت: باید مسئولان پاسخ دهند که چرا جمعیت شهری مثل تهران از 14 میلیون نفر فراتر برود و همچنان مجبور به ساخت و تولید مسکن در این شهر باشیم؛ آن هم در حالی که معضلات متعددی ازجمله زلزله، تحمیل بار اضافی به شهر، کمبود زمین و... در این کلانشهر وجود دارد.

وی تاکید کرد: از طرفی در حالی گفته می شود که با کمبود مسکن در پایتخت مواجهیم که از طرف دیگر چند صد هزار واحد مسکونی خالی در این شهر وجود دارد و متقاضیان مسکن توان خرید این خانه های خالی را ندارند. درواقع به تعداد متقاضیان مسکن، خانه های خالی وجود دارد؛ اما افراد توانایی خرید ندارند و این مشکل باید حل شود.

این کارشناس مسکن با تاکید بر اینکه باید پاسخی برای این مسائل پیدا کنیم گفت: نه اینکه به دنبال یکسری راه حل های دم دستی برای بهبود وضعیت بازار مسکن بگردیم که قبلا چندین بار تجربه شده و عملا نتیجه بخش نبوده است.

وی با بیان اینکه باید با دید کلان به مسائل بخش مسکن نگاه شود، افزود: این مسائل کلان در حد یک وزارتخانه خاص نیست و درمان کلی برای مداوای این بخش نیاز است.


انتهای گفتگو///
 هانیه نعیمی


 

 
یادداشت  


گفتگو  


گزارش  


جراید   
www.ostandnews.ir   تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرگزاری استاد نیوز است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است . پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز