خانه یادداشت سیاسی بین الملل علم و فناوری حوزه و دانشگاه اجتماعی اقتصادی فرهنگ و هنر ورزشی
 
تداوم مبارزه جدی قوه قضائیه با فساد در کشور       مصرف بهینه سوخت با صدور دستورالعمل ممکن نیست       باور رهبرانقلاب بی‌دلیل نیست       بزرگ شدن حریم شهر ساری اشتباه است       دریا، در انتظار برنامه پژوهشی و مطالعه وضعیت محیط زیست       افزایش خودکشی در سایه رنگ باختن کارکرد خانواده       اقتصاد نفتی و فرهنگ کار| دولت سازندگی با کلیدواژه «رفاه» به دهه طلایی بعد از انقلاب پایان داد       روستاها سهمی از درآمد معادن ندارند       جلب اعتماد و مشارکت عمومی و حل مشکلات مردم از کارکردهای شورای شهرهاست       استراتژی امنیت ملی آمریکا در منطقه با شکست مواجه شده است / بازی جنگ با ایران، بزن در رو نخواهد بود       زنگ‌خطر خالی شدن روستاها به صدا درآمد       رونق اقتصاد روستایی با توسعه بوم گردی       پای هر میز مذاکره‌ای که به نفعمان باشد، می‌نشینیم       مسئله فساد برای همه رنج‌آور شده است       تلاش ما مشارکت پررنگ‌ مردم در انتخابات است       کاهش نقش خانواده عاملی برای رواج ازدواج سفید       آوار برداری تمام شد/ تخریب هشتاد روستا        مقصد جدید راهزنی نفتی       نبود شغل عاملی برای افزایش مهاجرت       مدال وقف طلایی تر از مدال پاراالمپیک      
 
آخرین اخبار  


اساتید و دانشگاه  


معرفی آثار اساتید  


 

1398/07/23 5:24:10 AM

دبیر جامعه مهندسان مشاور ایران در گفت و گو با «استادنیوز»:

مدهای بسیار مبتذلی در طراحی ساختمان‌ها حاکم شده است 

دبیر جامعه مهندسان مشاور ایران با انتقاد از وضعیت کنونی معماری در ساختمان ها گفت: در حال حاضر در بخش معماری ساختمان ها، جامعه ما به جامعه ای تبدیل شده که مدهای بسیار مبتذلی در طراحی ساختمان ها آن هم در بخش نما حاکم شده است.

مدهای بسیار مبتذلی در طراحی ساختمان‌ها حاکم شده است


علیرضا شهابیان در گفت و گو با خبرنگار «استادنیوز»  در خصوص دلایل بروز این معضل تشریح کرد: دلیل این مسئله آن است که مردم هنوز به آن فرهنگ نرسیده اند و ثروت و پول در دست کسانی است که فرهنگ آن را ندارند.

وی افزود: بنابراین این افراد بدون آگاهی و شناخت از معماری، به معماران مراجعه می کنند و معماران هم متاسفانه به خاطر کمبود بازار کار، به هر گونه سفارشی که افراد پولدار و سرمایه گذاران مسکن به آنها پیشنهاد می دهند، گردن می نهند.

وی ادامه داد: متاسفانه به دلیل تعداد زیاد معماران و از آنجایی که دانشگاه ها تعداد زیادی دانشجو جذب کرده اند، همین مسئله موجب شده که بازار کار برای آنها کم شود و از هعمین رو معماران برای رقابت در این عرصه، مجبور شده اند که از معماری واقعی دور شوند.

دبیر جامعه مهندسان مشاور ایران تاکید کرد: این در حالی است که معماری به یک کار زیربنایی کلی نیاز دارد، اما متاسفانه جامعه ما به طور کلی از آن تهی شده است.

این کارشنس کمیته نما در ادامه اظهارات خود تصریح کرد: متاسفانه می بینیم نقشه هایی هم که به کمیته های نما می آید، از کیفیت بسیار نازلی برخوردار است.

وی ادامه داد: معماری یک روبنا است و آن زیربنای اجتماعی و فرهنگ اجتماعی باید در جامعه ما تقویت شود. جای تاسف است که هیچ کسی در کشور معماری خوب را نمی شناسد و اگر از مردم بپرسید که معماری خوب به چه معناست، مفهوم آن را نمی دانند.

شهابیان افزود: حتی ممکن است مردم از فضای یک ساختمان در داخل کشور و یا خارج از ایران مثل یک مرکز تجاری خوششان بیاید و حس بسیار مطلوبی به آن ساختمان داشته باشند، اما دلیل آن را ندانند. در حالی که این حس مطلوب به معماری آن فضا برمی گردد.

این معمار با تاکید بر لزوم فرهنگ سازی در زمینه معماری ساختمان ها یادآور شد: در رسانه های عمومی و رادیو و تلویزیون باید معماری تبلیغ شود. به طوری که ویژگی های یک معماری خوب گفته شود تا مردم آگاه شوند که معماری خوب به چه معناست و چه مشخصاتی دارد. در این صورت می توان امیدوار بود که مردم به دنبال این نماهای ظاهری در ساختمان ها نروند.

شهابیان در پایان خاطر نشان کرد: موضوع مهم این است که مردم باید نسبت به معماری آگاهی پیدا کنند. مخصوصا کسانی که در بخش ساختمان و مسکن سرمایه گذاری می کنند، باید از این مهم آگاهی پیدا کنند که اصولا در این زمینه بسیار ناآگاه هستند.
 
 انتهای گفتگو///
هانیه نعیمی


 

 
یادداشت  


گفتگو  


گزارش  


جراید   
www.ostandnews.ir   تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرگزاری استاد نیوز است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است . پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز