خانه یادداشت سیاسی بین الملل علم و فناوری حوزه و دانشگاه اجتماعی اقتصادی فرهنگ و هنر ورزشی
 
کار سپاه در دستگیری روح الله زم یک شاهکار بود       مدهای بسیار مبتذلی در طراحی ساختمان‌ها حاکم شده است       شوک ۱۰ هزار واحدی به تازه واردان بورس       شفافیت موجب ریزش دیوار بی اعتمادی می شود       جهانگیری: سَر و سِری با بخش خصوصی ندارم       کشف 2 مورد از عملیات بمب گذاری در مسیر زائرین اربعین       شغل های غیر مرتبط با رشته های تحصیلی عاملی برای کاهش راندمان کاری       رنج زنان کولبر تمامی ندارد / شهرداری‌های استان کردستان در آستانه ورشکستگی       کامبک جواب کامبک!       خوب و بد افزایش نرخ حامل‌های انرژی/ بار گرانی انرژی بر دوش اقشار کم‌درآمد است       آینده پژوهی پاشنه آشیل تصمیم گیری مدیران است       امنیت در مراسم اربعین برقرار است       عیادت مقام معظم رهبری از آیت الله مکارم شیرازی       روستا كانون تولید و حیات جامعه است       حیوان آزاری نشان از خشونت های پنهان جامعه دارد       نباید از تصویب لایحه ای که موجب کاهش اختیارات مدیریتهای محلی می شود حمایت کرد       کاهش جمعیت عشایر خطر آفرین است       حضور فرمانده کل قوا در دانشگاه افسری امام حسین (ع)       از قصور‌ در خدمت‌رسانی عذرخواهی می‌کنیم       دو بال پرواز برای ایجاد ارتباط واقعی بین دانشگاه و صنعت      
 
آخرین اخبار  


اساتید و دانشگاه  


معرفی آثار اساتید  


 

1398/07/17 5:47:51 AM

«استادنیوز» تبعات ساختمان‌سازی در حریم دریا را بررسی می کند:

غارت سواحل درپی ساخت و سازهای بی‌رویه  

تعرض به نوارهای ساحلی کشور و ساخت و سازهای بی رویه در آنها، ضمن تخریب این اراضی موجب شده تا حتی دسترسی مردم به سواحل دریا نیز با دشواری و محدودیت مواجه شود و نتوانند از این نعمت طبیعی بهره کافی را ببرند.

غارت سواحل درپی ساخت و سازهای بی‌رویه


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز؛ دریا مظهر آرامش است و بسیاری از شهروندان، هرگاه که فرصتی را برای رهایی از روزمرگی و مشغله های زندگی ماشینی پیدا کنند؛ سفر به شهرهای شمالی را اولویت اول خود برای گذران اوقات فراغت انتخاب می کنند.

با این حال امروزه به دلیل تعرض به نوارهای ساحلی کشور و ساخت و سازهای بی رویه در آنها، ضمن تخریب این اراضی موجب شده تا حتی دسترسی مردم به سواحل دریا نیز با دشواری و محدودیت مواجه شود و نتوانند از این نعمت طبیعی بهره کافی را ببرند.

بر اساس این گزارش، در دهه گذشته نوار ساحلی کشور رو به تخریب بوده و دلایل متعددی در این زمینه مطرح است. نبود طرحی جامع برای توسعه و حفاظت از نوار ساحلی، کاربری های برنامه ریزی نشده و نامتناسب با نیازهای منطقه، استفاده نادرست از ضوابط و مقررات طرح های تفصیلی درون شهری برای ساخت و ساز نوار ساحلی، تخریب و تفکیک باراضی ساحلی و تخصیص آنها به ویلاسازی یا مجموعه های مسکونی برای اوقات فراغت قشر مرفه جامعه، تخصیص این اراضی به اقامتگاه های گردشگری و مجموعه های تفریحی و گردشگری به جای تخصیص این اراضی برای استفاده عموم، موجبات تخریب شدید نوار ساحلی را از دهه 1350 تا به امروز فراهم آورده است.

از اوایل  دهه 1350 عده‌ای با هدف تهیه محلی برای اقامت و گذران اوقات فراغت، نوار ساحلی دریای مازندران را انتخاب کردند. با افزایش تقاضا برای زمین و ویلا در سواحل دریای مازندران، که تا قبل از این سال‌ها هنوز بکر باقی مانده بود، ورود بسیاری از بسازوبفروش‌ها به این عرصه آغاز شد. به این ترتیب اراضی نوار ساحلی به کاربری هایی مانند ویلاها و مجموعه های مسکونی تبدیل شد و متعاقبا تعرض به اراضی کشاورزی، تفکیک نامناسب اراضی و ساخت و سازهای بی‌ضابطه و سلیقه ای شدت گرفت.

پس از مدتی به علت اعتراضات مردمی درخصوص وضعیت نابسامان نوارهای ساحلی، شورایی تحت نظارت سازمان برنامه تشکیل شد تا وضعیت نوارهای ساحلی را ساماندهی و از تخریب بیشتر این سواحل جلوگیری کند. اما به دلیل نبود یک طرح کلی و جامع برای نوار ساحلی، نبود ضوابط روشن و صریح، وسعت منطقه و ضعف مدیریت در کنترل مسئله، این شورا عملکرد موفقی نداشت و ساخت و سازها همچنان به دور از چشم این نهاد ادامه یافت.

پس از پیروزی انقلاب، این شورا منحل شد و با آغاز جنگ تحمیلی ایران و عراق، ساخت و ساز در نواحلی ساحلی تاحدودی راکد شد. پس از اتمام جنگ با بهبود تدریجی وضعیت اقتصادی کشور، دوباره ساخت و ساز در نوار ساحلی از سوی سوداگران و بساز و بفروش ها رونق گرفت.

بر اساس قانون سال 1342 حریم دریا 60 متر قرار داده شده و به همین دلیل عدم رعایت حریم ساخت و ساز به یکی از مشکلات اصلی در شهرهای ساحلی تبدیل شده است. به طوری که به گفته کارشناسان، در حال حاضر با پیشروی دریا بسیاری از این ساختمان ها از حریم دریا عبور کرده اند. جالب آنکه حتی حریم۶۰ متری تعیین شده دریا در مازندران و شمال کشور نیز در بسیاری از نقاط رعایت نمی‌شود.

این گونه فعالیت ها، نبود طرحی جامع و فراگیر برای نوار ساحلی، نبود برنامه ریزی مشخص برای کاربری اراضی منطقه و نبود ضوابطی ویژه برای هر محدوده موجب شده تا امروز تقریبا تمامی اراضی نوار ساحلی به جز محدوده هایی از محور انزلی- آستارا، بابلسر- خزرآباد، قطعه بندی و محصور شده و اکثر این قطعات به ساخت مجموعه های مسکونی و ویلاهای تک واحدی اختصاص یابد.

این در حالی است که کمبود اقامتگاه های گردشگری و تفریحی با قیمت مناسب و نیز کمبود پلاژها و اردوگاه های عمومی برای استفاده عامه مردم و نبود تسهیلات رفاهی با توجه به انبوه گردشگران از سراسر کشور در شهرهای شمالی، مشهود است.

بر اساس آمار ارائه شده از سوی مسئولان سازمان بنادر و دریانوردی، ۲۲ درصد از تصرفات صورت گرفته در سواحل استان مازندران، مربوط به بخش دولتی است که بسیاری از نهادهای دولتی مجوز ساخت و ساز در اراضی ساحلی را دریافت کرده اند و ۷۸ درصد نیز به اشخاص حقیقی تعلق دارد.

تنها 4 ‌درصد سواحل شمالی کشور آزاد است. تقریبا نیمی از سواحل ایران در تصرف سازمان‌های مختلف است. ١٧سازمان نیز مسئولیت حفاظت از سواحل را برعهده دارند، اما بر اساس اعلام سازمان جنگل‌ها، نتیجه کار تصرف۸۰ درصد خط ساحلی ایران است.

آنچه مسلم است ساخت و سازهای غیرمجاز در حاشیه سواحل دریای خزر علاوه بر اینکه موجب نابودی محیط زیست می شوند، ایمنی و استاندارد لازم را نیز ندارند و به همین دلیل سلامت شهروندان و گردشگران را به خطر می اندازند.

به یقین ساخت هرگونه ساختمانی در حاشیه سواحل دریا نیازمند مطالعات پایه‌ای است كه این اقدام جزو وظایف قانونی حاكمیت است.  ساخت و ساز در حوزه سواحل باید براساس مطالعات علمی و طرح های مصوب و ابلاغ شده صورت گیرد و در کنار آن باید ضوابط زیست‌محیطی، اصول مهندسی و همچنین موارد حقوقی مربوط به سازه های دریایی رعایت شود.

بدیهی است که دسترسی آسان به دریا در مناطق ساحلی مهمترین دغدغه و مطالبه مردم است و تحقق این خواسته بحق مردم برای بهره‌مندی مطلوب از دریا، نشان‌دهنده کارآمدی دولت خواهد بود. از همین رو مقابله جدی با ساخت و سازهای غیرمجاز در نوارهای ساحلی الزامی است.

بررسی ها نشان می‌دهد که با اتخاذ خط مشی‌های کلی در بلندمدت و کوتاه‌مدت و همچنین تدوین ضوابطی ویژه برای ساخت و سازها، می‌توان از تخریب بیشتر در نوار ساحلی جلوگیری کرد و به توسعه پایدار و حفاظت از آن تحقق بخشید.

انتهای یاداشت///
هانیه نعیمی


 

 
یادداشت  


گفتگو  


گزارش  


جراید   
www.ostandnews.ir   تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرگزاری استاد نیوز است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است . پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز