خانه سیاسی بین الملل اقتصادی اجتماعی حوزه و دانشگاه علم و فناوری فرهنگ و هنر ورزشی یادداشت
 
رهبر معظم انقلاب: روز انتخابات روز احقاق حق مدنی ملت است       روحانی: در مسئله شهادت سردار سلیمانی، مردم یک کار اعجاب‌آور کردند       راهیابی ۲۵۰ اثر فاخر از مرحله استانی به کشوری در نخستین استارت‌آپ انتخاباتی       رقابتی‌ترین انتخابات       حضور ۳ تا ۷ نفر ناظر در هر شعبه اخذ رأی       جدیدترین شماره دوفصلنامه علمی پژوهشی مطالعات قدرت نرم منتشر شد       روحانی: انقلاب ایران برای تثبیت و استمرارش همواره به مردم متکی بوده است       اولین همایش ملّی اربعین پژوهی       محتوای کتب درسی کاربردی نیست / انتقاد از وضعیت معلمان حق التحریر       شهید سلیمانی میراث‌دار قرن‌ها پیروزی تمدن ایرانی       از مکتب خمینی تا مکتب سلیمانی       توسعه پایدار در گرو یادگیری و جهش علمی ست / دگرگونی چهره واقعی جامعه با تحول در یادگیری       دستور رئیس قوه قضائیه برای نظارت بر قیمت کالاها       شورای نگهبان زمینه لازم برای استفاده حداکثری از ظرفیت شوراها را پدید آورد       تبدیل "حاج قاسم ملی" به "حاج قاسم بین المللی" نتیجه رهبری آموزشی آیت الله خامنه ای است       اگر معامله قرن آپارتاید نیست، پس چیست؟        شورای نگهبان زمینه مشارکت حداکثری مردم در انتخابات را فراهم کند/ انعقاد تفاهم نامه میان شورای عالی استانها و وزارت آموزش و پرورش       اقدام محققان کشور برای توسعه مرز فناوری بافت‌های زیستی       پاس طلایی جهانبخش برای نجات برایتون       چگونه قوی شدن سایه جنگ را از سر کشور بر می‌دارد؟      
 
آخرین اخبار  


اساتید و دانشگاه  

جدیدترین شماره دوفصلنامه علمی پژوهشی مطالعات قدرت نرم منتشر شد

جدیدترین شماره دوفصلنامه علمی پژوهشی مطالعات قدرت نرم منتشر شد

اولین همایش ملّی اربعین پژوهی

اولین همایش ملّی اربعین پژوهی

نخستین رویداد استارت‌آپی شتاب (قطعات خودرو، خدمات و صنایع وابسته)

نخستین رویداد استارت‌آپی شتاب (قطعات خودرو، خدمات و صنایع وابسته)

پیامد مهم شهادت سپهبد حاج قاسم سلیمانی؛ ارتقا و خوانش مجدد هویت انقلابی، ملی و ایرانی اسلامی است

پیامد مهم شهادت سپهبد حاج قاسم سلیمانی؛ ارتقا و خوانش مجدد هویت انقلابی، ملی و ایرانی اسلامی است

شهید سپهبد سلیمانی؛ تجسم حقیقی عملگرایی و مخاطب شناسی در اوج معنویت است

   شهید  سپهبد سلیمانی؛ تجسم  حقیقی عملگرایی  و مخاطب شناسی در اوج   معنویت  است

دومین نشست تخصصی بررسی قیام عمومی پسا تشییع شهید سلیمانی

دومین نشست تخصصی بررسی قیام عمومی پسا تشییع شهید سلیمانی

تلاش جبهه‌ پایداری برای ارائه لیست مشترک در انتخابات

تلاش جبهه‌ پایداری برای ارائه لیست مشترک در انتخابات


معرفی آثار اساتید  


 

1398/07/16 11:28:23 PM

«استادنیوز» بررسی می کند:

غربالگری یارانه‌بگیران با نیت کمک به هزینه‌های دولت 

بر اساس قانون بودجه ۹۸، نمایندگان مجلس این اختیار را به دولت دادند که یارانه نقدی پردرآمد‌ها را حذف کند، اما تاکنون این کار از سوی دولت انجام نشده است.

غربالگری یارانه‌بگیران با نیت کمک به هزینه‌های دولت


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز،  سرویس اقتصادی: از همان ابتدای واریز یارانه ها قرار شد که به مرور زمان دهک های پر درآمد جامعه به صورت خود معرف از دریافت مبلغ بسیار اندک یارانه انصراف دهند اما این در حالی است که متاسفانه بنا به دلایل مختلف محقق نشد تا جایی که این روند خود عاملی برای افزایش هزینه های دولت شد که بنا به اظهار نظر کارشناسان در شرایط موجود پرداخت یارانه برای اقتصاد بسیار سخت خواهد بود.

 گفتنی است بر اساس قانون بودجه ۹۸، نمایندگان مجلس این اختیار را به دولت دادند که یارانه نقدی پردرآمد‌ها را حذف کند، اما تاکنون این کار از سوی دولت انجام نشده است. که این خود جای بسی تأمل دارد چرا که در شرایطی که دولت با کسری بودجه مواجه هست انتظار می رود یکی از ابتدایی ترین راهکارهای مناسب برای حل این مشکل را حذف یارانه دهک های پر درآمد در نظر بگیرد چرا که در غیر این صورت به یقین هزینه‌های عمومی دولت افزایش خواهد یافت که ادامه داشتن این رویه با توجه به شرایط اقتصادی نامناسب دولت به یقین امکان‌پذیر نخواهد بود.


تحمیل بار اضافی بر بودجه در سایه حذف نکردن یارانه دهک‌های پردرآمد

 آنچه مسلم است در سایه اعمال تحریم های یکجانبه و همچنین افزایش محدودیت ها برای تامین منابع درآمدی حذف نکردن یارانه دهک‌های پردرآمد خود می تواند بار اضافی را بر  بودجه تحمیل کند تا جایی که بنا به اظهار نظر کارشناسان اقتصادی ادامه داشتن این روند تنها باعث افزایش مشکلات اقتصادی دولت و کسری شدید در بودجه خواهد شد.

جالب است بدانیم که در بخش اول حذف یارانه افراد پردرآمد که طی چند سال گذشته رخ داد شاهده حذف یارانه برای افرادی بودیم که از نظر اقتصادی در طبقه متوسط قرار داشتند و در مقابل افراد متمول کمتر مشمول حذف یارانه شدند که این خود جای بسی تامل دارد چرا که مبلغ اندک یارانه با توجه به هزینه های بسیار بالای زندگی افراد متولد بسیار ناچیز و اندک خواهد بود بنابراین انتظار می رفت که این دسته از افراد خود از دریافت یارانه انصراف دهند اتفاقی که بنا به دلایل مختلف تحقق نیافت بلکه شاهد انجام روش های مختلف برای حذف نشدن یارانه از سوی این افراد بودیم اما باید یادآور شد که امروزه دولت از مکانیسم شناسایی افراد پردرآمد بهره مند است و به راحتی و در کوتاهترین زمان ممکن می تواند یارانه این دسته از افراد را حذف کند چراکه در شرایط موجود پرداخت یارانه بار اضافی بر بودجه نیاز به چکش کاری شده دارد.


 ناکارآمدی پرداخت یارانه
 
شایان ذکر است که یکی از مهمترین اهداف پرداخت یارانه را می توان بهبود شاخص‌های رفاهی عنوان کرد اتفاقی که امروزه و در سایه پرداخت چند سال یارانه به چشم می خورد که این خود می تواند نشان است ناکارآمد بودن پرداخت یارانه باشد اما این در حالی است که در مقابل تنها هزینه سنگینی را به دولت تحمیل کرده است بنابراین به راحتی می توان این ادعا را داشت که پرداخت یارانه از ابتدا اقدام کارشناسی شده نبود و شاید نیاز به برنامه ریزی ها و نیازسنجی های بیشتری بود.

با نگاهی گذرا به چند سال اخیر به راحتی می توان به این مهم دست یافت که متاسفانه طی ۸ سال گذشته شاهد  اعلام حذف افراد پردرآمد از پرداخت یارانه هستیم اتفاقی که تا به امروز محقق نشده است و علیرغم اعلام فراخوان برای انصراف افراد پردرآمد از دریافت یارانه نیز این مهم به مرحله اجرا در نیامد که این خود می تواند  نشان از جای خالی قوانین سختگیرانه داشته باشد.

در پایان باید خاطرنشان کرد که با توجه به افزایش تورم و کاهش ارزش پول ملی دیگر در شرایط موجود یارانه چندان کارگشا نخواهد بود و در مقابل تنها می‌تواند هزینه‌های بیشتری را به دولت تحمیل کند بنابراین انتظار می‌رود  اقدامات لازم برای فرو رفت از این مشکل از سوی کارشناسان انجام شود.

انتهای خبر///
الهام صمدزاده 


 

 
یادداشت  


گفتگو  


گزارش  


جراید   
www.ostandnews.ir   تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرگزاری استاد نیوز است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است . پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز