خانه سیاسی بین الملل اقتصادی اجتماعی حوزه و دانشگاه علم و فناوری فرهنگ و هنر ورزشی یادداشت
 
نظریه مقاومت طب سنتی؛ سخنی با مخالفان       چرا عناصر و مؤلفه های قدرت ملی را سخاوتمندانه و ساده اندیشانه در معرض فروش می گذارید       "مردم‌سالاری کرونایی" و نفی اقتدار حاکمیتی       بسیج، ثروت بزرگ و ذخیره‌ خداداد ملت ایران است       مفهوم شناسی تحریف در قرآن و نسبت کار ویژه آن با انقلاب اسلامی       تحریف و نسبت آن با تحریم       اهداف و پیامد‌های توافق ننگین امارات با رژیم صهیونیستی       شکست سیاست دشمن، نتیجه بصیرت دینی و مهارت ملّی ایرانیان است       خدا قوت مهندس بسیجی! آزادی ۲۵۷۴ زندانی بایکوت شدنی نیست!       ۸۲۳ کانون جنبش استادی از عملکرد بسیج مستضعفین تقدیر کردند       فعالیت ۴۰۰ گروه جهادی در امر به معروف و نهی از منکر       کاهش ابتلا به کرونا از طریق گوشی‌ پزشکی دیجیتال ایرانی       قیمت‌های میلیونی و میلیاردی از کجا آمد؟ از مسیر غلط گذشته برگردیم؛ راهبرد درست: «اقتصاد قوی»        رهبر انقلاب: جمهوری اسلامی از هیچ کوششی برای حمایت از مردم فلسطین دریغ نمی‌کند       آقای خوئینی‌ها! آدرس غلط ندهید       هجدهمین شماره نشریه تحلیلی بصائر منتشر شد       نامه استادان و نخبگان ایران به مردم ستمدیده آمریکا رونمایی شد       پاسخ ۲۲۰۰ استاد دانشگاه به پروژه‌ی مصونیت خواص مقابل قانون       تامین «امنیت ملی و اقتصادی» با تولید ۱۰۰میلیون تن محصول پتروشیمی       قالیباف:‌ همه منتخبان تهران برای دوری از سیاسی بازی هم‌قسم شده‌اند      
 
آخرین اخبار  


اساتید و دانشگاه  


معرفی آثار اساتید  


 

1398/07/05 10:38:24 PM

«استادنیوز» بررسی می کند:

مسیر پر دست‌انداز طرح اقدام ملی مسکن/ دست کوتاه خانه‌ اولی‌ها از مسکن ملی  

کارشناسان مسکن معتقدند برای عملیاتی شدن طرح اقدام ملی مسکن، دو مانع بزرگ وجود دارد و این دو مانع شامل نبود تسهیلات کافی برای دو بخش ساخت ‌و ساز و خرید و همچنین کمبود زمین مناسبی برای ساخت این واحدها است.

مسیر پر دست‌انداز طرح اقدام ملی مسکن/ دست کوتاه خانه‌ اولی‌ها از مسکن ملی


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز؛ کارشناسان مسکن معتقدند برای عملیاتی شدن طرح اقدام ملی مسکن درقالب ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی که به پیشنهاد رئیس ‌جمهور مطرح شده است، دو مانع بزرگ وجود دارد و این دو مانع شامل نبود تسهیلات کافی برای دو بخش ساخت ‌و ساز و خرید و همچنین کمبود زمین مناسبی برای ساخت این واحدها است.

آنچه مسلم است؛ در حال حاضر تمامی بانک‌ها به‌خصوص بانک مسکن با کمبود منابع مالی روبه‌رو هستند و با توجه به گرانی هزینه های ساخت‌وساز سازندگان نیز نمی‌توانند ساخت پروژه‌های جدید را بدون برخورداری از تسهیلات مناسب شروع کنند. بنابراین دولت نباید انتظار داشته باشد که بدون عرضه تسهیلات قابل‌توجه، بخش خصوصی تمایلی برای ورود به این طرح و مشارکت در اجرای آن و تولید مسکن داشته باشند.

با این حال در اوایل هفته دولت، رئیس ‌جمهور در مراسم آغاز ساخت ۱۱۰ هزار واحد مسکونی در اراضی دولتی، اعلام کرد که تا پایان سال جاری عملیات اجرایی ساخت کل ۴۰۰ هزار واحد مسکونی، با نظارت مستقیم دولت شروع‌ می شود و تا پایان دولت فعلی، تمامی این واحدها تکمیل و به متقاضیان تحویل داده خواهد شد.

در این میان، کارشناسان بر این باورند که طرح اقدام ملی مسکن در حد یک شعار خواهد بود. چرا که شواهد نشان می دهد علیرغم تلاش‌های متعدد دولت از ابتدای سال جاری، دولت هنوز نتوانسته اراضی خود را از دست سازمان‌های و نهادهای مختلف خارج کند. به عبارتی هرچند ظاهرا سازمان‌ها از این طرح استقبال کرده اند اما در عمل حاضر به ارائه زمین‌های خود به دولت نیستند. از طرف دیگر، بخش عمده‌ای از زمین‌های تحویل داده‌ شده به دولت نیز در مناطق نامطلوب و نامناسب واقع شده است و به همین دلیل قابلیت بهره‌برداری به‌عنوان سکونتگاه را ندارند.

در عین حال به باور صاحب نظران حتی اگر دولت بتواند در این زمین‌ها ساختمان‌های مسکونی احداث کند، باز هم دست خانه‌ اولی‌ها از این واحدها کوتاه است، چراکه هزینه ساخت‌وساز این املاک با دارایی خانه اولی ها حتی با ارائه تسهیلات یا حتی فروش اقساطی همخوانی ندارد. درحقیقت اگرچه در طرح اقدام ملی بخشی از هزینه‌های تمام‌ شده مسکن به‌ واسطه صفر بودن قیمت زمین کسر خواهد شد، اما نرخ تمام ‌شده این واحدهای مسکونی همچنان فاصله زیادی با دارایی خانه اولی‌ها دارد.

بر اساس این گزارش، به نظر می‌رسد که پاسخگویی این طرح به دلیل نبود تسهیلات کافی، عدم همکاری شرکت‌های خصوصی و بانک‌ها گسترده نخواهد بود و اگرچه اجرایی شدن این طرح می‌تواند تا حدودی بخش ساخت ‌و ساز را وارد فاز عملیاتی کند، اما میزان موفقیت آن اندک است.

بدیهی است که دولت در اجرای طرح اقدام ملی مسکن با موانع و مشکلات زیادی مواجه است. به عقیده صاحب نظران دولت باید قبل از رسانه‌ای کردن این طرح، طی برگزاری جلساتی با حضور فعالان بخش خصوصی و مسئولان بانک ها، راهکارهای موثری برای موانع و مسائل موجود پیدا می کرد. همانطور که امروز می بینیم بی توجهی دولت به این موضوع، نشان از عدم حضور بخش خصوصی و بانک‌ها در اجرای این طرح دارد.

بدون تردید ساخت 400 هزار واحد مسکونی باکیفیت و مناسب برای سکونت مردم، تا دو سال آینده کار آسان و ساده‌ای نیست و تجربه نشان داده که دولت ها در اجرای پروژه‌های کلان چندان موفق نبوده اند. در این بین راهکار پیشنهادی کارشناسان، اعتماد دولت به بخش خصوصی و جلب مشارکت سیستم بانکی برای تولید مسکن است.
 
انتهای گزارش///
هانیه نعیمی


 

 
یادداشت  


گفتگو  


گزارش  


جراید   
www.ostandnews.ir   تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرگزاری استاد نیوز است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است . پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز