خانه سیاسی بین الملل اقتصادی اجتماعی حوزه و دانشگاه علم و فناوری فرهنگ و هنر ورزشی یادداشت
 
نظریه مقاومت طب سنتی؛ سخنی با مخالفان       چرا عناصر و مؤلفه های قدرت ملی را سخاوتمندانه و ساده اندیشانه در معرض فروش می گذارید       "مردم‌سالاری کرونایی" و نفی اقتدار حاکمیتی       بسیج، ثروت بزرگ و ذخیره‌ خداداد ملت ایران است       مفهوم شناسی تحریف در قرآن و نسبت کار ویژه آن با انقلاب اسلامی       تحریف و نسبت آن با تحریم       اهداف و پیامد‌های توافق ننگین امارات با رژیم صهیونیستی       شکست سیاست دشمن، نتیجه بصیرت دینی و مهارت ملّی ایرانیان است       خدا قوت مهندس بسیجی! آزادی ۲۵۷۴ زندانی بایکوت شدنی نیست!       ۸۲۳ کانون جنبش استادی از عملکرد بسیج مستضعفین تقدیر کردند       فعالیت ۴۰۰ گروه جهادی در امر به معروف و نهی از منکر       کاهش ابتلا به کرونا از طریق گوشی‌ پزشکی دیجیتال ایرانی       قیمت‌های میلیونی و میلیاردی از کجا آمد؟ از مسیر غلط گذشته برگردیم؛ راهبرد درست: «اقتصاد قوی»        رهبر انقلاب: جمهوری اسلامی از هیچ کوششی برای حمایت از مردم فلسطین دریغ نمی‌کند       آقای خوئینی‌ها! آدرس غلط ندهید       هجدهمین شماره نشریه تحلیلی بصائر منتشر شد       نامه استادان و نخبگان ایران به مردم ستمدیده آمریکا رونمایی شد       پاسخ ۲۲۰۰ استاد دانشگاه به پروژه‌ی مصونیت خواص مقابل قانون       تامین «امنیت ملی و اقتصادی» با تولید ۱۰۰میلیون تن محصول پتروشیمی       قالیباف:‌ همه منتخبان تهران برای دوری از سیاسی بازی هم‌قسم شده‌اند      
 
آخرین اخبار  


اساتید و دانشگاه  


معرفی آثار اساتید  


 

1398/07/01 10:05:41 PM

استاد نیوز بررسی می کند؛

کاهش قیمت ها نیاز به زمان دارد 

زمانی می‌توان انتظار داشت که قیمت کالاها درسایه پایین آمدن نرخ ارز کاهش یابد که در مرحله اول این روند کاهشی ثبات داشته باشد و سپس این که مردم و به خصوص فعالان بازار های اقتصادی به این روند اعتماد داشته باشند.

کاهش قیمت ها نیاز به زمان دارد


پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز، سرویس اقتصادی: متاسفانه طی ماه های گذشته با افزایش بی‌رویه نرخ ارز شاهد بالا رفتن بی سابقه قیمت کالاها بودیم به گونه‌ای که انتظار می‌رفت با پایین آمدن نرخ ارز قیمت ها نیز سر و سامانی بگیرند اما متاسفانه طی هفته های گذشته و با پایین آمدن نرخ ارز قیمت ها تمایل چندانی به کاهش پیدا نکردند که این خود جای بسی تامل دارد.

گفتنی است که طبق باور حاکم بر جامعه به راحتی می توان به این مهم اشاره کرد که بازار پس از افزایش قیمت دیگر میل چندانی به کاهش ندارد که این نشانگر کاهش میزان نظارت و همچنین افزایش منفعت طلبی شخصی برخی از افراد نیز باشد. به عبارت ساده‌تر افزایش قیمت ها با سرعت نور صورت می‌گیرد اما متاسفانه کاهش قیمت ها با سرعتی کمتر از سرعت لاک پشت.

بدیهی است با توجه به شرایط موجود می توان این ادعا داشت که افزایش قیمت ها به دلیل بالا رفتن نرخ ارز بهانه ای بیش نبوده است چرا که اگر به این گونه بود باید امروزه شاهد پایین آمدن قیمت کالاها نیز بودیم چراکه در طی سال گذشته تمام قیمت ها اعم از کالاهای وارداتی و غیر وارداتی و حتی کالاهایی که بدون دخالت ارز در کشور تولید می شوند نیز تنها به این بهانه افزایش سرسام آوری داشت اما امروزه علائم پایین آمدن نرخ ارز باز هم قیمت آنها  کاهش نیافته است که این خود می‌تواند نشان از بی تاثیری نرخ ارز داشته باشد.

از سوی دیگر باید خاطر نشان کرد که عدم اعتماد مردم به ادامه داشتن روند پایین آمدن نرخ ارز را نیز می توان یکی دیگر از دلایل عدم کاهش قیمت کالاها عنوان کرد چرا که بررسی‌های به عمل آمده بسیاری از افراد فعال در بازارهای اقتصادی بر این باور هستند که روند نزولی کاهش نرخ ارز  دوام چندانی نخواهد داشت بنابراین پایین آوردن قیمت کالاها در شرایط موجود نمی‌تواند چندان منطقی به نظر برسد اما این در حالی است که بسیاری از کارشناسان اقتصادی بر این باور هستند که با توجه به شرایط موجود امکان ادامه داشتن کاهش نرخ ارز همچنان وجود دارد.

پر واضح است که چسبندگی قیمت را می توان یکی دیگر از دلایل پایین نیامدن نرخ کالاها عنوان کرد چرا که برخی از بازارها تحت تاثیر نرخ ارز افزایش قیمت بی سابقه ای پیدا کردند اما این در حالی است که پایین آمدن نرخ ارز نتوانسته باعث کاهش قیمت محسوسی در آن بازارها شود که در اصطلاح اقتصاد به این مهم چسبندگی قیمت اطلاق داده می شود بنابراین به راحتی می توان این ادعا را داشت که زمانی می توان شاهد پایین آمدن نرخ کالاها بود که مدت زمان به نسبت طولانی از کاهش نرخ ارز گذشته باشد و مردم نیز نرخ های جدید ارز را باور کنند.

از سوی دیگر باید خاطر نشان کرد که برخی از کالاها به دلیل اینکه در زمان قیمت بالای ارز خریداری شدند بنابراین پایین آوردن قیمت آنها چندان به صرفه نخواهد بود و برای فروشندگان نیز ضرر های بسیاری را به دنبال خواهد داشت.

 در  خاتمه باید یادآور شد که در زمانی می‌توان انتظار داشت که قیمت کالاها درسایه پایین آمدن نرخ ارز کاهش یابد که در مرحله اول این روند کاهشی ثبات داشته باشد و سپس این که مردم و به خصوص فعالان بازار های اقتصادی به این روند اعتماد داشته باشند همچنین در این مجال باید متذکر شد که پایین آمدن قیمت ها نیاز به زمان طولانی دارد هرچند بالا رفتن آنها بلافاصله و در کسری از ثانیه صورت می گیرد که این خود می تواند بیانگر وضعیت نا بسامان اقتصادی کشور نیز باشد‌.

 انتهای یاداشت///
الهام صمدزاده


 

 
یادداشت  


گفتگو  


گزارش  


جراید   
www.ostandnews.ir   تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرگزاری استاد نیوز است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است . پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز