خانه یادداشت سیاسی بین الملل علم و فناوری حوزه و دانشگاه اجتماعی اقتصادی فرهنگ و هنر ورزشی
 
کار سپاه در دستگیری روح الله زم یک شاهکار بود       مدهای بسیار مبتذلی در طراحی ساختمان‌ها حاکم شده است       شوک ۱۰ هزار واحدی به تازه واردان بورس       شفافیت موجب ریزش دیوار بی اعتمادی می شود       جهانگیری: سَر و سِری با بخش خصوصی ندارم       کشف 2 مورد از عملیات بمب گذاری در مسیر زائرین اربعین       شغل های غیر مرتبط با رشته های تحصیلی عاملی برای کاهش راندمان کاری       رنج زنان کولبر تمامی ندارد / شهرداری‌های استان کردستان در آستانه ورشکستگی       کامبک جواب کامبک!       خوب و بد افزایش نرخ حامل‌های انرژی/ بار گرانی انرژی بر دوش اقشار کم‌درآمد است       آینده پژوهی پاشنه آشیل تصمیم گیری مدیران است       امنیت در مراسم اربعین برقرار است       عیادت مقام معظم رهبری از آیت الله مکارم شیرازی       روستا كانون تولید و حیات جامعه است       حیوان آزاری نشان از خشونت های پنهان جامعه دارد       نباید از تصویب لایحه ای که موجب کاهش اختیارات مدیریتهای محلی می شود حمایت کرد       کاهش جمعیت عشایر خطر آفرین است       حضور فرمانده کل قوا در دانشگاه افسری امام حسین (ع)       از قصور‌ در خدمت‌رسانی عذرخواهی می‌کنیم       دو بال پرواز برای ایجاد ارتباط واقعی بین دانشگاه و صنعت      
 
آخرین اخبار  


اساتید و دانشگاه  


معرفی آثار اساتید  


 

1398/07/01 12:11:53 AM

«استادنیوز» گزارش می دهد:

مقاوم‌سازی، مهمتر از ساخت بیمارستان‌های جدید است 

آسیب‌پذیری بیمارستان‌ها در برابر زلزله یکی از چالش‌های عمده ای است که طی سال‌های اخیر، صنعت ساختمان کشور با آن دست به گریبان بوده و کارشناسان بارها درخصوص الزام به تاب آوری، مقاوم سازی و ایمن سازی بیمارستان ‌ها تاکید کرده‌اند.

مقاوم‌سازی، مهمتر از ساخت بیمارستان‌های جدید است


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز؛ تازه ترین آماری که احسان اثنی‌عشری، نماینده دفتر اسکان حقوق بشر سازمان ملل اعلام کرده، حاکی از آن است که بیش از ۵۰ درصد بیمارستان‌های دولتی کشور در برابر زلزله آسیب‌پذیر هستند.

به گزارش «استادنیوز» امنیت بیمارستان‌ها با توجه به جایگاه خاصی که این ساختمان‌ها در کشور دارند؛ از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و آنچه کارشناسان بر آن اصرار دارند، مقاوم سازی بیمارستان‌های موجود به جای ساخت بیمارستان‌های جدید است.

این موضوع در حالی مطرح می‌شود که در اواخر سال گذشته، نعمت اله ترکی رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تهران از برنامه‌ریزی برای ساخت ۱۹ بیمارستان در سطح استان تهران خبر داده و گفته بود: ساخت ۱۹ بیمارستان در استان تهران را در دستور کار داریم.

این در حالی است که محمد شکرچی زاده، رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی نیز بر آن تاکید کرد و به خبرنگار ما گفت: «با توجه به اینکه در اسفند ماه سال جاری انتخابات نمایندگان مجلس را در پیش داریم، انتظاری که از مردم داریم این است که به جای ساخت بیمارستان های جدید، مقاوم‌سازی بیمارستان‌های موجود را از نمایندگان خود مطالبه کنند و با توجه به اینکه این موضوع از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخودار است، لازم است که مجلس و مسئولان کشور به امنیت و مقاومت بیمارستان‌ها توجه ویژه‌ای داشته باشند.»

بر اساس این گزارش، از آنجایی که وقوع یک حادثه مثل زلزله جان میلیون‌ها نفر را تهدید می‌کند، موضوع تاب‌آوری ساختمان‌ها در کشور حیاتی است و در این بین در هنگام بروز بحران‌هایی مانند زلزله، مقاوم‌سازی مراکز حیاتی از‌جمله بیمارستان‌ها الزامی است تا در مواقع وقوع زلزله بتوانند علاوه بر حفظ جان بیماران، به مجروحان نیز خدمات ارائه کنند. درواقع لازم است که بعد از زلزله‌ها دیوارهای بیمارستان‌ها آسیب نبیند و یا تاسیسات برقی آنها از کار نیفتد، اما وضعیت فعلی بیمارستان‌های دولتی به گونه ای است که حتی این حداقل‌ها را هم نمی‌توان از بیمارستان‌ها انتظار داشت.

به طور نمونه در زلزله ای که در در آبان ماه سال 96 در کرمانشاه رخ داد؛ بیمارستان‌های کرمانشاه به دلیل عدم تاب‌آوری در برابر زلزله به خوبی عمل نکردند و به همین دلیل میزان خسارت‌ها، تعداد کشته‌ها و افراد بی خانمان افزایش یافت. در حالی که اگر بیمارستان‌های کرمانشاه علمکرد مناسبی از خود نشان می دادند، تلفات جانی و تعداد کشته‌ها کاهش می‌ یافت.

در همین رابطه رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی ضمن تایید این موضوع تاکید کرد: «تأسیسات بیمارستان‌ها به ویژه آسانسور‌ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. در زلزله کرمانشاه به دلیل آنکه موضوع تاب آوری و مقاوم‌سازی بیمارستان‌ها را در نظر نگرفته بودند، متأسفانه چند ساختمان از بیمارستان‌ها دچار خسارت شدند و در شرایط زلزله نتوانستند به مردم خدمت رسانی کنند. در حالی که بیمارستان‌ها در هنگام وقوع زلزله می‌توانند هزار تا ۱۰ هزار نفر بی‌پناه را در خود جای دهند.»

شکرچی زاده تصریح کرد: «در زمینه وضعیت بیمارستان‌ها باید مطالعات گسترده‌ای انجام شود و دولت و وزارت بهداشت باید موضوع مقاوم‌سازی بیمارستان‌ها را در شهر‌های زلزله‌خیز در اولویت قرار دهد، زیرا امدادرسانی به مجروحان حوادث طبیعی در آن بازه زمانی بسیار مهم است.»

بر اساسا این گزارش به منظور تحقق این هدف، توجه به تجربه کشورهایی که در زمینه مقاوم‌سازی مراکز حیاتی عملکرد موفقی داشته اند، می‌تواند راه گشا باشد. به طور مثال مقاوم‌سازی بیمارستان‌ها در کشورهای زلزله‌خیزی مانند ژاپن از مدت‌ها پیش در دستور کار قرار گرفته است و در این کشور در سال 2019 میلادی 95 درصد بیمارستان‌های ژاپن برای شتاب مبنای شهرهای زلزله خیز این کشور مقاوم هستند.

گزارش‌ها نشان می‌دهد که در کشور ژاپن بعد از زلزله سال ۲۰۱۹ بیش از ۹۵ درصد از بیمارستان‌های این کشور مقاوم بودند و همین موضوع باعث خدمت رسانی بیشتر به مردم شد، اما در ایران وضعیت به این صورت نیست و بسیاری از بیمارستان‌ها در ایران از مقاومت و تاب آوری لازم برخوردار نیستند.

بدون شک برای حفظ مال و جان شهروندان‌ و کاهش تلفات و خسارات در هنگام وقوع زلزله، باید موضوع تاب‌آوری و مقاوم‌سازی ساختمان‌ها به ویژه بیمارستان‌ها در اولویت قرار گیرد. چرا که در سال‌های اخیر به دلیل غفلت از این موضوع مهم، کشور و مردم تاوان سختی را متحمل شده‌اند و نمونه بارز آن آتش‌سوزی ساختمان پلاسکو، زلزله سال ۹۶ و همچنین سیل سال 98 بوده که خسارت‌های بسیار گسترده‌ای در پی داشته است و این حوادث نشان می‌دهد که کشور ما در برابر وقایع بحرانی تاب‌آوری ندارد.

انتهای خبر///
هانیه نعیمی


 

 
یادداشت  


گفتگو  


گزارش  


جراید   
www.ostandnews.ir   تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرگزاری استاد نیوز است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است . پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز