خانه سیاسی بین الملل اقتصادی اجتماعی حوزه و دانشگاه علم و فناوری فرهنگ و هنر ورزشی یادداشت
 
شکست سیاست دشمن، نتیجه بصیرت دینی و مهارت ملّی ایرانیان است       خدا قوت مهندس بسیجی! آزادی ۲۵۷۴ زندانی بایکوت شدنی نیست!       ۸۲۳ کانون جنبش استادی از عملکرد بسیج مستضعفین تقدیر کردند       فعالیت ۴۰۰ گروه جهادی در امر به معروف و نهی از منکر       کاهش ابتلا به کرونا از طریق گوشی‌ پزشکی دیجیتال ایرانی       قیمت‌های میلیونی و میلیاردی از کجا آمد؟ از مسیر غلط گذشته برگردیم؛ راهبرد درست: «اقتصاد قوی»        رهبر انقلاب: جمهوری اسلامی از هیچ کوششی برای حمایت از مردم فلسطین دریغ نمی‌کند       آقای خوئینی‌ها! آدرس غلط ندهید       هجدهمین شماره نشریه تحلیلی بصائر منتشر شد       نامه استادان و نخبگان ایران به مردم ستمدیده آمریکا رونمایی شد       پاسخ ۲۲۰۰ استاد دانشگاه به پروژه‌ی مصونیت خواص مقابل قانون       تامین «امنیت ملی و اقتصادی» با تولید ۱۰۰میلیون تن محصول پتروشیمی       قالیباف:‌ همه منتخبان تهران برای دوری از سیاسی بازی هم‌قسم شده‌اند       محکومیت 34 نفر از اخلالگران بازار خودرو، سکه و ارز و 2 حکم اعدام       تیر عدم رعایت ایمنی بر قلب اماکن تاریخی و میراث فرهنگی       اجرای طرح ترافیک بعد از عید فطر قطعی است       آخرین فرصت ایفای تعهدات ارزی صادارتی سال ۱۳۹۸ اعلام شد        استاندار تهران : ۸۸ درصد مبتلایان کرونا در پایتخت بهبود یافتند       روحانی: سیاست اصولی ایران تقویت همکاری‌های همه جانبه با عراق است       کرونا فعلا داروی اختصاصی ندارد      
 
آخرین اخبار  

شکست سیاست دشمن، نتیجه بصیرت دینی و مهارت ملّی ایرانیان است

خدا قوت مهندس بسیجی! آزادی ۲۵۷۴ زندانی بایکوت شدنی نیست!

۸۲۳ کانون جنبش استادی از عملکرد بسیج مستضعفین تقدیر کردند

فعالیت ۴۰۰ گروه جهادی در امر به معروف و نهی از منکر

کاهش ابتلا به کرونا از طریق گوشی‌ پزشکی دیجیتال ایرانی

قیمت‌های میلیونی و میلیاردی از کجا آمد؟ از مسیر غلط گذشته برگردیم؛ راهبرد درست: «اقتصاد قوی»

رهبر انقلاب: جمهوری اسلامی از هیچ کوششی برای حمایت از مردم فلسطین دریغ نمی‌کند


اساتید و دانشگاه  


معرفی آثار اساتید  


 

1398/05/22 10:53:45 PM

استاد نیوز بررسی می کند:

افزایش آسیب های اجتماعی در سایه بالا رفتن آمار طلاق 

گفتنی است که تغییر فرهنگ و باورهای مردم خود نقش بسزایی در افزایش آمار طلاق دارد چراکه مطالعات نشان می دهد که ارزش های حاکم در جامعه خود می تواند نقش بسزایی در عدم پایبندی افراد به زندگی مشترک داشته باشد.

افزایش آسیب های اجتماعی در سایه بالا رفتن آمار طلاق


 پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز، سرویس اجتماعی:  متاسفانه طی سال های اخیر شاهد افزایش بی رویه آمار طلاق در کشور هستیم که این خود می تواند تبعات منفی اجتماعی، فردی، روحی و جسمی بسیاری را نیز به دنبال داشته باشد.

 گفتنی است که تغییر فرهنگ و باورهای مردم خود نقش بسزایی در افزایش آمار طلاق دارد چراکه مطالعات نشان می دهد که ارزش های حاکم در جامعه خود می تواند نقش بسزایی در عدم پایبندی افراد به زندگی مشترک داشته باشد.


مصرف گرایی عاملی برای افزایش آمار طلاق

باید در نظر داشت که امروزه بنا به دلایل مختلفی مانند بالا رفتن آمار سفرهای خارجی و  استفاده بیش از اندازه از شبکه‌های اجتماعی شاهد تمایل هرچه بیشتر افراد به مصرف‌گرایی و تجمل گرایی هستیم که این خود می تواند تاثیر بسزایی در  تضعیف بنیان خانواده داشته باشد چرا که باید به خاطر داشت در شرایط موجود که وضعیت اقتصادی بسیاری از افراد نامناسب شده است بنابراین تامین برخی از مخارج خود می تواند از عهده بسیاری از افراد خارج باشد که این مهم متاسفانه عامل اصلی برای افزایش طلاق شده است به گونه‌ای که برخی از افراد به ازدواج نگاه اقتصادی دارند که این خود زنگ خطری جدی برای سلامت جامعه می باشد چراکه زندگی که بر پایه عشق و تفاهم شکل نگیرد به یقین دوام چندانی نیز نخواهد داشت.

از سوی دیگر باید خاطر نشان کرد که بسیاری از روانشناسان بر این باور هستند که عدم مسئولیت پذیری افراد را نیز می توان در زمره دیگر دلایل افزایش آمار طلاق به عنوان کرد چرا که متاسفانه در حال حاضر دیگر افراد به مانند گذشته مسئولیت پذیر و متعهد نیستند که این خود می تواند عاملی برای پایدار نبودن زندگی های مشترک باشد.


افزایش آسیب های اجتماعی در سایه بالا رفتن آمار طلاق

آنچه مسلم است بالارفتن آمار طلاق خود می تواند عاملی برای افزایش آسیب‌های اجتماعی در جامعه شود به عنوان مثال افزایش خیانت، کاهش تمایل افراد به ازدواج، افزایش بزه و جرم و مواردی از این دست را می توان در زمره معایب بالا رفتن آمار طلاق عنوان کرد اتفاقی که در صورت عدم توجه و رسیدگی به آن خود می‌تواند عاملی برای انحطاط جامعه نیز باشد به گونه ای که برخی از جامعه شناسان معتقد هستند که هر گاه در جامعه ای طلاق به طرز معناداری افزایش یابد به یقین سلامت آن جامعه نیز تحت الشعاع قرار خواهد گرفت.

پر واضح است که افزایش زندگی های مجردی را نیز می توان در زمره دیگر معایب بالا رفتن آمار طلاق دانست چراکه امروزه به دلیل افزایش طلاق در جامعه دیگر افراد حاضر نیستند که دوباره با خانواده خود زندگی کند که این خود می‌تواند باعث افزایش زندگی های مجردی در جامعه شود اتفاقی که خود عاملی برای بروز بسیاری از مشکلات و آسیب‌های اجتماعی نیز خواهد شد.

باید در نظر داشت که افزایش آمار فرزندان طلاق نیز خود گویای بالا رفتن نرخ جرم و بزه خواهد بود چراکه همان گونه که می دانیم فرزندان طلاق در مقایسه با دیگران بیشتر تمایل به مصرف مواد مخدر دارند و همچنین به راحتی به انجام رفتارهای ناهنجار روی می آورند هرچند در این مجال باید یاد آور شد که احتمال طلاق در فرزندان طلاق نیز بسیار بالا می باشد بنابراین ارائه راهکارهای مناسب برای کاهش آمار طلاق خود می تواند سلامت فرزندان جامعه را نیز تضمین کند.

 افزایش مشکلات روحی نیز یکی دیگر از پیامدهای منفی بالا رفتن نرخ طلاق در جامعه می باشد چراکه مطالعات نشان می دهد که افرادی که زندگی مشترک خود را بنا به هر دلیلی از دست می دهد در مقایسه با دیگران بیشتر مبتلا به افسردگی و یا سایر بیماری های روحی و روانی می شوند از این رو می توان این ادعا را داشت در جامعه ای که آمار طلاق در آن رو به افزایش باشد به یقین بیماری های روحی مانند افسردگی، بدبینی و غیره نیز افزایش خواهد یافت.

 جالب است بدانیم که امروزه در جامعه شاهد شیوع طلاق های عاطفی هستیم طلاق هایی که به مراتب با پیامدهای منفی بسیار بیشتری نیز همراه خواهد بود چرا که در این نوع طلاق ها افراد به اجبار و بنا به دلایل مختلف در کنار هم زندگی می کنند که این خود می‌تواند برای فرزندان و ارزش های خانواده نیز بسیار خطرناک باشد به گونه ای که مطالعات نشان می دهد که فرزندان ناشی از طلاق عاطفی با مشکلات بیشتری از فرزندانی که والدین آنها طلاق حقوقی گرفته اند مواجه می باشند که این خود جای بسی تأمل دارد.
 
 انتهای یاداشت///
الهام صمدزاده


 

 
یادداشت  


گفتگو  


گزارش  


جراید   
www.ostandnews.ir   تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرگزاری استاد نیوز است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است . پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز