خانه یادداشت سیاسی بین الملل علم و فناوری حوزه و دانشگاه اجتماعی اقتصادی فرهنگ و هنر ورزشی
 
انتقاد اعضای شورای عالی استانها از نحوه اجرای اصلاح قیمت بنزین       روایت رئیس دستگاه قضا از جزئیات جلسه بنزینی سران قوا        شاهد یک نشست کاملا دانشجویی با حضور رئیس قوه قضائیه بودیم       پیوند خواهرخواندگی میان یزد و لویو برقرار می شود       چه کشورهایی از ابزار فیلترینگ برای محتویات اینترنتی استفاده می کنند؟/ معایب سیستم فیلترینگ ایران چیست ؟       حمایت از اساتید دانشگاهی در حوزه امنیتی بر عهده وزارت اطلاعات است       بخشنامه جدید سازمان الحشد الشعبی درباره تظاهرات‌های عراق       آخرین گفته های روحانی از وضعیت اقتصاد       دانشجو باید صریح، آزاداندیش، منتقد و به دور از تعصب باشد       وصله رانت معافیت مالیاتی به دولت نمی چسبد! / وصول نزدیک به 25درصد از فرارهای مالیاتی در امسال       مشکلات اقتصادی عاملی برای کاهش تمایل به فرزندآوری       نرخ دلار در بودجه سال ۹۹ برای کالاهای اساسی ۴۲۰۰ تومان است       فرسودگی ناوگان حمل و نقل عمومی، مشکل امروز شهرهای بزرگ کشور       آمریکایی‌ها تاثیری در امنیت خلیج فارس ندارند       ویلموتس بیشتر از ۷۵۰ هزار دلار غرامت می‌خواهد       پلیس آمادگی برخورد با هرگونه ناامنی را در کشور دارد       کسب درآمد ۹۵۰ میلیارد تومانی تنها از پارک حاشیه ای خودرو در منطقه 2تهران/ دولت به شهرداری ها بدهکار است       استقلال و بازهم خطر حذف از آسیا!        پرورش خلاقیت کودکان مهمترین وظیفه والدین       سرمایه گذاری و تامین منابع پایدار؛محور نشست هم اندیشی شهرداران کلانشهرهای کشور      
 
آخرین اخبار  

انتقاد اعضای شورای عالی استانها از نحوه اجرای اصلاح قیمت بنزین

روایت رئیس دستگاه قضا از جزئیات جلسه بنزینی سران قوا

شاهد یک نشست کاملا دانشجویی با حضور رئیس قوه قضائیه بودیم

پیوند خواهرخواندگی میان یزد و لویو برقرار می شود

چه کشورهایی از ابزار فیلترینگ برای محتویات اینترنتی استفاده می کنند؟/ معایب سیستم فیلترینگ ایران چیست ؟

حمایت از اساتید دانشگاهی در حوزه امنیتی بر عهده وزارت اطلاعات است

بخشنامه جدید سازمان الحشد الشعبی درباره تظاهرات‌های عراق


اساتید و دانشگاه  


معرفی آثار اساتید  


 

1398/05/20 1:01:41 AM

خیز بلند بن‌زاید برای به‌دست‌گرفتن جایگاه عربستان در منطقه  

بن‌زاید خیلی زود متوجه ضرورت ایجاد تغییر در راهبردهای قبلی شد و با فاصله‌گرفتن از عربستان در بحران یمن و اتخاذ راهبرد محتاطانه در همراهی با آمریکا علیه ایران، تلاش برای نزدیک‌شدن به تهران را در دستور کار قرار داد.

خیز بلند بن‌زاید برای به‌دست‌گرفتن جایگاه عربستان در منطقه


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی استادنیوز، بازی پیچیده محمد بن زاید ولیعهد امارات عربی متحده، عربستان سعودی را در وضعیت انفعال مطلق قرار داده است. بن‌زاید با میانجیگری میان عربستان سعودی و ترامپ در ابتدای ریاست جمهوری وی توانست ضمن فراهم نمودن ظرفیتهای اقتصادی چند صد میلیارد دلاری برای ترامپ تاجر، بن‌سلمان را نیز از بحران ناشی از حمایت از هیلاری کلینتون در برابر ترامپ به‌صورت موقت خارج کند.با این اقدام، محمد بن زاید عملاً به‌عنوان بازیگری فعال در مسائل منطقه‌ای توانست اعتماد عربستان سعودی و ترامپ را کاملاً جلب نماید.

ورود امارات به جنگ با یمن کنار عربستان سعودی، روابط بن‌زاید و بن‌سلمان را بیش از گذشته گرم و صمیمی نمود و کنار آن با توجه به تغییر رفتار ترامپ در قبال ایران و بازگرداندن تحریمهای ثانویه علیه تهران زمینه شکل‌گیری اتحادی فراگیرتر میان سه کشور برای وارد کردن فشارهای شکننده به ایران را نیز فراهم کرد.

تغییر شرایط سیاسی و میدانی و مغایرت آن با برآوردهای ساده‌اندیشانه ترامپ، بن‌سلمان و بن‌زاید که با شکستهای پی‌درپی این کشورها در سوریه، یمن، عراق، لبنان و همچنین تسلط ایران بر تکانه‌های اقتصادی ناشی از تحریم همراه بود موجب شد که گردونه تغییرات به‌گونه‌ای دیگر به‌حرکت در آید.

در این میان بن‌زاید خیلی زود متوجه ضرورت ایجاد تغییر در راهبردهای قبلی شد و با فاصله گرفتن از عربستان در بحران یمن و اتخاذ راهبرد محتاطانه در همراهی با آمریکا علیه ایران، تلاش برای نزدیک شدن به تهران را در دستور کار قرار داد و گامهای سریعی را نیز در این مسیر برداشت.

امارات با اتخاذ راهبرد جدید امیدوار است ضمن قرارگرفتن در حاشیه امنیتی مناسب، چشم‌انداز بازیابی روابط اقتصادی پرسود با ایران را نیز پیشِ‌روی خود بگشاید و این امیدواری را دارد که در سایه انفعال و ضعف شدید سعودی بتواند نقش اول را در معادلات سیاسی و امنیتی کشورهای حوزه جنوبی خلیج فارس به‌عهده بگیرد.

روابط گرم این کشور با دولت عراق که عربستان سعودی علی‌رغم تلاش بسیار هنوز نتوانسته موفقیتی در آن به‌دست آورد از زمینه‌های مثبت دیگری است که امیدواری امارات برای پشت‌سر گذاردن عربستان و تبدیل شدن به بازیگر اول را بسیار افزایش داده است.

اکنون با تسخیر عدن از سوی نیروهای وابسته به امارات و نزدیکی روزافزون امارات به ایران تردیدی برای عربستان سعودی برای بازنگری در همپیمانی راهبردی با ابوظبی باقی نماده است چه آن که با توجه به پدیدار شدن نشانه‌های اتخاذ رویکرد متفاوت امارات در مسائل منطقه‌ای عربستان نیز تغییر مناسبات با ایران را در دستور کار قرار داد.

تغییر محسوس روابط سعودیها با حجاج ایرانی کنار توافقات اولیه در خصوص مستقر شدن عناصر کنسولی دو کشور در مشهد و جده نشانه‌هایی از بازنگری رفتار سعودیها در قبال ایران است‌.

ایران همواره پنجره گفتگو با همسایگان از جمله عربستان سعودی را باز گذارده و طبیعتاً مسیر تعامل جدی‌تر میان دو کشور می‌تواند با آغاز مذاکره در مورد پایان تنشها در یمن و ترتیبات امنیتی مشترک در منطقه و همکاری در بازار نفت که کاهش قیمت آن به‌زیان هردو کشور است، دنبال شود.
انتهای خبر///

منیع؛ تسنیم
 


 

 
یادداشت  


گفتگو  


گزارش  


جراید   
www.ostandnews.ir   تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرگزاری استاد نیوز است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است . پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز