خانه یادداشت سیاسی بین الملل علم و فناوری حوزه و دانشگاه اجتماعی اقتصادی فرهنگ و هنر ورزشی
 
بازداشت 2 مدیر ارشد ایران‌خودرو/ تیم بازرسی در بخش مالی شرکت مستقر شد       دمشق: ترکیه در حال کمک‌رسانی به النصره در ادلب است       حمله به تاسیسات نفتی عربستان قمیت نفت را افزایش داد       مسؤولیت هر مداخله‌ای در بازار ارز با دولت است/ جریانی که بحرین را واگذار کرد شایعه واگذاری چابهار را مطرح می‌کند       ترامپ: ایرانی‌ها به خاطر غرورشان به ما زنگ نمی‌زنند       رفع مشکل قرار وثیقه جامعه پزشکی با برنامه ملی بیمه پزشکان       آغاز دور چهارم رسیدگی به پرونده بانک سرمایه       موافقت رهبر انقلاب با عفو و تخفیف مجازات تعدادی از محکومان به‌مناسبت عید غدیر       نگاه کاسب‌کارانه در حوزه آموزش نیروهای فنی و مهندسی       قرائتی خطاب به منبری‌ها: اصل منبر وعاظ باید براساس قرآن باشد       ترخیص 8640 خودروی توقیفی در طرح تقسیط جرایم پلیس راهور       هدیه رهبر انقلاب به مردم تهران در آستانه عید غدیر       نتانیاهو: ضرورت داشته باشد علمیات گسترده‌ای علیه غزه انجام می‌دهیم       بازار داغ مشاوران املاک       مرکز آسیا و اقیانوسیه برای توسعه مدیریت اطلاعات بلایا در ایران تاسیس می‌شود       طرح ساماندهی صنعت خودرو در مجلس اصلاح شد       بعیدی نژاد:نفتکش حامل نفت ایران تحت هیچگونه تحریمی قرار ندارد       موافقان و مخالفان رمزارزها چه گفتند؟/تردید درباره ظرفیت رمزارزها برای دور زدن تحریم‌ها       دادگاه‌های برخورد با مفاسد نشان داد جمهوری اسلامی با هیچ‌کس تعارف ندارد       درگیری پلیس هند با ساکنان کشمیر، چندین مجروح برجای گذاشت      
 
آخرین اخبار  

بازداشت 2 مدیر ارشد ایران‌خودرو/ تیم بازرسی در بخش مالی شرکت مستقر شد

دمشق: ترکیه در حال کمک‌رسانی به النصره در ادلب است

حمله به تاسیسات نفتی عربستان قمیت نفت را افزایش داد

مسؤولیت هر مداخله‌ای در بازار ارز با دولت است/ جریانی که بحرین را واگذار کرد شایعه واگذاری چابهار را مطرح می‌کند

ترامپ: ایرانی‌ها به خاطر غرورشان به ما زنگ نمی‌زنند

رفع مشکل قرار وثیقه جامعه پزشکی با برنامه ملی بیمه پزشکان

آغاز دور چهارم رسیدگی به پرونده بانک سرمایه


اساتید و دانشگاه  


معرفی آثار اساتید  


 

1398/05/20 1:01:41 AM

خیز بلند بن‌زاید برای به‌دست‌گرفتن جایگاه عربستان در منطقه  

بن‌زاید خیلی زود متوجه ضرورت ایجاد تغییر در راهبردهای قبلی شد و با فاصله‌گرفتن از عربستان در بحران یمن و اتخاذ راهبرد محتاطانه در همراهی با آمریکا علیه ایران، تلاش برای نزدیک‌شدن به تهران را در دستور کار قرار داد.

خیز بلند بن‌زاید برای به‌دست‌گرفتن جایگاه عربستان در منطقه


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی استادنیوز، بازی پیچیده محمد بن زاید ولیعهد امارات عربی متحده، عربستان سعودی را در وضعیت انفعال مطلق قرار داده است. بن‌زاید با میانجیگری میان عربستان سعودی و ترامپ در ابتدای ریاست جمهوری وی توانست ضمن فراهم نمودن ظرفیتهای اقتصادی چند صد میلیارد دلاری برای ترامپ تاجر، بن‌سلمان را نیز از بحران ناشی از حمایت از هیلاری کلینتون در برابر ترامپ به‌صورت موقت خارج کند.با این اقدام، محمد بن زاید عملاً به‌عنوان بازیگری فعال در مسائل منطقه‌ای توانست اعتماد عربستان سعودی و ترامپ را کاملاً جلب نماید.

ورود امارات به جنگ با یمن کنار عربستان سعودی، روابط بن‌زاید و بن‌سلمان را بیش از گذشته گرم و صمیمی نمود و کنار آن با توجه به تغییر رفتار ترامپ در قبال ایران و بازگرداندن تحریمهای ثانویه علیه تهران زمینه شکل‌گیری اتحادی فراگیرتر میان سه کشور برای وارد کردن فشارهای شکننده به ایران را نیز فراهم کرد.

تغییر شرایط سیاسی و میدانی و مغایرت آن با برآوردهای ساده‌اندیشانه ترامپ، بن‌سلمان و بن‌زاید که با شکستهای پی‌درپی این کشورها در سوریه، یمن، عراق، لبنان و همچنین تسلط ایران بر تکانه‌های اقتصادی ناشی از تحریم همراه بود موجب شد که گردونه تغییرات به‌گونه‌ای دیگر به‌حرکت در آید.

در این میان بن‌زاید خیلی زود متوجه ضرورت ایجاد تغییر در راهبردهای قبلی شد و با فاصله گرفتن از عربستان در بحران یمن و اتخاذ راهبرد محتاطانه در همراهی با آمریکا علیه ایران، تلاش برای نزدیک شدن به تهران را در دستور کار قرار داد و گامهای سریعی را نیز در این مسیر برداشت.

امارات با اتخاذ راهبرد جدید امیدوار است ضمن قرارگرفتن در حاشیه امنیتی مناسب، چشم‌انداز بازیابی روابط اقتصادی پرسود با ایران را نیز پیشِ‌روی خود بگشاید و این امیدواری را دارد که در سایه انفعال و ضعف شدید سعودی بتواند نقش اول را در معادلات سیاسی و امنیتی کشورهای حوزه جنوبی خلیج فارس به‌عهده بگیرد.

روابط گرم این کشور با دولت عراق که عربستان سعودی علی‌رغم تلاش بسیار هنوز نتوانسته موفقیتی در آن به‌دست آورد از زمینه‌های مثبت دیگری است که امیدواری امارات برای پشت‌سر گذاردن عربستان و تبدیل شدن به بازیگر اول را بسیار افزایش داده است.

اکنون با تسخیر عدن از سوی نیروهای وابسته به امارات و نزدیکی روزافزون امارات به ایران تردیدی برای عربستان سعودی برای بازنگری در همپیمانی راهبردی با ابوظبی باقی نماده است چه آن که با توجه به پدیدار شدن نشانه‌های اتخاذ رویکرد متفاوت امارات در مسائل منطقه‌ای عربستان نیز تغییر مناسبات با ایران را در دستور کار قرار داد.

تغییر محسوس روابط سعودیها با حجاج ایرانی کنار توافقات اولیه در خصوص مستقر شدن عناصر کنسولی دو کشور در مشهد و جده نشانه‌هایی از بازنگری رفتار سعودیها در قبال ایران است‌.

ایران همواره پنجره گفتگو با همسایگان از جمله عربستان سعودی را باز گذارده و طبیعتاً مسیر تعامل جدی‌تر میان دو کشور می‌تواند با آغاز مذاکره در مورد پایان تنشها در یمن و ترتیبات امنیتی مشترک در منطقه و همکاری در بازار نفت که کاهش قیمت آن به‌زیان هردو کشور است، دنبال شود.
انتهای خبر///

منیع؛ تسنیم
 


 

 
یادداشت  


گفتگو  

حباب قیمت مسکن در برخی از شهرها می‌شکند/ کمبود مصالح ساختمانی به گرانی مسکن دامن زده است

حباب قیمت مسکن در برخی از شهرها می‌شکند/ کمبود مصالح ساختمانی به گرانی مسکن دامن زده است

برنامه‌های دولت در بخش مسکن «دلخوش کنک» است / وعده ارزانی مسکن با ساخت سالانه 100هزار واحد عملی نمی‎شود

برنامه‌های دولت در بخش مسکن «دلخوش کنک» است / وعده ارزانی مسکن با ساخت سالانه 100هزار واحد عملی نمی‎شود

سه شنبه های بدون خودرو، از ایده تا اجرا

سه شنبه های بدون خودرو، از ایده تا اجرا

کودکان بی هویت زمینه ساز بروز افزایش آسیب های اجتماعی

کودکان بی هویت زمینه ساز بروز افزایش آسیب های اجتماعی

لزوم اولویت بندی پروژه های نیمه تمام براساس توجیه فنی و اقتصادی

لزوم اولویت بندی پروژه های نیمه تمام براساس توجیه فنی و اقتصادی

کاهش قیمت مسکن درپی ناتوانی مالی خریداران / ساخت 400هزار واحد به آشفتگی بازار مسکن دامن می‌زند

کاهش قیمت مسکن درپی ناتوانی مالی خریداران / ساخت 400هزار واحد به آشفتگی بازار مسکن دامن می‌زند

باید مردم را نسبت به جنایتهای آمریکا آگاه کنیم / دعوت از اساتید مسلمان برای مقابله با تروریسم جهانی

باید مردم را نسبت به جنایتهای آمریکا آگاه کنیم / دعوت از اساتید مسلمان برای مقابله با تروریسم جهانی


گزارش  


جراید   
www.ostandnews.ir   تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرگزاری استاد نیوز است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است . پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز