خانه یادداشت سیاسی بین الملل علم و فناوری حوزه و دانشگاه اجتماعی اقتصادی فرهنگ و هنر ورزشی
 
کار سپاه در دستگیری روح الله زم یک شاهکار بود       مدهای بسیار مبتذلی در طراحی ساختمان‌ها حاکم شده است       شوک ۱۰ هزار واحدی به تازه واردان بورس       شفافیت موجب ریزش دیوار بی اعتمادی می شود       جهانگیری: سَر و سِری با بخش خصوصی ندارم       کشف 2 مورد از عملیات بمب گذاری در مسیر زائرین اربعین       شغل های غیر مرتبط با رشته های تحصیلی عاملی برای کاهش راندمان کاری       رنج زنان کولبر تمامی ندارد / شهرداری‌های استان کردستان در آستانه ورشکستگی       کامبک جواب کامبک!       خوب و بد افزایش نرخ حامل‌های انرژی/ بار گرانی انرژی بر دوش اقشار کم‌درآمد است       آینده پژوهی پاشنه آشیل تصمیم گیری مدیران است       امنیت در مراسم اربعین برقرار است       عیادت مقام معظم رهبری از آیت الله مکارم شیرازی       روستا كانون تولید و حیات جامعه است       حیوان آزاری نشان از خشونت های پنهان جامعه دارد       نباید از تصویب لایحه ای که موجب کاهش اختیارات مدیریتهای محلی می شود حمایت کرد       کاهش جمعیت عشایر خطر آفرین است       حضور فرمانده کل قوا در دانشگاه افسری امام حسین (ع)       از قصور‌ در خدمت‌رسانی عذرخواهی می‌کنیم       دو بال پرواز برای ایجاد ارتباط واقعی بین دانشگاه و صنعت      
 
آخرین اخبار  


اساتید و دانشگاه  


معرفی آثار اساتید  


 

1398/05/14 9:12:07 PM

استاد نیوز بررسی می کند:

صنعتی‌سازی یک ضرورت ملی و عمرانی/ جبران کمبود مسکن تنها با صنعتی‌سازی ممکن است 

هرچند تاکنون به دلیل کوتاهی مسئولان، صنعتی‌سازی ساختمان در کشور ما با اهداف کلی برنامه ششم عمرانی کشور فاصله زیادی دارد، اما اکنون زمان آن فرارسیده که این ضرورت ملی و عمرانی، هرچه زودتر به نتیجه برسد.

صنعتی‌سازی یک ضرورت ملی و عمرانی/ جبران کمبود مسکن تنها با صنعتی‌سازی ممکن است


پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز؛ سال هاست که ساخت و ساز مسکن به شیوه های سنتی در جهان مطرود و منسوخ شده و روش های نوین و صنعتی در ساختمان‌سازی، جای خود را به روش های منسوخ و قدیمی داده است.

بدیهی است که ساخت و سازهای سنتی، از مقاومت لازم در برابر زلزله برخوردار نیستند و به همین دلیل است که کشورهای دنیا به سمت و سوی روش‌های صنعتی سازی مسکن پیش رفته‌اند تا سازه‌های مقاومتر و سبکتری در برابر زلزله احداث کنند. هم اکنون در کشورهای دنیا نسل ششم و هفتم ساخت و ساز اجرایی می شود و جای تاسف است که کشور ما همچنان در نسل سوم ساخت و ساز گیر کرده است.

به گزارش «استادنیوز» علیرغم اینکه صنعتی سازی ساختمان توانایی پاسخگویی به تقاضای فعلی جامعه را دارد و می تواند در ارتقای کیفیت ساخت، کاهش زمان ساخت و کاهش قیمت تمام شده ساخت تاثیر مثبتی داشته باشد، اما فقط ۲۷ درصد ساخت و سازها در کشور ما آن هم در پروژه های مسکن مهر به صورت صنعتی انجام شده است.

در کشور ما کماکان سنتی سازی ساختمان طرفداران بیشتری دارد و از همین رو استفاده از روش‌های سنتی در بخش ساخت و ساز، مشکلات زیادی را برای این صنعت ایجاد کرده است.

در ساخت و ساز سنتی، اغلب احداث ساختمان های دارای کیفیت مناسب و در مدت زمان کوتاه امکان‌پذیر نیست. از سوی دیگر در این نوع ساخت و سازها استفاده از تکنولوژی‌های نوین، مدیریت صحیح مالی و رعایت نکات علمی و اصولی ساخت وساز اغلب جایگاه خاص خود را پیدا نکرده است.

در همین راستا کارشناسان بر این عقیده‌اند که با توجه به مسئله کمبود مسکن در کشور، ما نیز مانند دیگر کشورهای دنیا چاره‌ای به جز حرکت به سمت‌وسوی استفاده از تکنولوژی‌های جدید و مصالح نوین برای جبران کمبود مسکن نداریم.

بر همین اساس در روزهای اخیر مسئولان وزارت راه و شهرسازی بر ضرورت توسعه صنعتی‌سازی ساختمان و فاصله گرفتن از ساخت و سازهای سنتی تاکید کرده‌اند.

به طوری که وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر لزوم رونق صنعتی‌سازی ساختمان در کشور از اصلاح و نهایی شدن مبحث ۱۱ مقررات ملی ساختمان به منظور رونق صنعتی سازی خبر داده و گفته است: «صنعتی سازی علاوه بر جلوگیری از اتلاف انرژی در کاهش زمان، قیمت و کیفیت ساخت و ساز نیز تاثیرگذار است.»

محمد اسلامی با اشاره به لزوم تحول اساسی در صنعت ساختمان کشور گفته است: «در شرایط کنونی که به بهینه‌سازی در حوزه انرژی و منابع نیازمندیم، باید ساخت سنتی خانه پایان یابد و صنعتی سازی آغاز شود و در همین راستا در طرح تولید سالانه ۴۰۰ هزار واحد مسکونی و در جهت رونق مسکن، از موضوع صنعتی‌سازی استفاده می شود.»

در این بین صنعتی سازان مسکن با اعتقاد به اینکه بدون گرایش به شیوه‌های صنعتی سازی، ساخت مسکن در چنین تیراژ بالایی ممکن نیست، بر این عقیده‌اند که وزارت راه و شهرسازی بدون گرایش به صنعتی سازی، امکان موفقیت در اجرای این طرح را نخواهد داشت و این وزارتخانه با گرایش به سیستم‌های نوین صنعتی‌سازی، می‌تواند با مشارکت بخش خصوصی واحدهای مورد‌نظر را در اسرع وقت به بهره‌برداری برساند.

بر اساس این گزارش، طبیعی است که ما نیز باید صنعتی‌سازی ساختمان را دنبال و به سمت‌وسویی حرکت کنیم که روش های نوین ساخت و ساز که در دنیا تجربه می‌شود، در کشور ما نیز به مرحله اجرایی برسد. چرا که ترویج و حمایت از صنعتی سازی، تاثیر بسزایی در پایین آوردن هزینه و زمان ساخت در کشور دارد و در صورتی که به تولید انبوه برسد؛ درنهایت منجر به کاهش هزینه‌های ساخت و قیمت مسکن می‌شود.

هرچند تاکنون به دلیل کوتاهی مسئولان، صنعتی‌سازی ساختمان در کشور ما با اهداف کلی برنامه ششم عمرانی کشور فاصله زیادی دارد، اما اکنون زمان آن فرارسیده که این ضرورت ملی و عمرانی، هرچه زودتر به نتیجه برسد. به طوری که صنعت ساختمان سازی کشور ما نیز همانند دیگر کشورهای منطقه و دیگر کشورهای صنعتی، به سمت توسعه صنعتی سازی ساختمان سوق پیدا کند.

انتهای یاداشت///
هانیه نعیمی


 

 
یادداشت  


گفتگو  


گزارش  


جراید   
www.ostandnews.ir   تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرگزاری استاد نیوز است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است . پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز