خانه یادداشت سیاسی بین الملل علم و فناوری حوزه و دانشگاه اجتماعی اقتصادی فرهنگ و هنر ورزشی
 
دمشق: ترکیه در حال کمک‌رسانی به النصره در ادلب است       حمله به تاسیسات نفتی عربستان قمیت نفت را افزایش داد       مسؤولیت هر مداخله‌ای در بازار ارز با دولت است/ جریانی که بحرین را واگذار کرد شایعه واگذاری چابهار را مطرح می‌کند       ترامپ: ایرانی‌ها به خاطر غرورشان به ما زنگ نمی‌زنند       رفع مشکل قرار وثیقه جامعه پزشکی با برنامه ملی بیمه پزشکان       آغاز دور چهارم رسیدگی به پرونده بانک سرمایه       موافقت رهبر انقلاب با عفو و تخفیف مجازات تعدادی از محکومان به‌مناسبت عید غدیر       نگاه کاسب‌کارانه در حوزه آموزش نیروهای فنی و مهندسی       قرائتی خطاب به منبری‌ها: اصل منبر وعاظ باید براساس قرآن باشد       ترخیص 8640 خودروی توقیفی در طرح تقسیط جرایم پلیس راهور       هدیه رهبر انقلاب به مردم تهران در آستانه عید غدیر       نتانیاهو: ضرورت داشته باشد علمیات گسترده‌ای علیه غزه انجام می‌دهیم       بازار داغ مشاوران املاک       مرکز آسیا و اقیانوسیه برای توسعه مدیریت اطلاعات بلایا در ایران تاسیس می‌شود       طرح ساماندهی صنعت خودرو در مجلس اصلاح شد       بعیدی نژاد:نفتکش حامل نفت ایران تحت هیچگونه تحریمی قرار ندارد       موافقان و مخالفان رمزارزها چه گفتند؟/تردید درباره ظرفیت رمزارزها برای دور زدن تحریم‌ها       دادگاه‌های برخورد با مفاسد نشان داد جمهوری اسلامی با هیچ‌کس تعارف ندارد       درگیری پلیس هند با ساکنان کشمیر، چندین مجروح برجای گذاشت       هشدار قانونگذار روس درباره استقرار نظامیان آمریکا در لهستان      
 
آخرین اخبار  

دمشق: ترکیه در حال کمک‌رسانی به النصره در ادلب است

حمله به تاسیسات نفتی عربستان قمیت نفت را افزایش داد

مسؤولیت هر مداخله‌ای در بازار ارز با دولت است/ جریانی که بحرین را واگذار کرد شایعه واگذاری چابهار را مطرح می‌کند

ترامپ: ایرانی‌ها به خاطر غرورشان به ما زنگ نمی‌زنند

رفع مشکل قرار وثیقه جامعه پزشکی با برنامه ملی بیمه پزشکان

آغاز دور چهارم رسیدگی به پرونده بانک سرمایه

موافقت رهبر انقلاب با عفو و تخفیف مجازات تعدادی از محکومان به‌مناسبت عید غدیر


اساتید و دانشگاه  


معرفی آثار اساتید  


 

1398/05/14 9:12:07 PM

استاد نیوز بررسی می کند:

صنعتی‌سازی یک ضرورت ملی و عمرانی/ جبران کمبود مسکن تنها با صنعتی‌سازی ممکن است 

هرچند تاکنون به دلیل کوتاهی مسئولان، صنعتی‌سازی ساختمان در کشور ما با اهداف کلی برنامه ششم عمرانی کشور فاصله زیادی دارد، اما اکنون زمان آن فرارسیده که این ضرورت ملی و عمرانی، هرچه زودتر به نتیجه برسد.

صنعتی‌سازی یک ضرورت ملی و عمرانی/ جبران کمبود مسکن تنها با صنعتی‌سازی ممکن است


پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز؛ سال هاست که ساخت و ساز مسکن به شیوه های سنتی در جهان مطرود و منسوخ شده و روش های نوین و صنعتی در ساختمان‌سازی، جای خود را به روش های منسوخ و قدیمی داده است.

بدیهی است که ساخت و سازهای سنتی، از مقاومت لازم در برابر زلزله برخوردار نیستند و به همین دلیل است که کشورهای دنیا به سمت و سوی روش‌های صنعتی سازی مسکن پیش رفته‌اند تا سازه‌های مقاومتر و سبکتری در برابر زلزله احداث کنند. هم اکنون در کشورهای دنیا نسل ششم و هفتم ساخت و ساز اجرایی می شود و جای تاسف است که کشور ما همچنان در نسل سوم ساخت و ساز گیر کرده است.

به گزارش «استادنیوز» علیرغم اینکه صنعتی سازی ساختمان توانایی پاسخگویی به تقاضای فعلی جامعه را دارد و می تواند در ارتقای کیفیت ساخت، کاهش زمان ساخت و کاهش قیمت تمام شده ساخت تاثیر مثبتی داشته باشد، اما فقط ۲۷ درصد ساخت و سازها در کشور ما آن هم در پروژه های مسکن مهر به صورت صنعتی انجام شده است.

در کشور ما کماکان سنتی سازی ساختمان طرفداران بیشتری دارد و از همین رو استفاده از روش‌های سنتی در بخش ساخت و ساز، مشکلات زیادی را برای این صنعت ایجاد کرده است.

در ساخت و ساز سنتی، اغلب احداث ساختمان های دارای کیفیت مناسب و در مدت زمان کوتاه امکان‌پذیر نیست. از سوی دیگر در این نوع ساخت و سازها استفاده از تکنولوژی‌های نوین، مدیریت صحیح مالی و رعایت نکات علمی و اصولی ساخت وساز اغلب جایگاه خاص خود را پیدا نکرده است.

در همین راستا کارشناسان بر این عقیده‌اند که با توجه به مسئله کمبود مسکن در کشور، ما نیز مانند دیگر کشورهای دنیا چاره‌ای به جز حرکت به سمت‌وسوی استفاده از تکنولوژی‌های جدید و مصالح نوین برای جبران کمبود مسکن نداریم.

بر همین اساس در روزهای اخیر مسئولان وزارت راه و شهرسازی بر ضرورت توسعه صنعتی‌سازی ساختمان و فاصله گرفتن از ساخت و سازهای سنتی تاکید کرده‌اند.

به طوری که وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر لزوم رونق صنعتی‌سازی ساختمان در کشور از اصلاح و نهایی شدن مبحث ۱۱ مقررات ملی ساختمان به منظور رونق صنعتی سازی خبر داده و گفته است: «صنعتی سازی علاوه بر جلوگیری از اتلاف انرژی در کاهش زمان، قیمت و کیفیت ساخت و ساز نیز تاثیرگذار است.»

محمد اسلامی با اشاره به لزوم تحول اساسی در صنعت ساختمان کشور گفته است: «در شرایط کنونی که به بهینه‌سازی در حوزه انرژی و منابع نیازمندیم، باید ساخت سنتی خانه پایان یابد و صنعتی سازی آغاز شود و در همین راستا در طرح تولید سالانه ۴۰۰ هزار واحد مسکونی و در جهت رونق مسکن، از موضوع صنعتی‌سازی استفاده می شود.»

در این بین صنعتی سازان مسکن با اعتقاد به اینکه بدون گرایش به شیوه‌های صنعتی سازی، ساخت مسکن در چنین تیراژ بالایی ممکن نیست، بر این عقیده‌اند که وزارت راه و شهرسازی بدون گرایش به صنعتی سازی، امکان موفقیت در اجرای این طرح را نخواهد داشت و این وزارتخانه با گرایش به سیستم‌های نوین صنعتی‌سازی، می‌تواند با مشارکت بخش خصوصی واحدهای مورد‌نظر را در اسرع وقت به بهره‌برداری برساند.

بر اساس این گزارش، طبیعی است که ما نیز باید صنعتی‌سازی ساختمان را دنبال و به سمت‌وسویی حرکت کنیم که روش های نوین ساخت و ساز که در دنیا تجربه می‌شود، در کشور ما نیز به مرحله اجرایی برسد. چرا که ترویج و حمایت از صنعتی سازی، تاثیر بسزایی در پایین آوردن هزینه و زمان ساخت در کشور دارد و در صورتی که به تولید انبوه برسد؛ درنهایت منجر به کاهش هزینه‌های ساخت و قیمت مسکن می‌شود.

هرچند تاکنون به دلیل کوتاهی مسئولان، صنعتی‌سازی ساختمان در کشور ما با اهداف کلی برنامه ششم عمرانی کشور فاصله زیادی دارد، اما اکنون زمان آن فرارسیده که این ضرورت ملی و عمرانی، هرچه زودتر به نتیجه برسد. به طوری که صنعت ساختمان سازی کشور ما نیز همانند دیگر کشورهای منطقه و دیگر کشورهای صنعتی، به سمت توسعه صنعتی سازی ساختمان سوق پیدا کند.

انتهای یاداشت///
هانیه نعیمی


 

 
یادداشت  


گفتگو  

حباب قیمت مسکن در برخی از شهرها می‌شکند/ کمبود مصالح ساختمانی به گرانی مسکن دامن زده است

حباب قیمت مسکن در برخی از شهرها می‌شکند/ کمبود مصالح ساختمانی به گرانی مسکن دامن زده است

برنامه‌های دولت در بخش مسکن «دلخوش کنک» است / وعده ارزانی مسکن با ساخت سالانه 100هزار واحد عملی نمی‎شود

برنامه‌های دولت در بخش مسکن «دلخوش کنک» است / وعده ارزانی مسکن با ساخت سالانه 100هزار واحد عملی نمی‎شود

سه شنبه های بدون خودرو، از ایده تا اجرا

سه شنبه های بدون خودرو، از ایده تا اجرا

کودکان بی هویت زمینه ساز بروز افزایش آسیب های اجتماعی

کودکان بی هویت زمینه ساز بروز افزایش آسیب های اجتماعی

لزوم اولویت بندی پروژه های نیمه تمام براساس توجیه فنی و اقتصادی

لزوم اولویت بندی پروژه های نیمه تمام براساس توجیه فنی و اقتصادی

کاهش قیمت مسکن درپی ناتوانی مالی خریداران / ساخت 400هزار واحد به آشفتگی بازار مسکن دامن می‌زند

کاهش قیمت مسکن درپی ناتوانی مالی خریداران / ساخت 400هزار واحد به آشفتگی بازار مسکن دامن می‌زند

باید مردم را نسبت به جنایتهای آمریکا آگاه کنیم / دعوت از اساتید مسلمان برای مقابله با تروریسم جهانی

باید مردم را نسبت به جنایتهای آمریکا آگاه کنیم / دعوت از اساتید مسلمان برای مقابله با تروریسم جهانی


گزارش  


جراید   
www.ostandnews.ir   تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرگزاری استاد نیوز است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است . پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز