خانه یادداشت سیاسی بین الملل علم و فناوری حوزه و دانشگاه اجتماعی اقتصادی فرهنگ و هنر ورزشی
 
ویلموتس بیشتر از ۷۵۰ هزار دلار غرامت می‌خواهد       پلیس آمادگی برخورد با هرگونه ناامنی را در کشور دارد       کسب درآمد ۹۵۰ میلیارد تومانی تنها از پارک حاشیه ای خودرو در منطقه 2تهران/ دولت به شهرداری ها بدهکار است       استقلال و بازهم خطر حذف از آسیا!        پرورش خلاقیت کودکان مهمترین وظیفه والدین       سرمایه گذاری و تامین منابع پایدار؛محور نشست هم اندیشی شهرداران کلانشهرهای کشور       رهبر فرزانه انقلاب: رافت اسلامی مبنا باشد       انتصاب نماینده جدید ولی‌فقیه در استان لرستان از سوی امام خامنه‌ای       حنای آمریکا برای ملت ایران رنگی ندارد       وقتی دولت سراغ راحت‌ترین طرح رفت       درآمد ۳۱ هزار میلیارد تومانی طرح اصلاح قیمت بنزین در اختیار اقشار آسیب‌پذیر قرار می‌گیرد       ایران هیچ مشکلی برای تجدید روابط با عربستان سعودی ندارد       هدف آل‌سعود این است که جنگ شیعه و سنی ایجاد کند       ۱۰ مجلس ، ۱۰ تصویر       کسانی که صرفاً معترض و نگران آینده بودند آشوبگر نیستند       فضای مجازی زمینه ساز رونق گرفتن بساط رمالها       جایزه بهترین فوتبالیست سال ایتالیا به رونالدو رسید       مهلت مراجعه به سامانه حمایت معیشتی تا 20 آذر است       توپ طلای ششم برای ستاره آرژانتینی       پرداخت ۴۰ میلیون یورو به ۱۰۰ دانشگاه      
 
آخرین اخبار  


اساتید و دانشگاه  


معرفی آثار اساتید  


 

1398/05/13 11:53:03 PM

عضو هیئت رییسه کانون سراسری انبوه‌‏سازان در گفت‎وگو با «استادنیوز»:

حباب قیمت مسکن در برخی از شهرها می‌شکند/ کمبود مصالح ساختمانی به گرانی مسکن دامن زده است  

سید محمد مرتضوی، عضو هیئت رییسه کانون سراسری انبوه‌‏سازان معقتد است:‌ به دلیل کاهش تقاضای خرید از سوی مردم در پی ناتوانی مالی، ممکن است سازندگان در قیمت واحدهای مسکونی خود تعدیل ایجاد کنند.

حباب قیمت مسکن در برخی از شهرها می‌شکند/ کمبود مصالح ساختمانی به گرانی مسکن دامن زده است


پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز؛ سید محمد مرتضوی، عضو هیئت رییسه کانون سراسری انبوه‌‏سازان با اشاره به اینکه در حال حاضر تحریم‌ها دسترسی سازندگان به مصالح ساختمانی وارداتی را محدود کرده است؛ گفت: در چنین شرایطی، به دلیل بی‌ثباتی قیمت‌ها تولیدکنندگان و سازندگان مسکن در تامین مصالح ساختمانی موردنیاز خود برای ساخت و تولید مسکن دچار مشکل شده‌اند.

این عضو شورای شهر گرگان همچنین درخصوص پیش‌بینی وضعیت بازار مسکن در ماه‌های آینده معقتد است:‌ به دلیل کاهش تقاضای خرید از سوی مردم در پی ناتوانی مالی، ممکن است سازندگان در قیمت واحدهای مسکونی خود تعدیل ایجاد کنند. متن مصاحبه خبرنگار «استادنیوز» با این کارشناس مسکن و فعال ساختمانی به شرح زیر است:

 
بازار مسکن را در سال جاری چگونه پیش‌بینی می‌کنید؟

پیش‌بینی بازار مسکن در شرایط کنونی بسیار سخت و دشوار است. از یک طرف هنوز ثباتی در نرخ ارز وجود ندارد و از طرف دیگر بخش مهم و قابل توجهی از مصالحی که در صنعت ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد، ارتباط مستقیمی با نرخ ارز دارد. حتی با وجود اینکه مصالحی مثل میلگرد در بازار داخلی قابل تهیه است و کارخانه‌هایی با ظرفیت تولید بالا در این بخش داریم، اما آنها نیز به نوعی تاثیر مستقیم از قیمت ارز می گیرند.

بنابراین اگر بتوانیم یک نقطه پایانی برای افزایش قیمت ارز تشخیص دهیم، راحتتر می توانیم قضاوت کنیم که البته در شرایط فعلی و شوک‌های ناشی از تحریم‌ها که دامنه آنها هر روز گسترده تر می‌شود، پیش‌بینی اینکه به کجا قرار است برسیم، دشوار است.

اما اگر همین شرایط فعلی را مدنظر قرار دهیم، عواملی نظیر نرخ ارز روی بازار مسکن تاثیرگذار است. در عین حال، تحریم‌ها باعث می شود که دسترسی تولیدکنندگان مسکن به برخی از مصالح مثل اقلام تاسیساتی که به دلیل تحریم‌ها ورود آنها به کشور دچار مشکل شده است، محدود شود و این خود عامل دیگری برای افزایش قیمت‌ها است. یعنی علاوه بر تاثیر مستقیم ارز، یک دلیل دیگر افزایش قیمت‌ها، کمبود مصالح ساختمانی در بازار است.

 
یعنی در حال حاضر سازندگان مسکن امکان خریداری و تامین مصالح و کالاهای مورد نیاز خود را ندارند؟

بله. درواقع به دلیل اینکه فروش مصالح ساختمانی برای فروشندگان ریسک به دنبال دارد و آنها نمی‌توانند محصولات جدید را به قیمت مناسب، جایگزین محصولات فروخته شده بکنند؛ بنابراین مصالح ساختمانی را به صورت کاذب قیمت‌گذاری می‌کنند و از این طریق قیمت تمام‌شده را افزایش می‌دهند.

یک بحث دیگر این است که امروز در بازار با افزایش نقدینگی مواجهیم. یعنی اگر در گذشته سازندگان مسکن امکان پیش‌فروش داشتند و می توانستند بخشی از منابع مالی خود را از ناحیه پیش فروش و به صورت تقسیط دریافت کنند، امروز مصالح مورد نیاز خود را به صورت کاملا نقدی خریداری می‌کنند. سابق بر این، سازندگان مسکن مصالح ساختمانی را متناسب با دریافت‌های خود به صورت اقساطی خریداری می‌کردند؛ اما امروز به دلیل اینکه فروشندگان از بابت امکان جایگزین کردن این مصالح دچار نگرانی هستند، بنابراین سازندگان مجبورند که هم مبالغ و منابع و هم مصالح را به صورت نقدی از بازار تهیه کنند و این موضوع نیز خود یک عامل برای گرانی است. وقتی این موارد و نیز افزایش دستمزدها درپی بخشنامه وزارت کار را در کنار هم قرار می دهیم، تمایل به افزایش قیمت‌ها در اثر این موارد افزایش می یابد.

 
آیا احتمال کاهش قیمت مسکن در ماه‌های باقی مانده تا پایان سال محتمل است؟

در برخی مناطق ممکن است که مسکن به صورت کاذب قیمت‌گذاری شده باشد. طبیعتا در برخی از استان‌ها و کلانشهرها قیمت مسکن در برخی از مناطق شهری حباب دارد و به همین دلیل امکان از بین رفتن این حباب وجود دارد. چراکه تولیدکنندگان مسکن نیز تمایل دارند نقدینگی و منابع مالی خود را توسعه دهند و به همین دلیل ممکن است قیمت‌هایی را که به صورت کاذب قیمت‌گذاری کرده‌اند، بشکنند و کاهش دهند. اما در شرایط معمول بازار که قیمت گذاری‌ها متناسب با افزایش قیمت‌ها رخ می‌دهد، عملا احتمال شکسته شدن قیمت‌ها وجود ندارد.

با این حال باید توجه کرد که از سوی دیگر، مصرف کنندگان و متقاضیان مسکن توانایی محدودی دارند و وقتی به نقطه‌ای می‌رسند که توان مالی محدود، اجازه حضور در بازار خرید مسکن را به آنها نمی‌دهد، بنابراین این ناتوانی مالی متقاضیان نیز می‌تواند در تعیین قیمت‌ها در بازار مسکن تعیین کننده باشد.
درواقع از آنجایی که سازندگان و تولیدکنندگان مسکن نیاز به فروش واحدهای مسکونی خود دارند، ممکن است متناسب با شرایط تقاضا، تعدیل‌هایی را در پیشنهاد قیمت خود در نظر بگیرند و حاضر شوند که سود خود را کاهش دهند یا به صفر برسانند و یا در مواردی حتی متحمل ضرر شوند تا بتوانند واحدهای خود را بفروشند و سروسامانی به شرایط از هم گسیخته مالی خود دهند.

هرچند که تمامی این موارد محتمل است؛ اما اگر شرایط عادی را در نظر بگیریم، هیچ دلیلی برای کاهش قیمت مسکن وجود ندارد و شرایط اقتصادی موجود است که عملا گرانی مسکن را به کل جامعه تحمیل کرده است.

انتهای گفتگو///
هانیه نعیمی
 
 


 

 
یادداشت  


گفتگو  


گزارش  


جراید   
www.ostandnews.ir   تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرگزاری استاد نیوز است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است . پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز