خانه سیاسی بین الملل اقتصادی اجتماعی حوزه و دانشگاه علم و فناوری فرهنگ و هنر ورزشی یادداشت
 
شکست سیاست دشمن، نتیجه بصیرت دینی و مهارت ملّی ایرانیان است       خدا قوت مهندس بسیجی! آزادی ۲۵۷۴ زندانی بایکوت شدنی نیست!       ۸۲۳ کانون جنبش استادی از عملکرد بسیج مستضعفین تقدیر کردند       فعالیت ۴۰۰ گروه جهادی در امر به معروف و نهی از منکر       کاهش ابتلا به کرونا از طریق گوشی‌ پزشکی دیجیتال ایرانی       قیمت‌های میلیونی و میلیاردی از کجا آمد؟ از مسیر غلط گذشته برگردیم؛ راهبرد درست: «اقتصاد قوی»        رهبر انقلاب: جمهوری اسلامی از هیچ کوششی برای حمایت از مردم فلسطین دریغ نمی‌کند       آقای خوئینی‌ها! آدرس غلط ندهید       هجدهمین شماره نشریه تحلیلی بصائر منتشر شد       نامه استادان و نخبگان ایران به مردم ستمدیده آمریکا رونمایی شد       پاسخ ۲۲۰۰ استاد دانشگاه به پروژه‌ی مصونیت خواص مقابل قانون       تامین «امنیت ملی و اقتصادی» با تولید ۱۰۰میلیون تن محصول پتروشیمی       قالیباف:‌ همه منتخبان تهران برای دوری از سیاسی بازی هم‌قسم شده‌اند       محکومیت 34 نفر از اخلالگران بازار خودرو، سکه و ارز و 2 حکم اعدام       تیر عدم رعایت ایمنی بر قلب اماکن تاریخی و میراث فرهنگی       اجرای طرح ترافیک بعد از عید فطر قطعی است       آخرین فرصت ایفای تعهدات ارزی صادارتی سال ۱۳۹۸ اعلام شد        استاندار تهران : ۸۸ درصد مبتلایان کرونا در پایتخت بهبود یافتند       روحانی: سیاست اصولی ایران تقویت همکاری‌های همه جانبه با عراق است       کرونا فعلا داروی اختصاصی ندارد      
 
آخرین اخبار  

شکست سیاست دشمن، نتیجه بصیرت دینی و مهارت ملّی ایرانیان است

خدا قوت مهندس بسیجی! آزادی ۲۵۷۴ زندانی بایکوت شدنی نیست!

۸۲۳ کانون جنبش استادی از عملکرد بسیج مستضعفین تقدیر کردند

فعالیت ۴۰۰ گروه جهادی در امر به معروف و نهی از منکر

کاهش ابتلا به کرونا از طریق گوشی‌ پزشکی دیجیتال ایرانی

قیمت‌های میلیونی و میلیاردی از کجا آمد؟ از مسیر غلط گذشته برگردیم؛ راهبرد درست: «اقتصاد قوی»

رهبر انقلاب: جمهوری اسلامی از هیچ کوششی برای حمایت از مردم فلسطین دریغ نمی‌کند


اساتید و دانشگاه  


معرفی آثار اساتید  


 

1398/05/06 3:30:11 AM

استاد نیوز بررسی می کند:

نفس‌های آخر ساختمان‌هایی با بیش از نیم قرن عمر / ایمن سازی ساختمان‌های دانشگاه‌ها نیازمند اقدام عاجل است  

ناایمن بودن ساختمان ها معضلی است که نه تنها در پایتخت بلکه به صورت فراگیر در سطح کشور قابل مشاهده است. ساختمان های ناایمن خطرات بالقوه زیادی را در خود دارند که برای بروز و ظهور این خطرات تنها یک تلنگر کافی است و این تلنگر می تواند وقوع یک حادثه طبیعی مثل سیل و زلزله و حوادث دیگری مثل آتش سوزی باشد.

نفس‌های آخر ساختمان‌هایی با بیش از نیم قرن عمر /  ایمن سازی ساختمان‌های دانشگاه‌ها نیازمند اقدام عاجل است


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز؛ هرچند بحث ایمن سازی ساختمان ها بعد از وقوع حادثه تلخ ساختمان پلاسکو جدی‌تر شد، اما با این حال با گذشت دو ونیم سال از حادثه پلاسکو نیز اقدام خاصی در بخش ایمن سازی ساختمان ها انجام نگرفته است. طبق گزارشات مسئولان مدیریت شهری، ۲۲ هزار ساختمان ناایمن در شهر تهران شناسایی شده که از این تعداد تنها ۳۰ ساختمان ایمن سازی شده است.

در حال حاضر شمار زیادی از ساختمان‌های قدیمی و حتی ساختمان‌های جدید، آسیب پذیری بالایی در برابر حوادث طبیعی و حوادث انسان‌ساز دارند و این در حالی است که اقدامات لازم برای ایمن سازی این ساختمان ها انجام نگرفته است.

همانطور که مشخص است؛ ناایمن بودن ساختمان‌ها ناشی از غفلت از قوانین و اصول مهندسی ساخت و ساز در این بخش در حین ساخت و همچنین بی توجهی به تعمیر و نگهداری ساختمان و یا مبحث 22 مقررات ملی ساختمان در طول دوره بهره برداری است.
در این میان بخش زیادی از این ساختمان های فرسوده و ناایمن را ساختمان های مربوط به دانشگاه ها تشکیل می دهند که نفس‌های آخر خود را می کشند و بعضا با وجود چندین دهه از عمر آنها، اقدامات موثری درخصوص ایمن سازی آنها مراقبت‌های ویژه انجام نگرفته است.

بر اساس آمار ارائه شده از سوی مسئولان حوزه دانشگاه ها در حال حاضر بیش از ۲ هزار و ۵۶۹ دانشگاه در کشور وجود دارد که ۵۳۰ واحد آن مربوط به دانشگاه آزاد، ۳۰۹ واحد مربوط به مؤسسات غیرانتفاعی، ۱۷۰ مرکز فنی و حرف‌ای، ۴۶۶ مرکز پیام نور، ۹۵۳ واحد علمی کاربردی و ۱۴۱ دانشگاه دولتی مربوط به وزارت علوم تحقیقات و فناوری است.

در این بین، قدمت برخی از دانشگاه‌های دولتی مانند دانشگاه تهران به بیش از ۸۰ سال می رسد و در کنار آن، قدمت برخی از خوابگاه‌های دانشگاه تهران به بیش از ۵۰ سال می‌رسد که منجر به استاندارد نبودن فضاهای خوابگاهی شده و شرایط نگهداری را برای مسئولان مربوطه دشوار ساخته است.
علیرغم اینکه در سال های اخیر اقداماتی از سوی خیرین خوابگاه ساز جهت نوسازی برخی از این خوابگاه‌ها انجام شده است، اما کماکان دانشگاه های کشور با کمبود بودجه و اعتبار برای نوسازی ساختمان های خود روبه رو هستند.

از سوی دیگر به دلیل آنکه هر ساله تغییر چشمگیری در ارتباط با افزایش بودجه های تخصیص یافته به دانشگاه‌ها جهت نگهداری و تجهیز ساختمان‌ها و خوابگاه های دانشجویی اتفاق نمی افتد؛ بنابراین اقدام اثربخش و قابل ملاحظه ای در این بخص صورت نمی گیرد و این در حالی است که هر ساله با افزایش عمر ساختمان های دانشگاه های جبران خسارت های وارده به آنها نیز سخت‌تر می‌شود و به هزینه بیشتری نیاز پیدا می کند.

بر اساس این گزارش، با توجه به اینکه ازمجموع ۸۰ میلیون جمعیت کشور، ۵ میلیون نفر را دانشجویان تشکیل می دهند؛  و از طرفی با توجه به امکان وقوع حوادث طبیعی و غیرطبیعی که منجر به آسیب به ساختمان‌ها و تلفات جانی و مالی بسیار می‌شود، برای جلوگیری از وقوع حوادث و اتفاقات تلخ در دانشگاه ها نوسازی و بهسازی این ساختمان‌ها یک الزام است.

بنابراین لازم است که برای پیشگیری از تبعات و تلفات جبران ناپذیر فرسودگی ساختمان های دانشگاه ها، اقدامات عاجلی نظیر اختصاص ردیف بودجه‌ای خاص دولتی در این زمینه صورت گیرد  تا مقاوم سازی و بهینه سازی ساختمان های دانشگاه ها هرچه سریعتر اجرایی شود.

انتهای یاداشت///
هانیه نعیمی


 

 
یادداشت  


گفتگو  


گزارش  


جراید   
www.ostandnews.ir   تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرگزاری استاد نیوز است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است . پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز