خانه یادداشت سیاسی بین الملل علم و فناوری حوزه و دانشگاه اجتماعی اقتصادی فرهنگ و هنر ورزشی
 
اروپا بازیگر اصلی در ایجاد هرج و مرج در سوریه بود       مالیات تا پایان دولت دوازدهم الکترونیکی می‌شود       کاهش خسارت در سایه مدیریت بحران کارآمد       به هر تجاوزی، پاسخ کوبنده و پشیمان‌کننده می‌دهیم       رسیدگی به تخلفات انتخاباتی در زمان وقوع باشد نه بعد از انتخابات       اجازه نخواهیم داد دولتی سرکار بیاید که ذخیره چندهزار میلیاردی فرهنگیان را به تاراج بدهد        انتقاد اعضای شورای عالی استانها از نحوه اجرای اصلاح قیمت بنزین       روایت رئیس دستگاه قضا از جزئیات جلسه بنزینی سران قوا        شاهد یک نشست کاملا دانشجویی با حضور رئیس قوه قضائیه بودیم       پیوند خواهرخواندگی میان یزد و لویو برقرار می شود       چه کشورهایی از ابزار فیلترینگ برای محتویات اینترنتی استفاده می کنند؟/ معایب سیستم فیلترینگ ایران چیست ؟       حمایت از اساتید دانشگاهی در حوزه امنیتی بر عهده وزارت اطلاعات است       بخشنامه جدید سازمان الحشد الشعبی درباره تظاهرات‌های عراق       آخرین گفته های روحانی از وضعیت اقتصاد       دانشجو باید صریح، آزاداندیش، منتقد و به دور از تعصب باشد       وصله رانت معافیت مالیاتی به دولت نمی چسبد! / وصول نزدیک به 25درصد از فرارهای مالیاتی در امسال       مشکلات اقتصادی عاملی برای کاهش تمایل به فرزندآوری       نرخ دلار در بودجه سال ۹۹ برای کالاهای اساسی ۴۲۰۰ تومان است       فرسودگی ناوگان حمل و نقل عمومی، مشکل امروز شهرهای بزرگ کشور       آمریکایی‌ها تاثیری در امنیت خلیج فارس ندارند      
 
آخرین اخبار  


اساتید و دانشگاه  


معرفی آثار اساتید  


 

1398/04/29 5:44:58 AM

مستقل دانستن عاملی برای رونق نیافتن صنعت 

مستقل دانستن صنعت یکی از بزرگترین مشکلات پیش روی عدم رونق و شکوفایی این اصل انکارناپذیر در توسعه اقتصادی می باشد چرا که باید به خاطر داشت که برای پیشرفت و رونق صنعت نیازمند به موارد دیگر است بنابراین نمی توان صنعت را رکنی مستقل در اقتصاد متصور شد.

 مستقل دانستن عاملی برای رونق نیافتن صنعت


 پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز، سرویس اقتصادی: متاسفانه طی سال های اخیر وضعیت صنعت در کشور چندان مطلوب نبوده است که این خود می‌تواند باعث بروز مشکلات  از دیده شود و همچنین پیامدهای منفی بسیاری را نیز به دنبال داشته باشد.

گفتنی است که مستقل دانستن صنعت یکی از بزرگترین مشکلات پیش روی عدم رونق و شکوفایی این اصل انکارناپذیر در توسعه اقتصادی می باشد چرا که باید به خاطر داشت که برای پیشرفت و رونق صنعت نیازمند به موارد دیگر است بنابراین نمی توان صنعت را رکنی مستقل در اقتصاد متصور شد.


کمبود سرمایه گذاری مشکل اصلی صنعت

به طور کلی باید در نظر داشت که امروزه یکی از مهمترین مشکلات پیش روی صنعت کمبود نقدینگی و سرمایه گذاری می باشد چرا که این اصل خود باعث بروز مشکلات عدیده در صنعت کشور شده است به عبارت ساده‌تر زمانی که سرمایه گذاری و یا نقدینگی لازم برای پیشرفت و توسعه صنعت وجود نداشته باشد چگونه می توان انتظار داشت که صنعت به مرحله شکوفایی و یا حتی پیشرفت برسد.

 از سوی دیگر باید خاطر نشان کرد که عدم استفاده از نیروهای متخصص و آموزش دیده بود یکی دیگر از مشکلات پیش روی صنعت می‌باشد چرا که امروزه بنا به دلایل مختلف از نیروهای آموزش دیده و کارآموزی بوده چندان استفاده نمی شود که این خود می‌تواند مشکلات عدیده‌ای را برای صنعت ایجاد کند به عبارت ساده‌تر هر گاه از نیروهای متخصص استفاده بهینه و مناسب می‌شود به یقین می‌توان انتظار داشت صنعت نیز به مرحله رشد و شکوفایی نزدیک‌تر شود بنابراین عدم به کارگیری از نیروهای مناسب خود عامل اصلی ضعف در صنعت کشور می باشد.


عدم هماهنگی میان دستگاه های ذیربط مانعی برای رونق صنعت

باید در نظر داشت که امروزه متاسفانه هماهنگی لازم میان  دستگاه‌های ذی ربط وجود ندارد که این خود عاملی برای عدم رونق این صنعت می باشد چرا که باید یاد آور شد که زمانی می‌توان انتظار داشت که صنعت به شکوفایی برسد که دستگاه‌های ذی ربط نیز رابطه مناسبی میان آنها وجود داشته باشد و همچنین بروکراسی اداری پیچیده نیز تا حد زیادی برچیده شود چراکه موارد مذکور خود به عنوان دست انداز های اصلی برای رونق توسعه محسوب می شود.

پر واضح است که عدم امکان فعالیت مناسب بخش خصوصی نیز در زمره دیگر موارد رونق گرفتن صنعت محسوب می شود چرا که در صورت فعالیت مناسب و همه جانبه بخش خصوصی به راحتی می توان انتظار داشت که صنعت کشور نیز در وضعیت مطلوب تری قرار بگیرد به عبارت ساده تر عدم دخالت بیش از اندازه دولت در بازارهای اقتصادی خود راهگشای مناسبی برای رونق محسوب می شود چراکه اقتصاد دولتی تنها به معنی ضعیف شدن بازارهای اقتصادی و همچنین صنعت خواهد بود.

متاسفانه عدم استفاده از تجارب کشورهای موفق و همچنین دانش نخبگان نیز خود به عنوان عامل دیگری برای عدم رونق صنعت محسوب می شود چرا که طی سالهای گذشته متاسفانه  از این مهم چندان استفاده نشده است که این خود می‌تواند به عنوان مرگ تدریجی صنعت در کشور نیز محسوب شود.

 باید در نظر داشت که پیروی از روش های آزمون و خطا نیز خود در زمره دیگر موانع پیشرفت صنعت کشور شناخته شده است چراکه به عنوان مثال در یک روز صادرات آزاد می‌شود و در روز دیگر شاهد ممنوعیت صادرات همان کالا هستیم که این خود می تواند هزینه های بسیاری را اتلاف کند و همچنین موجب افزایش سرگردانی و بلاتکلیفی افراد فعال در این حوزه نیز شود.

 در پایان باید خاطر نشان کرد  زمانی می توان انتظار داشت که صنعت  در وضعیت مطلوبی قرار بگیرد که زیرساخت های لازم برای توسعه و پیشرفت آن فراهم شود همچنین از مدیران لایق و با تجربه در این حوزه استفاده شود تا شاید از این وادی به توان انتظار داشت که صنعت روی خوشی به خود ببیند .

انتهای یاداشت///
الهام صمدزاده


 

 
یادداشت  


گفتگو  


گزارش  


جراید   
www.ostandnews.ir   تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرگزاری استاد نیوز است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است . پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز