خانه یادداشت سیاسی بین الملل علم و فناوری حوزه و دانشگاه اجتماعی اقتصادی فرهنگ و هنر ورزشی
 
آغاز اجرای طرح «تابستانه کتاب۹۸» در شهر تهران        اعضای جدید شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت مشخص شدند        لاوروف: اینستکس پاسخگوی منافع اقتصادی ایران در چارچوب برجام نیست        آسیب‌های اجتماعی زیادی در سراهای دانشجویی وجود دارد       محمدعلی نجفی: قتل عمد را قبول ندارم/ مهدورالدمی را من نگفتم       اقدام عليه ایران،فروپاشی منطقه را در پي دارد        سولقان میزبان دومین جشنواره شاتوت        شرکت‌های هواپیمایی ملزم به رعایت نرخنامه        درخواست نمایندگان آمریکا برای بازگشت به برجام        برنامه موشکی قابل مذاکره نیست        وزیر خزانه داری آمریکا از خجالت ارزهای دیجیتالی درآمد!       همتی: نرخ ارز را ما تعیین نمی‌کنیم       دیدار ائمه جمعه سراسر کشور با رهبر انقلاب       بازداشت و بازجویی تعدادی در سازمان غذا و دارو       تولید ملی امسال رونق نگرفت       برایان هوک: هیچ مقام آمریکایی با ظریف در نیویورک دیدار نخواهد کرد       خودمان از مرزهایمان دفاع می کنیم/ مرزبان بلوچ استخدام کنید       انتخابات شوراها زیر نظر نهاد ملی       بیژن و منیژه ؛ انتخاب روایتی درست برای زمانه ای درست       بیژن و منیژه، داستانی برای همه نسل ها/ انس با شاهنامه دلیل ساخت دو اثر داستانی/ کتاب صوتی مخاطبان خوبی دارد      
 
آخرین اخبار  


اساتید و دانشگاه  

جمعی از دانشجویان در حمایت از «شیخ زکزاکی» مقابل وزارت خارجه تجمع کردند

جمعی از دانشجویان در حمایت از «شیخ زکزاکی» مقابل وزارت خارجه تجمع کردند

جزئیات فراخوان جذب هیئت علمی اعلام شد/آغاز ثبت‌نام از شهریور ماه

جزئیات فراخوان جذب هیئت علمی اعلام شد/آغاز ثبت‌نام از شهریور ماه

تمدید مهلت انتخاب رشته کارشناسی ارشد

تمدید مهلت انتخاب رشته کارشناسی ارشد

اعلام زمان مصاحبه آزمون دکتری دانشگاه آزاد

اعلام زمان مصاحبه آزمون دکتری دانشگاه آزاد

برنامه محوری و شور و نشاط آموزشی دو رکن آینده ساز دانشگاه است

برنامه محوری و شور و نشاط آموزشی دو رکن آینده ساز دانشگاه است

ایجاد سامانه جامع خرید و فروش مواد مازاد شیمیایی، بیولوژیکی و تجهیزات آزمایشگاهی

ایجاد سامانه جامع خرید و فروش مواد مازاد شیمیایی، بیولوژیکی و تجهیزات آزمایشگاهی

ابلاغ آئین‌نامه پیشگیری از تخلفات علمی تا هفته آینده/ علل افزایش داوطلبان کنکور امسال

ابلاغ آئین‌نامه پیشگیری از تخلفات علمی تا هفته آینده/ علل افزایش داوطلبان کنکور امسال


معرفی آثار اساتید  


 

1398/04/19 7:47:03 AM

استاد نیوز بررسی می کند؛

بازار مسکن دیگر کشش افزایش قیمت ندارد 

بسیاری از کارشناسان بازار مسکن بر این باور بودند که با آغاز سال جاری دیگر قیمت افزایش قیمت مسکن متوقف شود اما این در حالی است که متاسفانه طی ماه های گذشته نیز شاهد افزایش مجدد قیمت مسکن بودیم.

بازار مسکن دیگر کشش افزایش قیمت ندارد


پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز، سرویس اقتصادی؛ متاسفانه طی چند سال اخیر شاهد افزایش بی رویه قیمت مسکن بودیم افزایش که شاید تصور آن تا چند ماه پیش برای کارشناسان مسکن نیز دور از ذهن نبود.

گفتنی است که افزایش بی‌رویه قیمت مسکن باعث ایجاد رکود تورمی در این بازار شده به گونه‌ای که در سایه ایجاد این تغییرات دیگر خریداران مصرفی نتوانستند مسکن مورد نیاز خود را خریداری کنند که البته این مهم تبعات منفی بسیاری را به دنبال داشت.

از سوی دیگر باید خاطر نشان کرد که بسیاری از کارشناسان بازار مسکن بر این باور بودند که با آغاز سال جاری دیگر قیمت افزایش قیمت مسکن متوقف شود اما این در حالی است که متاسفانه طی ماه های گذشته نیز شاهد افزایش مجدد قیمت مسکن بودیم افزایشی که خود باعث تاثیر گذاری در بازارهای دیگر شد به گونه ای که این افزایش سرسام‌آور قیمت‌ها در بازار اجاره نیز تاثیرات منفی بسیاری را بر جای گذاشت.

جالب است بدانیم که ثابت ماندن قیمت مسکن در حال حاضر چندان به دور از تصور نیست چرا که بازار مسکن دیگر کشش افزایش قیمت نخواهد داشت که این دلیل می تواند تاثیر به سزایی در ثابت ماندن قیمت مسکن داشته باشد هر چند برخی از کارشناسان بر این باور هستند که کاهش نرخ ارز می تواند در ثابت ماندن قیمت مسکن نیز تاثیر گذار باشد.


بی تأثیر شدن تسهیلات مسکن در سایه افزایش قیمت

یکی از پیامدهای منفی افزایش بی رویه قیمت مسکن را می توان بی تاثیر شدن تسهیلات به هنگام خرید مسکن عنوان کرد چرا که در حال حاضر طبق آمار موجود بسیاری از خانه اولی ها نتوانستند از وام خود استفاده کنند همچنین دیگر وام مسکن از متقاضیان چندانی برخوردار نیست چرا که از یک سو توان مالی بانک ها اجازه افزایش مبلغ تسهیلات را نمی دهند و از سوی دیگر نیز این میزان تسهیلات حتی نمی تواند قسمت کوچکی از قیمت مسکن را پوشش دهد که این خود می‌تواند نشان از  بی تأثیر شدن تسهیلات مسکن داشته باشد.

پر واضح است که یکی دیگر از آثار منفی افزایش بی رویه قیمت مسکن را می توان در بالا رفتن خارج از عرف نرخ اجاره بها جستجو کرد چرا که با آغاز فصل نقل و انتقالات شاهد افزایش بی رویه اجاره بها هستیم به گونه‌ای که بسیاری از اجاره نشینان مجبور شده‌اند که برای ادامه زندگی خود به حاشیه شهرها مهاجرت کند که این مهم البته می‌تواند سرآغاز افزایش آسیب های اجتماعی باشد.

 جالب است بدانیم که افزایش بیش از اندازه نرخ اجاره بها باعث بالا رفتن میزان فایل های رهن و اجاره شده است که ادامه داشتن این روند به یقین برای موجران نیز چندان به صرفه نخواهد بود هر چند در این مجال باید یاد آور شد که برخی از کارشناسان معتقد هستند که کاهش نرخ سود بانکی و همچنین نامناسب بودن شرایط اقتصادی افراد خود تاثیر بسزایی در افزایش نرخ اجاره بها  دارد.

آنچه مسلم است اخذ مالیات از خانه‌های خالی نیز یکی دیگر از راهکارهای دولت برای ساماندهی به بازار مسکن می باشد اتفاقی که شاید تحقق آن به طور کامل انجام نشود هر چند در این میان باید اذعان داشت که اخذ مالیات خود می تواند مانعی برای احتکار خانه باشد به گونه‌ای که در صورت تحقق این مهم می‌توان انتظار داشت که بازار مسکن تا حدودی رونق یابد.

لازم به ذکر است که تا به امروز هیچ یک از برنامه‌های دولت برای ساماندهی بازار مسکن موثر واقع نشده است که این خود جای بسی تأمل دارد چرا که انتظار می رود به وزارت راه و شهرسازی به عنوان متولی بازار مسکن با ارائه راهکارهای مناسب بتوانند تا حدودی بازار آشفته مسکن را ساماندهی کند.
  
انتهای یاداشت///

الهام صمدزاده
 


 

 
یادداشت  


گفتگو  


گزارش  


جراید   
www.ostandnews.ir   تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرگزاری استاد نیوز است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است . پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز