خانه یادداشت سیاسی بین الملل علم و فناوری حوزه و دانشگاه اجتماعی اقتصادی فرهنگ و هنر ورزشی
 
جذابیت اجتماعی شعارها ی امام حسین (ع) ، آسیای غربی را حسین گرا کرده است        ادعای اتحادیه عرب علیه ایران در مورد حمله به آرامکو       مقتل باید با توجه به اقتضائات زمان نوشته و بازنویسی شود       چالش نظام آموزشی و تحصیلات تکمیلی ناکارآمد       حاشیه های مبارزه با فساد در جلسه سران قوا/ اعتراض روحانی به رئیسی       درخشش ساروی و طاهری؛ دو فرنگی کار ایران به یک هشتم رسیدند       تامین کسری بودجه دولت از صندوق توسعه ملی        وزارت بهداشت، از عرضه متادون در بازار غیر رسمی جلوگیری می کند       حملات پهپادی یمن به «قلب صنعت نفت عربستان» چه پیامدی خواهد داشت؟       روایت عضو هیات رئیسه مجلس از اتمام حجت آیت‌الله رئیسی درباره برخورد با مفاسد اقتصادی       سردار حاجی‌زاده: پهپاد آمریکایی را یک نیروی آتش‌به‌اختیار ساقط کرد/ هدف‌گیری موشک‌های سپاه به‌سمت دو پایگاه و یک شناور آمریکایی در منطقه        قدردانی نتانیاهو از ترامپ درباره توافق نظامی احتمالی با آمریکا       قرارداد 1.3 میلیارد دلاری زیمنس برای ساخت نیروگاه برق در بیجی عراق       رویترز: دست‌کم 15 آمبولانس به پالایشگاه بقیق عربستان اعزام شد       سنتکام: آمریکا نیروی بیشتری برای گشت‌زنی مشترک با ترکیه به سوریه اعزام نمی‌کند       تناقض اصلاح‌طلبانه در مرگ 2 زن/ تفاوت «میترا استاد» با «سحر خدایاری» برای اصلاح‌طلبان چیست؟       اردوغان: جریمه کردن «هالک بانک» اشتباه است/آمریکا به تروریست‌ها سلاح می‌دهد       الگو برداری های نامناسب عاملی برای رواج مصرف لوازم آرایشی در کشور       مصایب فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در ورود به حرفه       تدوین گزارش کمیسیون امنیت‌ملی مجلس از روند کاهش تعهدات برجامی       
 
آخرین اخبار  


اساتید و دانشگاه  


معرفی آثار اساتید  


 

1398/04/18 3:40:50 AM

«استاد نیوز» موانع اجرای «طرح تنفس جنگل» را بررسی می کند:

جدال بر سر تاراج جنگل‌های شمال 

به گفته صاحب نظران علیرغم اینکه طرح تنفس جنگل فی نفسه دارای مزیت هایی بود؛ اما در کنار آن چالش هایی را نیز به همراه داشت. به طوری که درپی توقف طرح‌های جنگلداری، مشکلاتی از قبیل قاچاق چوب و رها شدن جنگل، افزایش قیمت چوب، بیکار شدن افرادی که در جنگل فعالیت داشتند به وجود آمد.

جدال بر سر تاراج جنگل‌های شمال


پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز؛ ایده تنفس جنگل‌های شمال با هدف ممنوعیت برداشت چوب از جنگل و حفظ پوشش‌های جنگلی، نخستین بار در سال 82 از سوی مرحوم دکتر جزیره‌ای از متخصصان بنام جنگل و چهره ماندگار در حوزه منابع طبیعی کشور مطرح و بر اساس آن مقرر شد که بهره‌برداری از جنگل‌های شمال متوقف شود.

در همین راستا در سال 82 طرح صیانت از جنگل از سوی سازمان جنگل‌ها تصویب شد و دولت نیز برای آن بودجه تعریف کرد و به این ترتیب برای حفاظت از جنگل‌ها تأمین اعتبار شد. به دنبال آن طرح خروج دام‌ها از جنگل‌ها مطرح گردید که این طرح تا حدود زیادی اجرا شد و دام‌ها را از برخی مناطق از جمله استان گلستان خارج کردند.

به دنبال سختگیری درخصوص اجرای ایده تنفس جنگل، در سال 92 دولت مصوبه «برنامه بهینه‌سازی، پایش و حفظ جنگل‌های کشور» را مطرح و در این برنامه قید کرد که بهره‌برداری از جنگل‌ها باید براساس ظرفیت‌های قابل تأمل اکولوژیکی و اقتصادی و در چهارچوب مدیریت پایدار جنگل‌ها صورت گیرد.

بر همین اساس، ایده تنفس جنگل‌های شمال در برنامه ششم توسعه در سال 95 تهیه و در سال 96 وارد مجلس شد تا در یک دوره چهار ساله از سال 1396 تا سال 1400 اجرا شود. در ماده 48 برنامه ششم توسعه توقف و بهره‌برداری از جنگل‌ها مطرح شد و ماده 38 آن نیز دولت را مکلف به اجرا کرد. بر اساس یکی از بندهای ماده 38 همه طرح‌های جنگل‌داری باید تا پایان سال سوم اجرای طرح برنامه ششم به ‌تدریج متوقف می ماند.

با وجود این برنامه و مصوبه مجلس، وزیر جهاد کشاورزی دستور داد که همه طرح‌های جنگلداری باید از همان سال اول یعنی سال 96 متوقف شود. این در حالی بود که برنامه مصوب دولت در سال 92  اجازه برداشت درختان شکسته را می‌داد و طبق آن امکان جمع‌آوری و برداشت چوب‌های خشکیده، آفت‌زده و شکسته وجود داشت و تنها نباید از درختان سالم بهره‌برداری صورت می‌گرفت.


نقاط ضعف طرح تنفس جنگل

بر این اساس، به گفته صاحب نظران علیرغم اینکه طرح تنفس جنگل فی نفسه دارای مزیت هایی بود؛ اما در کنار آن چالش هایی را نیز به همراه داشت. به طوری که درپی توقف طرح‌های جنگلداری، مشکلاتی از قبیل قاچاق چوب و رها شدن جنگل، افزایش قیمت چوب، بیکار شدن افرادی که در جنگل فعالیت داشتند و نیز عدم تأمین منابع مالی برای حفاظت به وجود آمد.

بر این اساس به عقیده کارشناسان برای جلوگیری از وقوع چنین معضلاتی باید اشکالات طرح‌های جنگلداری اصلاح می شد، نه اینکه به طور دستوری متوقف شود. در عین حال در طی اجرای برنامه ششم باید اقداماتی نظیر زراعت چوب و یا واردات چوب اجرا می‌شد. چرا که کارخانه‌ها به چوب نیاز داشتند و از طرفی باید برای کارگران اشتغال ایجاد می شد.

به گزارش «استاد نیوز» کارشناسان براین باورند که هر طرحی در حوزه منابع طبیعی باید سه مولفه توسعه پایدار شامل ملاحظات اکولوژیکی، اقتصادی و اجتماعی را رعایت کند، اما طرح تنفس جنگل چنین نیست و به همین دلیل عدم توجه به این موارد باعث شده که امروز طرح تنفس جنگل دچار شکست تدریجی شود.

در این میان تعدادی از نمایندگان مجلس نیز طرح تنفس جنگل های شمال کشور را غیرکارشناسی می دانند و بر این باورند که اجرای آن آینده غم انگیزی را برای جنگل های شمال رقم می زند. از همین رو اجرای طرح تنفس جنگل های شمال نیازمند بازنگری است و سبب فشار ازجمله قاچاق چوب در جنگل ها می شود.

مجلسی ها با اعتقاد به اینکه اجرای سلیقه ای و ناقص طرح تنفس جنگل، مشکلاتی را برای بهره بردارن و صنایع مرتبط ایجاد کرده است، تاکید دارند که بر اساس قانون برنامه شش، توسعه، جمع آوری و بهره برداری از درختان شکسته، افتاده و ریشه کن شده مجاز است که درصورت بهره برداری، نیاز صنایع را تامین و از بیکاری کارگران و کارکنان منطقه جلوگیری خواهد شد، اما وزیر جهاد کشاورزی در یک اقدام فراقانونی و سلیقه ای آن را ممنوع کرده و این دستور، خلاف برنامه و قانون است. در حالی که اجرای دقیق و کامل طرح تنفس جنگل نه تنها باعث بیکاری نمی شود، بلکه به ایجاد فرصت های شغلی جدید و رونق صنایع مرتبط منجر خواهد شد.
 

طرح تنفس جنگل، یک نیاز مبرم است

با این حال مسئولان حوزه محیط زیست و سازمان جنگل‌ها، طرح تنفس جنگل‌ها را یکی از مولفه‌های امنیت ملی می دانند و با دفاع سرسختانه از آن، تاکید دارند که بحث استراحت جنگل به عنوان یکی از واجبات برای امنیت ملی محسوب می‌شود. بر این اساس جهت دستیابی به تنفس بهتر، منابع آبی و سایر کارکردهای مثبت جنگل، حفظ و قرق پوشش جنگلی یک نیاز مبرم است.

به گفته این مسئولان، دیگر نباید ارزش‌های جنگل در گیاهان دارویی و صنعتی و تامین چوب لحاظ شود؛ بلکه باید حفظ و حراست ارزش‌های غیرمبادله‌ای جنگل‌ها از اهمیت بیشتری برخوردار است. آنها حتی بر این باورند که 13 درصد از چوبی که از جنگل‌های شمال و درختان مشابه باغی و سازمان‌های جنگل‌ها در اختیار جنگل‌ها قرار می‌گیرند به شکلی نیست که چرخ صنایع را به سمت رکود ببرد. از سوی دیگر برای تامین چوب مازاد، واحدهای تولیدی می توانند اقدام به واردات و زراعت کنند.

در همین راستا آقایی، معاون وزیر جهاد کشاورزی گفته است: «همه باید بدانند که درختان شکسته فقط حالت مسکن و آسپرین را برای کارخانه‌ها و کارگاه‌های مصرف‌کننده چوب دارد و راه‌حل اصلی، در واردات و زراعت چوب است و ما هم برای زراعت چوب حمایت می‌کنیم، زمین در اختیار قرار می‌دهیم و تسهیلات می‌پردازیم.»

آنچه مسلم است؛ صرفنظر از مسائل و مشکلاتی که در مسیر تامین چوب مورد نیاز واحدهای صنعتی وجود دارد، تهیه و اجرای طرح نوین مدیریت پایدار جنگل ضروری است و کل جنگل‌های کشور باید زیر پوشش این طرح بروند. در کنار آن، دولت باید راهکارهایی را برای تامین چوب بیندیشد و واردات آن را برای صنعتگران تسهیل کند.
 
 انتهای یاداشت///

هانیه نعیمی


 

 
یادداشت  


گفتگو  

مراسم عزاداری پاتوقی برای دورهمی برخی از جوانان

 مراسم عزاداری پاتوقی برای دورهمی برخی از جوانان

حباب قیمت مسکن در برخی از شهرها می‌شکند/ کمبود مصالح ساختمانی به گرانی مسکن دامن زده است

حباب قیمت مسکن در برخی از شهرها می‌شکند/ کمبود مصالح ساختمانی به گرانی مسکن دامن زده است

برنامه‌های دولت در بخش مسکن «دلخوش کنک» است / وعده ارزانی مسکن با ساخت سالانه 100هزار واحد عملی نمی‎شود

برنامه‌های دولت در بخش مسکن «دلخوش کنک» است / وعده ارزانی مسکن با ساخت سالانه 100هزار واحد عملی نمی‎شود

سه شنبه های بدون خودرو، از ایده تا اجرا

سه شنبه های بدون خودرو، از ایده تا اجرا

کودکان بی هویت زمینه ساز بروز افزایش آسیب های اجتماعی

کودکان بی هویت زمینه ساز بروز افزایش آسیب های اجتماعی

لزوم اولویت بندی پروژه های نیمه تمام براساس توجیه فنی و اقتصادی

لزوم اولویت بندی پروژه های نیمه تمام براساس توجیه فنی و اقتصادی

کاهش قیمت مسکن درپی ناتوانی مالی خریداران / ساخت 400هزار واحد به آشفتگی بازار مسکن دامن می‌زند

کاهش قیمت مسکن درپی ناتوانی مالی خریداران / ساخت 400هزار واحد به آشفتگی بازار مسکن دامن می‌زند


گزارش  


جراید   
www.ostandnews.ir   تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرگزاری استاد نیوز است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است . پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز