خانه یادداشت سیاسی بین الملل علم و فناوری حوزه و دانشگاه اجتماعی اقتصادی فرهنگ و هنر ورزشی
 
تداوم مبارزه جدی قوه قضائیه با فساد در کشور       مصرف بهینه سوخت با صدور دستورالعمل ممکن نیست       باور رهبرانقلاب بی‌دلیل نیست       بزرگ شدن حریم شهر ساری اشتباه است       دریا، در انتظار برنامه پژوهشی و مطالعه وضعیت محیط زیست       افزایش خودکشی در سایه رنگ باختن کارکرد خانواده       اقتصاد نفتی و فرهنگ کار| دولت سازندگی با کلیدواژه «رفاه» به دهه طلایی بعد از انقلاب پایان داد       روستاها سهمی از درآمد معادن ندارند       جلب اعتماد و مشارکت عمومی و حل مشکلات مردم از کارکردهای شورای شهرهاست       استراتژی امنیت ملی آمریکا در منطقه با شکست مواجه شده است / بازی جنگ با ایران، بزن در رو نخواهد بود       زنگ‌خطر خالی شدن روستاها به صدا درآمد       رونق اقتصاد روستایی با توسعه بوم گردی       پای هر میز مذاکره‌ای که به نفعمان باشد، می‌نشینیم       مسئله فساد برای همه رنج‌آور شده است       تلاش ما مشارکت پررنگ‌ مردم در انتخابات است       کاهش نقش خانواده عاملی برای رواج ازدواج سفید       آوار برداری تمام شد/ تخریب هشتاد روستا        مقصد جدید راهزنی نفتی       نبود شغل عاملی برای افزایش مهاجرت       مدال وقف طلایی تر از مدال پاراالمپیک      
 
آخرین اخبار  


اساتید و دانشگاه  


معرفی آثار اساتید  


 

1398/04/17 6:07:43 AM

استاد نیوز بررسی می کند؛

کودکان بی هویت زمینه ساز بروز افزایش آسیب های اجتماعی 

اعطای تابعیت ایرانی به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی یکی از مواردی است که در صورت تصویب لایحه آن، می توان انتظار داشت آسیب های اجتماعی آن نیز تا حد زیادی کاهش یابد.

کودکان بی هویت زمینه ساز بروز افزایش آسیب های اجتماعی


پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز، سرویس اجتماعی؛ امان الله قرایی مقدم در گفتگو با خبرنگار ما و با اشاره به اهمیت  تایید لایحه تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی و مردان خارجی گفت: کودکان بی هویت می ‌توانند زمینه ساز بروز آسیب ها و مشکلات اجتماعی بسیاری شوند.

وی  در ادامه تصریح کرد:  باید به خاطر داشت که این کودکان به دلیل نداشتن هویت و یا شناسنامه می توانند بیشتر از دیگران در بستر آسیب ها قرار گیرند که عدم اتخاذ تدابیر لازم می تواند عاملی برای افزایش آسیب‌های اجتماعی شود.

قرایی مقدمه بیان داشت: پرورش کودکان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی بدون توجه داشتن به مسئله هویت، می تواند مشکلات عدیده ای را برای آنها به وجود آورد چرا که  نداشتن هویت موجب ایجاد تبعیض میان این کودکان و افراد دیگر خواهد شد. به عبارت ساده تر نداشتن هویت می تواند عاملی برای عدم استفاده از امکانات اولیه و عمومی برای این افراد باشد که این خود حتی در تعلیم و تربیت، استفاده از خدمات درمانی و مواردی از این دست، بسیار تاثیرگذار است.

 او در ادامه اذعان داشت: هرچند طی چند سال اخیر بنا به دستور مقام معظم رهبری شاهد تحصیل این کودکان هستیم اما باید در نظر داشت که تحصیل به تنهایی برای این کودکان کافی نیست به عبارت بهتر این کودکان امروزه نیازمند خدمات و امکانات بیشتری هستند که به دلیل نداشتن هویت متاسفانه از آن محروم هستند.

 قرایی مقدم در ادامه تصریح کرد: کودکان بی هویت بیشتر از دیگران می تواند در معرض آسیب ها و مشکلات اجتماعی قرار بگیرند هر چند این کودکان خود می توانند زمینه ساز بروز آسیب‌های اجتماعی نیز باشد چرا که نداشتن هویت عامل اصلی بروز آسیب‌های اجتماعی خواهد بود.
قرایی مقدم گفت:  یکی از مهمترین دلایلی که باعث می‌شود افراد کمتر در معرض آسیب‌های اجتماعی قرار بگیرند و یا اینکه به کارهای خلاف عرف جامعه روی آورند خودکنترلی می باشد.

وی در ادامه افزود: خودکنترلی به معنی داشتن هویت است و افرادی که دارای هویت نیستند به راحتی می‌توانند به رفتارهای ناهنجار نیز روی بیاورند که این می‌تواند زنگ خطری جدی برای جامعه محسوب شود چرا که باید در این مجال متذکر شد افرادی که دارای هویت هستند اعمال آنها بیشتر از سایرین کنترل می شود همچنین این دسته از افراد نیز به دلیل وارد نشدن به هویت آنها و یا به زیر سوال رفتن از انجام بسیاری از کارها نیز سر باز می زنند بنابراین هویت ارتباط مستقیمی با آسیب‌های اجتماعی دارد.


مسائل امنیتی عامل اصلی حذف لایحه تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی

باید در نظر داشت که یکی از مهمترین ایرادات وارده شورای نگهبان با طرح مذکور وجود مسائل امنیتی است اما باید در نظر داشت که انتظار می رود موانع جدی برای ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی در نظر گرفته شود هرچند بسیاری از این ازدواج ها به صورت غیرقانونی و غیر رسمی انجام می‌شود اما حال که مهمترین دلیل مخالفت شورای نگهبان مسائل امنیتی است شاید بهتر است که موانع جدی و بیشتری برای ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی نیز اندیشیده شود تا شاید از این وادی آمار ازدواج های زنان ایرانی با مردان خارجی نیز کاهش یابد.

 در پایان باید خاطر نشان کرد که کودکان بی هویت قربانیان اصلی ماجرا هستند. کودکانی که بدون خواست خود در شرایطی سخت و نامعلوم قرار گرفته اند که این  باعث رقم خوردن آینده ای مبهم برای آنها می شود.

انتهای خبر///

الهام صمدزاده 


 

 
یادداشت  


گفتگو  


گزارش  


جراید   
www.ostandnews.ir   تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرگزاری استاد نیوز است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است . پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز