خانه یادداشت سیاسی بین الملل علم و فناوری حوزه و دانشگاه اجتماعی اقتصادی فرهنگ و هنر ورزشی
 
آغاز اجرای طرح «تابستانه کتاب۹۸» در شهر تهران        اعضای جدید شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت مشخص شدند        لاوروف: اینستکس پاسخگوی منافع اقتصادی ایران در چارچوب برجام نیست        آسیب‌های اجتماعی زیادی در سراهای دانشجویی وجود دارد       محمدعلی نجفی: قتل عمد را قبول ندارم/ مهدورالدمی را من نگفتم       اقدام عليه ایران،فروپاشی منطقه را در پي دارد        سولقان میزبان دومین جشنواره شاتوت        شرکت‌های هواپیمایی ملزم به رعایت نرخنامه        درخواست نمایندگان آمریکا برای بازگشت به برجام        برنامه موشکی قابل مذاکره نیست        وزیر خزانه داری آمریکا از خجالت ارزهای دیجیتالی درآمد!       همتی: نرخ ارز را ما تعیین نمی‌کنیم       دیدار ائمه جمعه سراسر کشور با رهبر انقلاب       بازداشت و بازجویی تعدادی در سازمان غذا و دارو       تولید ملی امسال رونق نگرفت       برایان هوک: هیچ مقام آمریکایی با ظریف در نیویورک دیدار نخواهد کرد       خودمان از مرزهایمان دفاع می کنیم/ مرزبان بلوچ استخدام کنید       انتخابات شوراها زیر نظر نهاد ملی       بیژن و منیژه ؛ انتخاب روایتی درست برای زمانه ای درست       بیژن و منیژه، داستانی برای همه نسل ها/ انس با شاهنامه دلیل ساخت دو اثر داستانی/ کتاب صوتی مخاطبان خوبی دارد      
 
آخرین اخبار  


اساتید و دانشگاه  

جمعی از دانشجویان در حمایت از «شیخ زکزاکی» مقابل وزارت خارجه تجمع کردند

جمعی از دانشجویان در حمایت از «شیخ زکزاکی» مقابل وزارت خارجه تجمع کردند

جزئیات فراخوان جذب هیئت علمی اعلام شد/آغاز ثبت‌نام از شهریور ماه

جزئیات فراخوان جذب هیئت علمی اعلام شد/آغاز ثبت‌نام از شهریور ماه

تمدید مهلت انتخاب رشته کارشناسی ارشد

تمدید مهلت انتخاب رشته کارشناسی ارشد

اعلام زمان مصاحبه آزمون دکتری دانشگاه آزاد

اعلام زمان مصاحبه آزمون دکتری دانشگاه آزاد

برنامه محوری و شور و نشاط آموزشی دو رکن آینده ساز دانشگاه است

برنامه محوری و شور و نشاط آموزشی دو رکن آینده ساز دانشگاه است

ایجاد سامانه جامع خرید و فروش مواد مازاد شیمیایی، بیولوژیکی و تجهیزات آزمایشگاهی

ایجاد سامانه جامع خرید و فروش مواد مازاد شیمیایی، بیولوژیکی و تجهیزات آزمایشگاهی

ابلاغ آئین‌نامه پیشگیری از تخلفات علمی تا هفته آینده/ علل افزایش داوطلبان کنکور امسال

ابلاغ آئین‌نامه پیشگیری از تخلفات علمی تا هفته آینده/ علل افزایش داوطلبان کنکور امسال


معرفی آثار اساتید  


 

1398/04/16 3:07:46 AM

رکود تورمی قاتل خونسرد اقتصاد 

بنا به اظهار نظر اقتصاددانان رکود تورمی در زمانی اتفاق می افتد که همزمان با هم در بازارهای اقتصادی شاهد رکود و تورم باشیم که در این شرایط می توان گفت که رکود تورمی بر بازار سایه افکنده است.

رکود تورمی قاتل خونسرد اقتصاد


پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز، سرویس اقتصادی؛ چند ماهی است که شاهد سایه انداختن رکود تورمی بر بازارهای اقتصادی کشور هستیم که این مهم متاسفانه تبعات منفی بسیاری را به دنبال داشته است به گونه‌ای که در شرایط موجود شاهد افزایش فقر نیز هستیم.

گفتنی است بنا به اظهار نظر اقتصاددانان رکود تورمی در زمانی اتفاق می افتد که همزمان با هم در بازارهای اقتصادی شاهد رکود و تورم باشیم که در این شرایط می توان گفت که رکود تورمی بر بازار سایه افکنده است.

آنچه مسلم است یکی از شاخصه های اصلی رکود تورمی افزایش نرخ بیکاری می باشد چرا که هر گاه در اقتصاد کشور رکود تورمی وجود داشته باشد به یقین می‌توان انتظار داشت که آمار نرخ بیکاری نیز به طرز قابل ملاحظه‌ای افزایش یابد چرا که در این شرایط بازار دیگر تولید چندان به صرفه نیست بنابراین بسیاری از کارگاه‌های تولیدی اقدام به تعدیل نیروی خود می کند که این خود می تواند تاثیر بسزایی در افزایش نرخ بیکاری داشته باشد.

پرواضح است که کاهش نرخ بهره بانکی نیز می تواند یکی دیگر از نشانه های رکود تورمی در اقتصاد کشور باشد چرا که در شرایطی که رکود تورمی وجود داشته باشد سیاست کلی بانک مرکزی ایجاب می کند که نرخ‌ های بهره بانکی کاهش یابد تا استقراض و خرج‌کرد را در سیستم اقتصادی تحریک کند. به عبارت ساده تر کلید جلوگیری از رکود تورمی، اجتناب از ورود پرشتاب پول‌های هنگفت به اقتصاد است.

به طور کلی باید در نظر داشت که ایجاد رکود تورمی در هر بازاری طی سالیان متمادی اتفاق می افتد و این مهم تنها محصول یک سال و یا چند ماه نیست بلکه ریشه در سال‌های گذشته دارد بنابراین می توان این ادعا را داشت که رکود تورمی که امروزه در بازارهای اقتصادی کشور سایه انداخته است نتیجه برخورد های اشتباه در بازارهای اقتصادی طی سالیان گذشته می باشد.

ارزش پول ملی را می توان یکی دیگر از پیامدهای منفی رکود تورمی دانست چرا که هر گاه در اقتصاد کشور با رکود تورمی ایجاد شود مردم قدرت خرید خود را از دست می‌دهند به گونه‌ای که ارزش  پول ملی نیست کاهش می ‌یابد. بدین معنا که اگر فرد درآمد ثابتی داشته باشد، تورم باعث فرسایش ارزش درآمد ماهانه‌ خواهد شد و اگر در این شرایط اقدام به پس‌انداز پول کرده باشد، تورم باعث از بین رفتن ارزش آن می‌شود. تورم در یک فضای اقتصادی راکد نقش یک قاتل خونسرد را بازی خواهد کرد.


برون رفت از رکود تورمی از طریق سرمایه گذاری
لازم به ذکر است که یکی از راه‌های برون رفت از رکود تورمی انجام سرمایه‌گذاری های داخلی و خارجی می باشد که با استفاده از این مهم می‌توان رونق اقتصاد کشور بازگرداند که البته برای تحقق آن نیاز به تامین زیرساخت‌های لازم و همچنین ارائه مشوق های متعدد از سوی دولت به سرمایه گذاران داخلی و خارجی می باشد‌.


تفاوت میان رکود و رکود تورمی
 
لازم به ذکر است تفاوتی میان رکود و رکود تورمی وجود دارد بدین معنا که دوره رکود تورمی  طولانی ‌مدت است به گونه ای که منجر به کاهش رشد اقتصادی در شرایط بالا بودن نرخ تورم می شود همچنین  تورم افزایش مستمر دارد و قیمت کالاها و خدمات نیز مدام  در حال افزایش است اما می‌توان آن را کاهش مستمر قدرت خرید پول نیز توصیف کرد. در یک سال طبیعی، تورم ممکن است تنها ۲  یا ۳ درصد تغییر کند اما در صورتی که نرخ تورم از ۵ یا حتی ۱۰ درصد بگذرد، شرایط اقتصادی دشوار خواهد شد که به این شرایط رکود تورمی گفته می شود.

در پایان باید خاطر نشان کرد که برای برون رفت از رکود تورمی نیاز به ارائه برنامه های کارشناسی شده وجود دارد هر چند در این مجلل باید متذکر شد که سیاست تثبیت قیمت ها نیز نمی تواند گزینه مناسبی برای برون رفت از این معضل باشد.

انتهای خبر///

الهام صمدزاده
 


 

 
یادداشت  


گفتگو  


گزارش  


جراید   
www.ostandnews.ir   تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرگزاری استاد نیوز است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است . پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز