خانه یادداشت سیاسی بین الملل علم و فناوری حوزه و دانشگاه اجتماعی اقتصادی فرهنگ و هنر ورزشی
 
آغاز اجرای طرح «تابستانه کتاب۹۸» در شهر تهران        اعضای جدید شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت مشخص شدند        لاوروف: اینستکس پاسخگوی منافع اقتصادی ایران در چارچوب برجام نیست        آسیب‌های اجتماعی زیادی در سراهای دانشجویی وجود دارد       محمدعلی نجفی: قتل عمد را قبول ندارم/ مهدورالدمی را من نگفتم       اقدام عليه ایران،فروپاشی منطقه را در پي دارد        سولقان میزبان دومین جشنواره شاتوت        شرکت‌های هواپیمایی ملزم به رعایت نرخنامه        درخواست نمایندگان آمریکا برای بازگشت به برجام        برنامه موشکی قابل مذاکره نیست        وزیر خزانه داری آمریکا از خجالت ارزهای دیجیتالی درآمد!       همتی: نرخ ارز را ما تعیین نمی‌کنیم       دیدار ائمه جمعه سراسر کشور با رهبر انقلاب       بازداشت و بازجویی تعدادی در سازمان غذا و دارو       تولید ملی امسال رونق نگرفت       برایان هوک: هیچ مقام آمریکایی با ظریف در نیویورک دیدار نخواهد کرد       خودمان از مرزهایمان دفاع می کنیم/ مرزبان بلوچ استخدام کنید       انتخابات شوراها زیر نظر نهاد ملی       بیژن و منیژه ؛ انتخاب روایتی درست برای زمانه ای درست       بیژن و منیژه، داستانی برای همه نسل ها/ انس با شاهنامه دلیل ساخت دو اثر داستانی/ کتاب صوتی مخاطبان خوبی دارد      
 
آخرین اخبار  


اساتید و دانشگاه  

جمعی از دانشجویان در حمایت از «شیخ زکزاکی» مقابل وزارت خارجه تجمع کردند

جمعی از دانشجویان در حمایت از «شیخ زکزاکی» مقابل وزارت خارجه تجمع کردند

جزئیات فراخوان جذب هیئت علمی اعلام شد/آغاز ثبت‌نام از شهریور ماه

جزئیات فراخوان جذب هیئت علمی اعلام شد/آغاز ثبت‌نام از شهریور ماه

تمدید مهلت انتخاب رشته کارشناسی ارشد

تمدید مهلت انتخاب رشته کارشناسی ارشد

اعلام زمان مصاحبه آزمون دکتری دانشگاه آزاد

اعلام زمان مصاحبه آزمون دکتری دانشگاه آزاد

برنامه محوری و شور و نشاط آموزشی دو رکن آینده ساز دانشگاه است

برنامه محوری و شور و نشاط آموزشی دو رکن آینده ساز دانشگاه است

ایجاد سامانه جامع خرید و فروش مواد مازاد شیمیایی، بیولوژیکی و تجهیزات آزمایشگاهی

ایجاد سامانه جامع خرید و فروش مواد مازاد شیمیایی، بیولوژیکی و تجهیزات آزمایشگاهی

ابلاغ آئین‌نامه پیشگیری از تخلفات علمی تا هفته آینده/ علل افزایش داوطلبان کنکور امسال

ابلاغ آئین‌نامه پیشگیری از تخلفات علمی تا هفته آینده/ علل افزایش داوطلبان کنکور امسال


معرفی آثار اساتید  


 

1398/04/15 4:43:05 AM

جای خالی اقتصاد رقابتی در بازارهای اقتصادی کشور 

اقتصاد رقابتی یک اصل انکارناپذیر در بازارهای اقتصادی هر کشوری می باشد چرا که رقابت می تواند عاملی برای پیشرفت و رونق بازارهای اقتصادی باشد.

جای خالی اقتصاد رقابتی در بازارهای اقتصادی کشور


پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز، سرویس اقتصادی؛ اقتصاد رقابتی یک اصل انکارناپذیر در بازارهای اقتصادی هر کشوری می باشد چرا که رقابت می تواند عاملی برای پیشرفت و رونق بازارهای اقتصادی باشد اما این در حالی است که متاسفانه امروزه رقابت از بازارهای اقتصادی کشور رخت بر بسته است که این خود می تواند عاملی برای افزایش نرخ تورم در کشور باشد.

گفتنی است کنترل دائمی و نظارت همیشگی از سوی دولت در بازارهای اقتصادی خود می تواند عاملی برای ایجاد رکود در اقتصاد شود چرا که تجربه کشورهای موفق نشان می‌دهد اقتصاد در حالی می تواند شکوفا شود که دولت نظارت و کنترل چندانی بر بازارهای اقتصادی نداشته باشد هر چند در اینجا باید یادآور شد که برخی از دولت ها از این ابزار برای افزایش قدرت سیاسی خود استفاده می کنند.

بدیهی است که یکی از مولفه های اصلی اقتصاد رقابتی حضور بخش خصوصی بدون دست انداز می باشد چرا که بخش خصوصی خود می تواند یک اصل انکارناپذیر در اقتصاد رقابتی باشد به عبارت ساده تر بخش های خصوصی خود می تواند عاملی برای ایجاد رونق و شکوفایی در بازارهای اقتصادی باشند اما این در حالی است که در اقتصاد دولتی و یا همان اقتصاد انحصاری بخش خصوصی به دلیل وجود موانع متعدد توانایی حضور چندانی ندارد.

 وجود رانت و ارتباطات امروزه به یک اصل انکار ناپذیر برای ماندن در بازارهای اقتصادی تبدیل شده است چرا که در صورت نداشتن رانت و یا ارتباطات شکست در بازارهای اقتصادی امری بدیهی می باشد. از این رو به این شرایط اقتصاد رفاقتی گفته می شود که وضع اقتصادی است که بر پایه رابطه ها شکل می گیرد و راه موفقیت در آن نیز حفظ ارتباطات می باشد.

جالب است بدانیم که اقتصاد رفاقتی خود می تواند عاملی برای افزایش رکود و تورم در بازارهای اقتصادی کشور باشد چرا که در این نوع اقتصاد افراد بیشتر سعی دارند تا منافع احزاب و دوستان خود را تامین کند  هر چند در برخی از موارد می‌تواند این تامین منافع خود می تواند عاملی برای افزایش رکورد های اقتصادی باشد.

باید در نظر داشت که طبق بررسی های به عمل آمده در برخی از موارد شاهد این مهم هستیم که متاسفانه در اقتصاد رفاقتی افراد یک شبه ره صد ساله را رفتند که این خود می‌تواند نشان از  بیمار شدن اقتصاد کشور را داشته باشد و به عبارت ساده تر اقتصاددانان بر این باور هستند که اقتصاد رفاقت خود می تواند عاملی برای افزایش رانت و بروز فسادهای اقتصادی باشد.


نادیده گرفتن بخش خصوصی در اقتصاد رفاقتی

لازم به ذکر است که یکی دیگر از معایب اقتصاد رفاقتی نادیده گرفتن بخش خصوصی و عدم استفاده از پتانسیل آنها می باشد چرا که تجارب کشورهای موفق نشان می دهد بخش خصوصی خود می تواند راه گشای بسیاری از مشکلات اقتصادی باشه اما این در حالی است که متاسفانه در کشور بخش خصوصی فعالیت چندانی ندارد به گونه ای که با گذشت زمان شاهد کنار گیری این بخش از بازارهای اقتصادی هستیم چرا که ادامه فعالیت به یقین برای آنها زیان آور خواهد بود.

در پایان باید خاطرنشان کرد که در سالی که از سوی مقام معظم رهبری سال رونق تولید ملی نامگذاری شده است انتظار می‌رود شرایط رقابت در بازارهای اقتصادی فراهم شود تا شاید از این وادی به توان شاهد ایجاد رونق در تولیدات ملی شد چراکه امروز متاسفانه تولید ملی بسیار کاهش یافته است اما در مقابل شاهزاده واردات بی رویه کالا ها هستیم که این خود می‌تواند منجر به مرگ تدریجی اقتصاد شود.

الهام صمدزاده

انتهای یاداشت///


 

 
یادداشت  


گفتگو  


گزارش  


جراید   
www.ostandnews.ir   تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرگزاری استاد نیوز است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است . پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز