خانه سیاسی بین الملل اقتصادی اجتماعی حوزه و دانشگاه علم و فناوری فرهنگ و هنر ورزشی یادداشت
 
تامین «امنیت ملی و اقتصادی» با تولید ۱۰۰میلیون تن محصول پتروشیمی       قالیباف:‌ همه منتخبان تهران برای دوری از سیاسی بازی هم‌قسم شده‌اند       محکومیت 34 نفر از اخلالگران بازار خودرو، سکه و ارز و 2 حکم اعدام       تیر عدم رعایت ایمنی بر قلب اماکن تاریخی و میراث فرهنگی       اجرای طرح ترافیک بعد از عید فطر قطعی است       آخرین فرصت ایفای تعهدات ارزی صادارتی سال ۱۳۹۸ اعلام شد        استاندار تهران : ۸۸ درصد مبتلایان کرونا در پایتخت بهبود یافتند       روحانی: سیاست اصولی ایران تقویت همکاری‌های همه جانبه با عراق است       کرونا فعلا داروی اختصاصی ندارد       اقدامات واحد تهران شرق در مبارزه با ویروس کرونا       دستاوردهای علمی دانشمندان مسلمان برای مقابله با کرونا       رباعیات خیام تجلی حالات و افکار انسان‌هاست       طرح قرآنی ۱۴۵۴ با شعار خانواده و آرامش برگزار می‌شود       انتشار چهاردهمین شماره نشریه تحلیلی بصائر       تحلیلگر عراقی: هدف آمریکا از احیای داعش باقی ماندن در عراق است       مقاومت تا همه پرسی       شناسایی 1806 مبتلای جدید به کرونا/ تنها 340 بیمار بستری شدند       سخنرانی تلویزیونی رهبر معظم انقلاب در روز جهانی قدس       کمک به مستضعفین در آمریکا انحرافی ایدئولوژیک و در ایران جزو فلسفه انقلاب اسلامی است       سانحه برای شناور «کنارک» نداجا      
 
آخرین اخبار  


اساتید و دانشگاه  


معرفی آثار اساتید  


 

1398/04/15 4:43:05 AM

جای خالی اقتصاد رقابتی در بازارهای اقتصادی کشور 

اقتصاد رقابتی یک اصل انکارناپذیر در بازارهای اقتصادی هر کشوری می باشد چرا که رقابت می تواند عاملی برای پیشرفت و رونق بازارهای اقتصادی باشد.

جای خالی اقتصاد رقابتی در بازارهای اقتصادی کشور


پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز، سرویس اقتصادی؛ اقتصاد رقابتی یک اصل انکارناپذیر در بازارهای اقتصادی هر کشوری می باشد چرا که رقابت می تواند عاملی برای پیشرفت و رونق بازارهای اقتصادی باشد اما این در حالی است که متاسفانه امروزه رقابت از بازارهای اقتصادی کشور رخت بر بسته است که این خود می تواند عاملی برای افزایش نرخ تورم در کشور باشد.

گفتنی است کنترل دائمی و نظارت همیشگی از سوی دولت در بازارهای اقتصادی خود می تواند عاملی برای ایجاد رکود در اقتصاد شود چرا که تجربه کشورهای موفق نشان می‌دهد اقتصاد در حالی می تواند شکوفا شود که دولت نظارت و کنترل چندانی بر بازارهای اقتصادی نداشته باشد هر چند در اینجا باید یادآور شد که برخی از دولت ها از این ابزار برای افزایش قدرت سیاسی خود استفاده می کنند.

بدیهی است که یکی از مولفه های اصلی اقتصاد رقابتی حضور بخش خصوصی بدون دست انداز می باشد چرا که بخش خصوصی خود می تواند یک اصل انکارناپذیر در اقتصاد رقابتی باشد به عبارت ساده تر بخش های خصوصی خود می تواند عاملی برای ایجاد رونق و شکوفایی در بازارهای اقتصادی باشند اما این در حالی است که در اقتصاد دولتی و یا همان اقتصاد انحصاری بخش خصوصی به دلیل وجود موانع متعدد توانایی حضور چندانی ندارد.

 وجود رانت و ارتباطات امروزه به یک اصل انکار ناپذیر برای ماندن در بازارهای اقتصادی تبدیل شده است چرا که در صورت نداشتن رانت و یا ارتباطات شکست در بازارهای اقتصادی امری بدیهی می باشد. از این رو به این شرایط اقتصاد رفاقتی گفته می شود که وضع اقتصادی است که بر پایه رابطه ها شکل می گیرد و راه موفقیت در آن نیز حفظ ارتباطات می باشد.

جالب است بدانیم که اقتصاد رفاقتی خود می تواند عاملی برای افزایش رکود و تورم در بازارهای اقتصادی کشور باشد چرا که در این نوع اقتصاد افراد بیشتر سعی دارند تا منافع احزاب و دوستان خود را تامین کند  هر چند در برخی از موارد می‌تواند این تامین منافع خود می تواند عاملی برای افزایش رکورد های اقتصادی باشد.

باید در نظر داشت که طبق بررسی های به عمل آمده در برخی از موارد شاهد این مهم هستیم که متاسفانه در اقتصاد رفاقتی افراد یک شبه ره صد ساله را رفتند که این خود می‌تواند نشان از  بیمار شدن اقتصاد کشور را داشته باشد و به عبارت ساده تر اقتصاددانان بر این باور هستند که اقتصاد رفاقت خود می تواند عاملی برای افزایش رانت و بروز فسادهای اقتصادی باشد.


نادیده گرفتن بخش خصوصی در اقتصاد رفاقتی

لازم به ذکر است که یکی دیگر از معایب اقتصاد رفاقتی نادیده گرفتن بخش خصوصی و عدم استفاده از پتانسیل آنها می باشد چرا که تجارب کشورهای موفق نشان می دهد بخش خصوصی خود می تواند راه گشای بسیاری از مشکلات اقتصادی باشه اما این در حالی است که متاسفانه در کشور بخش خصوصی فعالیت چندانی ندارد به گونه ای که با گذشت زمان شاهد کنار گیری این بخش از بازارهای اقتصادی هستیم چرا که ادامه فعالیت به یقین برای آنها زیان آور خواهد بود.

در پایان باید خاطرنشان کرد که در سالی که از سوی مقام معظم رهبری سال رونق تولید ملی نامگذاری شده است انتظار می‌رود شرایط رقابت در بازارهای اقتصادی فراهم شود تا شاید از این وادی به توان شاهد ایجاد رونق در تولیدات ملی شد چراکه امروز متاسفانه تولید ملی بسیار کاهش یافته است اما در مقابل شاهزاده واردات بی رویه کالا ها هستیم که این خود می‌تواند منجر به مرگ تدریجی اقتصاد شود.

الهام صمدزاده

انتهای یاداشت///


 

 
یادداشت  


گفتگو  


گزارش  


جراید   
www.ostandnews.ir   تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرگزاری استاد نیوز است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است . پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز