خانه یادداشت سیاسی بین الملل علم و فناوری حوزه و دانشگاه اجتماعی اقتصادی فرهنگ و هنر ورزشی
 
کشف 2 مورد از عملیات بمب گذاری در مسیر زائرین اربعین       شغل های غیر مرتبط با رشته های تحصیلی عاملی برای کاهش راندمان کاری       رنج زنان کولبر تمامی ندارد / شهرداری‌های استان کردستان در آستانه ورشکستگی       کامبک جواب کامبک!       خوب و بد افزایش نرخ حامل‌های انرژی/ بار گرانی انرژی بر دوش اقشار کم‌درآمد است       آینده پژوهی پاشنه آشیل تصمیم گیری مدیران است       امنیت در مراسم اربعین برقرار است       عیادت مقام معظم رهبری از آیت الله مکارم شیرازی       روستا كانون تولید و حیات جامعه است       حیوان آزاری نشان از خشونت های پنهان جامعه دارد       نباید از تصویب لایحه ای که موجب کاهش اختیارات مدیریتهای محلی می شود حمایت کرد       کاهش جمعیت عشایر خطر آفرین است       حضور فرمانده کل قوا در دانشگاه افسری امام حسین (ع)       از قصور‌ در خدمت‌رسانی عذرخواهی می‌کنیم       دو بال پرواز برای ایجاد ارتباط واقعی بین دانشگاه و صنعت       شبکه آموزش رسانه ملی برای ترویج فرهنگ شورایی آستین بالا می زند       شهرداری به انتظار مردم برای صدور پروانه ساختمانی پایان دهد       هماهنگی وجوه نمادین و نرم افزاری       رشد حدود ۳۰ درصدی صادرات       موج جدید تخریب ساخت و سازهای غیرمجاز در آینده نزدیک       
 
آخرین اخبار  


اساتید و دانشگاه  


معرفی آثار اساتید  


 

1398/04/11 2:57:00 AM

استاد نیوز بررسی می کند؛

رونق بازار دست دوم فروشی عاملی برای کاهش مصرف گرایی 

با توجه به نوسانات نرخ ارز شاهده گرانی بیش از اندازه در بازار لوازم خانگی هستیم که این خود رکود سنگینی در بازار لوازم خانگی ایجاد کرده است.

رونق بازار دست دوم فروشی عاملی برای کاهش مصرف گرایی


پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز سرویس اقتصادی؛ با اعمال تحریم های یک جانبه آمریکا و همچنین نوسانات نرخ ارز شاهده گرانی بیش از اندازه در بازار لوازم خانگی هستیم که این خود رکود سنگینی در بازار لوازم خانگی ایجاد کرده است.

 گفتنی است طی چند ماه گذشته شاهد افزایش قابل ملاحظه قیمت لوازم خانگی هستیم هرچند در کنار این افزایش افسار گسیخته متاسفانه بسیاری از لوازم خانگی نیز در بازار کمیاب و یا نایاب شده است که این خود می‌تواند مشکلات بسیاری را برای مصرف کنندگان ایجاد کند.


بازار داغ لوازم خانگی دست دوم

آنچه مسلم است در سایه گرانی های اخیر شاهد ایجاد رونق در بازار دست دوم های لوازم خانگی بودیم که این خود می‌توانند نشان از افزایش بی سابقه قیمت‌ها و عدم نظارت مسئولین بر این بازار داشته باشد.

 باید در نظر داشت که رونق بازار دست دوم های لوازم خانگی می تواند معایب بسیاری را به دنبال داشته باشد به عنوان مثال لوازمی که در این بازار ارائه می شود با قیمت بسیار بالاتر از ارزش واقعی آنها به فروش می رسد همچنین به دلیل وجود مشکلاتی که دارند دارای عمر کوتاهی نیز می باشد که این خود می تواند در عمل باعث هدر رفتن پول خریدار شود.

پر واضح است که یکی از مهمترین دلایل رونق بازار دست دوم فروش ها کاهش قدرت خرید مردم است هر چند در این میان برخی از کارشناسان بر این باور هستند که رونق بازار دست دوم می‌تواند کمک شایانی به صنعت کند و همچنین باعث افزایش صرفه جویی در بخش های مانند انرژی کاهش آلایندگی‌های زیست محیطی و مواردی از این دست باشد.

از سوی دیگر باید خاطر نشان کرد که رونق صنعت دست دوم در اقتصاد کشور خود می تواند عاملی برای صرفه‌جویی ارزی باشد هر چند در این مجال باید یاد آور شد که ایران در این صنعت دارای سابقه طولانی می باشد و رونق این بازار تنها مربوط به این چند ماه اخیر نیست.

لازم به ذکر است که استفاده حداکثری از امکانات موجود خود می‌توانند یکی دیگر از مزایای رونق بازار دست دوم باشد چرا که همان گونه که می دانیم امروزه تب بالای مصرف گرایی در میان مردم شیوع پیدا کرده است که رونق این بازار می تواند عاملی برای کاهش مصرف گرایی در میان مردم باشد.


کاهش سطح تولیدات کارخانه ها در سایه رونق بازار دست دوم فروشی
 

بدیهی است بسیاری از کارشناسان بر این باور هستند که رونق بازار دست دوم فروشی خود می تواند عاملی برای کاهش میزان تولیدات کارخانه ها باشد.

استهلاک بالا و کاهش عمر مفید لوازم خانگی دست دوم خود می تواند یکی دیگر از معایب رونق این بازار باشد چرا که بسیاری از لوازم خانگی که در این بازار عرضه می شود متاسفانه از استهلاک بالایی برخوردار هستند که رونق این بازار خود می‌تواند به مثابه به هدر رفتن پول و سرمایه مردم باشد.
 
در خاتمه باید خاطر نشان کرد که رونق بازار دست دوم فروشی لوازم خانگی خود می‌توانند نقش تعیین‌کننده‌ای در برون رفت از شرایط موجود اقتصادی داشته باشد از این رو توصیه می‌شود نظارت بیشتری بر این بازار انجام شود تا شاید از این وادی بتوانیم شاهد کاهش تخلفات در این بازار پر رونق باشیم.


انتهای یاداشت///


 

 
یادداشت  


گفتگو  


گزارش  


جراید   
www.ostandnews.ir   تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرگزاری استاد نیوز است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است . پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز