خانه یادداشت سیاسی بین الملل علم و فناوری حوزه و دانشگاه اجتماعی اقتصادی فرهنگ و هنر ورزشی
 
کشف 2 مورد از عملیات بمب گذاری در مسیر زائرین اربعین       شغل های غیر مرتبط با رشته های تحصیلی عاملی برای کاهش راندمان کاری       رنج زنان کولبر تمامی ندارد / شهرداری‌های استان کردستان در آستانه ورشکستگی       کامبک جواب کامبک!       خوب و بد افزایش نرخ حامل‌های انرژی/ بار گرانی انرژی بر دوش اقشار کم‌درآمد است       آینده پژوهی پاشنه آشیل تصمیم گیری مدیران است       امنیت در مراسم اربعین برقرار است       عیادت مقام معظم رهبری از آیت الله مکارم شیرازی       روستا كانون تولید و حیات جامعه است       حیوان آزاری نشان از خشونت های پنهان جامعه دارد       نباید از تصویب لایحه ای که موجب کاهش اختیارات مدیریتهای محلی می شود حمایت کرد       کاهش جمعیت عشایر خطر آفرین است       حضور فرمانده کل قوا در دانشگاه افسری امام حسین (ع)       از قصور‌ در خدمت‌رسانی عذرخواهی می‌کنیم       دو بال پرواز برای ایجاد ارتباط واقعی بین دانشگاه و صنعت       شبکه آموزش رسانه ملی برای ترویج فرهنگ شورایی آستین بالا می زند       شهرداری به انتظار مردم برای صدور پروانه ساختمانی پایان دهد       هماهنگی وجوه نمادین و نرم افزاری       رشد حدود ۳۰ درصدی صادرات       موج جدید تخریب ساخت و سازهای غیرمجاز در آینده نزدیک       
 
آخرین اخبار  


اساتید و دانشگاه  


معرفی آثار اساتید  


 

1398/04/05 3:04:15 AM

استاد نیوز بررسی می کند:

مستاجران زیر تیغ تورم/ نسخه‎های بهبود بازار اجاره مسکن 

با شروع فصل جابه‌جایی، مستاجران به ویژه اقشار ضعیف و کم‌ درآمد با شرایط بسیار سخت و دشواری دست‌وپنجه نرم می‌کنند.

مستاجران زیر تیغ تورم/ نسخه‎های بهبود بازار اجاره مسکن


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی استادنیوز، با شروع فصل جابه‌جایی، مستاجران به ویژه اقشار ضعیف و کم‌ درآمد با شرایط بسیار سخت و دشواری دست‌وپنجه نرم می‌کنند. هرچند عموما اقشار ضعیف و کم‎درآمد جامعه بیشترین آسیب را از افزایش نرخ اجاره‎بها می‎بینند؛ اما ظاهرا در حال حاضر شرایط به گونه‎ای رقم خورده است که نه تنها دهک‎های پایین، بلکه اقشار متوسط و میانی جامعه نیز در تامین اجاره‎بهای خود به ویژه در کلانشهر تهران دچار مشکل شده‎ و فشارهای سنگینی را متحمل شده‏اند.

به گزارش «استادنیوز» آمارها حاکی از سیر صعودی و افزایش ۳۶ درصدی نرخ‌ اجاره مسکن در هفته‎های اخیر بوده است. اظهارات نایب رییس مجلس شورای اسلامی حاکی از آن است که حتی تعدادی از نمایندگان مجلسی که در پایتخت واحد مسکونی اجاره کرده‏اند؛ به دلیل افزایش قابل توجه اجاره‌بها با مشکلاتی مواجه شده‎اند و در سال جاری توان پرداخت مبلغ درخواستی از سوی صاحبخانه را ندارند.

بازار اجاره مسکن امروز در حالی با نابسامانی و آشفتگی روبه رو است که از طرف دیگر، افزایش 110 درصدی قیمت مسکن از سال گذشته منجر به تشدید ناتوانی مالی متقاضیان خرید مسکن و به تبع آن، کاهش معاملات و کسادی خریدوفروش مسکن شده است. در چنین شرایطی طبیعی است که تقاضا در بازار اجاره مسکن افزایش یافته و هجوم مردم به سمت اجاره‏نشینی، به افزایش قیمت‌ها در این بازار دامن زده است.

البته نباید از این نکته غافل شد که افزایش قیمت اجاره مسکن صرفا به دلیل افزایش ناتوانی مالی متقاضیان مصرفی در بازار نبوده است؛ بلکه عوامل دیگری در این زمینه دخیل هستند که ازجمله آنها می‎توان به کاهش ارزش پول ملی درپی تشدید تحریم‎ها و همچنین کاهش تولید مسکن در طی سال‎های گذشته اشاره کرد.

بر همین اساس، سیاستی که وزارت راه و شهرسازی در طی ماه‎های اخیر پیگیری می‏کند، افزایش تولید مسکن در کشور است تا به این ترتیب فاصله بین عرضه و تقاضا در بازار مسکن را کاهش دهد و به بیان دیگر، میزان عرضه و تقاضا در بازار مسکن را به تعادل برساند.

با این حال درکنار این موارد، نکته مهمی که بسیاری از کارشناسان و صاحب ‌نظران به آن اشاره می‏کنند؛ نبود کنترل و نظارت بر بازار اجاره مسکن است. به باور آنها در شرایط فعلی، مبنای قیمت برای اجاره مسکن در مناطق مختلف تهران وجود ندارد و این چالش باعث شده تا مالکان اقدام به تعیین قیمت‎های نجومی برای نرخ اجاره مسکن خود کنند.

در این میان علیرغم اینکه بعضی افراد بر این عقیده‏اند که حق مالکیت شخصی محترم است و باید این جایگاه حفظ شود، اما از سوی دیگر، کارشناسان تاکید دارند که این مالکیت، نباید زمینه‌ساز مشکلات پیشرو برای سهم قابل توجهی از عموم جامعه شود و آنها را درگیر چنین وضعیت دشواری کند که ناچار شوند بخش عمده و در مواردی حتی کل درآمد خود را بابت اجاره مسکن بپردازند.

در این رابطه پیشنهادی که مسئولان مربوطه ارائه می‏کنند؛ این است که کمیسیونی متشکل از سازمان تعزیرات، وزارت راه و شهرسازی و شهرداری تهران، برای ساماندهی بازار اجاره و خریدوفروش مسکن و مقابله با تخلفات در این حوزه ایجاد شود. برای تحقق این امر لازم است که وزارت راه و شهرسازی نهاد و تشکل مربوطه را برای تعیین قیمت مصوب مسکن ایجاد کند، تا در ادامه کار، سازمان تعزیرات با جدیت برای مقابله با دلالان و متخلفان حوزه مسکن اقدام کند.

آنچه مسلم است؛ امروز مسئله مسکن به یک مشکل مزمن در جامعه تبدیل شده و برای رفع این مشکل نمی‌توان نسخه فوری پیچید. بازار اجاره نیازمند راه‌حل‌های بلندمدت و کوتاه‌مدت است و لازم است که در این بخش تصمیم‌ها و سیاست‌های صحیح و دقیقی اتخاذ شود تا از وقوع بحران‌های آتی جلوگیری گردد.

هانیه نعیمی

انتهای خبر///

 


 

 
یادداشت  


گفتگو  


گزارش  


جراید   
www.ostandnews.ir   تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرگزاری استاد نیوز است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است . پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز