خانه یادداشت سیاسی بین الملل علم و فناوری حوزه و دانشگاه اجتماعی اقتصادی فرهنگ و هنر ورزشی
 
کشف 2 مورد از عملیات بمب گذاری در مسیر زائرین اربعین       شغل های غیر مرتبط با رشته های تحصیلی عاملی برای کاهش راندمان کاری       رنج زنان کولبر تمامی ندارد / شهرداری‌های استان کردستان در آستانه ورشکستگی       کامبک جواب کامبک!       خوب و بد افزایش نرخ حامل‌های انرژی/ بار گرانی انرژی بر دوش اقشار کم‌درآمد است       آینده پژوهی پاشنه آشیل تصمیم گیری مدیران است       امنیت در مراسم اربعین برقرار است       عیادت مقام معظم رهبری از آیت الله مکارم شیرازی       روستا كانون تولید و حیات جامعه است       حیوان آزاری نشان از خشونت های پنهان جامعه دارد       نباید از تصویب لایحه ای که موجب کاهش اختیارات مدیریتهای محلی می شود حمایت کرد       کاهش جمعیت عشایر خطر آفرین است       حضور فرمانده کل قوا در دانشگاه افسری امام حسین (ع)       از قصور‌ در خدمت‌رسانی عذرخواهی می‌کنیم       دو بال پرواز برای ایجاد ارتباط واقعی بین دانشگاه و صنعت       شبکه آموزش رسانه ملی برای ترویج فرهنگ شورایی آستین بالا می زند       شهرداری به انتظار مردم برای صدور پروانه ساختمانی پایان دهد       هماهنگی وجوه نمادین و نرم افزاری       رشد حدود ۳۰ درصدی صادرات       موج جدید تخریب ساخت و سازهای غیرمجاز در آینده نزدیک       
 
آخرین اخبار  


اساتید و دانشگاه  


معرفی آثار اساتید  


 

1398/04/02 6:58:39 AM

مراسم روز جهانی مبارزه با کار کودک؛

در کشور‌های کمتر توسعه یافته از هر ۵ کودک یک کودک کار می‌کند  

شهردار تهران: در کشور‌های کمتر توسعه یافته از هر ۵ کودک یک کودک کار می‌کند ودر ایران از ۹ میلیون کودک ۱۰ تا ۱۷ ساله، ۴۹۹ هزار نفر کار می‌کنند

در کشور‌های کمتر توسعه یافته از هر ۵ کودک یک کودک کار می‌کند


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی استادنیوز،  پیروز حناچی در مراسم همایش مقابله با کار کودک گفت: امروز روز جهانی مبارزه با کار کودک است و این موضوع در شهر ما بسیار مهم است و لازمه حل آن هم حرکت همه جانبه است.

شهردار تهران با بیان اینکه سازمان بین المللی کار و ملل متحد در سال ۲۰۰۲ با توجه به گسترش کار کودکان و ترغیب دولت‌ها برای مبارزه با این پدیده این روز را به نام مقابله با کار کودک نامگذاری کرده‌اند، افزود: در حال حاضر کودکانی که به طور مداوم به کار گرفته می‌شوند و دوران کودکی خود را درک نمی‌کنند کودکان کار هستند.

وی با بیان اینکه در سپتامبر ۲۰۱۷، ۱۵۲ میلیون کودک کار در جهان وجود داشته است، ادامه داد: در کشور‌هایی با کمترین توسعه یافتگی از هر ۵ کودک یک کودک کار می‌کندو در خاورمیانه ۷ درصد کودکان مشغول به کار هستندکه در ایران هم از ۹ میلیون کودک ۱۰ تا ۱۷ سال ۴۹۹ هزار کودک کار می‌کنند و این موضوع ارتباط مستقیمی با فقر دارد.

شهردار تهران افزود: میزان کودکان کار در آفریقا ۲۹ درصد و در آمریکای لاتین و کارائیب ۱۱ درصد نسبت به کل جمعیت کودکان است.
حناچی با بیان اینکه درصد قابل توجهی از کودکان کار در خیابان‌ها مشغول دست‌فروشی یا زباله گردی هستند، گفت: کودکان کار محصول اجتماعی خانواده‌ها هستند و این آمار در کلانشهر‌ها بیشتر است و به خاطر وسعت بیشتر شهر‌های بزرگ آمارشان در موضوعات مختلف هم بیشتر است.
شهردار تهران بااشاره به اینکه خشونت بر علیه کودکان تهدیدی برای آنان در خیابان‌ها محسوب می‌شود، ادامه داد: تأثیرات این موضوع به صورت بالقوه مشکلات بعدی را به وجود خواهد آوردو شرایط حاد اقتصادی این چرخه را سریع‌تر از قبل به گردش در می‌آورد.

وی با بیان اینکه شهرداری تهران قانوناً متولی این امر نیست و متولی بهزیستی است، گفت: سازمان بهزیستی از دو طریق که ایجاد مراکز شبانه‌روزی و مراکز آموزشی هستند به کودکان کار خدمات می‌دهد.

حناچی با اشاره به اینکه سازمان‌های مردم نهاد در دفاع از حقوق کار کودکان حضور جدی دارند، خاطرنشان کرد: ما هم تلاش می‌کنیم از طریق تسهیل‌گری به ایفای وظایف خود بپردازیم ودر شهرداری تهران تلاش برای کاهش آسیب‌های اجتماعی را یکی از وظایف تعریف شده ودر این راستا سعی می‌کنیم که آسیب‌های اجتماعی کودکان کار را کاهش دهیم و از طریق ایجاد مراکز پرتو و بهاران رسیدگی به وضعیت کودکان کار را دنبال می‌کنیم.
 
کودکان کار متولی واحدی ندارند
معاون اجتماعی فرهنگی شهرداری تهران: کودکان کار در کشور متولی واحدی ندارند و کار کودکان در سنین پایین درست نیست.

محمدرضا جوادی یگانه در مراسم روز جهانی مبارزه با کار کودک در جمع خبرنگاران گفت: کودک کار عنوان درستی نیست در حقیقت روز مقابله با کار کودکان عنوان صحیحی است که باید استفاده شود. کودکان باید آموزش ببینند تا در جوانی وارد بازار کار شوند.

وی در پاسخ به اینکه شهرداری تهران چقدر از ظرفیت‌های موجود برای ساماندهی کودکان کار استفاده می‌کند، افزود: شهرداری به عنوان نهاد همکار با دستگاه‌های ذیربط در این موضوع با ایجاد مراکز پرتو و بهاران و در اختیار قرار دادن فضا و تجهیزات و همچنین ارائه آموزش‌های لازم با پدیده کارکودکان به عنوان یک واقعیت اجتماعی مقابله و تلاش می‌کند این پدیده را کاهش دهد.

جوادی یگانه ادامه داد: در خصوص تعداد کودکان فعال در حوزه کار در تهران آمار درستی نداریم. اکثریت کودکان مشغول به کار در تهران تابعیت خارجی دارند. علت نبود آمار دقیق این است که متأسفانه کودکان متولی واحدی ندارند.
انتهای خبر///


 


 

 
یادداشت  


گفتگو  


گزارش  


جراید   
www.ostandnews.ir   تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرگزاری استاد نیوز است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است . پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز