خانه یادداشت سیاسی بین الملل علم و فناوری حوزه و دانشگاه اجتماعی اقتصادی فرهنگ و هنر ورزشی
 
کشف 2 مورد از عملیات بمب گذاری در مسیر زائرین اربعین       شغل های غیر مرتبط با رشته های تحصیلی عاملی برای کاهش راندمان کاری       رنج زنان کولبر تمامی ندارد / شهرداری‌های استان کردستان در آستانه ورشکستگی       کامبک جواب کامبک!       خوب و بد افزایش نرخ حامل‌های انرژی/ بار گرانی انرژی بر دوش اقشار کم‌درآمد است       آینده پژوهی پاشنه آشیل تصمیم گیری مدیران است       امنیت در مراسم اربعین برقرار است       عیادت مقام معظم رهبری از آیت الله مکارم شیرازی       روستا كانون تولید و حیات جامعه است       حیوان آزاری نشان از خشونت های پنهان جامعه دارد       نباید از تصویب لایحه ای که موجب کاهش اختیارات مدیریتهای محلی می شود حمایت کرد       کاهش جمعیت عشایر خطر آفرین است       حضور فرمانده کل قوا در دانشگاه افسری امام حسین (ع)       از قصور‌ در خدمت‌رسانی عذرخواهی می‌کنیم       دو بال پرواز برای ایجاد ارتباط واقعی بین دانشگاه و صنعت       شبکه آموزش رسانه ملی برای ترویج فرهنگ شورایی آستین بالا می زند       شهرداری به انتظار مردم برای صدور پروانه ساختمانی پایان دهد       هماهنگی وجوه نمادین و نرم افزاری       رشد حدود ۳۰ درصدی صادرات       موج جدید تخریب ساخت و سازهای غیرمجاز در آینده نزدیک       
 
آخرین اخبار  


اساتید و دانشگاه  


معرفی آثار اساتید  


 

1398/03/25 3:34:35 AM

مداخلات بانک مرکزی عاملی برای کاهش نرخ ارز 

برخی از کارشناسان اقتصادی بر این باور هستند که سیاست‌های بانک مرکزی تاثیر بسزایی در کاهش نرخ ارز دارد.

مداخلات بانک مرکزی عاملی برای کاهش نرخ ارز


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی استادنیوز؛ سرویس اقتصادی: مدتی است که شاهد کاهش نرخ ارز در بازار هستیم که این خود باعث ایجاد ضرر و زیان های بسیار برای سرمایه گذاران آنی در این بازار پرتلاطم شود.

گفتنی است برخی از کارشناسان اقتصادی بر این باور هستند که سیاست‌های بانک مرکزی تاثیر بسزایی در کاهش نرخ ارز طی چند روز گذشته دارد چرا که همان گونه که می دانیم  طی چند روز گذشته شاهد حضور پر قدرت بانک مرکزی در بازار درهم بودیم چرا که افزایش بیش از اندازه درهم در بازار تاثیر به سزایی در کاهش نرخ ها بر جای گذاشت.

بدیهی است که افزایش عرضه ارز تاثیر چشمگیری در کاهش نرخ ارز بر جای گذاشته است،   چراکه باید به خاطر داشت اعمال سیاست های سختگیرانه مبنی بر بازگشت ارزهای ناشی از صادرات در بازار خود تاثیر چشمگیری در کاهش نرخ ارز داشت.

از سوی دیگر باید خاطر نشان کرد که دریافت مالیات از خرید های ارزی نیز خود تاثیر به سزایی در کاهش نرخ ارز دارد، چراکه از این طریق نیز تا حد زیادی ارز به بازار تزریق شد که این خود منجر به کاهش نرخ ارز شد.

شایان ذکر است از بازگشایی مجدد کانال ارزی چینی نیز خود در کاهش نرخ ارز بسیار تاثیر گذار بود، چرا که همکاری بانک کونلون چین با ایران برای مسائل بشردوستانه از یک سو و خرید نفت ایران توسط چینی ها از سوی دیگر باعث شد تا این انتظار در بازار ایجاد شود که جابه جایی مالی تسهیل شود و دلار به سمت کاهشی شدن برود.

باید خاطر نشان کرد کاهش احتمال جنگ نیز تاثیر روانی بسیاری در کاهش نرخ ارز ارز داشته است افزایش امید و اطمینان خاطر در میان مردم خود عاملی برای کاهش میزان خرید ارز و نگهداری آن در پستو های خانه می باشد. به عبارت ساده تر باید متذکر شد که بازار ارز بیشتر تحت تأثیر تصمیمات سیاسی است چرا که هرگاه تنش‌های سیاسی و یا مداخلات سیاسی افزایش یابد به یقین نرخ ارز نیز بالا خواهد رفت از این رو می‌توان اذعان داشت که مداخلات سیاسی تاثیر بسزایی در نرخ ارز دارد.

پر واضح است که افزایش مداخلات بانک مرکزی نیز تاثیر بسیاری در کاهش نرخ ارز دارد چرا که همان گونه که می دانیم طی  چند روز گذشته شاهد افزایش میزان مداخلات بانک مرکزی در بازار ارز بودیم ارتباط معناداری با کاهش نرخ ارز دارد.

  شایان ذکر است که  عدم کمبود ارز خود می تواند در زمره دیگر دلایل پایین آمدن  نرخ دلار باشد چراکه تجربه ثابت کرده است که هرگاه بازار با کمبود میزان ارز مواجه نباشد به طور حتم می‌توان انتظار پایین آمدن نرخ ارز را نیز داشت.

در پایان خاطر نشان کرد حضور افراد غیر حرفه ای و یا مردم عادی به سرمایه گذاری در بازار ارز به هیچ عنوان توصیه نمی شود چرا که در هر شرایطی بازنده اصلی این افراد می باشد از این رو توصیه می شود  افراد بازار دیگری را برای سرمایه گذاری انتخاب کنند تا از این وادی هم باعث ایجاد رونق در بازارهای اقتصادی شوند و همین اینکه مانع از افزایش نرخ تورم شوند.

انتهای خبر///
 


 

 
یادداشت  


گفتگو  


گزارش  


جراید   
www.ostandnews.ir   تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرگزاری استاد نیوز است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است . پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز