خانه یادداشت سیاسی بین الملل علم و فناوری حوزه و دانشگاه اجتماعی اقتصادی فرهنگ و هنر ورزشی
 
با همه توان در برابر تحریم‌ها و تهدید‌ها ایستاده‎‌ایم       اعاده اموال نامشروع با اولویت پرونده ثروتمندان        ادعاهای کمیته چهارجانبه عربستان،امارات، انگلیس و آمریکا علیه ایران       اگراروپا اقدامی نکند گام دوم را قاطعانه آغاز می‌کنیم/ مذاکرات با مقام فرانسوی قدری متفاوت بود       نشر الکترونیک در آستانه صادرات به کشورهای همسایه/ آیا نشر سنتی ایران بالاخره پوست‌اندازی می‌کند؟        دادستان تهران: دادسرای متمرکز ویژه امور اقتصادی تشکیل می‌شود       نوبخت: دولت بنای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی را ندارد        جدول رده‌بندی لیگ ملت‌های والیبال در پایان هفته چهارم/ برزیل جای ایران را در صدر گرفت        دریادار خانزادی: ‌ساقط کردن پهپاد آمریکایی جوابی دندان شکن و قابل تکرار است        نامه مجلس به رهبر انقلاب برای استفاده از صندوق توسعه جهت تقویت پالایشگاه‌ها        مالیات حباب سکه را از بین می برد؟       رقابت شدید برای ورود به مدارس غیر انتفاعی       والیبالیست‌ها و سفری تاریخی به شیکاگو        توقف فعالیت نمایندگی‌های اطلاع‌رسانی گردشگری ایران        در کشور‌های کمتر توسعه یافته از هر ۵ کودک یک کودک کار می‌کند        وصول بیش از ۱۰ هزار میلیاردی از معوقات بانکی        حفظ واحدهای تولیدی موجود، اولویت اصلی وزارت صمت        آمریکا و دارودسته‌اش بدانند ایران تسلیم نمی‌شود        رویکرد دستگاه قضا را در جهت حفظ حقوق عامه تغییر می‌دهیم       دهمرده: دولت در زمینه برجام از حالت انفعال خارج شود      
 
آخرین اخبار  

با همه توان در برابر تحریم‌ها و تهدید‌ها ایستاده‎‌ایم

اعاده اموال نامشروع با اولویت پرونده ثروتمندان

ادعاهای کمیته چهارجانبه عربستان،امارات، انگلیس و آمریکا علیه ایران

اگراروپا اقدامی نکند گام دوم را قاطعانه آغاز می‌کنیم/ مذاکرات با مقام فرانسوی قدری متفاوت بود

نشر الکترونیک در آستانه صادرات به کشورهای همسایه/ آیا نشر سنتی ایران بالاخره پوست‌اندازی می‌کند؟

دادستان تهران: دادسرای متمرکز ویژه امور اقتصادی تشکیل می‌شود

نوبخت: دولت بنای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی را ندارد


اساتید و دانشگاه  

تجلیل از 14 استاد تراز انقلاب اسلامی

تجلیل از 14 استاد تراز انقلاب اسلامی

سرلشکر موسوی از دانشگاه پدافند هوایی ارتش بازدید کرد

سرلشکر موسوی از دانشگاه پدافند هوایی ارتش بازدید کرد

انتصاب معاون اداری و پشتیبانی نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها

انتصاب معاون اداری و پشتیبانی نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها

نقش مهم اندیشه ورزان در حفظ تفکر و آرمان انقلاب اسلامی

نقش مهم اندیشه ورزان در حفظ تفکر و آرمان انقلاب اسلامی

تسلط بر متون و نظریه‌پردازی؛ لازمه نگارش تاریخ فلسفه اسلامی/ همچنان در دانشگاه‌ها منابع جعلی تدریس می‌شود

تسلط بر متون و نظریه‌پردازی؛ لازمه نگارش تاریخ فلسفه اسلامی/ همچنان در دانشگاه‌ها منابع جعلی تدریس می‌شود

روز قدس یادآور جراحت‌های ملت فلسطین و بازگوکننده توطئه‌های بین‌المللی علیه امت اسلامی است

روز قدس یادآور جراحت‌های ملت فلسطین و بازگوکننده توطئه‌های بین‌المللی علیه امت اسلامی است

دانشجویان حاضر به پرداخت هزینه حضور در فعالیت‌های سیاسی نیستند

دانشجویان حاضر به پرداخت هزینه حضور در فعالیت‌های سیاسی نیستند


معرفی آثار اساتید  


 

1398/03/21 2:06:17 AM

افزایش نقدینگی عاملی برای بزرگتر شدن حباب قیمت ها 

افزایش نقدینگی یکی از مهمترین دلایل افزایش حباب قیمت ها می باشد چرا که کارشناسان بر این باور هستند که هرگاه نقدینگی در میان مردم افزایش یابد به طور حتم میزان خرید نیز بالا می‌رود که این خود می‌تواند قیمت های کاذبی را در بازار ایجاد کند.

افزایش نقدینگی عاملی برای بزرگتر شدن حباب قیمت ها


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز، سرویس اقتصادی: چندی است که شاهد افزایش قیمت‌ها در بازار هستیم که این خود می‌تواند نشان از نامناسب بودن شرایط اقتصادی کشور را داشته باشد که البته منظور از حباب قیمت اختلاف بین ارزش ذاتی یک کالا با قیمتی که در بازار به صورت نقدی خرید و فروش می‌شود، است.

گفتنی است افزایش نقدینگی خود می‌تواند یکی از مهمترین دلایل افزایش حباب قیمت ها باشد چرا که کارشناسان بر این باور هستند که هرگاه نقدینگی در میان مردم افزایش یابد به طور حتم میزان خرید نیز بالا می‌رود که این خود می‌تواند قیمت های کاذبی را در بازار ایجاد کند.

از سوی دیگر باید خاطرنشان کرد که افزایش تقاضای کالاهای سرمایه‌ای مانند سکه و ارز از یک طرف و کمبود این نوع کالاها خود می‌تواند عامل دیگری برای افزایش حباب قیمت ها باشد.

بدیهی است اعمال سیاست‌های نادرست پولی نیز خود نقش تعیین کننده ای در افزایش حباب قیمت‌ها دارد چرا که باید یادآور شد افزایش حقوق و قیمت ها خود می‌تواند عاملی برای رکود اقتصادی و یا کاهش معاملات اقتصادی در بازار شود که این موارد خود می تواند تنش های بسیاری را در بازار ایجاد کند.

شایان ذکر است که کاهش نرخ مالیات بر ارزش افزوده نیز عامل دیگری برای افزایش حباب قیمت ها می باشد که تحقیقات نشان می دهد اگر مالیات در بازار مسکن اعمال شود خود می تواند عاملی برای کاهش قیمت افسار گسیخته در بازار مسکن شود از این رو کارشناسان معتقد هستند که اخذ مالیات از مسکن خود می تواند نقش تعیین کننده ای در ساماندهی این بازار داشته باشد.

پرواضح است که نبود تعادل و تناسب در بازار نیز خود نقش تعیین کننده ای در ایجاد حباب قیمت ها دارد. به عبارت ساده‌تر ایجاد ناهماهنگی میان بازار و خدمات ارائه شده و یا رفتارهای دستوری که به این بازار داده می شود تاثیر بسزایی در افزایش بی‌رویه حباب قیمت ها دارد.

 
کالاهای مصرفی اولین قربانیان حباب قیمت ها

 شایان ذکر است که اقتصاددانان بر این باور هستند که حباب قیمت ها بیشتر و برای اولین بار در کالاهای مصرفی شد چرا که همان گونه که می دانیم این کالاها از متقاضیان بسیاری برخوردار است بنابراین اعمال حباب قیمت ها در این بازار بسیار راحت تر می باشد.
در مرحله بعد کالاهای سرمایه ای مشمول حباب قیمت ها شدند که این خود می‌تواند نشان از تعمیم یافتگی و نفوذ حباب قیمت از یک بازار به بازار دیگر باشد.

واضح هست که یکسان نبودن اطلاعات از سوی عرضه کننده و همچنین از سوی  مصرف کننده خود نقش تعیین کننده در افزایش حباب قیمت‌ها دارد هرچند در این مجال باید یادآور شد که انجام این مهم  بر عهده دولت می باشد.

شایان ذکر است که افزایش بی اعتمادی اقتصادی مردم نیست خود عامل دیگری برای افزایش حباب قیمت ها می باشد چرا که تجربه نشان می‌دهد هر گاه مردم بنا به دلیلی اعتماد اقتصادی خود را از دست بدهند به خرید بیشتر روی می آورند که این خود می‌تواند عاملی اصلی برای افزایش حباب قیمت‌ها در بازار شود.

در پایان باید یادآور شد که برای از بین رفتن حباب قیمت ها نیاز به همکاری میان مردم و مسئولان می باشد هرچند این کار هزینه و زمان زیادی را می طلبد اما این در حالی است که با از بین رفتن حباب قیمت ها می‌توان شاهد ساماندهی بازارهای اقتصادی بود و تا حد زیادی قیمت ها را به ارزش واقعی آن نزدیک کرد.

الهام صمدزاده

انتهای خبر///


 

 
یادداشت  


گفتگو  


گزارش  


جراید   
www.ostandnews.ir   تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرگزاری استاد نیوز است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است . پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز