رییس اتحادیه صادرکنندگان روده ایران: در یک سال گذشته بیش از ۷۵ میلیون دلار روده از ورامین به کشور‌هایی اروپایی صادر شد.

آلمان ، فرانسه ، هلند، ایتالیا ، اسپانیا ، لهستان وترکیه را از جمله مقاصد صادراتی روده ایران نام برد و تاکید کرد: این محصول پس از زعفران و خاویار سومین محصول صادراتی غیر نفتی ایران است که امکان افزایش صادرات و اشتغالزایی فراوانی دارد.

رییس اتحادیه صادرکنندگان روده ایران با بیان اینکه ورامین صادر کننده ۹۸ درصد از روده ایران است اعلام کرد در یک سال گذشته بیش از ۷۵ میلیون دلار روده از ایران به کشورهایی اروپایی صادر شد.

وی با بیان اینکه در صورت صادرنشدن روده باید آنرا دفن کرد صادرات این محصول را کمک به حفظ محیط زیست وکاهش هزینه های دولت و کشتارگاه ها برای معدوم سازی آنها دانست.

رییس اتحادیه صادرکنندگان روده تصریح کرد تبدیل این عضو از دام از ماده ای دور ریختنی به محصولی ارزآور نقش ضد تورمی دارد و در نهایت به کاهش قمیت نهایی گوشت قرمز برای مصرف کنندگان منجر می شود.

کسب کاردر ادامه سخنانش به رتبه اول ایران در سالهای گذشته در صنعت روده جهان اشاره کرد و گفت: در چند سال اخیر کشورهایی مانند ترکیه ، مصر، چین و سوریه به جرگه صادرکنندگان روده پیوسته اند و هم اکنون ایران جزو پنج کشور اول دنیاست.

وی اظهار کرد: روده محصولی صددرصد صادراتی است و تولید این محصول یکی از کارهای بسیار اشتغالزا است که علاوه بر جلوگیری از تخریب محیط زیست جزو پنچ محصول گران ارزآور کشور به حساب می آید.

رییس اتحادیه صادرکنندگان روده ایران با مقایسه کمی محصولات صادراتی در زمینه توان ارزآوری تصریح کرد:هر هنگ روده ۲۵۰ گرم وزن دارد . میانگین دیگر کالاهای صادراتی ۴۴ سنت و  میانگین صادراتی روده بیش از ۵۰ دلار است.

این مسئول میزان صادرات روده در کشور را ۵ میلیون هنگ (واحد صادرات روده ) برآورد کرد و گفت: هر ۹۱ متر روده یک هنگ نامیده می شود که مبنای محاسبه پولی و صادراتی است و در خارج از کشور آن را “یارد” می نامند.

کسب کاربا بیان اینکه روده ایران در سراسر دنیا علاوه بر شهرت فراوان دارای  مرغوبیت بالایی است عامل اصلی کیفیت مطلوب محصول ایرانی را مهارت وتخصص افراد متخصص دانست که  بصورت دستی و با ظرافت و دقت بالایی  این محصول را تولید می کنند.

رییس اتحادیه صادرکننگان روده ایران کمبود مواد اولیه ، بالا بودن نرخ تسهیلات بانکی ، تعلق نگرفتن جایزه صادراتی و دریافت نکردن مستقیم ارزصادرتی را از جمله موانع و مشکلات صنعت روده برشمرد و از مسئولان خواست برای حل این مشکلات برنامه ریزی کنند زیرا این صنعت توانایی زیادی در ارزآوری و اشتغال زایی دارد.

درسالهای گذشته  ۸۰واحد تولیدی روده درایران فعال بودند اما اکنون ۳۰  واحد در زمینه تولید وصادرات روده فعال هستند که با کمتر از ۳۰ درصد توان کار می کنند.

 

بازدید کننده گرامی : شما هم اکنون این خبر را در شبکه خبری تحلیلی استادنیوز مشاهده میکنید