مدیرعامل آب منطقه‌ای فارس، این استان را دارای مقام نخست کشور در بستن چاه‌های غیرمجاز در سالی که گذشت معرفی کرد و گفت: با عزمی که در مسئولین متولی وجود دارد تلاش خواهد شد تا سه هزار حلقه چاه غیرمجاز دیگر تا پایان امسال تعیین تکلیف شود. حمیدرضا دهقانی با اشاره به کنترل […]

 

 

مدیرعامل آب منطقه‌ای فارس، این استان را دارای مقام نخست کشور در بستن چاه‌های غیرمجاز در سالی که گذشت معرفی کرد و گفت: با عزمی که در مسئولین متولی وجود دارد تلاش خواهد شد تا سه هزار حلقه چاه غیرمجاز دیگر تا پایان امسال تعیین تکلیف شود.

حمیدرضا دهقانی با اشاره به کنترل چاه‌های برقی استان به عنوان یکی از تصمیمات مهم امسال شورای حفاظت آب فارس، خاطرنشان کرد: متاسفانه بعضی از کشاورزان از عمق‌های پایین اقدام به برداشت آب می‌کنند که با توجه به پروانه بهره‌برداری، تصمیم گرفته شده که در این مقطع زمانی تنها ۱۵ ساعت از شبانه‌روز برق چاه آنها روشن باشد.

وی افزود: اخیرا در شهرهای شرقی استان استخرهای بزرگی از آب چاه‌ها استفاده می‌کنند که در این باره هم تصمیم گرفته شد برق چاه‌هایی که آب را به استخر می‌ریزند، قطع یا کنتورهای آنها هوشمند شود.

مدیرعامل آب منطقه‌ای فارس با تاکید بر اینکه هیچ‌گونه رهاسازی آب برای کشاورزی در سال ۹۷، نخواهیم داشت، به حجم ذخیره فعلی آب سدهای استان اشاره کرد و گفت: سد درودزن تنها ۳۳۲ میلیون مترمکعب آب دارد و کل آب سد ملاصدرا هم رها شده است.

دهقانی با بیان اینکه سد سلمان فارسی با ۶۵۰ میلیون مترمکعب آب به دلیل سیلاب سال قبل بیشترین حجم آب سدهای فارس را دارد، حجم آب ذخیره شده در سدهای رودبال، چشمه عاشق و تنگاب را به ترتیب ۶۷، ۳۸ و ۳۲ میلیون مترمکعب اعلام کرد.

وی همچنین با تصریح اینکه امسال کشت صیفی و  برنج در هیچ نقطه استان فارس نخواهیم داشت، تاکید کرد: هر کشاورزی ورود کند، خسارت مالی به خود خواهد زد.

‌مدیرعامل آب منطقه‌ای فارس با بیان اینکه خط قرمز کشت برنج در این استان همانند سایر استان‌ها اعلام شده است، عنوان کرد: طبق قانون برای افراد معدودی که تخطی کنند، جرائم سنگینی مانند قطع برق چاه و برخورد جدی‌تر نسبت به سال گذشته پیش‌بینی و اعمال خواهد شد.

دهقانی ادامه داد: تصور می‌شود با عزمی که در مسئولین متولی حوزه آب ایجاد شده، شاهد پشت سرگذاشتن بحران ناشی از کمبود آب باشیم؛ البته همه استان‌ها به شکل جدی برای مدیریت منابع آبی خود وارد شده‌اند که اگر این همدلی در فارس نباشد، عقب خواهیم افتاد.

وی همچنین میزان بارندگی استان فارس در سال آبی ۹۶-۹۷ را ۹۳ میلی‌متر اعلام و اضافه کرد: این میزان بارندگی به لحاظ کاهش در ۵۰ سال اخیر بی‌سابقه بوده است.

دهقانی با تصریح بر اینکه این میزان بارندگی تاثیر زیادی بر منابع سطحی و زیرزمینی می‌گذارد، افزود: علی‌رغم اینکه همه تمهیدات اندیشیده شده که در تامین آب شرب در تابستان مشکلی نداشته باشیم اما به دلیل روند کاهشی آب‌های زیرزمینی، بسیاری از شهرها و روستاهای استان دچار مشکل خواهند شد.

وی ادامه داد: در بحث آب‌های سطحی و در تامین آب مناطق شهری و روستایی مشکلی نخواهیم داشت؛ چرا که آب مورد نیاز از سده تامین خواهد شد.

مدیر عامل سازمان آب منطقه‌ای فارس با بیان اینکه تلاش شده پروژه‌ها به سمتی سوق داده شوند که تا خردادماه امسال شهرها و روستاهای زیادی به منابع آب‌های سطحی وصل شوند، یادآور شد: شرایط فعلی شرایط سختی است اما اهتمام جدی جهت جلوگیری از کشت برنج در استان شکل گرفته که در این زمینه نخست کشاورزان باید کمک کنند تا نه خود دچارضرر و زیان شوند و نه آب حداقلی منابع زیززمینی را هدر دهند.

بازدید کننده گرامی : شما هم اکنون این خبر را در شبکه خبری تحلیلی استادنیوز مشاهده میکنید

دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد