سایز متن   /

مواضع تند و خصمانه وزیر امور خارجه و ولیعهد عربستان علیه کشورمان در سرزمین ترامپ، از همراهی و هم پیمانی کامل ریاض و واشنگتن برای زیرفشار گذاشتن ایران نشان دارد؛ سناریویی نخ نما و مذبوحانه که حاصلی جز تشدید فضای تنش آلود در منطقه نخواهد داشت.   به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های […]

مواضع تند و خصمانه وزیر امور خارجه و ولیعهد عربستان علیه کشورمان در سرزمین ترامپ، از همراهی و هم پیمانی کامل ریاض و واشنگتن برای زیرفشار گذاشتن ایران نشان دارد؛ سناریویی نخ نما و مذبوحانه که حاصلی جز تشدید فضای تنش آلود در منطقه نخواهد داشت.

 

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، عربستان سعودی در سال های پس از مرگ ملک عبدالله یعنی از ژانویه ۲۰۱۵ تاکنون، تغییرات گسترده ای را در سطوح مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و … تجربه کرده است؛ تغییراتی که بخش قابل توجهی از آن نتیجه سیاست های ناپخته و نابخردانه «محمد بن سلمان» ولیعهد و وزیر دفاع این کشور است.
سیاست خارجی عربستان یکی از مهمترین حوزه هایی است که در سال های گذشته، تغییرات چشمگیری داشت. رابطه با ایران، به عنوان مهمترین رقیب منطقه ای عربستان هم در این چارچوب با دگرگونی های عمده ای مواجه شده است. محمد بن سلمان که به یمن بیماری پدر، اداره امور کشور را در دست گرفته به همراه «عادل الجبیر» وزیر خارجه، رویکرد تندی علیه ایران در پیش گرفته اند.
آن ها بر خلاف اسلافشان، خصومت ورزی های خود را در هیچ لفافه ای پنهان نمی کنند و با شیوه ای غیر محتاطانه و گستاخانه، با طرح اتهامات گوناگون بر کشورمان می تازند.

**حمله ولیعهد به ایران از واشنگتن
وزیر خارجه عربستان که به همراه ولیعهد جوان سعودی در روزهای نخست فروردین به آمریکا سفر کرده بود، در اندیشکده «بروکینز» بار دیگر ایران را به دخالت در امور داخلی کشورهای دیگر و نقض قوانین بین‌المللی متهم کرد؛ اتهامی تکراری و بی اساس از زبان مقام های کشوری که خود متهم ردیف اول دخالت در امور کشورها و ایجاد بی ثباتی در منطقه به شمار می رود.
«عادل الجبیر» در سخنان خود در موسسه مطالعاتی بروکینگز مدعی شد: ایران مشکل بزرگ در منطقه و منبع تروریسم و افراط گرایی است. ما با آمریکا برای مهار ایران همکاری می کنیم. او ادعا کرد: تا زمانی که ایران رفتارهای خود را تغییر ندهد، نمی توانیم وارد گفتگو با این کشور شویم.
وی در ادامه ادعاهای خود افزود: شبه نظامیان حوثی (جنبش انصارالله یمن) با ایران رابطه دارند و علیه روند سیاسی در یمن کودتا کرده اند. تنها راه حل بحران یمن استفاده از روند سیاسی است. جنگ در یمن بر ما تحمیل شده است و ما با اراده خود این جنگ را انتخاب نکردیم.

**ایران؛ یک تنه در برابر اتهامات ریاض- واشنگتن
اظهارات تند وزیر خارجه سعودی این بار هم از سوی وزارت امور خارجه کشورمان بی پاسخ نماند. «بهرام قاسمی» سخنگوی وزارت امور خارجه اظهارات تازه عادل الجبیر در آمریکا را «مزوّرانه» و «عاری از حقیقت» خواند.
قاسمی دیروز شنبه چهارم فروردین ماه، با واکنش به سخنان الجبیر گفت: این نخستین بار نیست که مقامات سعودی وقتی به سرزمین حاکمان زورمدار فروشنده امنیت خود قدم می نهند، گستاخی را از حد گذرانده و به گفتن لاطائلات می‌پردازند.
وی خاطر نشان کرد: امروز در جهان بر همگان حتی حاکمان آمریکایی آنان پنهان نیست کدام کشور و کدام اندیشه – اگر نگوئیم تنها – اصلی ترین منبع و رواج دهنده تروریسم، ناامنی، افراط گرایی و بی ثباتی در منطقه و جهان است.
قاسمی تاکید کرد: آقای الجبیر در حالی سخن از راه حل سیاسی برای بحران های منطقه به ویژه در یمن می‌راند که بیش از سه سال است همه ابتکارات سیاسی را به بن بست کشانده و جز با زبان بمب و آتش و خشونت با مردم مظلوم و قحطی زده یمن سخن نمی‌گوید.
سخنگوی وزارت امور خارجه در پایان افزود: ایران سرفراز کشوری است با مرزهای طبیعی و تاریخ و تمدنی طولانی و کهن، که بی شک مرزهای فرهنگی آن فراتر از مرزهای جغرافیایی آن است و این نفوذ ذاتی، تاریخی و ماندگار است و جمهوری اسلامی ایران همواره در جهت کمک به برقراری صلح و آرامش و تثبیت امنیت و ثبات و همچنین مبارزه با تروریسم و افراط گرایی و خشونت تلاشی مداوم و مستمر داشته است؛ مقابله با همان تروریسم و افراطی گری و خشونت سبعانه‌ای که برخی با تکیه بر دلارهای نفتی و حمایت‌های آمریکا بر ملت‌های منطقه تحمیل کرده‌اند.

**همراهی با ترامپ علیه ایران
چرخش در سیاست خارجی سعودی پس از روی کار آمدن ملک سلمان، با پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا کامل شد. چهره ای تندرو و تاجر مآب که توانست در مدت کوتاهی با اتخاذ سیاست های اعلامی و شعارگونه تند علیه تهران، رضایت و اعتماد سعودی ها را جلب کرده و اهداف چندسویه خود را از این راه تامین کند.
از قبل همین مواضع تند علیه تهران بود که ترامپ توانست در جریان سفر سال گذشته خود به ریاض، با قرارداد تسلیحاتی ۱۱۰۰ میلیارد دلاری با عربستان، از طرفی سودی کلان نصیب کشورش کند و از سوی دیگر در همراهی با رژیم صهیونیستی علیه کشورمان سنگ تمام بگذارد.
سیاست های خصمانه ترامپ علیه ایران و برجام، به مذاق سعودی ها که از همان ابتدا توافق هسته ای ایران با کشورهای ۱+۵ را مساوی با کاهش نفوذ و قدرت منطقه ای خود برآورد کرده بودند، خوش آمد، به طوری که آن هادر مواضع ضد برجامی با ترامپ هم افزایی می کنند.
یکی از مسایل مورد توجه و تاکید مقام های سعودی در سفر به واشنگتن برجام بوده است. عادل الجبیر در موسسه بروکینز در مورد برجام مواضع مداخله جویانه ای اتخاذ کرد و مدعی شد: توافق هسته ای ایران نیازمند اصلاح سازوکار بازرسی ها است و این توافق همه مشکلاتی که ایران در منطقه ایجاد کرده است، حل نمی کند.
عادل الجبیر یک روز پیش از دیدار با ترامپ هم در گفت‌وگو با خبرنگاران در شهر واشنگتن، ضمن «معیوب» خواندن توافق اتمی گفت: ریاض خواستار اعمال سیاست‌های سخت گیرانه‌تری در برابر ایران است. ما به دنبال راه‌هایی هستیم تا بتوانیم فعالیت‌های بدخواهانه ایران در منطقه را مهار کنیم.
همچنین بن سلمان در جریان سفر خود به واشنگتن در دیدار با ترامپ، به زعم خود نسبت به آنچه «هیتلریسم» و «دیکتاتوری ایران» خواند هشدار داد و تاکید کرد که اگر تهران به سلاح اتمی دست پیدا کند، ریاض نیز باید به سلاح هسته‌ای دست یابد.
ترامپ هم در این دیدار گفت: باید ببینیم چه پیش می‌آید. ایران با برخی کشورهای جهان یا اساسا با همه جهان برخورد درستی ندارد. خیلی رخدادهای بدی در ایران اتفاق می‌افتد. موضوع توافق هسته‌ای تا ماه آینده روشن می‌شود و می‌بینیم که چه اتفاقی می‌افتد.
اشاره ترامپ به نوبت بعدی زمان اعلام نظر رییس جمهوری آمریکا در خصوص پایبندی ایران به برجام در کنگره است که ماه بعد فرا می رسد. ترامپ تمدید تعلیق تحریم های هسته ای علیه ایران را به اقدام اروپایی ها در تحدید برنامه دفاع موشکی جمهوری اسلامی ایران منوط کرده بود.
این در حالی است که تغییرات در دولت به ویژه در تیم امنیتی و سیاست خارجی ترامپ، از تندتر شدن مواضع ضد ایرانی واشنگتن حکایت دارد. جایگزینی و انتصاب «مایک پومپئو» به سمت وزارت امور خارجه و «جان بولتن» به سمت مشاور امنیت ملی، نشانه ای آشکار از تضعیف بدنه میانه روها و تقویت موضع تندروها موسوم به بازها در دولت ترامپ است.
بررسی رویکردها و مناسبات بین المللی در ماه های گذشته نشان می دهد که مثلث ریاض، تل آویو و واشنگتن علیه ایران در حال تقویت است؛ مثلثی که در وهله نخست خواستار لغو برجام یا بازنگری در توافق هسته ای به ضرر ایران و کاهش نفوذ منطقه ای کشورمان است. این تلاش اما با توجه به بین المللی بودن سند برجام و هزینه های سنگین نقض آن و نقش ثبات آفرین و محبوب ایران در منطقه بی ثمر خواهد بود.

 

بازدید کننده گرامی : شما هم اکنون این خبر را در شبکه خبری تحلیلی استادنیوز مشاهده میکنید

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

دیدگاه ها (۲۱۰ دیدگاه)

 1. Idana

  Wow, that’s a really clever way of thninkig about it!

 2. cheapest auto insurance in Florence KY

  A&G are “California Republicans”…fiscally conservative and socially liberal. In fact, they often say they are “libertarians.” You have to be open-minded to apreciate them, especiallf if you lean toward the left like me. They are overall very intelligent and very open-minded. The TV show is now on KFTY TV50 in the Bay Area.

 3. full coverage auto insurance Independence MO

  I am struggling to make sense of the whole Emergent/emerging thing. I attend a Calvary Chapel where the teachings that are coming from us call you all heretics. They say you accept all religions as equal to ours, practice ancient mystic rites and are basically part of the prophetic coming of a conglomerate, new-age style church that believes everything. They are throwing people I love in this mix, like Beth Moore, Chuck Swindoll, the Awanas organization. I’m trying to be a Berean here, but I’m feeling a lot of heat at church.

 4. auto insurance Northridge CA

  watak antagonis jarang mnyebabkan pembawak watak tersebut menyerlah dan memenangi anugerah di malaysia. kalau yg menang pon, asyik2 pelakon yg bwk watak hero..August Man Malaysia, now you make the difference.Salute!Well-loved.

 5. cheap full coverage auto insurance Greensboro NC

  ۲  0Meine Fresse was geht!Das geilste war ja wohl die Nummer mit der gefesselte Bibliothekarin!Die Erstickt da und Batman hält erstmal ne Lehrstunde!Was für ein Sprücheklopfer!

 6. car insurance rates Victorville CA

  wenn ich du wäre,wurde ich lieber nichts downloadenzwar sparst du geld wegen den spiele ,aber musst mehr strafe zahlenwenn dir die spiele zu teuer sind dann such noch mal nach gebrauchten teilen (die natürlich noch funktionsfähig sind ^^)oder leih dir spiele aus ^^

 7. direct auto insurance Flower Mound TX

  More OT comic relief.On “Repo Games” tonight, the host was asking an older, obviously poor, black man a trivia question. If he answered correctly, he would get to keep his car. The question was “What legendary hero who lived in Sherwood Forest robbed from the rich and gave to the poor?”He answered “Barack Obama.”You just can’t make this stuff up.

 8. car insurance with no license in Great Neck NY

  Can I ask you how you know MSG tastes bad coming out? Did one of yours(pretty well taken care of dogs,by the way)eat a bunch of Take-out and then wouldn’t return to the DUMP-site for desert,or?…I’m not kidding,dude.I really want to know…Cause that is like…How’d you pick up on that?!? For real.

 9. car insurance in Yakima WA

  When grinding meat for sausage using a KitchenAide with sausage stuffer attachment, I run a “sacrificial” onion through it at then end to push out the last of the meat into the sausage casing so it’s not stuck and wasted in the stuffer tube.

 10. affordable auto insurance Killeen TX

  Merci!Pour fêter ça le noble sieur Andy s’apprête à mettre une vieille br….. à M. Nishikori.Et bien sûr, bel interview d’un beau joueur : merci pour la traduction!

 11. best car insurance in Dublin GA

  Hi. I took the ITX 2 weeks ago and the price is still the discounted price, 4,000 KRW.I would like to thank you for making this blog. It definitely helped me going around Seoul alone. Thank you very much!

 12. cheap car insurance quotes Rio Rancho NM

  I’ve observed that in the world of today, video games would be the latest fad with kids of all ages. Occasionally it may be not possible to drag the kids away from the activities. If you want the best of both worlds, there are several educational video games for kids. Interesting post.

 13. low income car insurance dmv Jenison MI

  A día de hoy no tenemos ninguna pega, pero tampoco el visto bueno, solo silencio. Simplemente, nos informamos y sabemos que para que sea 100% legal la reproducción de dichos plenos, debe dar el visto bueno ese pleno. Lo que no entiendo es a que esperan.Puntúa este comentario 4  5

 14. auto insurance quotes Catonsville MD

  I’ve seen the trailers and assume it’s about the MIT card counting crew. There’s a PBS documentary about them that is excellent and fascinating.What does the guy with $0 left in his pocket and the nice suit say after an evening of blackjack?“I can count cards”

 15. cheap auto insurance quotes Mansfield TX

  Loving the Blog Chris! It’s been a long time since I’ve been back to Nebraska. I’ll have to stop by the next time I’m in Aurora to catch up!Jon Groelz (I used to work for Chris in Nebraska)Hilo, HI

 16. car insurance rates Fort Myers FL

  It was good to read so many valuable information. Yes you are right, if we don't understand we can always take the help of the locals, and they would definitely help us, just as we would if they ever landed in our own confusing country.

 17. car insurance rates Warwick RI

  After I originally commented I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on whenever a comment is added I receive four emails with the exact same comment. Perhaps there is a way you are able to remove me from that service? Thanks!

 18. affordable car insurance Sarasota FL

  You are right. Maybe. Still they would be jacked on DMAA aka jack3d which would be illegal for me to take as I am a registered competitive athlete and hence subject to doping controls. If I took the same ’supplements’ as TMW I would risk testing? poz aka get fined and suspended.

 19. free car insurance quotes Brandon FL

  I thought what you had sounded good. The saxophone was my favorite part, but the piano was also a nice addition. Some drums and vocals will definitely bring some energy to the piece.

 20. average car insurance rates in Sumter SC

  Et si elles atterrissaient à la mode sud-américaine, avec scratch en bout de piste, incendie et Nico et Cécilia enterrés à Colombey-les-deux-églises : Mais non, ce serait trop horrible ! En plus il nous faudrait retourner voter, mais pour qui ?

 21. cheapest auto insurance Monomoy Island MA

  you know how much i relish these shots of christen playing the best sport on the planet! i hope she has a great year, and that coaches come a-scouting! you should be one proud mama.

 22. cheap full coverage auto insurance Ann Arbor MI

  EXACTLY!!! I generally announce that I will allow photos after I set up a shot and tell people that other flash interferes, so please shoot now. I’ve never had a problem after that (yet!). My other comment: Ladies & Gentlemen … PLEASE keep your children under control during photographing times … I can always find a kind way to get the little’ns out of the photo area, but it is time and energy that takes away from the couple and their bridal party.

 23. low income car insurance Hudson FL

  Welcome to my blog, “bob” I did not lose my money, got out before they disappeared in thin air I might be an idiot in your book, atleast I have the guts to be sincere

 24. cheapest auto insurance FL

  Nice read, I just passed this onto a friend who was doing some research on that. And he just bought me lunch as I found it for him smile Therefore let me rephrase that: Thanks for lunch!

 25. free auto insurance quotes Valley Stream NY

  ana:Depende do ponto de vista. Ontem, achei sumamente interessante ver e ouvir a Sande Lemos e o Fernando Dacosta dizerem aos presentes e na ausência do visado, o que este deveria ter ouvido de viva voz.

 26. car insurance Topeka KS

  This is a great film and one I didn’t get around to reviewing. It’s funny and sad and touching and joyful all at once! It’s the kind of film that restores your faith in humanity!Thanks for stopping by my blog

 27. affordable auto insurance Mount Prospect IL

  I saw your blog’s link put up by a friend of mine on Facebook. Thanks for putting useful information on the world wide web. It’s difficult to find these things these days.

 28. us agency car insurance Show Low AZ

  Wiered that reading from the comments dude polorizises opionion so much.I think the album will be a big hit regardelss of who produces it, or the majoirty of, dudes got so much hype. Like previously stated though I’m still telling people about ‘So Far Gone’ so who knows whether the sucess will be instant…

 29. low income auto insurance Oswego IL

  YouTube rules for this kind of stuff.Never before have we had access to this level of instruction. And if you search hard enough you can find it FREE.Great Stuff!

 30. cheapest car insurance in Upland CA

  Thanks, Dionne! It’s a fantastic hot weather selection and covers so much. I just wish you could sniff along with Thomas’s choices the way we did, but maybe it’s given you an idea of which ones you’d like. Mona’s Tubereuse was a revalation for me.

 31. full coverage auto insurance Westminster CA

  Tasha, thanks for taking the trouble to give your views. I know of Georgette Heyer, and isn’t Laura Ingalls Wilder she of Little House on the Prairie fame? See, I do know something about non-action thrillers, though not at your level!

 32. non owners auto insurance quotes Centereach NY

  ۱۴۴b1 – 114Hello! Someone in my Facebook group shared this site with us so I came to give it a look. I’m definitely enjoying the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my followers! Terrific blog and terrific design and style.d0

 33. car insurance quotes Jonesboro GA

  Today, it does not mean take time to successfully get payday loans uk total amount in your returning account.With many the help businesses providing improvement paydayloan UK, you are and not needed to indeed be dependent on your good family members maybe pals for additional body fat.

 34. cheap auto insurance quotes Douglasville GA

  Der findes ikke mange gode links, som du selv kan lave. De bedste links er dem som andre laver til dig. Og så sørg for guds skyld for at der er meget tekst og relevant indhold på din side. Dette er vejen frem. +5Was this answer helpful?

 35. look auto insurance Seymour IN

  I love how this guy tells people how it is right to their face. I also agree with Reaganite, Europe doesn’t have much of a demographic chance. Perhaps they should worry less about the climate and more about having babies. If you read Mark Steyn’s book America Alone, it is about all you need to know about the future of Europe. Here is a passage from the book:“Pakistan was the first Muslim country to possess nuclear weapons, Iran will be second, and France will be the third.”

 36. car insurance with no license in Mabank TX

  An interesting discussion is worth a comment. I believe that it’s best to write extra on this topic, it may not be a taboo topic however usually individuals are not brave enough to speak on such topics. To the next. Cheers

 37. free auto insurance quotes FL

  I really appreciate your well thought-out content. You’ve really made it interesting and engaging to read. I agree with your views on this subject. It’s great to find a writer that cares about their content.

 38. car insurance Salem OR

  Ola à umas noites para cá tenho sonhado com o meu ex-namorado e nós transando. É sinal de carência ou ansiedade que isto aconteça? beijinhos

 39. low income car insurance Hudson FL

  pink and blue are the best colors to go with brown to give your outfit a little more personality. beige is also good, but it plays more on the neutral side. +2Was this answer helpful?

 40. low income auto insurance dmv College Park MD

  Are You Trying to Be too Smart? Over at Men with Pens, Taylor discusses the need to continue to hone our crafts and our vocabularies, but also to keep our copy from sounding too academic or stilted.

 41. best auto insurance in Jacksonville FL

  It is suitable epoch to make a couple of plans for the elongated trickle and it is calculate to be happy. I’ve hear this put up and if I may possibly I wish to counsel you some attractive issues otherwise tips. Perhaps you might compose successive articles relating to this article. I desire to recite a good deal extra issues about it!

 42. average car insurance rates in Highland CA

  Proverbs 26:4-5It seems to contradict itself, but it accurately describes the options available.(Tam: I still feel like your original reference is better than any of the follow-ups, including my own.)

 43. car insurance in Clinton MD

  Thanks so much Tracy and Shelli for an interesting interview. One question: How important is it to have multiple networking sites? I understand the need for a web page and a blog, but, considering the time it takes to keep things up and running while still writing new material, does one need FaceBook, MySpace, Twitter and multiple blogs? If you had to choose, which would you consider most valuable for a writer? Thanks again.

 44. no down payment auto insurance in Athens TN

  But why do u guys want to play ramirez as a RW?, i want him in the double pivot. I was dissapointed that RDM didnt try him there during the US tour/pre season and let marin lose in the RW.I agree oscar shoud be gradualy intergrated in the 1st team and not rushed.But i would love an out-and-out-winger (RW).Reply

 45. best car insurance in Stone Mountain GA

  Gosh, hey thanks, you did it.Now the nation can rest assured that we made it up to the da' fir's man-da' black man. Watch the nation erode at a quicker and quicker pace I hate you all for this. This nation will never be anything more than a roach infested latrine because of you. You're filthWhite whores for everyone! Lets' celebrate.

 46. best car insurance in New Kensington PA

  A PAZ! A palavra que em Português nós chamanos de “Nazareno”; provavelmente derivado do hebraico né·tser, significando “rebento”, falando claramente da “raiz de jessé”… portanto, “prole; descendência”. Veja Isaias 11:1 – Porque brotará um REBENTO do tronco de Jessé, e das suas raízes um renovo frutificará.

 47. cheapest auto insurance Lansdale PA

  Jak baryłka ropy była po 150 $ i dolar był nieco tańszy to litr wachy kosztował ۴,۵۰ dziś baryłka jest po ok 110 (żródło bankier.pl) to waha jest po 6 zł . Więc niech mi ktoś to wytłumaczy do CH…ja Wacława!!!!!!! Odpowiedz aż sama ciśnie się na usta = PO PSL to banda złodziei

 48. best car insurance in Ocean Springs MS

  they just called me and I told them I am not going to shell out money to make money and they told me well I guess your just kicking tires and not looking for anything serious. NO I said I was not shelling out money to make it ughhhhhhh SCAM

 49. car insurance in Waterford MI

  Hidden due to low comment rating. .tak lawa lgsung.. nk tgk citer ni pun takde mood coz heroin tak lawaaaa laaaa… kampungan… sorryPoorly-rated.

 50. auto insurance The Colony TX

  Your article is just the kind of writing I enjoy the most. It??s thought-provoking, straightforward and sensible content. I??m thrilled to find viewpoints in an informative article that make sense.

 51. no down payment auto insurance in Winchester KY

  so the only real cost for the…web site is the cost of the domain name. speaking of domain names, a good idea is to host a blog on its own domain instead of showing the standard blogger account url, that is fairly easy to do using instructions…

 52. cheap car insurance quotes Pennsville NJ

  … मग एकाची टॊपी दुसऱ्याला या उक्ती प्रमाणे एकाचा मेसेज दुसऱयाला, दुसऱ्याचा तिसऱयाला अशा प्रकारे आपणही या मेसेजेसच्या खेळीमधे अडकले जातो- शेवटी फायदा होतो तो सेलफोन कंपन्यांचा. +۱

 53. cheap non owners insurance Springfield Gardens NY

  Tive uns amassos com meu namorado, ele estava de cueca e eu de calcinha. Não sei se ele ejaculou. Minha menstruação veio depois disso, porém em menor fluxo e durou apenas 3 dias e quase não senti cólicas depois disso fiz 2 testes de gravidez de farmácia que deram negativos. Resolvi esperar vir a próxima menstruação que já está ۱۵ dias atrasadas. Eu posso estar grávida por conta desse amasso com roupas intimas ?

 54. cheapest auto insurance in Saint Joseph MO

  Clopine, ………. soupir ……….vous n’avez pas compris ce dont je parlais, mais ce n’est pas grave, non non, pas de quoi faire un drame. Passons.Et si vous allez faire un petit tour en Bretagne sur les traces de Amette, je vous recommanderai de troquer vos sabots pour des bottes en caoutchouc ou des sandales .. des escarpins … le soir … non ?Ah ! Vous préférez les charentaises ? … Ben, après tout, pourquoi pas !

 55. look auto insurance Warren OH

  Jacques C : (…) à la différence de quelques anciens staliniens qui ont eu l’idée d’ouvrir les yeux et le courage de reconnaître s’être fourvoyés.Faut qu’on dessille* ! La Comtesse dixit.PS : merci d’ignorer les sauts de ligne intempestifs de mon précédent commentaire « test » (n’est pas Lebanni qui veut…)

 56. cheapest auto insurance Rochester MN

  Hi Joshua!!!Thanks for responding to my post! You are absolutely right, i think we as a human race have an “illusion” of what privacy is and it’s why it is important to remember that what we say is not private it is public. If we use Facebook or Twitter we are not being “private” we are out there for anyone or any agency or company to track us down. You are also right, it comes down to, “is it legal or not”? I think once Radian6 is up and running, SalesForce and Twitter will have a lot of questions to answer from concerned individuals. It will be interesting to check on the progress of this analytical program to access its success or lack of.Xio

 57. us agency car insurance Grove City OH

  My dear, I find it hard to believe anyone would judge you for what you are going through right now! You're a wonderful person and a great mom. You will all get through this, and things are going to end up for the better, I know it. Thinking of you. [ .fqkj{position:absolute;clip:rect(445px,auto,auto,488px);}approval ]

 58. auto owners insurance Brandon MS

  hola que tal tendras el de rage son 3 dvds pero todos valen la pena espero lo tengas y si me haces el favor d pasarmelo estaria todavia mas agradecido contigo de lo que ya estoy de cualquier forma gracias por todos tus aportes y muchisimas gracias sigue asi :biggrin:

 59. auto owners insurance Titusville FL

  Max, good question. Kill Bin Laden was submitted to US SOCOM for review 18 months before release. It was also submitted to my former unit, the CIA, and DoD Office of Security Review.

 60. direct auto insurance Norwalk CT

  Utrolig fin veske!Det er noe med de gamle broderte dukene som jeg bare elsker og dette var en mye bedre ide enn å ha de nedi en skuff.Ha en deilig kveld!Klem fra meg

 61. auto insurance Valencia CA

  First of all, you used Takeshima instead of Dokdo. I want you to correct this expression. Further more, you have a 'short' information about Dokdo dispute. Korea has been occupy for years. Also, it is fact that Dokdo belongs to Korea.Japan is just forcing for resources under the Dokdo(East Sea) and more territories.

 62. car insurance rates Cadillac MI

  got no love for these pussies,no homowear more pink then mah gurl,no homoscream niggas name (CCUUUUURRRRRRRRTTTTIIIIIIISSSSSS!!!),No homonow my niggaz pop champagn’ and let it flow on them selves,no homoput some homosexual man and hangout with them,no homokeep sayin’ no homo it’s let me doubtin’ on ur sexual orientation,no homomah niggaz leave me alone , now I,m looking for new friends,no homoNo HOMO!

 63. cheap car insurance West Sacramento CA

  I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was curious what all is required to get setup? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very web savvy so I’m not 100% sure. Any recommendations or advice would be greatly appreciated. Cheers

 64. auto acceptance insurance Ocean Springs MS

  nici parintii mei nu mi-au interzis ceva vreodata, dar vad ca parintii generatiilor noi se ocupa mai mult de slujbele lor si le pasa tot mai putin de copii lor, mie asa mi se pare.ÃŽÅ£i place? 0

 65. auto insurance rates Conroe TX

  From what I just saw in your last Ares post about Ares being in South America and then blog about Aruba I must admit you are making me jealous. I would like to do my fair share of traveling around the world.

 66. auto insurance quotes Washington PA

  Merci pour le partage de cet article et ce guide, C’est vrai que faire un programme par semaine en ajoutant quelques minutes par jour est le meilleur moyen de grimper dans les moteurs de recherches sans perdre du temps et de l’argent chez des agence de référencement.Merci

 67. auto insurance rates Oswego IL

  OMG the pictures turned out soooo good Jackie!! Love them all, cant wait too see more!!! Thanks so much for making our special day memorable everyday with the pictures you had taken!!!!

 68. cheap non owners insurance Wichita KS

  I love how you love maps!They're probably one of my most favourite things ever because of all the information you can get from studying them.I have a map of the US, but it's not currently up in my new room.www.carelesslycarriedaway.blogspot.com

 69. full coverage auto insurance LA

  "It is vital to make the American administration look weak, foolish and useless so as to affirm the right of the Post-American administration to seize power from it."…Exactly what was done in 2008. You nailed it over and over in this piece.BTW: for what its worth – Phil Ochs admitted he liked…Merle Haggard. Shortly before committing suicide.Not Ovenready

 70. cheap auto insurance quotes Tucson AZ

  Nunc elementum eleifend vestibulum. Duis urna augue, placerat nec bibendum vel, viverra vel tellus. Quisque hendrerit velit eget eros elementum sit amet dictum metus semper. Suspendisse condimentum tempor libero sit amet pellentesque. Nulla facilisi. Phasellus in mattis ante. Nulla id consectetur felis.

 71. cheap car insurance quotes Capitol Heights MD

  Wow that has been strange. I merely wrote the really prolonged comment but while i clicked distribute my comment didn’t make an appearance. Grrrr… well I’m not writing all that over once more. Anyway, just planned to say wonderful blog!

 72. free auto insurance quotes Edgewood MD

  All I have to say is “That’s it? You gotta be shittin me!”:)Very nice list, and you didn’t even mention Memphis in May, Garibaldi’s BBQ Pizza, Chocolate Butter Pie, or that a famous ER doc once went to school there.

 73. cheap auto insurance Fort Knox KY

  Hello…..Thank you for sharing superb informations. Your site is very cool. I am impressed by the details that you’ve on this website. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this website page, will come back for more articles. You, my pa…

 74. cheap sr22 insurance Woodbridge NJ

  Hey guys I’m not a creeper or anything, but Ive been wondering this for a while noow. Because human fat fat has always interested me ik how chicken fat looks like but human?? Please answer thanks.

 75. auto insurance Winter Haven FL

  first-rate write-up…Hi! About assuming the female’s / him generate any plug ins to find out you allow by means of Look Powerplant Seo? We’re possessing excellent website to find out you arise regarding various serious described via content still We are actually unlikely…

 76. full coverage car insurance Rochester MN

  Should you read the newspaper on occasion, make sure to save all of the papers that you have so that you can use them as packing material whenever you move. Padding is actually important to keeping your more delicate objects safe and sound during the move. You may also opt for clothes, sheets, or other cushy material to pack your items.

 77. cheap full coverage car insurance Ridgewood NY

  I am curious to find out what blog platform you have been using? I’m experiencing some small security issues with my latest site and I would like to find something more safeguarded. Do you have any recommendations?

 78. cheap car insurance Beachwood OH

  Whats cheery fantastically fine website!! Man .. Outstanding .. Superb .. I’ll bookmark your web locate and obtain the feeds additionally…I am happy to attain frequent practical in a row here within the put awake, we’d like explain more strategies in this regard, show appreciation you for sharing. . . . . .

 79. cheap sr22 insurance Tucson AZ

  Sounds like an interesting read. I don't normally read nonfiction either but I think I will give it a go! BTW – I am following your blog because I found in the Friday Follow Linky on One 2 Try.

 80. cheap car insurance quotes Belleville IL

  Ana comentou em 4 de maio de 2012 às 16:19. Adorei a maquiagem! Uma das melhores, na minha opinião.Gostaria de saber se é possível fazer esse penteado em cabelos longos e encaracolados. Se sim, devo fazer com ele seco ou ainda molhado?Obrigada 🙂

 81. free car insurance quotes Woodland Hills CA

  Sí, sí, frente a tanta noticia mala y frente a tanto mal presagio, un niño. Y me ha encntado esa última frase. Es indispensable, sí… por eso no nos rendimos.

 82. low income auto insurance dmv League City TX

  That’s a great rule of thumb. At some point, you do have to draw the line, since if you did free work for everyone you know, you’d never have time to actually earn a living.

 83. cheap non owners insurance Keller TX

  By February 21, 2013 – 8:51 amI simply want to say I am new to weblog and honestly liked this blog. Probably I’m want to bookmark your blog post . You amazingly come with exceptional stories. Appreciate it for sharing with us your blog.

 84. auto owners insurance Bridgeton NJ

  ” AL LADRON ” GRITA MOREIRA. HABRA OLVIDADO EL ESTADO DE DESCOMPOSICION EN QUE DEJO A COAHUILA? ENDEUDADO HASTA EL TOPE A BASE DE PRESTAMOS MULTIMILLONARIOS A BASE DE PRESENTAR DOCUMENTACION FALSIFICADA A LOS FINANCIEROS, CON EL CRIMEN ORGANIZADO ENQUISTADO,LA POLICIA SIN APROBAR LAS PRUEBAS DE CONFIABILIDAD, ASESINATOS,ROBOS,SECUESTROS,EXTORSION. QUE ACASO NO FORMA PARTE DE LOS MISMOS DELITOS QUE ACUSA A CALDERON? QUE FLACA MEMORIA TIENE.

 85. cheap car insurance Walterboro SC

  ya i was wondering the same thing about the sorcerer king. y dont u make a new fansite? it keeps on crashing! hope you fix it real soon =D oh ya one more thing, if you could be a character in the fearie path who would u choose to be? But do not pick the king or queen… or Tania! You too allan, you have to pick =D =D =D

 86. auto insurance rates Concord NH

  I was really rooting for Joshua, he was my favorite all season long. Both he and Twitch were amazing but Joshua just killed it all season long. BTW, sorry for not commenting on your earlier posts… I was a little preoccupied

 87. list of car insurances in Waterville ME

  Der er ikke noget som en Mor pÃ¥ krigsstien – især en KongMor Forsigtige puuuust til de ømme forslÃ¥ede fingre og mÃ¥ angrebsmanden tisse i bukserne en nat eller to …

 88. payless auto insurance Wooster OH

  I will right away snatch your rss as I can not find your e-mail subscription hyperlink or newsletter service. Do you have any? Please allow me recognize in order that I could subscribe. Thanks.

 89. cheapest auto insurance Rancho Palos Verdes CA

  Hello…..Thank you for sharing excellent informations. Your web-site is very cool. I’m impressed by the details that you have on this web site. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this website page, will come back for more articles. Y…

 90. auto insurance Chino CA

  یه مشکلی امروز برام پیش اومده بازی بالا می یاد Refresh List رو می زنم سروری نمی یاره. بعضا هم می یاره ولی بعد چند دقیقه…

 91. list of auto insurances in Passaic NJ

  Ååhhh va mycket fint!! :)Min inspiration till å pyssla försvann för länge sen! :/Hoppas den vaknar till liv nu när jag ser allt underbart du gör!Kram Kicki

 92. best auto insurance in Ypsilanti MI

  Good day! I just want to offer you a big thumbs up for your excellent information you have got here on this post. I’ll be returning to your web site for more soon.

 93. no down payment car insurance in Port Richey FL

  I have been reading your blog for a while now and find it a huge source of inspiration. Well done on your 1st anniversary….. may you have many more!

 94. best car insurance in Spotsylvania VA

  ग्यानीजी लक्षात राहà¤۲d40¿à¤²à¥‡ कारण त्यांचा उल्लेख त्या काळी केवळ रबरस्टॅंप म्हणून केला जायचा वृत्तपत्रात.>>contradicts with the fact that he opposed Rajiv Gandhi on the Indian Post Office amendment bill, not to mention his act of going to Golden temple and offer “Seva” as penance after operation bluestar.Newspaper making somebody butt of all jokes, that must be unique situation, given that the media is paragon of unbiased, balanced reporting.

 95. auto insurance rates UT

  We’d like to make certain that pathway regarding your to start with on the net purchase Ugg boot Selling, in the direction of eventual birth regarding your hunter wellies can be even as can be

 96. http://autokreditnet.club/autokredit.html

  Very good blog! Do you have any helpful hints for aspiring writers? I’m hoping to start my own site soon but I’m a little lost on everything. Would you suggest starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choices out there that I’m completely confused .. Any ideas? Appreciate it!

 97. affordable car insurance Wilmington DE

  you can get we ski, raving rabbits tv party, all star cheer squad, donkey kong presents:prizefigher, skate it shaun white snowboarding, g1 jockey, wii music, wii yoga. some of them are to be released later in the year.

 98. direct auto insurance Orland Park IL

  फार काही एपिसोड पहिले नाहीत. गेला महिनाभर मात्र पहावे लागले. (घरच्यांची कृपा) कदाचीत तेव्हा पासूनच डाळीत पाणी वाढवणे चालू झाले होते. त्यामुळे हीच का ती मालिका जिच्या बद्दल इतकं कौतुक ऐकत होतो? असा प्रश्न पडला होता.असो आता उलगडा झाला. धन्स.

 99. cheapest car insurance AL

  Great post, as usual. Not only for it’s content…but it is posts like these from experts like you that help to put a check-and-balance on media.Have we become “The Fifth Estate?”Cheers,J.D.

 100. cheapest car insurance Pacoima CA

  >Nice Page! I was looking around for photos of old hardware I worked on and stopped at your web page for the UNIVAC 1218. I worked on this box whilw in the Air Force back in 1970-1972. Those were the days!!Just wanted to show my appreciation for your entries.. Thanks ALL!J Rubba

 101. auto insurance quotes Orangeburg SC

  Actually, I didn’t eat much seafood while there mainly due to the friends I was with wanting to eat in various spots. Its also a big tourist destination so its a bit harder to find ‘local’ food for a decent price.

 102. cheap auto insurance quotes Canal Winchester OH

  Camp Friday, Food Trip Friday, Friday Potluck, Foodie Friday, Friday Flair, Finer Things Friday, Food on Friday’s, GCC Recipe Swap, Fight Back Friday, Show-and-Tell Fridays, Friday Foodie, Fresh Bites Friday,

 103. us agency car insurance Winter Park FL

  I realy realy need to remove some urls from the reports, or at least to have the posibility to order them by date descending. we have a huge site with huge error reports and it's just so annoying to keep browsing trough already fixed errors (5000 to find one or two new ones…)

 104. car insurance in Benton AR

  Those smoothies look delicious! I think I'll spending the weekend in since it's going to rain and maybe rent a bunch of movies. Have a great weekend, Kim!-Sharon

 105. low income auto insurance dmv New Albany IN

  سلاماین زمانهایی که اینجا گفتید (حداقل ۷ و ۱۲ ) حداقل زمانی است که نامه دعوت به مصاحبه را دریافت می کنیم یا زمان تقریبی مصاحبه ؟

 106. free auto insurance quotes San Angelo TX

  (J’étais persuadée d’avoir laissé un commentaire déjà, mais non apparemment…)Je suis assez d’accord avec ton approche, même si pour l’instant je ne suis pas encore assez émerveillée par tout ce qui m’entoure. Certaines choses m’interpellent, mais je suis sure qu’il y a des choses que je ne vois pas encore.Ca promet de belles ballades 🙂

 107. average car insurance rates in Duluth MN

  Thank you, Amy, for posting this idea. I agree that in addition to supporting those students with food allergies, it underscores the healthy attitude that there are more creative ways to celebrate our birthdays and holidays without all the “treats.” Melissa Ewing

 108. cheap car insurance quotes Gallatin TN

  அறிவாளிப் பையா, நித்தி தொடர்பதிவை நித்திக்கு ஆதரவானது என்று புரிந்து கொண்ட இரண்டாவது ஜீவனை இன்று தான் சந்திக்கிறேன்.அது சரி, யாரு அந்த முதல் ஜீவன் என்று கேட்கிறீர்களா? அதை மிஸ்டர் குயாதியிடம் கேட்டால் சொல்வார் அது கிடக்கட்டும், நித்திக்கு பிடிவாரண்டு கொடுத்ததுக்கு வேற காரணம். பிட்டு படத்தை டைரக்டா தராம நக்கீரன்ட்ட காசு குடுத்து வாங்க வச்சிட்டானேன்ற கடுப்பு. ஏன்னா, உங்க ஆர்.எஸ்.எஸ் ஆளுங்க பிட்டு படம் பாக்கறதுல கொலை வெறியனுகளாச்சே.

 109. cheapest car insurance Eau Claire WI

  D’après ce que tu dis, tu te ranges dans la catégorie des « ingénieurs », si l’on suit la classification de mes billets. Moi, je l’ai dit, je suis un manard, c’est-à-dire celui qui ne pense ni avant, ni pendant le travail. Et très peu après. C’est ce que j’ai trouvé de mieux pour ne pas être emmerdé.

 110. full coverage auto insurance Holland MI

  Those men (and women!) in the light blue shirts – are NOT PLA personnel, are they?If (as I suspect) they are manufacturing or maintenance personnel from the CHAIC factory, what are they doing at the army airbase?Do they need that many people for turnover/induction of 4 helicopters?

 111. car insurance Lady Lake FL

  I don’t bookmark you or type Abbyhasissues. I type Uncle June’s cooking show or crazy Detroit Tigers fan into google and poof, there you are.easy

 112. car insurance quotes Voorhees NJ

  NeanderthalI didn’t know you were clairvoiant. You don’t know the extent or depth of my personal knowledge anymore then I could claim to know yours. And the whole petty wiki barb just belittles yourself. You claim you can make some sort of Intellectual or definitive comment because you saw a solar panel on a telephone pole? That’s ignorance and hubris to the extreme.If you require someone to have a PE license in electrical engineering to discuss the topic then you are less qualified myself to discuss the topic.

 113. best car insurance in Waynesburg PA

    EspenHobbyløper wrote:Espen: Jeg mÃ¥ forresten fÃ¥ skryte av meg selv denne uken , jeg drømmer om Ã¥ sube 1:30 pÃ¥ HM, SÃ¥ lørdag forrige uke bestemte jeg meg forÃ¥ ha en skikkelig mengdetrenings uke til meg og være Ble 75km fra Lørdag til fredag 2-3 ganger mer en ei vanlig ukeDu bør sikkert prøve Ã¥ legge deg pÃ¥ ۵۰km i uka hvis du skal løpe sub 1:30. Det blir ivertfall en del lettere da. Klarer du Ã¥ løpe sub 90 pÃ¥ ۲۵km i uka blir jeg imponert =)

 114. autoversicherung vergleich online

  VC…thanks for the insight. You are right, the product is the bottom line. But I do think the Devils have done everything possible to make this an attractive building. And from Seton Hall’s standpoint, I think the building will improve Seton Hall’s product by providing a small but palpable boost in recruiting.

 115. cialis

  niech bÄ™dzie i te piÅ„cset – to i tak dla Polski a nie dla Polaków, polska to rzÄ…d i caÅ‚a reszta zÅ‚odziei z tym powiÄ…zana. Szkoda mi tylko narodu bo za te 500 bedzie musiaÅ‚ zapÅ‚acić.

 116. cheap non owners insurance in Houston TX

  Hey, I think your blog might be having browser compatibility issues. When I look at your blog in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, fantastic blog!

 117. car insurance in Hermitage TN

  Subsequently, right after spending numerous hours on the internet at last We’ve uncovered an individual that undoubtedly does know what they are discussing numerous thanks a terrific deal fantastic post

 118. car insurance quotes Bronx NY

  £۱٫۲۰? You've done it again with a yet another gorgeous item! That skirt was not so much a bargain, but a sooperdooper amazing snaffle! And to top it all, you look stunning in it!xxx

 119. car insurance quotes Garland TX

  I'll be eagerly awaiting all your progress reports. I love seeing rooms come to life. And I know what you mean about lists. My big goal for this year (at least!) is to finish two bathrooms and the bedroom. I think both our goals are totally doable.

 120. free auto insurance quotes Monterey Park CA

  Hidden due to low comment rating. .lepas aku tengok Neelofa kat cover majalah ni, terus aku rasa nak dapat 10A dalam SPM. orang yang bodoh macam pembenci Neelofa hanya tengok dari sudut negatif je padahal Neelofa memberi inspirasi buat anak2 muda.Poorly-rated.

 121. cheap full coverage car insurance Charlottesville VA

  Hi Androgoth, Thanks so much – and I appreciate your asking for the Hawaii post and photos. You have really good suggestions. Now tell me what you mean about a different page … a different post, or a page just for photos? Have a lovely weekend yourself. What’s the weather doing in England? – I bet you are having a beautiful spring.

 122. us agency car insurance Forsyth GA

  A politikusnak sem a tudás, sem a kultúra nem része, de nem is kell egyik sem a munkájához. Akkor meg minek törné magát! Így is lesz sok hülye, aki komolyan veszi hülyeségeit. Negyedrangú ember, osztályon aluli megnyilatkozásai. “Politikai kultúra”!!!

 123. list of car insurances in Johnstown PA

  Admiring the time and effort you put into your web site and in depth info you offer. It is great to come across a blog every once in a whilst that isn’t exactly the same out of date rehashed material. Fantastic read! I’ve saved your internet site and I’m including your RSS feeds to my Google account.

 124. look auto insurance Rapid City SD

  There are only six countries on this planet that will decide if Palestine ever become it’s own country. These countries are the United States, the United Kingdom, France, Russia, China and Israel. Palestine has nothing Russia or China want, so they’re off the list. And the US, UK, France and Israel are anti-Palestine. So in conclusion, Palestine will never have their own country. Anyone who doesn’t like it should go to somewhere else in the Middle East where they’ll be welcome.

 125. cheapest auto insurance Batavia OH

  Robert Marchenoir22/10/2012Vous plaisantez, je suppose.L’ancien uniforme de la police était un chef d’oeuvre de l’élégance française. C’était un honneur pour les voyous que d’être arrêtés par des hommes vêtus de cet uniforme seyant, arborant le képi et le bâton blanc reconnaissables dans le monde entier.En comparaison, les flics d’aujourd’hui ressemblent à des éboueurs ou à des ouvriers d’autoroute.

 126. auto insurance quotes Ellenwood GA

  Eduardo / huahahahahahahuhhahhuahauhauhauhauhauhhehuah!!!Ladrão que virou cabra é dose! Me lembrei de um seriado antigo chamado Manimal! Eu era criancinha quando passava, mas me lembro.Ladrão burraldo! Porque não virou um passarinho? hahahahahahahahahGostei deste comentário ou não: 15

 127. cheap car insurance Winchester VA

  Salut, ce sa zic , as alege briosele, iar ultima simplu-Pandispan cu dovleac rapid, nu de alta dar eu tot ce vad ca se face repede adica e trecut langa si rapid imi atrage atentia .

 128. low income auto insurance New Bedford MA

  I love the coat, Vix. It looks real.Sorry I haven't been around more. Work has picked up, and sadly, I just don't have the time I did to devote to blogging and reading my friend's blogs. I love you though. You know it. Hope the critters are all well. SB

 129. cheapest car insurance in Bayville NJ

  Eu estudei em uma conceituada Universidade do Nordeste e tive uma professora que diante de toda a turma, certa vez expressou opiniões semelhantes as do citado. Uma pena! Observa-se que quem se diz tão "letrado" poderia promover debates mais construtivos e respeitosos. Nossa sorte é que os alunos cada vez mais, acredito, estão pensando mais e constatando suas próprias interpretações da realidade. Esse é o ponto fundamental da educação, a capacidade de atuar de forma crítica em sua própria realidade.

 130. auto owners insurance Painesville OH

  I saw some of your work at an exhibition 2 years ago. I’d be keen to see if any current items are suitable for my home.Can these be viewed at your Fitzroy store ?Christina

 131. cheapest car insurance in Chula Vista CA

  Your success has inspired me to look into P2P lending. I like the idea of earning 10%+ in interest on loans. I don’t like to lose money, so I’ll check out your smart criteria.

 132. auto insurance Waynesville NC

  Vil ha , vil ha -har rusta noen kattematbokser , som æ har laga lykter av – de ble rÃ¥fine.Kurven ble ekstra lekker nÃ¥r den ble fora- rusta kom bedre frem. Ei flott helg til deg- snart er vi der igjen….

 133. no down payment auto insurance in Union City CA

  I have honestly never read such overwhelmingly good content like this. I agree with your points and your ideas. This info is really great. Thanks. I will shurely post a link to on my site.

 134. non owners auto insurance quotes State College PA

  – Woah this blog is fantastic i really like reading your posts. Stay up the good work! You understand, lots of people are looking around for this info, you could help them greatly.

 135. cheap auto insurance Napa CA

  That’s pretty funny. I guess what I don’t understand is why they would put the trucks in series? Seems like it would be better to have each truck pulling directly on the one that is stuck. Not having been in this kind of situation, I wouldn’t know.

 136. car insurance in Beaverton OR

  Lovely photos! A Lebanese-Australian chef told me she uses citric acid rather than lemon juice in her fatayer to get the requisite tang without the extra liquid.

 137. best car insurance in Fort Worth TX

  Hi Jane. I’m a Life/Career Coach and have to admit I kinda cheat on this whole dressing thing!If I am coaching a client via Skype for example or making a promo video for my biz I have combed hair, light make up and a nice top with necklace. That’s the top half! Below the desk I am usually wearing sweat pants and slippers. So now you (and clients potential, new and old) know the Awful Truth! 😀

 138. best car insurance in Suwanee GA

  If we think about the concise explai­na­tion the word appre­ciate, ins­tal­ling com­pa­ri­son to its an inti­mate romance toge­ther with a fur­ther, none­the­less to be a sense that is engen­de­red when you have miltch­mon­key a grea­ter romance with your­self as well * or even just like a sen­sa­tion of more signi­fi­cant unity with the family or maybe man­kind , the­re­fore it turns into even more crys­tal clear that every someone wants in daily life is enjoy.

 139. car insurance in Kittanning PA

  De acuerdo con usted señorita. Así manejo yo mi vida también… hay que tener equilibrio!oiga, y usted juega COD cual? en PC o en consola? si es en PC se le mide a un juego online???***Lolo***Equilibrio… jodida tarea.CoD 4 – PC!!!

 140. list of auto insurances in Caledonia MI

  It seems like LILO has 0 advantage points over GRUB, at lest nobody here could provide one. So why LILO is in use at all? I mean, it is an OS loader, it should get out of the way as soon as OS is loaded… I don’t think there are could be any “legacy” applications depending on it, or some such… Hmm.

 141. low income car insurance VA

  you for your great commentMy favourite bit was the Disco because I did the dance off. Why did you like the Disco From your blogging buddy,Liam

 142. cheap non owners insurance in Matawan NJ

  Dre’s verse is too Phat!beat is soooo dre..and the whole bottle/wottle/model/lotto thing is phat…glad dre is finally throwin down again..

 143. no down payment car insurance in Hallandale FL

  cbGood blog you’ve got here.. It’s difficult to find high-quality writing like yours these days. I seriously appreciate individuals like you! Take care!!

 144. full coverage car insurance Warwick RI

  Fantastic blog! I genuinely love how it is easy on my eyes as well as the facts are well written. I am thinking how I might be notified whenever a new post has been made. I have subscribed to your rss feed which must do the trick! Have a nice day!

 145. look auto insurance Cadillac MI

  that the current residents were taken to other shelters. CASA has huge support not only from government agencies but from the community – I imagine they will get back up and running, but it sounds like they need a serious overhaul in their operations/management.

 146. no down payment car insurance in Smarr GA

  *Tit : ravie de t’avoir apporté un peu de soleil dans l’assiette. *Claude-Olivier : yes, bonne idée ! *Bolli : à tout de suite ! *La cuisine des 3 sÅ“urs : alors à table ! *Mamina : il y a des secrets qui sont à partager. *Gracianne : si ça te botte, ça me plaît. *Tiuscha et Jess : merci ! *Sha : cool !*Auntie Jo : j’aime beaucoup la Sophie’s touch ! Merci !*Marion : j’aurais du me douter que le rouget n’était pas ta tasse de thé 😉 ! Les CSJ, tu aimes ? Je ne me souviens plus. Sinon, des petits cubes de poulet revenus à la poêle. *Alexie : merci Alexie.

 147. non owners car insurance quotes Wadsworth OH

  Je voulais écrire , vous ne l’auriez pas faitE bien sûr.(22:53)Le blog de leveto apparaît sous deux « leveto » et sous « anonyme » !J’ai laissé un message au premier , est-ce le bon ?arcadius

 148. car insurance in Bridgeton NJ

  Thomas a dit « Mais il est vrai que le PS, de son propre aveu, n’est plus un parti de gauche…  »Pour moi, il est clair que le PS n’a de gauche que sa place géographique dans l’univers politique, mais j’aimerais quand même savoir d’où tu tiens cet « aveu », cela m’intéresse vraiment. D’avance merci !Bawelt

 149. cheapest car insurance Kerrville TX

  I appreciate a tremendous put up, may examine your personal others topics. i appreciate your thoughts within this, I felt a bit made an impact to by this article. Thanks again! You make a great time. Has fantastic report here. I do think that if more people consideration for it that way, they’d have got a better time period get the suspend ofing the situation.

 150. free car insurance quotes Oviedo FL

  You do not have to go to medical school to be a psychologist.However, you can’t do much with a bachelor degree in psychology. You’ll need to get a Masters. Then you can teach psychology at the college level. You can be a psychologist in private practice. You can be a school psychologist working with the special education students.

 151. cheap full coverage auto insurance Chandler AZ

  Hola Fabián:Sólo decirte que disfrutes de un más que merecido descanso navideño… junto a mamá.Así pues, feliz Navidad y… ¿qué desearte para el Año Nuevo…?? Creo que lo mejor que se te puede desear es un… ¡¡BUEN VIAJE!!.Seguiremos aquí con el nuevo año.Un abrazo.Tu voto: 0  0

 152. cheap full coverage auto insurance South Jordan UT

  Eu creo que é moi importante explorar os outros planetas, co dano que estamos causando á Terra, «pronto» non será habitable, e con estas exploración poderíase chegar a encontrar outro planeta con características semellantes a este, e así poderíase comezar a habitar, aínda que todo esto agora mesmo creo que e algo case imposible de levar a cabo.

 153. average car insurance rates in Saint Paul MN

  Certainly holiday episodes are a bit more impactful around their respective holidays. For a show struggling to find relevance with its audience, airing themed episodes at times when they are inherently irrelevant isn’t doing it any favors.But this is all a bit moot. I doubt anyone believes NBC has any intention of renewing Community for another season.

 154. low income auto insurance Orange TX

  Traumhafte Landschaft, und endlich einmal schönes Wetter. Du bist halt ein Sonntagskind. Du hast wieder einmal supertolle Fotos gemacht, auch die Videos sind genial.liebe Grüße deine Family

 155. full coverage auto insurance Albany GA

  Faith This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink. ← Smell My Roses If You Want to Achieve Greatness Stop Asking for Permission →

 156. car insurance with no license in Cocoa FL

  I’m totally guilty of wearing leggings as pants…like daily. You would hate me :/ Blair Waldorf would crucify me. It’s mostly bc of being preggo, but even before that I was guilty so no excuses.You look adorable though. I am 100% about comfort, always!

 157. affordable auto insurance Derry NH

  it’s not damaged.it will be` alright.. you need to uninstall the old system in the cmos in order to run the new . you have new hardware in place and the cmos is seeking the old.when it’s not found it shuts down. plug in the new card ,take care it is plugged correctly ,boot to the cmos make the changes in cmos and reboot. 0Was this answer helpful?

 158. affordable car insurance Jamestown NY

  Thanks for popping across. I am something of a reluctant worshiper! I really want the children to realise that Christmas is more than just chocolate and gifts, so for me advent becomes the focus of this time of year.

 159. cheap sr22 insurance Columbia MD

  Tina your photos are gorgeous and the horse one is my favorite, you captured him/her beautifully! I am so glad that you are enjoying your class, it looks like lots of fun.xoxo

 160. full coverage auto insurance Lake Charles LA

  Domanda seria:ma se ipotizzassimo di sgretolare la Luna tipo Gratì dell'Esselunga, le sue polveri formerebbero un anello? Cioè, è ipoteticamente possibile considerando le regole del moto nell'Universo, che mi pare di capire siano peggio del centro di Milano con gli Ausiliari all'opera?Voglio dire, se chiedo a Isobolda di sposarmi, posso picchiare di brutto forte la Luna e prendere la scusa che il fabbro ha sbagliato misura dell'anello e che non sapevo dove metterlo?O comunque le polveri si disperderebbero?

 161. car insurance with no license in Tinley Park IL

  Roasted Disclosure: The owner of Roasted Beanz will not be held responsible of distribution of any prize(s) facilitated in this giveaway to the winners. For comments or concerns please contact the admin of this giveaway.

 162. cheapest auto insurance Gainesville FL

  If she wants that information, it should be a request made by her lawyer. Any request not asked by a lawyer, should be taken into consideration that it is not for legal reasons. Any and all requests must also come with an explanation as to why.

 163. cheap sr22 insurance Coppell TX

  Mi-as dori La Jumatatea Drumului spre Mormant deoarece am auzit numai lucruri bune despre aceasta seria si imi doresc foarte mult sa o citesc. Deasemenea am citit si foarte multe recenzii pozitive pentru aceasta carte.

 164. list of auto insurances in Chattanooga TN

  I experimented with viewing your web site in my mobile phone and the format does not seem to be right. Might want to check it out on WAP as well as it seems most cell phone layouts are not working with your web page.

 165. free car insurance quotes Woonsocket RI

  Yes, nothing has changed. It appears to be as outrageous these days to say “the kingdom of God is within you” as it was two thousand years ago. It is not just the appalling acts of David Millikan and his TV crew that shows that, but the fact that the event you refer to was part of a bigger, deceitful, persecutory campaign that has been going on for months now against Serge Benhayon and those choosing to listen to his presentations.

 166. cheap car insurance quotes Rome GA

  loco el que no quiere dirigir fontana es el mismo gaona no se confundan..es mucha responsabilidad para porq conoce su gente..mucha presio n xq crees q se renuncio despues de sacar campeon al tani

 167. auto insurance quotes TX

  Marco “EL MERENDERO”8 luglio 2011Siccome leggo che tutti ringraziano tutti…lo faccio pure io!! ehehehehGrazie a Roberta per il resoconto emozionato ed emozionante, per la tua presenza e la tua simpatia…Grazie ad Antonio per i ringraziamenti…Grazie ad ognuno dei partecipanti per aver scelto di venire e per aver condiviso insieme spazio e tempo…Grazie a Renzo per avermi “suggerito” l’escursione…è vero, non abbiamo visto le tanto attese fioriture ma….qst è un’ottima scusa per tornare-chissà-l’anno prossimo!!

 168. car insurance New Castle DE

  I worked in the Banana Republic creative department in that golden era; in fact, I wrote the Poet's Sweater copy. We did it first (beginning in the late 1970s). J. Peterman was founded in 1987. For the full history of BR, see the Zieglers' new book, Wild Company: The Untold Story of Banana Republic.

 169. affordable auto insurance Pasadena MD

  Wow. I had no idea dust could affect how your computer runs. That may actually be my computer’s problem because I have never cleaned its exterior.Katie Woodard’s recent post ..

 170. auto insurance Menifee CA

  Ez ugye vicc? Mert ez az egész ‘erÅ‘szakmentes (PG13) 3D animáció’ kb. annyira hangzik komolynak, mint amikor Brian Austin Greent azzal ugratták a forgatáson hogy musical készül a TSCC-bÅ‘l…

 171. list of auto insurances in Fountain Valley CA

  Gratulerer! SÃ¥ utrolig moro – og sikkert velfortjent! Jeg er dessverre ikke særlig inne i Twitter-verden, jeg har nok med Ã¥ holde styr pÃ¥ Facebook og bloggen;)Sv: Hehe, er jeg sÃ¥ skremmende altsÃ¥?:p Veldig hyggelig at du kommentere i dag hvertfall! Og da oppdaget jo jeg bloggen din ogsÃ¥, og jeg liker det jeg ser!:) Hyggelig Ã¥ høre at du liker bloggen min ogsÃ¥:) Ha en flott kveld!.-= Tone sin siste, kule, flotte blog .. =-.

 172. affordable auto insurance Ridgeland MS

  Any news on HTML5 Semantic validation? I know Google's attitude on HTML5 is "wait-and-see," but can you give ANY indication as to where things are headed in this respect?

 173. cheapest auto insurance Medina OH

  You're so clever with a sewing machine, Id have never thought to make those trousers out of curtains, well done.You really suit that shade of purple too.

 174. cheap full coverage auto insurance Milford MA

  Jane Curiosa disse:Que grata surpresa,Dodô!Que seu passado seja seu melhor presente .Sim,pois nele está inserida La Beth,que imagino eu, seja uma mulher ímpar.Parabéns Dodô!

 175. cheap auto insurance quotes Bedford IN

  jimcaale hadaan wasmo an u baahdo in an naagwaso oonan lacag haysanin in an shaqo radsado soma ahan sxb maxey ka rabta dowlada shirkadaha sxb aniga waaba yaabeU codee: 0  3

 176. us agency car insurance Skokie IL

  Miguel / É de se esperar quando se faz um trabalho singular e ótimo. O sucesso só vem co um trabalho arduo e vc’s fizeram valer a pena esse trabalho, parabéns, e estamos aqui prestigiando esse sucesso todo!Gostei deste comentário ou não: 0

 177. car insurance rates Owings Mills MD

  Giordani RS disse:Nelson Lima disse:19 de agosto de 2010 às 11:09Seria uma solução interessante para a Argentina. Alguns Gripen de segunda mão e o 340 para AEWTá louco?! Não dá idéia! Os hermanos de gripen? e nós? de M2000 e Mike´s?

 178. free car insurance quotes Murrieta CA

  Similar to the other answer – if the wrong account number belongs to someone else, then yes, another person will get the money. This is pretty unlikely, as banks design account numbers so no two are different by just one digit.What will most likely happen is that the receiving bank will not be able to credit the account automatically, so the file will be sent for review and a person will see if it is a computer error or incomplete information. They will then most likely send it back, with the possibility of deducting a fee for processing.

 179. cheap auto insurance quotes Port Saint Lucie FL

  Questrade also waives the fee for individuals under the age of 25.Also waived if you make 1 trade per quarter.The $19.95 inactivity fee is rebated back as commission rebates if the client trades the following quarter.

 180. auto acceptance insurance Shippensburg PA

  Upon notification of a claim. Carefully consider and identify your target customers and then cut the best deal you can. So your home has been undertaken for the mortgage payment and any other debt that their credit report reveals.

 181. free auto insurance quotes Jackson TN

  bart: Is it OK for U.S. companies to own 50% or more of foreign companies and GDP producers? How much is too much?Mark Perry: There is more FDI leaving the country (Americans investing in foreign companies) than coming in (foreigners investing in U.S. companies).That doesn't answer the question.The reverse question also applies:Is it OK (and wise for the entire planet) for non U.S. companies to own 50% or more of U.S. companies and GDP producers? How much is too much?

 182. low income car insurance Ardmore OK

  Da, pacat ca e de la vomafon. Eu am fost, sunt si voi fi pe Orange…care si ei au bubele lor. Dar sa il iau de la unii, sa il decodez pentru altii e de hahat. Cei mai ok la telefoane din punctul asta de vedere sunt cei de la Cosmote. Nu au codat niciodata telefoanele in retea…

 183. us agency car insurance New Lenox IL

  muchas gracias por los comentarios.Me alegro mucho de que os gusten. La verdad es que daba pena comerlas, te daban ganas de ponerlas de adorno… pero están riquísimas y a los niños les encantan¡

 184. low income car insurance dmv Wayne NJ

  il che sarebbe stato più astuto, da parte loro.dopo tutto, meglio cambire in meglio da vivi che crepare e basta.pensa a Cavour che si face alleate Francia e Inghilterra, sapendo ceh l’Austria era più forte del Piemonte.cosa c’è di male (eticamente)?

 185. cheap car insurance quotes Ellicott City MD

  Anónimo (22:56): Publico esta sua flatulência, pobre canalha… apenas para lhe poder responder como merece.Na verdade, quanto ao seu dilema… tem ainda uma terceira opção:IR PARA A REAL PUTA QUE O PARIU!!!

 186. cheap auto insurance Secaucus NJ

  Shelley Henson – I LOVE THEM!! Thank you so much Alyson. I can't wait to share them with my family and friends. She cooperated much better than I thought!

 187. cheap car insurance quotes Springfield Gardens NY

  Voimalinjojen sähkömagneettisilla kentillä itse asiassa voisi olla terveysvaikutuksia. Sen vuoksi on olemassa määräykset kuinka lähelle voimalinjoja saa rakentaa. Toki nämä määräykset liittyvän osin myös muutenkin turvallisuuteen kuin vain magneettikenttien suhteen.Mutta voimalinjojen suhteen puhutaankin ihan erilaisista energiamääristä kun tietoliikenteen tukiasemissa.

 188. low income car insurance dmv Ashtabula OH

  Looks good and maybe something I can use.Just downloaded it, and will take the inside look.Thanks for the tip.Have a great day.Tom´s last blog post..

 189. low income auto insurance dmv New Albany IN

  Was auch zu einer Fristlosen kündigung führt ist: Wenn man sagt ach ich hab keine Bock ich mach Krank. Und sich dann auch wirklich krank meldet, aber soeinen fall habe wir oben ja schon genannt.

 190. cheap full coverage auto insurance Reading PA

  My husband got in my craft room and made me an anniversary note, I will keep it forever.I don’t have this set and would love to win it, thanks for the chance. Love your blog and wonderful ides,

 191. list of car insurances in Hesperia CA

  Hans – du stiller det skarpt op, men jeg er nogenlunde enig. Det, der dog gør dette tilfælde særligt interessant er i mine øjne, at der ikke er tale om at flere aviser gengiver den samme ritzau-historie, men at to aviser fuldstændig ordret kopierer en tredje. Det mÃ¥ da bryde nogle ophavsretsmæssige principper, skulle man tro…

 192. cheapest auto insurance El Cajon CA

  Yes!! I so feel you about COS, I’m glad I moved to Paris just so I can have one near to me, haha. Love the sweatshirt with it, definitely giving Rick Owens vibes.

 193. no down payment car insurance in Sandwich MA

  You might be madly, deeply along with absolutely throughout love as well as you have chosen to recommend. Nonetheless, are you splitting straight into cold sweats, putting along with rotating during the night time, wondering the best way to pick the best solitaire engagement ring? Rest. This post may show you and purchasing that will unique solitaire gemstone will be seeing that uncomplicated while feeding on as simple as 123.

 194. affordable auto insurance Pawtucket RI

  I am advocating the truth. If your in charge you have the might? to enforce what you believe is right if you chose not to exercise that power someone will take it from you to use for what the believe is right.So what power do you have right now? The same power the Christians did over 2000 years, non-compliance even if it means death or imprisonment. LOL No one has the faith to do that including me. Fear not, once we are ALL oppressed like Nazi jews over 25 years we will get religion.

 195. cheapest car insurance in Ashland KY

  da google ja jetzt nicht bezahlt hat (oder vergessen) damit sie twitter in die livesuche einbinden dürfen kommt mir nur ein gedanke: durch die nicht einbindung von twitter in die livesuche sinkt der marktwert von twitter. google wird twitter kaufen…

 196. low income auto insurance Elizabeth NJ

  Dear Brent and Michelle,My prayers are with you both, Abby, and your entire family. I am sharing with you a verse that was read in my church service this morning:Is. 46:4 Even to your old age and gray hairs I am He who will sustain you. I have made you and I will carry you; I will sustain you and I will rescue you.I pray He will sustain you through all that is ahead.NoraCT

 197. full coverage car insurance Inglewood CA

  Oh and here's Orly demonstrating how to win friends and influence people:If, possessing this information, you will not allow the evidence to be provided publicly during the hearing and will allow Barack Obama on the ballot with forged IDs and a stolen SSN, you personally, each and every one of you, will be liable and criminally complicit to elections fraud, forgery, uttering of forged IDs, Social Security fraud and treason. I am putting you on notice that I will be joining you as additional defendants to a legal action for fraud, elections fraud and racketeering if you allow this fraud to go on.:)

 198. cheapest car insurance in Yuba City CA

  I nominate H/S cafe Combe road Brighton , the best cafe Iv ever eatin in , always very friendly , plus they do my favourite , Eggy Soilder's. yum yum ….. Kev

 199. free auto insurance quotes Northville MI

  Graphic novels, eh? They are good things.Speaking of Maus. Have you seen Meta Maus has been released? Its a break down of all the resources used in Maus. Its really interesting.As for me, the graphic novels I love are the Sandman series, I lend them to any and everyone. They are amazing, and are the catalyst for my love of Neil Gaiman (he wrote them). Each comic has a different artist interpreting the themes, so visually its really interesting above and beyond the brilliant story.

 200. cheap full coverage car insurance Englewood FL

  i am not completely aware of the laws in turkey, but i think it is illegal to euthanize and there is a policy of neuter and release. i will not comment on which is more humane atm. what i will say is i hope the fostering program will grow from this incident. i can say i am currently fostering and it is a rewarding experience. my two foster babies are sleeping with me now.

 201. cheap auto insurance Hagerstown MD

  On October 8, 2012, Icy Revolutions checked in foal at 5 months to Smart Chic Olena. Icy Revolutions was bred using The Virtual Ranch SCO frozen semen. Breeding services were provided by Dr Kate Joos, North Texas Equine Veterninary Services. Icy Revolutions is by Einsteins Revolution x Icy You (Ima Little Peppier).

 202. free auto insurance quotes West Monroe LA

  Hej, det da træls at du er ramt af en dum sygdom! .. Men rigtige gode indlægs du kommer med, er begyndt at følge dig! Vil du være sød at kigge på min profil og måske følge mig!

 203. best auto insurance in Woodland Hills CA

  ~I LOVE YOU RANDY…….AKU PEMINAT SETIA RANDY PANGALILA ~~MIKHA TAMBAYONG AND RANDY PANGALILA IS THE BEST~~SINETRON NADA CINTA ROMANTIK BANGET~~TAMBAH2 LAGI NADA DAN RIKY~

 204. cheap auto insurance quotes Hartford CT

  DON’T apologize! I am just so freaking literal…all the freaking time, it’s exhausting! I didn’t see the humor until I went back and read it! I am the one who should be embarrassed! Love you AND your peering into nooks…RNow I AM going to put this on my business card: “Nook-peering approved since June 2012″!! xo

 205. cheap car insurance quotes Arlington VA

  Es cierto lo que dice ella, mientras antes se cuelgue, más tiempo hay para votar y por tanto ganar. A parte quien debe votar el video, se supone que hay que hacer algun tipo de campaña para que lo voten ¿?

 206. full coverage car insurance Oakland CA

  og sÃ¥ nÃ¥ som det virkelig var blitt vÃ¥rfornemmelser der vest….Jeg svettet i skoletter og vinterjakke da jeg gikk kveldstur i Molde for to dager siden. I dag fryser jeg og fyrer i Halden, sÃ¥ vi har nesten samme værtypen. Men vÃ¥ren mÃ¥ komme snart – pÃ¥ ordentlig!

 207. http://www.kfzversicherungvergleichde.info/

  two were German operatives during the Great War who betrayed their own men to the Americans in 1942. Nazi forces had trained a few men to carry out

 208. list of car insurances in Wisconsin Rapids WI

  Hola Shadow,Sí, eso pasará en caso de un usuario que está conectado a su cuenta Google mientras hace una búsqueda. En este caso, la visita al sitio será reportada en Analytics como proveniente de la Búsqueda Google, pero no serán reportados los términos de búsqueda.

 209. best auto insurance in Destin FL

  ive been uploading a video for almost 8 hours ok. u should have a progress bar!!!!!!!!!!!!!!!!!!! seriously at least let us know it works-gosh even it if takes 24 hours. i mean come on you have over 330 million users youtube, fix at least one problem gosh

 210. cheap car insurance quotes Sterling Heights MI

  Heya i’m for the first time here. I came across this board and I find It truly useful & it helped me out much. I hope to give something back and aid others like you aided me.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

آرشیو چند رسانه ای
خدا قوت سرداران! از طعنه ها نهراسید و با پشتوانه ایرانیان و ملّت های منطقه، نوسازی تمدنی در سپاه پاسداران و بسیج مستضعفین را تداوم دهید.
شهدای ما پیشگام تر از مسئولان در حمایت از منافع ملی هستند/ اندیشکده های راهبردی جهت گره گشایی مشکلات کشور ایجاد می شود
تدوین منشور اخلاقی پژوهش های پزشکی/ جذب اعضای هیأت علمی پژوهشی
شورای گسترش و برنامه ریزی آموزش عالی ادغام می شوند

آرشیو کاریکاتور
خدا قوت سرداران! از طعنه ها نهراسید و با پشتوانه ایرانیان و ملّت های منطقه، نوسازی تمدنی در سپاه پاسداران و بسیج مستضعفین را تداوم دهید.
شهدای ما پیشگام تر از مسئولان در حمایت از منافع ملی هستند/ اندیشکده های راهبردی جهت گره گشایی مشکلات کشور ایجاد می شود
تدوین منشور اخلاقی پژوهش های پزشکی/ جذب اعضای هیأت علمی پژوهشی
شورای گسترش و برنامه ریزی آموزش عالی ادغام می شوند

آرشیو گزارش تصویری
خدا قوت سرداران! از طعنه ها نهراسید و با پشتوانه ایرانیان و ملّت های منطقه، نوسازی تمدنی در سپاه پاسداران و بسیج مستضعفین را تداوم دهید.
شهدای ما پیشگام تر از مسئولان در حمایت از منافع ملی هستند/ اندیشکده های راهبردی جهت گره گشایی مشکلات کشور ایجاد می شود
تدوین منشور اخلاقی پژوهش های پزشکی/ جذب اعضای هیأت علمی پژوهشی
شورای گسترش و برنامه ریزی آموزش عالی ادغام می شوند

آرشیو