مهمترین رویدادهای ایران و جهان در طول تاریخ در این روز ۱۱ مارس

ایرانفراری داده شدن پارسی زبانان به بدخشان۷۶ سال پیش از میلاد، اواخر زمستان، طوایفی که در منطقه گُبی ـ آلتای (غرب مغولستان) می زیستند با استفاده از فرصت احضار واحدهای ایرانی مستقر در مرز منطقه ای که امروزه در آنجا اویغور ها زندگی می کنند و در آن زمان محل سکونت پارسی زبانان بود به این منطقه هجوم آوردند و پارسی زبانان را به بدخشان (شمال شرقی افغانستان امروز ــ تاجیکستان) فراری دادند و برجایشان نشستند. با وجود این، آثار فرهنگ ایرانی و بسیاری از واژه های فارسی برای مثال؛ کاریز (قنات) در آنجا تا به امروز باقی مانده است. مهرداد شاه اشکانی ایران در سال ۸۲ پیش از میلاد همه نیروهای رزمی ایران حتی ار دورترین نقاط امپراتوری را احضار کرده بود تا قدرت روم را بشکند که رومیان که چنین دیدند حاضر به صلح شدند و شکستن قدرت روم در شرق به بعد موکول شد و در سال ۵۳ پیش از میلاد به دست ژنرال سورنا انجام گرفت. نقل این مطلب بدون ذکر نشانی پایگاه و نام مولف (نوشیروان کیهانی زاده) ممنوع است زیرا که نتیجه تحقیقات شخص وی و نظر اوست.پادشاهی بهرام کرمانشاه و استقرار سپاه سوم در کابلدرپی درگذشت شاپور سوم، یازدهم مارس سال ۳۸۸ میلادی‌ (بیستم اسفند) بهرام برادر او و حکمران خطه کرمان، شاه ایران زمین شد و به دلیل علاقه ای که به کرمان داشت در همه عمر لقب «کرمانشاه» را برای خود حفظ کرد. مورّخان رومی نیز در کتاب های خود اورا «بهرام کرمانشاه» نوشته اند.
از کارهای مهم بهرام کرمانشاه امضای یک معاهده صلح با امپراتوری روم است. این شاه ساسانی به دلیل آگاهی های فراوان از وضعیت مناطق آن سوی مرزهای شرقی ایران، استانداران استانهای خاوری را از میان ژنرالهای ارتش انتخاب کرد و کابُل را پایگاه سپاه سوم ایران قرارداد. این اقدام بهرام کرمانشاه بدعتی شد که تا زمامداری خسروانوشیروان ادامه داشت. توسعه و به صورت شهر در آوردن کرمانشاه نیز در زمان این پادشاه انجام شد که به نام وی خوانده می شود. نقل این مطلب بدون ذکر نشانی پایگاه و نام مولف (نوشیروان کیهانی زاده) ممنوع است زیرا که نتیجه تحقیقات شخص وی و نظر اوست.تاجگذاری شاه اسماعیل صفوی، اعلام شیعه اثنی عشری به عنوان مذهب رسمی ایران و …

تصویر شاه اسماعیل یکم

اسماعیل صفوی از خانواده درویش تبار شیخ صفی الدین (اردبیل) ۱۱ مارس سال ۱۵۰۲ (مصادف با بیستم اسفند) درتبریز تاجگذاری کرد، شاه شد و شیعه اثنی عشری را مذهب رسمی ایران اعلام داشت. وی در خطبه ای که ایراد کرد اعلام داشت که خودرا مکلّف به ترویج مذهب شیعه و ایجاد یک حکومت مرکزی در ایرانزمین [که برهرمنطقه آن، گردنکشی حکومت می کرد] و نجات مردم این سرزمین از وضعیت نابسامانی که از زمان حمله مغول داشتنند می داند.
شاه اسماعیل با این خطبه، فصل جنگ های سیصد ساله ایران و عثمانی را در تاریخ بازکرد و صفحه نخست آن را نوشت. همین جنگها پای اروپاییان را به ایران و ترغیب صفویان به جنگ با عثمانی بازکرد که می خواستند عثمانی یک دشمن محلی داشته باشد و از پشت خنجر بخورد تا اروپا آسوده بماند. به علاوه، اروپا از این درگیری لاینقطع استفاده کند و به استعمار مشرق زمین ادامه دهد.
برخی از مورخان، اظهارات شاه اسماعیل صفوی در مارس ۱۵۰۲ را با گفته های اردشیر یکم ـ سردودمان ساسانیان ـ پس از شاه ایران شدن مقایسه کرده و وجوه تشابه آنهارا به دست داده اند. اردشیر پاپکان در سال ۲۲۵ میلادی در تیسفون با نطقی در برابر موبدان و بزرگان ایران، آیین زرتشت را دین رسمی [دولتی] اعلام کرده و ضمن تاکید بر لزوم تمرکز امور در پایتخت گفته بود که ایرانیان را به دوران ارزش های انسانی و اخلاقی بازگشت خواهد داد و قدرت اول جهان خواهد کرد و به این ترتیب؛ ناسیونالیسم ایرانی برگرد آموزش های زرتشت سر برافراشت. در دوران حکومت دودمان اشکانیان (خراسانیان و به قول اروپاییان؛ پارت ها)، ایران به نوعی حکومت فدرالیته داشت. مورخانِ دیگر نوشته اند که شاه اسماعیل که برای توجیه پادشاهی اش و کاستن از مخالفان، خودرا مخلوطی از نسل ایرانیان، ترکمانان و حتی رومیان معرفی می کرد راهی را در طول حکومت پیمود که با راه اردشیر پاپکان تا حدّی مشابهت داشت ـ احتمالا برحسب اتفاق، نه برنامه ریزی شده.
برادران دیلمی (بوئیان) هم در دهه های ۹۴۰ و ۹۵۰ میلادی ناسیونالیسم ایرانی را با پرچم شیعه، زبان پارسی و فرهنگ ایرانی پیش بردند و هِگِل آلمانی «فلسفه تاریخ» را با آوردن چنین مثال ها از تاریخ طولانی ایران اثبات کرده است که شرایط آمادگی برای تکرار رویدادها باید درس بزرگی برای هر دولتمرد و سیاستمدار در گوشه و کنار جهان باشد. بوئیان بغداد را تصرف و قدرت را از خلیفه سُنّی سلب کردند که طغرل سلجوقی که ایران را با تهاجم گرفته بود و یک سُنی متعصب بود بغداد را تصرّف، قدرت را از شیعیان گرفت و به خلیفه سُنّی بازگردانید. طبق پیام یک مخاطب این تاریخ آنلاین ـ واصله در ماه مارس ۲۰۱۳؛ تعجب در این است که در ایران شیعه مذهب که قدرت در دست روحانیون شیعه است، اخیرا یکی از برج های نوساز تهران را برج طغرل می خوانند ـ طغرلی که با تعرّض و خونریزی، ایران را تصرف و شیعیان را سرکوب و سُنی ها را دوباره حاکم بر بغداد کرد و …. نقل این مطلب بدون ذکر نشانی پایگاه و نام مولف (نوشیروان کیهانی زاده) ممنوع است زیرا که نتیجه تحقیقات شخص وی و نظر اوست.قتل کسروی در کاخ دادگستری

احمد کسروی در این روز در سال ۱۳۲۴ در کاخ دادگستری و در اطاق بازپرس در حالی که روی صندلی نشسته بود با چاقو مورد حمله قرار گرفت و کشته شد. به گزارش روزنامه های تهران، قتل وی به دست اعضای جمعیت فدائیان اسلام صورت گرفت. کسروی ناشر روزنامه پرچم و از مولفان کشور بود. وی در نگارش تالیفات خود از جمله تاریخ مشروطیت سبک خاصی بکار برده است. مصاحبه های خبرگزاری فارس با چند آگاه از این موضوع که اواخر پاییز ۱۳۸۸ در سایت اینترنتی این خبرگزاری قرارگرفته بود جزئیات بیشتری از قتل کسروی را به دست می دهد.
نقل این مطلب بدون ذکر نشانی پایگاه و نام مولف (نوشیروان کیهانی زاده) ممنوع است زیرا که نتیجه تحقیقات شخص وی و نظر اوست.شهردار ورزشدوست تهرانحسنعلی منصور نخست وزیر تازه در این روز در سال ۱۳۴۲ خورشیدی دکتر ضیاء الدین شادمان یکی از ورزشدوستان کشور را که گاهی هم برای رادیو و نشریات موسسه اطلاعات تفسیر ورزشی می گفت و می نوشت و در سابق رئیس یکی ار فدراسیونها بود به عنوان شهردار تهران تعیین کرد.
ــ در همین روز تصمیم گرفته شد که وزیران و مقامات دولتی باید کارت عضویت حزب ایران نوین را داشته باشند که حسنعلی منصور موسس اصلی آن بود. نقل این مطلب بدون ذکر نشانی پایگاه و نام مولف (نوشیروان کیهانی زاده) ممنوع است زیرا که نتیجه تحقیقات شخص وی و نظر اوست.در قلمرو دموکراسینگاهی به چند مورد کمپین انتخاباتی مارس ۲۰۰۸ آمریکا ـ سازش و مقام

از آغاز مارس ۲۰۰۸، نامزدی سناتور «جان مک کین» و در آن زمان ۷۱ ساله از جانب حزب جمهوریخواه آمریکا در انتخابات نوامبر ۲۰۰۸ریاست جمهوری این کشور قطعی به نظر می رسید. در پی درک و حدس این قطعیت، برخی رسانه ها اشاره به بعضی رفتارهای «مک کین» ـ سالخورده ترین نامزد ریاست جمهوری در طول تاریخ ایالات متحده کرده بودند ازجمله تند مزاج، خشن و عصبی بودن و نیز سابقه ابتلاء به بیماری سرطان داشتن و گاهی بدون تأمل حرف زدن؛ و برای مثال: این کلام او «بمب ـ بمب، ایران» که تا آن زمان چند بارهم این عبارت بمباران کردن ایران را به شوخی و یا جدّی تکرار کرده بود.
ازکوره در رفتن او، هفتم مارس ۲۰۰۸ علنی تر از همیشه منعکس شد و رای دهندگان در شبکه های تلویزیونی آن را مشاهده کردند (عکس بالا). جریان از این قرار بود: در هواپیمایی که مک کین و همراهان و از جمله چند خبرنگار را از اتلانتا به نیوارلیان می بُرد؛ الیزابت بومیلر خبرنگار نیویورک تایمز از او درباره ملاقاتش در سال ۲۰۰۴ با «جان کری» نامزد وقت حزب دمکرات در انتخابات آن دوره ریاست جمهوری سئوال کرده و چنین افزوده بود: گفته شده است که در آن ملاقات شما (مک کین) با اینکه سناتور حزب جمهوریخواه بودید حاضر شده بودید که معاون جان کری (نامزد حزب دمکرات و از سال ۲۰۱۳ وزیر امور خارجه ایالات متحده) شوید و نامتان در یک تیکت باشد!، آیا درست است؟. مک کین به جای دادن پاسخ با جملاتی واضح که درخور یک نامزد ریاست جمهوری نبود، با پرخاش و ناراحتی تمام گفت: آدم زنده ای نیست که ملاقات آن زمان مارا نداند، ارتباط به امروز ندارد، چرا این سئوال را حالا می کنی؟ و ….
همان شب شبکه های تلویزیونی آمریکا جریان این گفت و شنود و پرخاش را که روی نوار ضبط شده بود پخش و اشاره کردند که نامزدی مک کین مورد تایید و حمایت جورج دبلیو بوش (رئیس جمهور وقت) هم قرارگرفته است!.
پخش این مطلب سوژه تفسیرهای دیگری شد که در آن ـ به صورت یک هشدار ـ اشاره به انتصاب گورباچف به رهبری شوروی در ۱۱ مارس ۱۹۸۵ شده بود که چگونه یک انتصاب و یا انتخاب غلط می تواند یک امپراتوری را متلاشی و مسیر جهان را تغییر دهد.
در این تفسیرها همچنین ضمن اشاره به پیروزی یک سیاهپوست دو رگه (باراک اوباما) در انتخابات داخلی حزب دمکرات (انتخابات مقدماتی) حتی در ایالتهای عضو کنفدراسیون سابق که به خاطر مخالفت با آزادی بردگان سیاه وارد جنگ داخلی شده بودند ازجمله ویرجینیا، جورجیا، لوئیزیانا و … و یا ویومینگ (ایالت کابوها) و ورمانت (ایالت سفیدها) گفته شده بود که وضعیت تغییر کرده و مردم قرن ۲۱ از خشونت و جنگ و کارهای خلاف منطق، اصول و قانون رویگردان هستند.

Samantha Power

در آن زمان اصحاب نظر دیگری هم بودند که می گفتند اگر انتقادهای کنونی بانو هیلری کلینتون از اوباما، و اوباما از هیلری گسترش یابد و کار این دو متقاضی شانه به شانه برای نامزدی حزب دمکرات به برخورد بکشد و احیانا در حزب دمکرات آمریکا انشعاب صورت گیرد، پیروزی مک کین در انتخابات نوامبر ۲۰۰۸ قطعی خواهد بود (که چنین نشد).
این اصحاب نظر سپس سئوال کرده بودند: چه کسانی و عواملی می توانند در جریان انتخابات برخورد ایجاد کنند؟. پاسخ: اصحاب رسانه ها.
از سوی دیگر، در مارس ۲۰۰۸ انتقاد تند دو متقاضی نامزدی حزب دمکرات و مشاورانشان از یکدیگر تا آستانه تخریب پیش رفته بود. یک نمونه از این انتقادها اظهارات بانو «سامانتا پاور» مشاور اوباما بود که سوم مارس ۲۰۰۸ بانو هیلری کلینتون سناتور نیویورک را «عفریته» خطاب کرد. سامانتا ۳۷ ساله درعین حال از فعالان «کار سنترCarr Center» هاروارد در دفاع از حقوق بشر است.
مرور زمان نشان داد که پس از انتخابات و پیروزی اوباما، وی هیلری کلینتون را برغم آن انتقادهای متقابل و عفریته خوانده شدن بانو کلینتون از سوی سامانتا پاور، وزیر امورخارجه کابینه خود کرد که به مدت ۴ سال در این مقام بود. نقل این مطلب بدون ذکر نشانی پایگاه و نام مولف (نوشیروان کیهانی زاده) ممنوع است زیرا که نتیجه تحقیقات شخص وی و نظر اوست.اندازه گیری دمکراسی

Saymour Martin Lipset

پاره ای از رسانه ها در راستای وظایف آموزشی خود از جمله به یاد آوردن گذشته، هر سال معمولا به مناسبت سالروز درگذشت ارسطو به انتشار اندیشه ها و کارهای این اندیشمند بزرگ از جمله توجه او به «اندازه گیری دمکراسی» می پردازند.
رسانه ها در باره نظر ارسطو به اندازه گیری دمکراسی در یک جامعه از نوشته های «سیمور مارتین لیپسِت» استفاده و نقل می کنند.
ارسطو نخستین اندیشمند در جهان بود که به اندازه گیری دمکراسی در یک جامعه توجه کرد که در دوران معاصر «جیمز پرایس»،
«دانیل لرنرDaniel Lerner» و «راسل فیتزگیبون» به تکمیل کار او و بر پایه شرایط تازه دست زده اند.
«لیپسِت» در این زمینه نوشته است: ارسطو در قرن چهارم پیش از میلاد «اندازه گیری دمکراسی» را برحسب اصالت، پیشرفت و پسرفت دوره ای (مثلا؛ سالانه) آن توصیه کرده و آموزش داده است.
برپایه نطرات ارسطو، اتدیشمندان متاخر دمکراسی هارا به پنچ نوع تقسیم کرده اند از این قرار:
دمکراسی یکشبه؛ دمکراسی که دنباله یک استبداد مطلق باشد؛ دمکراسی ضعیف؛ دمکراسی رو به کمال و دمکراسی کامل. اینان پیشنهاد کرده اند که جداولی تهیه شود و سنجش به صورت سالانه و باتوجه به این موارد انجام شود:
میزان مشارکت مردم، کارهای مثبت و منفی نمایندگان منتخب مردم در دوره قبل و یا جاری، میزان آگاهی مردم از کارهای مثبت و منفی نمایندگانشان، درصد رضایت و عدم رضایت از کارهای انجام شده توسط نمایندگان، میزان پیشرفت و یا پسرفت معلومات عوام الناس از جزئیات دمکراسی، درصد تمایل عوام الناس پس از تجربه دمکراسی نسبت به بازگشت به دوران سابق (پیش از دوران انتخابات)، میزان امیدواری و ناامیدی مردم به آینده دمکراسی خود و بالاخره نظر آنها نسبت به تجدید انتخاب همان نمایندگان و یا تغییر همه و یا بعضی از آنان.
بررسی این جداول نشان خواهد داد که یک جامعه در چه مرحله از دمکراسی است.
دانیل لرنر و فیتزگیبون متفقا می گویند که در این سنجش نمی توان به همه جوامع به یک چشم نگاه کرد و به ستون های جداول بر پایه یک ضابطه نمره داد. برای مثال: جامعه انگلستان با هشت قرن سابقه حکومت پارلمانی را با کشوری که یک و یا چند دهه است حکومت انتخابی به دست آورده و سطح معلومات مردم پایین و مشغله معیشتی ایشان و تاثیر پذیری آنان در قبال تبلیغات و تلقینات داخلی و خارجی زیاد است در یک سطح قرار داد. این دو اندیشمند پیشنهاد می کنند که سازمانهای حرفه ای و بی طرف تشکیل شوند و هرساله کار این سنجش را انجام دهند و نتیجه را اعلام دارند تا جهانیان بدانند که هر جامعه (کشور) در چه مرحله ای از دمکراسی است و با چگونه مردمی رو به رو هستند.
در دو دهه آخر قرن ۲۰، کارشناسان علم حکومت ملاک نمره دادن به جداولی را که قبلا ذکر آنها رفت مورد تجدید نظر قرارداده و توصیه کرده اند که چند ستون تازه بر جداول اضافه شود از جمله وضعیت مطبوعات مستقل (حرفه ای) با روزنامه نگاران واجد شرایط، آزادی تالیف و میزان کتابخوابی برپایه تیراژ کتابهایی که درقلمرو علوم سیاسی، اجتماعی و انسانی منتشر می شوند، وضعیت احزاب، اتحادیه ها، انجمن ها و بالاخره آمار دانشجویان و فارغ التحصیلان مدارس تعلیمات عالیه (مدارس معتبر در استاندارد جهانی، نه کارخانه های دیپلم سازی) در هر جامعه که هرکدام از این موارد نقشی بزرگ در پرورش و تکامل دمکراسی ایفاء می کنند. این کارشناسان بر پایه این نمره گذاری (معدل نمرات) جوامع را در جهان به دمکراتیک، نیمه دمکراتیک و غیر دمکراتیک تقسیم بندی کرده اند. به نظر گروه افراطی (رادیکال) این کارشناسان، مطلقا نباید سراغ تهیه جداول سنجش دمکراسی در جوامعی که دمکراسی ساختگی و اسمی (ظاهری) دارند رفت که به منزله خیانت به اصل «دمکراسی» است. نقل این مطلب بدون ذکر نشانی پایگاه و نام مولف (نوشیروان کیهانی زاده) ممنوع است زیرا که نتیجه تحقیقات شخص وی و نظر اوست.سایر مللگزینش نادرست گورباچف به جانشینی چرنِنکو ـ آغاز یک عصر تازه در تاریج جهان که رویدادهای اوکراین دارد آن را بپایان می بَرَد

چرنِنکو

یک روز پس از درگذشت «کنستانتین چرنِنکو» رهبر ۷۳ ساله شوروی، گردانندگان حزب کمونیست این کشور یازدهم مارس ۱۹۸۵ «میخائیل گورباچف» ۵۴ ساله دستیار یوری آندروپوف رهبر اسبق را در جای او قراردادند و رهبر شوروی ـ یکی از دو ابرقدرت وقت کردند. درگذشت سه رهبر سالخورده شوروی ــ برژنف، آندروپوف و چرننکو ـ به فاصله دو سال و نیم، در انتخاب گورباچف که مردی میانسال بود موثر بود، زیرا حزب نمی خواست که چند ماه بعد باز هم یک مراسم تدفین دیگر برگزار کند، ولی انتخاب گورباچف آغاز پایان عمر اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی، حاکمیت حزب کمونیست، فروپاشی بلوک شرق بود (که ایجاد این بلوک به بهای خون ۲۷ میلیون تن از مردم شوروی تمام شده بود) و نیز عقب نشینی مارکسیسم و سوسیالیسم مطلق، و طولی نکشید که به آرامی و تقریبا بدون درگیری و سر و صدا، نظام و وضعیتی تازه بر جهان حاکم شد که جز برای برخی در اروپای غربی، اِلیت های چینی، کورپوریشن های بزرگ آمریکا و سرمایه داران کشورها، برای میلیاردها انسان (توده ها) بهتر از گذشته نبوده است و بنابراین، تاریخدانان متفقا انتخاب گورباچف در ۱۱ مارس ۱۹۸۵ را عامل عصری نو در تاریخ جهان به شمار آورده اند ـ عصری که با فروپاشی بلوک شرق در ۱۹۸۹ و جماهیر شوروی در دسامبر ۱۹۹۱ آغاز شده و رویدادهای اوکراین در زمستان ۲۰۱۴ دارد نقطه پایان بر آن می گذارد که عصر دیگری را در تاریخ به دنبال خواهد داشت..
«تاریخدانان» فروپاشانیدن کنفدراسیون یوگوسلاوی، رویدادهای افغانستان و پاکستان، تغییر وضعیت عراق با تعرّض و اشغال نظامی، استقرار نظامی آمریکا در منطقه خلیج فارس، بی خاصیت و ابزاری شدن اتحادیه عرب، ساکت شدن جنبش غیرمتعهدها، گسترش اتحادیه اروپا با هدف بستن راه اروپا به روی مسکو، گسترش ناتو و حضور آن در نقاطی در آن سوی اروپا و آمریکای شمالی و نوعی ژاندارم جهان شدن آن، تغییر نظام و دولت لیبی با نوعی جنگ داخلی با کمک غرب (ایجاد نو فلای زُن)، مسئله یمن، سنگ اندازی برسر راه سایر ملل که می خواهند «قدرت» شوند، گلوبالیزاسیون اقتصاد و استثمار مللی که به فقر کشانده می شوند و … را نتیجه همین یک انتصاب نادرست (انتصاب گورباچف) می دانند و می گویند که گورباچف احتمالا تعمّد نداشت، اشتباه و سادگی کرد و فرد شایسته و متناسب با مقام، کمتر مرتکب اشتباه می شود که توجه به این نکته درسی است بزرگ برای همه ملل.
به باور تاریخدانان، گورباچف تصور می کرد که اگر کمی دریچه را به روی باد ـ آنچه را که در غرب وزش آزادی سیاسی گویند ـ باز کند و طبق توصیه مستشارانی که غرب به او معرفی کرده بود ـ ظاهرا مستشاران اقتصاد ی ـ بدهد مسائل شوروی ـ بدون تغییر نظام ـ سریعا حل خواهد شد!. با همین تصور، گورباچف در نخستین نطق خود از «تغییر؟!» سخن به میان آورد.
دو روز بعد از انتصاب، گورباچف پس از شرکت در مراسم تدفین چرنِنکو، با جورج بوش (پدر) معاون رونالد ریگن رئیس جمهوری وقت آمریکا که در ظاهر امر برای شرکت در آن مراسم به مسکو رفته بود ملاقات کرد و ضمن مذاکره ای طولانی با او، پیام ریگن را که پیشنهاد ملاقات داده بود دریافت کرد. در پایان این دیدار اعلام شد که طرفین خواهان تشنج زدایی و قطع مسابقات تسلیحاتی هستند.
گورباچف به نظر قریب به اتفاق مفسران ـ مردی زودباور و فاقد دورنگری و معلومات عمومی لازم بود، شایستگی رهبری جماهیریه ای پهناور همچون شوروی را نداشت و در کار سیاست سادگی می کرد. وی بعدا در ملاقاتهای متعدد با سران آمریکا و انگلستان (که برنامه کار با دقت تمام در واشنگتن و لندن تهیه شده بود) حضوریافت، وعده های فراوان شنید و به راهی گام گذارد که سرانجام آن برباد رفتن دستاوردهای تزارهای روسیه و انقلاب این کشور بود و در سطح جهان نیز بربادرفتن آرزوهای مردمی بود که به سوسیالیسم سَبک مسکو و تامین برابری و شادمانی بشر چشم امید دوخته بودند.

یکی از دیدار های گورباچف و ریگن

نقل این مطلب بدون ذکر نشانی پایگاه و نام مولف (نوشیروان کیهانی زاده) ممنوع است زیرا که نتیجه تحقیقات شخص وی و نظر اوست.ازدواج وکالتی ناپلئون با شاهزاده خانم اتریشی

ناپلئون بناپارت امپراتور انتخابی فرانسه پس از طلاق گفتن ژوزفین در سنای این کشور و به رغم مخالفت پاپ، از شاهزاده خانم اتریشی «ماری لوئیز» خواستگاری کرد ولی به پدر او امپراتور اتریش اطلاع داد که برای آمدن به وین وقت ندارد و عقد نکاج به صورت وکالت باید انجام شود و عروس به فرانسه اعزام گردد و دراینجا مراسم کلیسایی آن بر گزار گردد.
امپراتور اتریش چاره ای جز قبول پیشنهاد نداشت و عقد نکاح وکالتی ۱۱ مارس سال ۱۸۱۰ در کاخ سلطنتی وین انجام گرفت و عروس و همراهان روانه پاریس شدند و روز یکم اپریل به محض ورود آنان به پاریس مراسم مذهبی عقد انجام گرفت، ولی از ترس پاپ هر کشیشی حاضر به اجرای مراسم نبود. بسیاری از کشیشها تمارض کرده بودند و یا به مرخصی رفته بودند.
ماری لوئیز مادر تنها فرزند ناپلئون است. نقل این مطلب بدون ذکر نشانی پایگاه و نام مولف (نوشیروان کیهانی زاده) ممنوع است زیرا که نتیجه تحقیقات شخص وی و نظر اوست.زمین لرزه و سونامی مارس ۲۰۱۱ ژاپن با ۱۹ هزار کشتهیازدهم مارس ۲۰۱۱ زمین لرزه ای به شدت ۹ در مقیاس ریشتر شمال شرقی کشور ژاپن را در هم کوبید. این زمین لرزه کم سابقه با سونامی ناشی از آن باعث مرگ ۱۹ هزار تن از ساکنان منطقه شد و ویرانی بسیار ببار آورد بگونه ای که پس از گذشت یک سال از آن رویداد، هنوز ۳۲۵ هزار تن بدون خانه هستند. این زمین لرزه به نیروگاه اتمی «فوکوشیما دای ایچیFukushima Dai Ichi» آسیب وارد ساخت و هوای بخشی از منطقه را به مواد رادیواکتیو آلوده ساخت که یک هشدار جهانی بود.
این زمین لرزه و سونامی ناشی از آن کشتی ها را از دریا خارج و به روی خشکی و ساختمانها افکند و خودروها در خیابانها و هواپیماها در فرودگاههارا بمانند «کاه» به این و گوشه افکند ( که چند منظره از این وضعیت در عکس های ادغام شده زیر مشاهده می شود):

نقل این مطلب بدون ذکر نشانی پایگاه و نام مولف (نوشیروان کیهانی زاده) ممنوع است زیرا که نتیجه تحقیقات شخص وی و نظر اوست.برخی دیگر از رویدادهای ۱۱ مارس

  • ۲۲۲:   «واریوس باسیانوس» پس از چهار سال ریاست بر امپراتوری روم درگذشت. وی در سوریه به دنیا آمده بود.
  • ۱۳۰۲:   به نوشته شکسپیر، رومئو و ژولیت در این روز با هم ازدواج کردند.
  • ۱۹۱۸:   لنین پایتخت روسیه را از سن پترزبورگ به مسکو انتقال داد.
  • ۱۹۲۴:   (۱۳۰۲ خورشیدی): نیروی هوایی ایران با هفت هواپیما آغاز بکار کرد. سه فروند از این هواپیماها ساخت آلمان و چهار فروند دیگر ساخت روسیه بود.
  • ۱۹۶۶:   ژنرال سوهارتو در اندنزی کودتا کرد.
  • ۱۹۷۰:   حزب سوسیالیست بعث عراق ملت کُرد این کشور و اقلیم کردستان را برسمیت شناخت.
  • ۱۹۷۷:   مسلمانان حنفی در شهر واشنگتن با تصرف سه ساختمان عده ای را به گروگان گرفتند.

روزنامک (تاریخ جاری)نوزادی به وزن ۷ کیلو گرم!نهم مارس ۲۰۱۲ در منطقه ویستا Vista در کالیفرنیای آمریکا نوزاد پسری به وزن ۷ کیلوگرم به دنیا آمد. پزشکان قبلا به بانو «سینتیا سیگلرCynthia Sigler» مادر نوزاد گفته بودند که نوزاد او بیش از اندازه بزرگ خواهد بود.
«تاریخ» از یک نوزاد ۲۳ کیلو و ۱۲ گرمی نام برده است که ۱۹ ژانویه ۱۸۷۹ به دنیا آمده بود ولی بیش از ۱۱ ساعت زنده نماند. سنگین ترین نوزاد قرن بیستم که زنده مانده در ۱۹۵۵ به دنیا آمد و ۲۲ کیلو و هشت گرم وزن داشت.
عکس زیر سینتیا و پسر هفت کیلویی اش را در بیمارستان نشان می دهد:

نقل این مطلب بدون ذکر نشانی پایگاه و نام مولف (نوشیروان کیهانی زاده) ممنوع است زیرا که نتیجه تحقیقات شخص وی و نظر اوست.قتل ۴ خانه بدوش آمریکایی و یک مادر و پسر در کالیفرنیا به دست یک تفنگدار پیشینیک نظامی دریابُرد پیشین آمریکایی که در عملیات نظامی عراق شرکت کرده بود به اتهام قتل چهار خانه بدوش آمریکایی و نیز یک همکلاسی سابق خود و مادر او بازداشت شده است. این قتلها در «اورنج کاونتی» کالیفرنیا ـ یکی از مناطق اعیان نشین آمریکا و محل سکونت هزاران مهاجر ایرانی روی داد.
متهم که ایسکوتی اوکامپو tzacoat Ocampo نام دارد از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۰ به عنوان یک نظامی پیمانی در سپاه دریابُرد (مورین کُر و اصطلاحا؛ سپاه تفنگداران) عضویت داشت. وی در ژانویه ۲۰۱۲ و هنگام حمله به یک خانه بدوش دیگر با مقاومت او رو به رو و دستگیر شده است.
رسانه های آمریکا که این رویدادرا گزارش کرده بودند، انگیزه «اوکاپو» از قتل خانه بدوشان را ذکر نکرده بودند که یک ضعف خبرنویسی (ژورنالیسم) توصیف شده است که به عنصر «چرا؟» در خبر اشاره نکرده بودند که مخاطب رسانه می خواهد آن را بداند و تهیه اخبار به صورت ناقص است که موجب ریزش جهانی مخاطبان رسانه ها شده است.
راندال لانگویت Randall Longwitt مشاور قضایی و وکیل مدافع «اوکامپو» بدون اشاره به انگیزه قتلها گفته است که محاکمه «اوکامپو» در سپتامبر ۲۰۱۲ برگزار خواهد شد. او افزوده است که «اوکامپو» در سال ۲۰۰۸ ـ و در اوج انفجارهای انتحاری ـ در عراق بود. مقتولین خانه بدوش ۴۲ ساله، ۵۳ ساله و ۵۷ ساله بودند و عموما شبها در کارتون و زیر پُلهای بزرگراهها می خوابیدند.
در دفاع قضایی از این دست متهمان به قتل، وکیلان قضایی عموما موضوع «بیمار روانی بودن، مشکل عاطفی داشتن و ضعف اعصاب» را پیش می کشند و ….

Randall Longwitt وکیل قضایی در حال گفت و گو با Ocampo پشت میله های زندان

نقل این مطلب بدون ذکر نشانی پایگاه و نام مولف (نوشیروان کیهانی زاده) ممنوع است زیرا که نتیجه تحقیقات شخص وی و نظر اوست.مردی که خودرا بی گناه می پنداشت …

Steven Kravetz

Steven Kravetzاستیون کراوتس ۳۴ ساله که در واشنگتن ـ ایالت شمال غربی آمریکا سکونت دارد محکومیت خود به ۱۰۲ روز زندان در سال ۲۰۰۸ را با وجود گذشت ۴ سال از آن زمان نتوانست فراموش کند. وی خودرا بی گناه و این محکومیت را ناعادلانه می پنداشت. ماموران دولت محلی در سال ۲۰۰۸ استیون را متهم کرده بودند که به آنان پاسخ دروغ داده بود که جرم است ولی او می گفت که چنین حرفی نزده و شاهدی در میان نیست و دلیلی وجود ندارد، که ادعای او پذیرفته نشد.
استیون سرانجام نهم مارس ۲۰۱۲ با کاردی که در کیف دستی اش پنهان کرده بود به مجتمع قضایی رفت، یک پلیس قضایی زن را با کارد مجروح و تپانچه اورا ربود و یک گلوله هم به این زن شلیک و سپس «دیوید ادواردز» قاضی مجتمع را هم با ضربه کارد مجروح کرد، از آنجا گریخت و به خانه مادرش در شهر مجاور پناه برد. ولی، دوربین مدار بسته ورودی (انترانس) مجتمع قضایی فیلم ورود و خروج اورا تهیه کرده بود. این فیلم از تلویزیون محلی پخش شد، مادر استیون فیلم را دید، از خانه خارج شد و با سلفون خود (موبایل) جریان را به پلیس اطلاع داد و استیون دستگیر و بازداشت شد. نقل این مطلب بدون ذکر نشانی پایگاه و نام مولف (نوشیروان کیهانی زاده) ممنوع است زیرا که نتیجه تحقیقات شخص وی و نظر اوست.برای اطلاع

سپیده دم به زبان انگلیسی

 

از آنجا که تلاش پیگیر چندین ساله ناشر این سایت (تاریخ ایرانیان به صورت روزشمار آنلاین) با نیم قرن تجربه روزنامه نگاری و تحصیلات مربوط، برای تجدید پروانه روزنامه چاپی«سپیده دم» جهت انتشار در میهن گرامی به جایی نرسیده است و از سوی دیگر«روزنامک» را به فارسی به صورن آنلاین منتشر می سازد؛  تصمیم گرفته که به زودی به انتشار سپیده دم آنلاین به زبان انگلیسی در نشانی زیر اقدام کند که حاوی اخبار و عکسهای جالب و مهم روز و نقل گزارش ها و مقالات مربوط ایران از منابع انگلیسی زبان خواهد بود:

www.IranianDawnNewspaper.com

 

روزنامک

اِدیشن(نسخه) آنلاین مجله جهانی «روزنامک» که به شماره ثبت ۲۵۱۷۸/۹۲ ثبت شده است حاوی «دستچینِ رویدادهای روز و گذشته – تاریخ» و چشم انداز فردا از دیدگاه اصحاب نظر و شخص ناشراست.
همچنین نظرات، تجربه، مشاهدات و خاطرات (کارنامک) نوشیروان کیهانی زاده ـ روزنامه نگار و تاریخ نویس ۷۸ ساله ـ با هدف ارتقاء دانش مخاطبان، سطح آگاهی ها و مدنیّت برای داشتن دنیایی بهتر و کمک فرهنگی به کاهش مسائل جوامع، بشریّت و پیشگیری از اشتباه با این شعار: توانایی محصول دانایی است و «دانستن» حق انسان.
«روزنامک» که از نوامبر ۲۰۰۳ (۲۱ آبان ۱۹۸۲) به صورت یک وبسایت، با هدف آموزش عمومی و خبر و نظررسانی ایجاد شده بود. شماره یکم نسخه چاپی روزنامک نیز در اپریل ۲۰۱۴ (اردیبهشت ۱۳۹۳) در تهران منتشر شد و انتشار آن ادامه یافته است.

نسخه آنلاین: www.rooznamak.com

نسخه چاپی: www.rooznamak-magazine.com

 

بازدید کننده گرامی : شما هم اکنون این خبر را در شبکه خبری تحلیلی استادنیوز مشاهده میکنید

دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد