سایز متن   /

نماینده دائم فدراسیون روسیه در سازمان ملل با زیر سوال بردن گزارش های معاونان دبیرکل درباره سوریه، خواستار اعزام ماموران ویژه ای برای ارزیابی عملکرد ائتلاف آمریکایی به خصوص در رقه و دیرالزور شد.

به گزارش استادنیوز , واسیلی نبنزیا روز چهارشنبه در نشست شورای امنیت سازمان ملل که درباره سوریه برگزار شد و مارک لوکاک معاون دبیرکل سازمان ملل در امور انسان دوستانه و کمک های اضطراری و همچنین جفری فلتمن معاون سیاسی آنتونیو گوترش به ارائه گزارشی از آخرین وضعیت سوریه پرداختند، این مطلب را بیان کرد.
وی افزود: از این فرصت استفاده می کنم و از آقای لوکاک می پرسم اطلاعاتتان را از کجا آورده اید؟ به عنوان نمونه درباره تعداد کشته شدگان در دمشق؟ به گفته مقامات سوریه، تنها در ۲۲ ژانویه در دمشق ۱۲ نفر کشته شدند و اما سازمان ملل می گوید که در طول یک ماه ۱۱ نفر کشته شده اند. گزارش دهندگان شما چه کسانی هستند؟ ‘کلاه سفیدان’ یا دیگران؟
نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد ادامه داد: نماینده آمریکایی امروز هم همچون روزهای اخیر علیه روسیه صحبت کرد. او گفت که می دانستند ما درباره چه صحبت می کنیم، اما نمی دانید و این مرا خوشحال کرد. یعنی عملکرد ما را قبل از نشست نمی دانستید.
نبنزیا با اشاره به تصویب قطعنامه ۲۴۰۱ در روز شنبه ۲۴ فوریه مبنی بر آتش بس و ارسال کمک های بشر دوستانه به مناطق تحت درگیری در سوریه، اضافه کرد: بسیاری از آنها تمایل دارند که به صورت انتخابی ، مسایلی که به روشنی در قطعنامه آمده و برای آنها مناسب نیست را نادیده بگیرند.
وی با طرح این سوال که آیا تمام قطعنامه را خوانده اید یا خیر؟ گفت: ما گفته ایم و بار دیگر تکرار می کنیم که هر توقف موقت باید با توافق طرف ها انجام شود. مطالبات برای متوقف کردن یک شبه مبارزه، نشان دهنده عدم شناخت واقعیت ها و یا خبال پردازی های عمدی برای وقوع تراژدی بشری است.
نماینده روسیه در سازمان ملل با اشاره به اظهارات نماینده فرانسه برای اقدام مشترک، گفت: با توجه به اظهاراتی که امروز از نماینده آمریکا شنیدیم، چه اقدامی می توان انجام داد؟
نبنزیا با تاکید بر این که روسیه اعلام کرد روزانه پنج ساعت در غوطه شرقی آتش بس ایجاد می شود تا کمک های انسان دوستانه ارسال شود، گفت: همه چیز برای عملکرد موفق ارسال کمک ها فراهم است. ما از سازمان ملل متحد، کمیته بین المللی صلیب سرخ و دیگر سازمان های بشردوستانه شناخته شده می خواهیم به این تلاش ها بپیوندند.
وی افزود: از همان روز نخست، تروریست ها حملات خمپاره ای خود را به این گذرگاه های امن آغاز کردند و هیچ کسی نمی توانست از این منطقه خطرناک خارج شود.
نماینده روسیه در سازمان ملل ادامه داد: ما از رهبران معارضان انتظار داریم که جدی باشند و سخنان تفرقه آمیز مطرح نکنند. ما انتظار داریم که از طرف حامیان خارجی این ستیزه جویان، یعنی بسیاری از کسانی که در حال حاضر در این میز نشسته اند هم ضمانت شود.
نبنزیا تفکیک سازمان های تروریستی را گام نخست و ضروری دانست و یادآور شد: ما باید بدانیم که تروریست ها به عنوان هدف عملیات های نظامی باقی خواهند ماند. ما باید ببینیم چگونه می توانیم به طور موثر اقدامات جبهه النصره را در غوطه شرقی خنثی کنیم. چرا شما همکاری خود را در این زمینه نشان نمی دهید؟ آیا نمی خواهید؟
وی کمپین رسانه ای غرب علیه روسیه در مبارزه با تروریست را فاسد و فریبکارانه توصیف کرد و گفت: آقایان محترم، من بار دیگر از شما میپرسم وقتی که هواپیمای آمریکایی رقه را با خاک یکسان کرد، کجا بودید؟ ماه ها پس از تروریست ها در این شهر، هنوز زندگی ناپایدار است.
نماینده روسیه به بمباران هوایی ائتلاف آمریکایی به دیرالزور هم اشاره کرد و افزود: طبق گزارش های جدید، ۲۴ غیر نظامی در دیرالزور کشته شده اند، آیا آنان شهروندان درجه ۲ هستند؟ یا مرگ مردم بی گناه از ‘بمب های دموکراتیک’ چیزی کم اهمیت است یا شاید شایسته هم باشد؟
نبنزیا تاکید کرد: ما از سازمان ملل متحد خواسته ایم و حتی اصرار داریم که مامورانی را برای ارزیابی عملکرد ائتلاف آمریکایی در رقه اعزام کند.
وی همچنین تصریح کرد: ما انتظار داریم که فرماندهی ائتلاف، به جای ایجاد شبه دولتی در مناطق آزاد شده از داعش، برای انتقال این سرزمین ها به مسئولیت مقامات مرکزی، با توجه به حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه که بارها توسط شورای امنیت تأیید شده است، اقدام کند.
نماینده روسیه در سازمان ملل تاکید کرد: این کار بسیار مفید تر خواهد بود تا این که مداوم به دنبال زمینه هایی برای حضور غیرقانونی در خاک سوریه باشید.
نبیزیا همچنین خواستار ارسال کمک های انسانی به مردم سرزمین های اشغال شده در اطراف پایگاه نظامی ائتلاف آمریکایی در کمپ الرقبان شد و افزود: وزیر خارجه انگلیس تصور می کند که دادستان است و کشور ما را با مجازات تهدید می کند. معلوم می شود که او خواستار تشکیل نشست امروز بوده است و این چیزی است که او گفت.
وی منتقدان غربی خود در شورای امنیت را این گونه مورد خطاب قرار داد: می توانم از شما بپرسم برای اجرای قطعنامه ۲۴۰۱ خودتان چه کار کردید؟ حداقل یکی از شماها؟ حداقل یک قدم برداشته اید؟ آیا شما تحت تاثیر آن کسانی هستید که مخالف میانجیگری هستند؟ آیا آنها را متقاعد کردید که حملات را متوقف کنند و مردم را گروگان نگیرند؟
نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد با تاکید بر این که باور ما بر این است که راه حل درگیری های سوریه فقط سیاسی است، گفت: ما هر آن چیزی را که می توانیم در این باره انجام می دهیم و از کسانی که امروز خشم را می گسترانند دعوت می کنیم به این تلاش ها بپیوندید نه این که جهت فرمان چرخ های فرایند سیاسی را به سمت منافع ژئوپولیتیک خود هدایت کنید.

منبع:ایرنا

بازدید کننده گرامی : شما هم اکنون این خبر را در شبکه خبری تحلیلی استادنیوز مشاهده میکنید

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

آرشیو چند رسانه ای
برگزاری همایش «آئین بزرگداشت استاد تراز انقلاب اسلامی»
امضای تفاهم‌نامه بین ایران و آذربایجان برای مبارزه با فساد
آیین نامه جدید طرح فرصت مطالعاتی اساتید در صنعت تدوین می شود
مجلس این هفته گرانی خودرو و مسکن را با حضور وزرا بررسی می‌کند

آرشیو کاریکاتور
برگزاری همایش «آئین بزرگداشت استاد تراز انقلاب اسلامی»
امضای تفاهم‌نامه بین ایران و آذربایجان برای مبارزه با فساد
آیین نامه جدید طرح فرصت مطالعاتی اساتید در صنعت تدوین می شود
مجلس این هفته گرانی خودرو و مسکن را با حضور وزرا بررسی می‌کند

آرشیو گزارش تصویری
برگزاری همایش «آئین بزرگداشت استاد تراز انقلاب اسلامی»
امضای تفاهم‌نامه بین ایران و آذربایجان برای مبارزه با فساد
آیین نامه جدید طرح فرصت مطالعاتی اساتید در صنعت تدوین می شود
مجلس این هفته گرانی خودرو و مسکن را با حضور وزرا بررسی می‌کند

آرشیو