سایز متن   /

سازمان غذا و دارو ایالات متحده امریکا روز چهارشنبه اولین آزمایش خون برای تشخیص ضربه مغزی و کسانی که آسیب مغزی دیده اند را تایید کرد.

این آزمون، موسوم به شاخص تروما مغز (BTI) است. بواسطه این آزمون انتظار می رود تعداد افرادی که در معرض تابش از طریق سی تی اسکن یا اسکن کامپیوتری توموگرافی قرار می گیرند تا آسیب بافت مغزی یا ضایعات داخل جمجمه تشخیص داده شود، کاهش یابد.  اگر این آزمایش خون به طور گسترده ای پذیرفته شود، می تواند نیاز به سی تی اسکن را حداقل به یک سوم افراد مبتلا به آسیب های مغزی کاهش دهد.

آسیب مغزی مرتبط با ناراحتی در بسیاری موارد مانند ورزش ها، به ویژه فوتبال، به نگرانی خاص در مورد سلامت عمومی تبدیل شده است و بر تعداد ورزشکاران حرفه ای تا کودکان جوان تاثیر می گذارد.

تارا رابین، سخنگوی FD.A ، می گوید: “این در حال تغییر پارادایم تست برای موارد مشکوک بهضربه مغزی است.”  وی خاطر نشان کرد: آژانس با درخواست وزارت دفاع که خواستار ابزار تشخیصی برای ارزیابی ارتش مجروح در مناطق جنگی شده به طور دقیق در مورد برنامه عمل کرده است.  پنتاگون یک آزمایش بالینی ۲۰۰۰ نفره را تأمین کرد که منجر به تایید آزمایش شد.

بر طبق مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها  در سال ۲۰۱۳، ۲٫۸ میلیون مراجعه کننده به اورژانس در شرایط مربوط به آسیب های مغزی آسیب دیده بودند، که آخرین سالی است تعداد آسیب دیده ها در دسترس بود. از این تعداد، نزدیک به ۵۰،۰۰۰ نفر مردند. اکثر بیماران مبتلا به آسیب مغزی با استفاده از تست عصبی، وسی تی اسکن ارزیابی می شوند.

بیشتر بخوانید:

یکی از چالش های تشخیص ناراحتی ها این است که علائم ممکن است در زمان های مختلف ظاهر شود. در بعضی ازافراد، علایم بلافاصله ظاهر می شوند، در حالی که دیگران می توانند ساعتها یا حتی چند روز دیگر علایم را نشان دهند. علائم نیز از فردی به فرد دیگر متفاوت است.  برخی حساسیت به نویز را تجربه می کنند، دیگران تعادل خود را از دست می دهند، و عده ای دیگر حساس به نور روشن می شوند.

جفری شورن، مدیر بخش پزشکی پزشکی  F.D.A، می گوید: “آزمایش خون برای کمک به ارزیابی آسیب دیدگی یک ابزار مهم برای مردم آمریکا و اعضای سرویس ما در خارج از کشور است که نیاز به دسترسی به آزمایش سریع و دقیق دارند.” آژانس، که اغلب از سرعت تصویب آن انتقاد می کند، خاطر نشان کرد که این دستگاه تشخیصی را در کمتر از شش ماه ارائه کرده است.

کلونل دالاس هک، مدیر برنامه تحقیق مراقبت از تلفات رزمی ارتش از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۴، که اکنون بازنشسته شده است، می گوید: “این چیزی است که مدت ها پیش انتظار آمدن آن وجود داشته است”.

دکتر مادور هک تاکید می کند: “مفهوم در ابتدا این بود که ما باید چیزی را در اختیار پرسنل پزشکی در این زمینه قرار دهیم تا بتوانیم ارزیابی کنیم که آیا کسی که سرش آسیب دیده است نیاز به سطح بالاتری از مراقبت دارد.”

آزمایش با اندازه گیری سطوح پروتئین های شناخته شده به نام UCH-L1 و GFAP انجام می شود که از مغز به خون منتقل می شود و در عرض ۱۲ ساعت از آسیب سر قابل انجام است.  سطوح این پروتئین های خون می تواند پیش بینی کند که بیماران ممکن است ضایعات داخل جمجمه ای را که توسط سی تی اسکن قابل مشاهده است، نشان دهد و آن چه که نمی تواند توسط سی تی اسکن تشخیص داده شود.

F.D.A.  در بیانیه ای که تاییدیه را تایید می کند، گفته است که شاخص ترومای مغز قادر به پیش بینی حضور ضایعات داخل جمجمه به میزان ۹۷٫۵ درصد بوده است، و ۹۹٫۶ درصد برای تشخیص کسانی که چنین ضایعاتی را ندارند موثر بوده است.

امکان استفاده از این آزمایش  برای یک ورزشکار همچنین می تواند در تمام ورزش ها، بخصوص فوتبال مورد استفاده قرار گیرد که شامل برخورد های با سرعت بالا در هر بازی می شود اگر ورزشکاران حرفه ای و کالج به پزشکان دسترسی داشته باشند، بازیکنان در تیم های دبیرستانی و لیگ های جوانان اغلب با یک پزشک داوطلب و یا یک تکنسین پزشکی اضطراری در صورتی که در همه آنها حضور داشته باشند، می تواندانجام شود.

F.D.A.  آزمون را برای استفاده در بزرگسالان را تایید کرد. اما هنری نوردوف، مدیر اجرایی شرکت  Banan Biomarkers، واقع در سان دیگو، که این دستگاه را تولید می کند، می گوید: او فکر کرد که ممکن است به پزشکان کمک کند که کودکان را به خاطر ناراحتی ها ارزیابی کنند. وی تاکید می کند: در حالی که در ابتدا استفاده از برچسب نامناسب است، شرکت قصد دارد تا به زودی یک آزمایش بالینی برای ارزیابی کودکان آسیب دیده را آغاز کند.

همچنین یک دستگاه کوچکتر برای آزمایش خون در آثار وجود دارد، که Banyan با شرکت فرانسوی bioMérieuxروی آن کار می کنند، و یک دستگاه دستی است که آنها در حال توسعه  آن با آزمایشگاه Abbott هستند. این آزمایش ها در نهایت می تواند در سایر کشورها علاوه بر ایالات متحده مورد استفاده قرار گیرد. در سراسر جهان، حدود ۱۰ میلیون نفر در سال به علت آسیب های ناشی از ضربه زخمی درمان می شوند.

در حالی که این آزمایش برای تشخیص زودهنگام به سرعت در دنیای پزشکی و ورزش پذیرفته خواهد شد، اما توجه به نگرانی های روزافزون در مورد تاثیرات تجمعی سرایت های مکرر سر مهم است. سرانجام جذب چندین سال بازی فوتبال و سایر ورزش ها با بیماری انسفالوپاتی مزمن تروماتیک مرتبط است، یک بیماری انسدادی مغزی که در اتوپسی بازیکنان سابق فوتبال، ورزشکاران و سربازان دیگر یافت می شود.

منبع: خبرگزاری علم و فناوری

بازدید کننده گرامی : شما هم اکنون این خبر را در شبکه خبری تحلیلی استادنیوز مشاهده میکنید

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

آرشیو چند رسانه ای
استرالیا: سفارت خود را به قدس منتقل نمی‌کنیم
قوانین«هسته‌ای»زیر پای مجلس دهم/تعلل در روشن شدن راکتور بهارستان
چین تعرفه های جدید آمریکا را تلافی کرد
خطبه‌های نماز عید فطر به عنوان مسیر ریل گذاری سیاست‌های نظام

آرشیو کاریکاتور
استرالیا: سفارت خود را به قدس منتقل نمی‌کنیم
قوانین«هسته‌ای»زیر پای مجلس دهم/تعلل در روشن شدن راکتور بهارستان
چین تعرفه های جدید آمریکا را تلافی کرد
خطبه‌های نماز عید فطر به عنوان مسیر ریل گذاری سیاست‌های نظام

آرشیو گزارش تصویری
استرالیا: سفارت خود را به قدس منتقل نمی‌کنیم
قوانین«هسته‌ای»زیر پای مجلس دهم/تعلل در روشن شدن راکتور بهارستان
چین تعرفه های جدید آمریکا را تلافی کرد
خطبه‌های نماز عید فطر به عنوان مسیر ریل گذاری سیاست‌های نظام

آرشیو