سایز متن   /

بسیاری از کارشناسان در عراق و منطقه از کنفرانس بین المللی کویت برای بازسازی عراق که امروز (چهارشنبه) سومین روزش را سپری می کند، به عنوان طرح مشابه ‘مارشال’ برای بازسازی اروپا پس از جنگ جهانی دوم یاد می کنند.

به گزارش استادنیوز، تعداد زیاد کشورهای حاضر و شرکتها و نهادهای غیردولتی و خیریه بین المللی و منطقه ای که در این کنفرانس شرکت کرده اند، این باور را در نزد کارشناسان و حتی مقامات عراقی ایجاد کرده که بغداد واقعا با طرحی مشابه طرح مارشال رو به رو است.
بغداد به نوبه خود از اجرای طرح مشابه طرح مارشال برای بازسازی عراق دفاع کرده و ‘ابراهیم الجعفری’ وزیر خارجه این کشور در چند مورد چنین درخواستی را از جامعه جهانی بویژه از دولت آمریکا مطرح کرده است.
این اولین بار نیست که در کنفرانسی بین المللی که برای بازسازی عراق برگزار می شود، با عنوان ‘طرح مارشال برای سازندگی عراق’ یاد می شود.
برای نخستین بار در جریان کنفرانس مادرید که تنها پنج ماه پس از سقوط رژیم ‘صدام’ در بهار ۲۰۰۳ برگزار شد، طرحی همانند مارشال برای سازندگی عراق مطرح شد.
در آن کنفرانس همانند کنفرانس کنونی کویت نیز ۷۰ کشور شرکت کرده و ده ها شرکت و نهاد خیریه بین المللی و منطقه ای شرکت داشتند و بالغ بر ۲۰ میلیارد دلار برای سازندگی عراق نیز جمع آوری شد، اما هیچگونه بازسازی در این کشور اجرا نشد و مشخص نیست که مبالغ جمع آوری شده از آن کنفرانس چه سرنوشتی پیدا کرد.
به اعتقاد برخی کارشناسان عراقی، طرف هایی که در منطقه اکنون از طرح مارشال گونه برای سازندگی عراق سخن می گویند، بیش از اینکه انگیزه های سازندگی و اقتصادی داشته باشند، به دنبال اهداف سیاسی برای محدود کردن دولت مرکزی بغداد هستند.
‘طرح جرج مارشال’ وزیر خارجه وقت آمریکا با هدف تقویت و بازسازی کشورهای اروپایی غربی پس از جنگ جهانی دوم که در محور آمریکا بودند، به اجرا درآمد و عملا کشورهای اروپای شرقی که در محور اتحاد جماهیر شوری وقت بودند، از آن کمک های مالی آمریکا و سازندگی محروم شدند.
سایت خبری ‘العربی الجدید’ دوشنبه گذشته در گزارشی از کنفرانس کویت برای بازسازی عراق، به صراحت به این مسئله اشاره کرد و نوشت که هدف کنفرانس کویت برای ایجاد نوعی موازنه سیاسی بین کشورهای بزرگ منطقه و در نتیجه کاستن از ‘نفوذ ایران در عراق’ است.
بر خلاف این انتظارات، دولت عراق موضع خود را در خصوص ضرورت مشارکت جمهوری اسلامی ایران – خصوصا – در بازسازی و سازندگی عراق به صراحت در سطوح مختلف عنوان کرده و ایران در سطح وزیر خارجه ، یکی از کشورهای حاضر در کنفرانس کویت است.
تجارب سنوات گذشته و مواضع جمهوری اسلامی ایران نسبت به عراق، باعث شده تا اعتماد شهروندان عراقی بیش از پیش به سوی ایران جلب شود و بر همین اساس تهران را سالم ترین، صادق ترین و مطمئن ترین دوست خود بدانند.
موضع جمهوری اسلامی ایران در قبال کنفرانس کویت، مبنی بر اینکه کشورهای کمک کننده به عراق، بدون هیچ گونه پیش شرط و چشم داشتی، کمک های خود را در اختیار بغداد قرار دهند، مورد تقدیر و استقبال عراقی ها قرار گرفته است.
این درحالی است که گفته می شود که کشورهای دیگر از جمله کشورهای عربی و آمریکا برای سرمایه گذاری در عراق، پیش شرط هایی مطرح کرده اند.
عربستان سعودی خواستار تضمین سلامت سرمایه های خود در عراق شده و آمریکا می خواهد راسا سرمایه هایش را در عراق به کار گیرد و حاکمیت ملی عراق را از این طریق نقض کند و در این میان تنها ایران بوده که به دولت بغداد در سرمایه گذاری اعتماد کرده است.
بر همین اساس است که برخی کارشناسان، نسبت به اجرایی شدن طرح مارشال در عراق به دیده شک و تردید نگاه کرده و بعید می دانند که چنین اتفاقی بیفتد. برخی دیگر از این گروه از تکرار تجربه کنفرانس مادرید، در کنفرانس کویت هشدار داده اند.
منبع: ایرنا

بازدید کننده گرامی : شما هم اکنون این خبر را در شبکه خبری تحلیلی استادنیوز مشاهده میکنید

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

آرشیو چند رسانه ای
حماسه غرورافرین مردم تهران در وداع با شهید بی سر،محسن حججی
مافیای داروی ایران کیست؟/ طب سنتی در کشورهای پیشرفته
دروغ جهانگیری درباره احمدی نژاد/ دولت ۱۲۰ هزار میلیارد تومان را کجا برد؟
فقدان تخصص در شورای شهر؛ مدیریت شهری نیاز به تخصص جامع دارد

آرشیو کاریکاتور
وعده نوبخت برای ایجاد یک میلیون و ۳۳ هزار شغل در سال ۹۷!
مشت کوبنده بر دهان ترامپ
طنین فریاد مرگ بر آمریکا در ۲۲ بهمن
سامسونگ، تحت لیسانس سیاست غرب!

آرشیو گزارش تصویری
دومین روز جستجوی محل سقوط هواپیمای ATR ۷۲
نشست خبری وزیر آموزش و پرورش
در حاشیه راهپیمایی ۲۲بهمن ۱۳۹۶
امضا تفاهم نامه بین بانک مهر اقتصاد و سایپا

آرشیو