سایز متن   /

مهمترین رویدادهای ایران و جهان در طول تاریخ در این روز ۱۲ فوریه

ایران
سالگشت درگذشت امیرتیمور گورکان
تصویر امیرتیمور

امیرتیمور گورکان که سه بار به ایران لشکر کشید ۱۲ فوریه سال ۱۴۰۵ میلادی (۲۳ بهمن ماه) در ۶۹ سالگی در کزاخستان امروز درگذشت. [در ایران؛ قزاقستان نوشته می شود که با کوزاک = کزاکی = قزاق اشتباه می شود. کوزاکها که در اطراف دُن و دنیپر ـ روسیه و اوکراین ـ زندگی می کنند از اسلاوهای شرقی هستند، نه از تبار مردم کزاخستان. کوزاکهای روسیه و اوکراین پیش از انقلاب بلشویکی ۱۹۱۷، عمدتا پیشه سپاهیگری داشتند]. پس از درگذشت امیرتیمور، پیکر او به سمرقند منتقل و در گورگاهی که خود در این شهر ایران باستان ساخته بود مدفون شد. تیمور درجریان لشکرکشی به چین بود که بیمارشد و درگذشت. او یک مغول تبار از ایل«بارلاس» بود که در ناحیه «کش» واقع در منطقه فرارود که امروز شهر سبز خوانده می شود، به دنیا آمده بود. حملات نظامی تیمور را به زبان تاتاری «یورش» نوشته اند. قلمرو تیمور از هند تا قفقاز و از مرز غربی مغولستان تا دمشق وسعت داشت که پس از مرگ او دیری نپایید.
تیمور در یکی از لشکرکشی هایش به ایران، شهر اصفهان را ویران و در این شهر از کلّه مقتولان مناره ساخت. با وجود این، ابن خلدون از او به عنوان مردی ادیب پرور و علاقمند به اصحاب فکر و دانش و مشوّق هنر، معماری و مهندسی یاد کرده است. مورّخان نظامی نوشته اند که تیمور نبردها را عمدتا با جنگ روانی و تبلیغات قبلی در مهارت و شجاعت لشکریانش و سلاحهای برتر آنان می بُرد. او ناچار به این کار بود، زیراکه به حد کافی رزمنده نداشت و خشونت های او هم عمدتا به همین دلیل بود. با این که ازبکها از قوم دیگری هستند و از منطقه اورال آمده اند، امیر تیمور را موسس ازبکستان می دانند!.
جهان غرب به اقتباس از مورّخان ایرانی، امیرتیمور را تیمور لنگ (تیمور لین) می نویسد. «پارسی» زبان مکاتبات رسمی سازمانهای دولتی و موسسات فرهنگی دوران امیرتیمور و تیموریان ازجمله در منطقه فرارود و هندوستان بود.
[مورخان روس سالروز مرگ تیمور را ۱۸ فوریه نوشته اند که نتیجه تفاوت تقویم قدیم با تقدیم یونیورسال میلادی است.].

قلمروثابت امیرتیمور
 نقل این مطلب بدون ذکر نشانی پایگاه و نام مولف (نوشیروان کیهانی زاده) ممنوع است زیرا که نتیجه تحقیقات شخص وی و نظر اوست.
پس از ۳ سال جنجال، فاطمه پهلوی با شوهر آمریکایی اش به تهران بازگشت
هیلر و فاطمه

فاطمه پهلوی ۱۸ بهمن ۱۳۳۲ به همراه شوهر آمریکایی اش علی هیلر به تهران بازگشت و برغم پیش بینی قبلی مورد استقبال اعضای خانواده سلطنتی وقت قرار گرفت. وی سه سال پیش از آن بدون کسب اجازه از وزارت امور خارجه ایران به هیلر که یک روزنامه نگار آمریکایی بود ازدواج کرده بود. طبق قانون، وی به عنوان یک زن ایرانی قبلا باید از وزارت امور خارجه ایران کسب اجازه می کرد. این قانون ازدواج زن ایرانی را با اتباع کشورهای دیگر منوط به کسب اجازه از دولت (وزارت امورخارجه ایران) کرده بود. به علاوه، ازدواج مسلمه (زن مسلمان) با مرد غیر مسلمان ممنوع بود که بعدا هیلر مسلمان شده بود. این ازدواج که در جریان مبارزه برای ملی شدن نفت ایران صورت گرفته بود، موقع شاه را شدیدا تضعیف کرده بود. بعدا این ازدواج که با عشق! آغاز شده بود به طلاق ختم شد و فاطمه با خاتمی دوست شاه و فرمانده نیروی هوایی ازدواج کرد که خاتمی هم چند سال بعد هنگام تمرین با کایت کشته شد.

 نقل این مطلب بدون ذکر نشانی پایگاه و نام مولف (نوشیروان کیهانی زاده) ممنوع است زیرا که نتیجه تحقیقات شخص وی و نظر اوست.
کُپی صفحه اول شماره ۲۴ بهمن ۱۳۵۷ روزنامه اطلاعات و ۳ خبر وقت از صفحه آخر و ۳ خبر از صفحه ۲ این شماره روزنامه برای ماندن در تاریخ

_ _ _ _ _

_ _ _ _ _

_ _ _ _ _

_ _ _ _ _

 نقل این مطلب بدون ذکر نشانی پایگاه و نام مولف (نوشیروان کیهانی زاده) ممنوع است زیرا که نتیجه تحقیقات شخص وی و نظر اوست.
پاسخ تند رئیس جمهور ایران به تهدید فوریه ۲۰۰۵ جورج دبلیو بوش و اظهارات مشابه رئیس جمهور تازه ایران در فوریه ۲۰۱۴
محمد خاتمی رئیس وقت قوه مجریه جمهوری اسلامی ایران که معمولا کلامی ملایم دارد یازدهم فوریه ۲۰۰۵ در برابر صدها هزار ایرانی که به مناسبت سالروز انقلاب این کشور در میدان آزادی تهران اجتماع کرده بودند، این بار با لحنی شدید، بیگانگانی را که از احتمال حمله به ایران سخن می گویند مورد خطاب قرارداد و گفت: ما جنگ طلب نیستیم ولی اگر مهاجم پای خود را بر خاک وطن مان بگذارد برایش جهنمی سوزان خواهیم ساخت. ملت ایران برضد هرگونه تجاوز، یکپارچه و متحد است. طبق گزارش خبرگزاری های داخلی، حسن روحانی رئیس جمهور در اجتماع ۱۱ فوریه ۲۰۱۴ برگزارکنندگان سالگرد انقلاب اسلامی در میدان آزادی در سخنان تقریبا مشابهی گفت: تهدید علیه ملت ایران بی‌ارزش و کودکانه است. ملت ما در طول ۳۵ سال گذشته در برابر انواع تهدیدها ایستادگی کرد. امروز هم اگر کسی قصد تجاوز داشته باشد باید بداند که ملت ایران در برابر متجاوزین خواهد ایستاد و آنها را پشیمان خواهد کرد. اگر کسانی در توهّم هستند که بر روی میز آنان تهدیدی علیه ملت ایران است نیاز به عینک جدید دارند. ملت ایران از تهدید و تحریم هراسی نداشته و نخواهد داشت. اگر قرار بود «تحریم» ملت ایران را از «مسیر حق» بازگرداند در طول این ۳۵ سال این اتفاق رخ می‌داد. حرکت ملت ایران به سوی قله پیشرفت دانش و فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای، دائمی خواهد بود و غرب به خوبی درک کرده است که راه تحریم، نادرست است. مذاکره ما با دولت های ۱+۵ در چارچوب عزّت ملی و در مسیر آرمان‌خواهی ملت ایران است.
در طول ۱۵ روز منتهی به ۱۱ فوریه ۲۰۰۵ جورج دبلیو بوش رئیس جمهور وقت آمریکا و وزیر امور خارجه اش با جملاتی تهدیدآمیز سه بار از کره شمالی و ایران خواسته بودند که از برنامه های اتمی خود دست بردارند. جورج دبلیو بوش گفته بود که یک ایران اتمی به صورت نیرویی برای بی ثبات کردن جهان درخواهد آمد و از دولتهای بلوک غرب خواسته بود که با همیاری، مساعی اتمی ایران را متوقف سازند.
جورج بوش در این اخطار خود گفته بود: “ما دنیای آزاد (غرب) با هم هستیم تا پیام روشنی به ایران بدهیم که از فکر ساخت سلاح هسته ای خارج شود.”.
جورج بوش اوایل حکومت خود در نطق سالانه در نشست اعضای قوه تقنینیه آمریکا و سران دو قوه دیگر این کشور کره شمالی، عراق و ایران را سه محور شرارت خوانده بود. دولت بوش در پی بیان همین مطلب در مارس ۲۰۰۳ عراق را مورد حمله نظامی قرار داد و اشغال کرد.
 نقل این مطلب بدون ذکر نشانی پایگاه و نام مولف (نوشیروان کیهانی زاده) ممنوع است زیرا که نتیجه تحقیقات شخص وی و نظر اوست.
در فوریه ۲۰۰۵ فرزند یک روزنامه نگار ایرانی مشاور امور انسانی ـ امور اقتصادی جورج دبلیو بوش در کاخ سفید واشنگتن شد

جورج دبلیو بوش رئیس جمهوری وقت آمریکا در فوریه ۲۰۰۵ به «فریار شیرزاد Faryar Shirzad» معاون مشاور امنیت ویژه کاخ سفید در امور اقتصادی، مسئولیت تمشیّت امور انسانی، تثبیت اوضاع و نوسازی را نیز واگذار کرد. فریار در نخستین دور زمامداری بوش به سمت معاونت مشاور امنیت ویژه منصوب شده بود.
فریار فرزند روزنامه نگار ایرانی، ناصر شیرزاد است. پدر فریار در دهه ۱۳۳۰ مدیر عامل خبرگزاری پارس ـ تنها خبرگزاری وقت ایران (اینک به نام ایرنا) بود که بعدا معاون خبری ـ سیاسی سازمان انتشارات و رادیو ایران شد و با کنار رفتن نصرت الله معینان از وزارت اطلاعات و جهانگردی (ارشاد فعلی)، به وزارت امورخارجه منتقل و سمت کنسولی یافت و مدتی هم سرکنسول ایران در نیویورک بود.
ناصر شیرزاد بود که خبرگزاری دولتی را از صورت یک دستگاه جمع آوری اطلاعیه های وزارتخانه ها و نطق های رسمی و ترجمه گزارش خبرگزاری ها و مطبوعات خارجی خارج ساخت و مولّد مستقل خبر و نظر (از داخل و خارج) کرد. وی بود که برای خبرگزاری پارس، در کشورهای متعدد، نمایندگی تأسیس کرد. خود او، خبرهای مهم روز را دنبال می کرد و برای مثال؛ پوشش رویداد زلزله مرگبار منطقه قزوین در شهریور ۱۳۴۱ را شخصا برعهده گرفت و چند هفته در محل حادثه بسر بُرد. وی از ۱۹۷۹ در حاشیه شهر واشنگتن یک مرکز فرهنگی ایرانی و عَرضه کتاب به نام «Iranbooks» را که خود او تاسیس کرده است اداره می کند.

 نقل این مطلب بدون ذکر نشانی پایگاه و نام مولف (نوشیروان کیهانی زاده) ممنوع است زیرا که نتیجه تحقیقات شخص وی و نظر اوست.
در قلمرو رسانه‌ها
ویلیام وایت، روزنامه نگاری که دو رئیس جمهوری آمریکا به خانه اش رفتند تا نظرخواهی کنند ـ نگاهی به کارها و نظرات وایت
William Allen White

ویلیام آلن وایت William Allen White مردی که ۵۵ سال روزنامه نگاری کرد و تئودور روزولت و فرانکلین دی روزولت برای کسب نظر از او به خانه اش می رفتند دهم فوریه ۱۸۶۸ (۲۱ بهمن ماه) به دنیا آمد و ۷۶ سال عُمر کرد.
ویلیام وایت کار روزنامه نگاری را از ۲۱ سالگی در روزنامه «کانزاس سیتی ستار» آغاز کرد و خبرنگار میز رویدادهای شهر بود. چند سال بعد و پس از کسب مهارت تصمیم گرفت که مجله نگار شود زیراکه در مجلّه شتاب در کار نیست و می توان مطالب را کامل و مفصّل و پس از انجام تحقیقات لازم نوشت. یک روز در روزنامه ها، آگهی فروش مجله Emporia را دید که قبلا شنیده بود ناشر آن پیر شده و قصد بازنشسته شدن دارد. مجلّه را به ۳ هزار دلار (پول آن زمان) خریداری کرد و مدیر و سردبیر آن شد ـ سردبیری که بیش از نیمی از مطالب مجلّه را خودش تهیه می کرد و می نوشت. نوشته های او توأم با نظردهی بود. نظرات او که در مقالات مجله منعکس می شد مورد توجه «تئودور روزولت» رئیس جمهوری وقت قرارگرفت که تلاش می کرد آمریکا از انزوا خارج و وارد باشگاه قدرت های وقت شود و مقالات ویلیام وایت راهنمای او بودند. همین امر باعث شد که تصمیم بگیرد به خانه وایت برود و رو در رو با او تبادل نظر کند. «تئودور روزولت» گفته بود که روزنامه نگاران مستقل و اندیشمند، مشاوران بدون هزینه برای همه هستند، و باید قدردان آنان بود. [در آمریکا رفتن رئیس جمهوری به خانه روزنامه نگار امری عادی است. اوباما هم به خانه جورج ویل رفت. جورج ویل یک روزنامه نگار محافظه کار است و اوباما از حزب دمکرات].
به رغم جوّ وقت، ویلیام وایت در مقالاتش «وودرو ویلسون» رئیس جمهوری آمریکا در دهه دوم قرن ۲۰ را به ورود به جنگ جهانی اول تشویق کرد و نوشت که ورود به این جنگ مساوی است با ورود به میدان سیاست جهانی که افق تازه ای را به روی آمریکا باز می کند. وودرو ویلسون آمریکارا در سال ۱۹۱۷ وارد جنگ جهانی اول کرد که قدرت شد. ویلیام وایت هم در عوض برای او بیوگرافی نوشت. این بیوگرافی به گونه ای انشاء شده است که مشوّق دیگران باشد تا به راهی بروند که وودرو رفت. وایت که توجه مردم بویژه دانشگاهیان را به آن بیوگرافی دید، برای کلوین کولیج
Calvin Coolidge
رئیس جمهوری دهه سوم قرن ۲۰ آمریکا هم بیوگرافی نوشت و به روزنامه نگاران توصیه کرد که ضمن کار خود از نوشتن مجموعه داستان کوتاه درباره آنچه را که دیده اند و بیوگرافی افراد موثر و خاطره دار غفلت نکنند که درس است برای دیگران و این کار از روزنامه نگاری هم جدا نیست. وایت ـ خود نیز ۸ مجموعه داستان نوشت و منتشر ساخت و جایزه بُرد. وایت به رغم مشغله مجله داری، ۵ بیوگرافی و ۹ کتاب غیر داستانی دیگر هم نوشته است. وی عنوان بیوگرافی وودرو ویلسون را «وودرو ویلسون: مرد زمان خود که تکلیف یک شهروند و وظیفه یک رئیس کشوررا به انجام رسانید» قرار داده است.
وقتی که نوبت به «فرانکلین دی روزولت» رسید، ویلیام وایت در مقالات خود و به سبک و گرامر روزنامه نگاری از کارهای او که آمریکا را از رکود اقتصادی خارج و با ورود به جنگ جهانی دوم در آستانه ابرقدرت شدن قرار داد تمجید و اورا به ادامه آن تشویق و راهنمایی می کرد و فرانکلین روزولت برای مشورت حضوری به خانه ویلیام وایت رفت. او این عقیده خودرا با فرانکلین دی روزولت در میان گذاشت که با اهرم اقتصاد می توان در جهان تغییر ایجاد کرد و گفت که آمریکا باید کاری کند که پس از جنگ، کنترل امور مالی جهان را به دست گیرد [که چنین شده است].
آخرین تألیف «ویلیام وایت» اتوبیوگرافی (سرگذشت خود او) است. در این کتاب نظرات جالبی را در زمینه روزنامه نگاری و … مطرح کرده و به روزنامه نگاران توصیه کرده است که توجه بیشتری به اخبار محلی (شهری) کنند، روشنگر باشند، آنچه را که ببینند بنویسند، با فساد مبارزه و از حق دفاع کنند و به موازات کسب اخبار ِ روز، از آنانکه که به سفر می روند بخواهند تا شرح مشاهدات خودرا بگویند تا منتشر کنند و از بازنشستگان خاطرات آنان را. او نوشته است که بهشت جای روزنامه نگاران واقعی و مردمدوست است. وی در جایی از اتوبیوگرافی خود نوشته است که ثروتمند واقعی کسی است که احساس بی نیازی کند. عشق به پیشه، فرد پیر و فرتوت نمی کند زیراکه گذشت زمان حس نمی کند.

 نقل این مطلب بدون ذکر نشانی پایگاه و نام مولف (نوشیروان کیهانی زاده) ممنوع است زیرا که نتیجه تحقیقات شخص وی و نظر اوست.
سایر ملل
زنی که ۹ روز پادشاه انگلستان بود گردن زده شد!
۱۲ فوریه سال ۱۵۵۴ «جین گری Jane Grey» نواده هنری هفتم که به مدت ۹ روز (از نهم تا نوزدهم جولای ۱۵۵۳) پادشاه انگلستان بود به دستور «ماری تودورMary Tudor » ملکه تازه انگلستان در ارگ لندن گردن زده شد. در کنار «جین» شوهر او نیز به همان صورت اعدام شد.

«جین» به وصیّت ادوارد ششم پادشاه متوفی [پسر هنری هشتم] سلطنت انگلستان را پذیرفته بود ولی ماری و الیزابت دو خواهر ناتنی ادوارد اعتراض کردند که چرا ادوارد آندو را دور زده و عمه زاده اش را جانشین کرده است. جین که چنین دیده بود داوطلبانه به سود ماری از سلطنت کناره گیری کرده بود، زیرا مایل نبود که انگلستان گرفتار مشکلات داخلی و جنگهای مذهبی شود. جین پروتستان و ماری کاتولیک بود و می خواست که با فیلیپ پادشاه کاتولیک اسپانیا هم ازدواج کند. ماری پس از درگذشت پدرش ـ هنری هشتم ـ به مذهب مادر خود «کاترین اراگون» بازگشته بود. هنری هشتم که در طول سلطنت خود دستور داده بود دو تن از شش همسرش را گردن بزنند و پاپ را که حاضر نشده بود کاترین همسر اول اورا طلاق دهد از ریاست کلیسای انگلستان برکنار کرد و خود ریاست فائقه این کلیسا را برعهده گرفته بود.
«جین» و شوهرش برضد ماری تودور عملی انجام نداده بودند، ولی محبوبیّت جین که زنی آرام بود ماری را آشفته ساخته بود و بیم از آن داشت که تا «جین» زنده باشد او نخواهد توانست بدون دغدغه سلطنت کند، و نگران بود که هر آن مردم به حمایت از جین بپاخیزند و اورا برکنار کنند. بنابراین، مترصد فرصت برای حذف کامل او بود که این بهانه را «توماس ویات» یکی از امیران انگلیسی که با سه هزار سوار برای تصرف لندن و برکناری «ماری تودور» به حرکت درآمده بود به دست داد.
«ویات» برای جلوگیری از ازدواج ماری با فیلیپ پادشاه اسپانیا و دشمن انگلیسیها به این لشکر کشی دست زده بود، ولی ماری آن را به حساب جین گذارد و دستور اعدام وی و شوهرش (لرد گیلفورد دادلی) را صادر کرد. جین هنگام اعدام ۳۷ ساله بود.
«ویات» موفق به تصرف لندن نشد و ماری با پادشاه اسپانیا ازدواج کرد، ولی زن و شوهر موافقت کرده بودند که در دو کشور زندگی کنند!. ماری چهار سال پس از اعدام «جین» درگذشت و خواهرش الیزابت یکم (دختر دوم هنری هشتم) به پادشاهی انگلستان رسید که او هم «ماری استیوارت» ملکه اسکاتلند را اعدام کرد.

تصویر صحنه پیش از اعدام «جین» در ارگ لندن
 نقل این مطلب بدون ذکر نشانی پایگاه و نام مولف (نوشیروان کیهانی زاده) ممنوع است زیرا که نتیجه تحقیقات شخص وی و نظر اوست.
داستان شنیدنی ایجاد مهاجرنشین انگلیسی «جورجیا» در آمریکای شمالی
James E. Oglethorpe

««جیمز اُگلِثورپ James E. Oglethorpe» ژنرال و نماینده مجلس انگلستان ۱۲ فوریه ۱۷۳۳ در ناحیه ساوانا [منطقه ای میان کارولینای جنوبی و فلوریدای وقت اسپانیا و اینک یک شهر بزرگ به همین نام] ایجاد مهاجرنشین انگلیسی تازه ای را در آمریکای شمالی اعلام داشت و آن را به نام پادشاه وقت انگلستان ـ کینگ جورج دوم «جورجیا» نام نهاد که سیزدهمین ایالت وقت بشمار آمده، از ایالت های جنوب شرقی آمریکا و حکومت نشین آن شهر «اتلانتا» است. این ژنرال که شهرت خودرا از جنگهای عثمانی و اتریش [جنگهای ۱۷۱۷ تا ۱۷۱۸) به دست آورده که با نظامیان انگلیسی به کمک اتریش شتافته بود بعدا نماینده مجلس انگلستان شده و با چند نماینده پارلمانی دیگر پرچم نجات تنگدستان، بیکاران، بدهکاران و زندانیان این کشوررا بدوش گرفته بود و راه نجات آنان را در انتقالشان به منطقه ای در آمریکای شمالی دیده بود که مهاجر اروپایی نداشت و هنوز در دست بومیان (اصطلاحا سرخپوستان) بود. وی با خود ۱۱۳ بیکار انگلیسی را به ساوانا آورده بود که هزاران تن دیگر از این قماش بعدا به او پیوستند. جورجیا [اینک ایالتی ده میلیونی به وسعت ۱۵۳ هزار کیلومتر مربع] تا دو ـ سه دهه پس از استقرار انگلیسی های مهاجر همچنان در دست بومیان قبیله «کریک» بود. نخستین اروپاییان که از این منطقه دیدن کرده بود گروه «هرناندو دسوتو» اسپانیایی در سال ۱۵۴۰ بود. گروه اُگلِثورپ در آغاز کار با بومیان رفتاری دوستانه داشت و جلب نظر سران قبیله کریک را کرده بود، ولی بعدا که بومیان متوجه تصاحب اراضی شان شدند درگیری آغاز شد. بزرگترین جنگ با کریکها در قرن هجدهم در سال ۱۷۸۶ و در قرن نوزدهم در سال ۱۸۱۲ روی داد و برغم کمک چروکیهای منطقه کارولینا و سمینولهای فلوریدا، کریکها شکست خوردند. دوازدهم فوریه ۱۸۲۵ دولت محلی جورجیا (مرکب از اعقاب مهاجران انگلیسی) به بومیان این متطقه تا یکم سپتامبر سال بعد مهلت داد [که از اراضی آباء ــ اجدادیشان دست بکشند و] از جورجیا خارج شوند و تهدید کرد که در پایان مهلت با زور اخراج و یا نابود خواهند شد. به این ترتیب، کریکها تا سال ۱۸۲۷ منکوب،سمینولها پراکنده و چروکیها به اکلاهما تبعید شدند.

 نقل این مطلب بدون ذکر نشانی پایگاه و نام مولف (نوشیروان کیهانی زاده) ممنوع است زیرا که نتیجه تحقیقات شخص وی و نظر اوست.
روزی که کره شمالی یک قدرت اتمی و دارای سلاح هسته ای شد
دولت کره شمالی (جمهوری دمکراتیک خلق کره) دهم فوریه ۲۰۰۵ رسما اعلام کرد که دارای سلاح هسته ای است و تاکید کرد که از این اسلحه تنها به صورت دفاع از خود (سلف دیفنس) استفاده خواهد کرد و بنابراین، دیگر لزومی ندارد که در مذاکرات خلع سلاح چند جانبه شرکت جوید. در این اعلامیه اشاره شده بود که ممکن است یکی از این سلاحها را آزمایش کند. این دولت قبلا هم اشاره های مبهمی دایر بر داشتن اسلحه اتمی کرده بود.
«هان سونگ ریول» نماینده جمهوری دمکراتیک خلق کره در مقرّ سازمان ملل دو روز بعد (۱۲ فوریه) مفاد اعلامیه دولت متبوعش را تایید کرد و گفت که کره شمالی اینک یک قدرت اتمی است و دیگران از این زاویه باید به آن نگاه کنند. منابع آمریکایی حدس زده اند که کره شمالی ۱۲ تا ۲۰ بمب اتمی در زرّادخانه خود داشته باشد. طبق اظهار این منابع، کره شمالی دارای موشکهای چند مرحله ای قاره پیما است که شاید بتوانند کلاهک های اتمی را به کانادا و آلاسکا برسانند. این منابع گفته اند که تردید دارند روسیه ـ در هر وضعیت و شرایط ـ از حمایت از کره شمالی دست بردارد.
 نقل این مطلب بدون ذکر نشانی پایگاه و نام مولف (نوشیروان کیهانی زاده) ممنوع است زیرا که نتیجه تحقیقات شخص وی و نظر اوست.
زادگاه توتون بر ضد سیگار!
فیدل کاسترو رئیس وقت دولت کوبا [و اینک یک بازنشسته] از دوشنبه ۱۴ فوریه ۲۰۰۵ دود کردن سیگار را در اماکن عمومی این کشور ممنوع کرد. کوبا زادگاه توتون و تنباکوست که کریستف کلمب در سال ۱۴۹۲ این گیاه را در کوبا مشاهده و کشت آن را در سراسر جهان گسترش داد. گفته شده بود که گام بعدی کوبا ممنوع ساختن کشیدن سیگار در ملاء عام خواهد بود زیرا که دودکردن سیگار در انظار بدآموزی دارد و باعث می شود که دیگران به کشیدن سیگار تشویق شوند.
فیدل کاسترو، خود قبلا از دودکردن سیگار دست کشیده بود. سازمان بهداشت جهانی «دخانیات»را قاتل ردیف اول انسانها اعلام کرده است زیرا که عامل بسیاری از بیماری ها از جمله سرطان، بیماری های ریوی و مشکلات قلب و عروق است.
فیدل کاسترو در پی یک بیماری از سال ۲۰۰۸ از انجام امور اجرایی کناره گیری کرده و نظرات خود پیرامون رویدادهای روز جهان و اندرزهایش را می نویسد که منظما در وبسایت او درج و رسانه ها در همه کشورها نقل می کنند و مستقیما نیز به اطلاع سران دولتها می رسد.
 نقل این مطلب بدون ذکر نشانی پایگاه و نام مولف (نوشیروان کیهانی زاده) ممنوع است زیرا که نتیجه تحقیقات شخص وی و نظر اوست.
کشیش کاتولیک و محکومیت لواط!
یک دادگاه ایالت ماساچوست آمریکا ۱۱ فوریه ۲۰۰۵ یک کشیش کاتولیک خلع لباس شده به نام شانلی را که متهم به سوء استفاده جنسی از پسران نوجوان در محل کلیسایش بود مجرم شناخت و به زندان محکوم ساخت کرد. مذهب کاتولیک ازدواج کشیش ها را ممنوع کرده است و لذا اتهام شانلی منحصر به فرد نبوده است.

شانلی
 نقل این مطلب بدون ذکر نشانی پایگاه و نام مولف (نوشیروان کیهانی زاده) ممنوع است زیرا که نتیجه تحقیقات شخص وی و نظر اوست.
برخی دیگر از رویدادهای ۱۲ فوریه
  • ۱۵۰۲:   مسیحیان اسپانیا که منطقه «گرانادا» را تصرف کرده بودند به مسلمانان آنجا تاکید کردند که مسیحی شوند و یا مهاجرت کنند. این منطقه اروپایی در زمان امویان تصرف و ساکنانش مسلمان شده بودند. بسیاری از آنان هم از مهاجران عرب بودند.
  • ۱۸۱۸:   «اوتو لودویگ» نویسنده آلمانی به دنیا آمد.
  • ۱۸۱۸:   شیلی مهاجر نشین قدیمی اسپانیا در منتهی الیه قاره آمریکا استقلال یافت.
  • ۱۸۸۲:   اتحادیه سوسیال دمکرات هلند در آمستردام تشکیل شد.
  • ۱۹۲۱:   وینستون چرچیل پسر لُرد چرچیل وزیر مستعمرات انگلستان شد. وی در دوران جنگ جهانی دوم و سپس در دوران ملی شدن نفت ایران نخست وزیر انگلستان بود.
  • ۱۹۳۸:   ارتش آلمان وارد اتریش شد. این دو سرزمین آلمانی نژاد پیش ازجنگ جهانی دوم کشور واحدی را تشکیل داده بودند.
  • ۱۹۶۴:   دولتین ایران و ترکیه روادید ورود اتباع دو کشور به خاک یکدیگر را ۲۳ بهمن ۱۳۴۲ لغو کردند.
برای اطلاع

سپیده دم به زبان انگلیسی

 

از آنجا که تلاش پیگیر چندین ساله ناشر این سایت (تاریخ ایرانیان به صورت روزشمار آنلاین) با نیم قرن تجربه روزنامه نگاری و تحصیلات مربوط، برای تجدید پروانه روزنامه چاپی «سپیده دم» جهت انتشار در میهن گرامی به جایی نرسیده است و از سوی دیگر «روزنامک» را به فارسی به صورن آنلاین منتشر می سازد؛  تصمیم گرفته که به زودی به انتشار سپیده دم آنلاین به زبان انگلیسی در نشانی زیر اقدام کند که حاوی اخبار و عکسهای جالب و مهم روز و نقل گزارش ها و مقالات مربوط ایران از منابع انگلیسی زبان خواهد بود:www.IranianDawnNewspaper.com

 

روزنامک

اِدیشن(نسخه) آنلاین مجله جهانی «روزنامک» که به شماره ثبت ۲۵۱۷۸/۹۲ ثبت شده است حاوی «دستچینِ رویدادهای روز و گذشته – تاریخ» و چشم انداز فردا از دیدگاه اصحاب نظر و شخص ناشراست.
همچنین نظرات، تجربه، مشاهدات و خاطرات (کارنامک) نوشیروان کیهانی زاده ـ روزنامه نگار و تاریخ نویس ۷۸ ساله ـ با هدف ارتقاء دانش مخاطبان، سطح آگاهی ها و مدنیّت برای داشتن دنیایی بهتر و کمک فرهنگی به کاهش مسائل جوامع، بشریّت و پیشگیری از اشتباه با این شعار: توانایی محصول دانایی است و «دانستن» حق انسان.
«روزنامک» که از نوامبر ۲۰۰۳ (۲۱ آبان ۱۹۸۲) به صورت یک وبسایت، با هدف آموزش عمومی و خبر و نظررسانی ایجاد شده بود. شماره یکم نسخه چاپی روزنامک نیز در اپریل ۲۰۱۴ (اردیبهشت ۱۳۹۳) در تهران منتشر شد و انتشار آن ادامه یافته است.

نسخه آنلاین: www.rooznamak.com

نسخه چاپی: www.rooznamak-magazine.com

 

بازدید کننده گرامی : شما هم اکنون این خبر را در شبکه خبری تحلیلی استادنیوز مشاهده میکنید

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

آرشیو چند رسانه ای
استرالیا: سفارت خود را به قدس منتقل نمی‌کنیم
قوانین«هسته‌ای»زیر پای مجلس دهم/تعلل در روشن شدن راکتور بهارستان
چین تعرفه های جدید آمریکا را تلافی کرد
خطبه‌های نماز عید فطر به عنوان مسیر ریل گذاری سیاست‌های نظام

آرشیو کاریکاتور
استرالیا: سفارت خود را به قدس منتقل نمی‌کنیم
قوانین«هسته‌ای»زیر پای مجلس دهم/تعلل در روشن شدن راکتور بهارستان
چین تعرفه های جدید آمریکا را تلافی کرد
خطبه‌های نماز عید فطر به عنوان مسیر ریل گذاری سیاست‌های نظام

آرشیو گزارش تصویری
استرالیا: سفارت خود را به قدس منتقل نمی‌کنیم
قوانین«هسته‌ای»زیر پای مجلس دهم/تعلل در روشن شدن راکتور بهارستان
چین تعرفه های جدید آمریکا را تلافی کرد
خطبه‌های نماز عید فطر به عنوان مسیر ریل گذاری سیاست‌های نظام

آرشیو