دلیل اعتراضات مردم کاملاً روشن است. مجموعه ای از فشارهای اقتصادی و ناکامی های سیاسی و اجتماعی علت اعتراضات مردم است.

حسین زارعی استاد دانشگاه پیام نور دلیجان در گفت وگو با خبرنگار استادنیوز درباره علت اعتراضات مردم ایران گفت: دلیل اعتراضات مردم کاملاً روشن است. مجموعه ای از فشارهای اقتصادی و ناکامی های سیاسی و اجتماعی علت اعتراضات مردم است. دقیق تر اگر بخواهم بگویم؛ جنس این اعتراضات از همان جنس اعتراضات پس از انتخابات سال ۸۸ است، با این تفاوت که مقداری عمومی تر و غیر سیاسی تر شده است، به این معنی که انگیزه اعتراضات سال ۸۸ عمدتاً سیاسی بود، اما به اعتراضات اخیر که واجد عناصر سیاسی است عناصر اقتصادی پر رنگی نیز اضافه شده است.

وی افزود: بعد از همه این اقدامات نیز یک تظاهرات دولتی در روز ۹ دی به راه انداختند و اسم آن را حماسه گذاشتند و گفتند که ملت و مردم فتنه ۸۸ را جمع کردند. ظرف ۸ سال گذشته هم فقط و فقط چیزهایی که خودشان گفتند را از صدا و سیما و تریبون های نماز جمعه و مجلس شورای اسلامی پخش کردند و در رسانه های وابسته به خودشان نوشتند و این ادبیاتی را که با آن آشنا هستیم در این ۸ سال به کار بردند.

زارعی تاکید کرد: در طول این ۸ سال اگر مسئولین کشور سالی یک دقیقه فکر می کردند که واقعاً چه اتفاقاتی می افتد، مردم چه می گویند، اسباب و علل نارضایتی آن ها چه بوده است، امروز شاهد اعتراضات مردم نمی بودیم. اگر در این ۸ سال، سالی یک دقیقه و بیشتر هم نه به مخالفین خودشان و به فتنه گران به قول حکومتی ها مجال می دادند که آن ها از خودشان دفاع کنند، امروز وضع اینگونه نبود. امروز ابعاد آن نارضایتی ها گسترده تر شده است و دلیل آن هم واضح است؛ در خرداد سال ۸۸ نظام فقط با نارضایتی اقشار و لایه های تحصیل کرده کشور مواجه بود، یعنی اگر خواسته باشم مثال بزنم معترضین از خیابان انقلاب به بالا بودند، اکثراً طبقه متوسط و طبقه متوسط به بالا بودند، اما امروز در حقیقت به آن معترضین سال ۸۸، نارضایتی های اقتصادی هم اضافه شده است و کسانی که امروز در حال شرکت در این اعتراضات هستند درحقیقت ساکنین خیابان انقلاب به پایین هم هستند.

وی اضافه کرد: بعید به نظرم می رسد که مسئولین واقعاً به فکر بیفتند. آنچه که فکر می کنم اتفاق خواهد افتاد این است که همان ادبیات همیشگی، همان ادبیاتی که ۴۰ سال است می شنویم از سوی حاکمیت جمهوری اسلامی ایران تکرار خواهد شد، باز دوباره پای آمریکا و عربستان را می کشند وسط و یک داستان دیگری به نام فتنه درست می کنند و صدا و سیما بر همان روال ادامه خواهد داد. در این شرایط واقعا برای نجات کشور، برای آینده کشور امیدوار هستم و دعا می کنم که واقعا مسئولین ما این بار مانند گذشته ها رفتار نکنند، پشت نکنند. البته تنها مشکلات اقتصادی مطرح نیست بلکه عمق مشکلات و مسائل و بی سیاستی ها و سیاست های نادرستی که در کشور اجرا شده است.

این استاد گفت: البته معتقد هستم که هنوز امید وجود دارد، هنوز اینکه بشود از طریق ساز و کارهای قانونی درون نظام گام های مثبتی برداشت وجود دارد. اما اگر که مسئولین صرفا هنرشان این باشد که مثل سال ۸۸ بخواهند با گرفتن، زدن، بستن، محاکمه کردن، حواله دادن به آمریکا و انگلیس و… این بحران عمیق تر خواهد شد و عمیق تر شدن بحران به زیان کشور ایران خواهد بود.

انتهای پیام/

بازدید کننده گرامی : شما هم اکنون این خبر را در شبکه خبری تحلیلی استادنیوز مشاهده میکنید