درست است که پوتین دستور خروج نیروهای روسی از سوریه را صادر کرده است اما همچنان دو پایگاه نظامی روسیه به طور دائم در سوریه باقی خواهند ماند و این، بدان معناست که مسکو به تهدیدات امنیتی که همچنان متوجه سوریه است توجه ویژه ای دارد.

  به گزارش استادنیوز، «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه روز دوشنبه هفته جاری در سفری غیرمنتظره و ازپیش اعلام نشده به سوریه رفت. وی در ابتدا برای بازدید از پایگاه نظامی «حمیمیم» به لاذقیه سفر کرد؛ جایی که «بشار اسد» رئیس جمهوری سوریه از وی استقبال به عمل آورد. رئیس جمهوری روسیه در جریان این سفر تأکید کرد: «اگر تروریستها بار دیگر قد علم کنند روسیه ضربه ای به آنها وارد می کند که مشابه آنرا ندیده اند. نیروهای روسیه و سوریه توانستند گروهی از تروریست‌های بین‌المللی با توان نظامی بالا را در عرض ۲ سال شکست دهند. البته در این میان، متحمل تلفات و خسارت هایی هم شدیم اما این دلیل موجهی برای دست کشیدن از مبارزه با تروریسم نیست». از سوی دیگر، بشار اسد، رئیس جمهور سوریه در دیدار با ولادیمیر پوتین، همتای روسی خود در پایگاه حمیمیم از مشارکت فعالانه روسیه در جنگ با تروریسم در سوریه تمجید و تشکر کرد.

وی تاکید کرد: «ملت سوریه حمایت های نظامیان روس را فراموش نخواهند کرد و این پس از همکاری در زمینه مبارزه با تروریستها و آمیخته شدن خون کشته شدگان آنها با خون کشته شدگان ارتش سوریه بود». رئیس جمهوری سوریه در ادامه اظهار داشت: «خون مشترک سوری – روسی در خاک سوریه قوی تر از تروریسم و مزدوران آن است و این جانفشانی‌های دو ارتش به مثابه مناره ای برای نسلهای آتی است». رئیس جمهوری روسیه در جریان سفر به لاذقیه در سوریه دستوری را صادر کرد که توجه بسیاری از رسانه های منطقه ای و بین المللی به آن جلب شد. پوتین دستور داد تا روند خروج نظامیان روس مستقر در خاک سوریه آغاز شود. وی در این خصوص تصریح کرد: «بخش بزرگی از نیروهای ما از سوریه خارج خواهند شد. دو پایگاه نظامی روسیه به طور دائم در طرطوس و حمیمیم مستقر خواهد بود».

تداوم نقش آفرینی مسکو در سوریه

تلقی دستور عقب نشینی نیروهای روسی مستقر در سوریه از خاک این کشور به منزله دست کشیدن مسکو از نقش آفرینی در روند مبارزه با تروریسم در سوریه، یک اشتباه محاسباتی بزرگ محسوب می شود. درست است که پوتین دستور خروج نیروهای روسی از سوریه را صادر کرده است اما همانگونه که پیشتر اشاره شد، دو پایگاه نظامی روسیه به طور دائم در سوریه باقی خواهند ماند و این، بدان معناست که مسکو به تهدیدات امنیتی که همچنان متوجه سوریه است توجه ویژه ای دارد. بدون شک خبر خروج نیروهای روسی از سوریه می‌تواند سرآغاز طراحی توطئه جدیدی از سوی حامیان تروریسم در این کشور باشد، چراکه آنها به خوبی می دانند روسیه طی سال های گذشته نقش مهم، مؤثر و غیرقابل انکاری در نبرد با تروریسم داشته و ضربات مهلکی را بر پیکره تکفیریها وارد آورده است. بنابراین، ابقای هوشمندانه دو پایگاه روسی در خاک سوریه تاحدود زیادی مانع از ایجاد این توهم در ذهن تروریستها و حامیان آنها می شود که نقش متحدان اصلی دمشق همچون مسکو در مبارزه با تروریسم، پایان یافته است.

کما اینکه در گذشته نیز شاهد صدور دستورات مشابهی از سوی رئیس جمهوری روسیه بوده‌ایم. پوتین در اواخر سال گذشته میلادی نیز با صدور فرمانی، دستور خروج بخشی از نیروی هوایی روسیه از سوریه را صادر کرده بود. اما با این حال، گسترش فعالیت گروه های تروریستی علیه دولت و ملت سوریه پس از آن تاریخ موجب شد تا دولتمردان روسی عملیات هوایی علیه آنها را بیش از هر زمان دیگری تشدید کنند. لذا نگاهی به تاریخ نه چندان دور از مواضع نظامی مسکو می تواند مانع از هرگونه اشتباه محاسباتیِ تکفیریهای درهم‌شکسته و حامیانشان در سوریه شود.

وعده‌ای که عملی شد و بهانه را از معارضان سلب کرد

پیشتر نیز «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه وعده داده بود که پس از نابودی تروریست های داعش، نیروهای این کشور خاک سوریه را ترک خواهند کرد. اکنون وعده رئیس جمهوری روسیه عملیاتی شده است و معارضان سوری با هیچ دلیل و بهانه ای نمی‌توانند برای کارشکنی در مسیر راهکار سیاسی جهت برون رفت از بحران سوریه داشته باشند. تا قبل از این، معارضان و حامیان آنها ازجمله عربستان سعودی مدعی بودند که به دلیل حضور نیروهای خارجی حامی بشار اسد نمی توانند به صورت جدی پای میز مذاکره بنشینند. امروز پوتین با عمل به وعده خود، این بهانه را از معارضان تحت الحمایه ریاض سلب کرده است. بدون شک کارشکنی ها و سنگ اندازی های بیشتر گروه های معارض سوری در مسیر مذاکرات صلح چه در آستانه و چه در ژنو یا سوچی، می تواند بیش از پیش به چهره آنها در نزد افکار عمومی داخلی و منطقه ای خدشه وارد کند.

درحال حاضر معارضان سوری اینگونه وانمود می کنند که به دنبال تصمیم رئیس جمهوری روسیه مبنی بر صدور دستور خروج نیروهای آن از سوریه، به دنبال نقش آفرینی بیشتر برای حل و فصل سیاسی بحران این کشور هستند. در همین ارتباط «مهند دلیقان» عضو هیأت معارض سوری در مذاکرات ژنو تأکید کرده است: «آغازِ روند خروج نیروهای روسی از خاک سوریه نشان می دهد که زمان حل و فصل سیاسی بحران سوریه فرا رسیده است». چنین سخنانی از سوی معارضان سوری که همواره با مطرح کردن پیش‌شرط های تعجب برانگیز و کارشکنی های خارج از عرف عامل اصلی شکست مذاکرات صلح طی چند سال گذشته بوده اند، می تواند نویدبخش یافتن راهکار سیاسی برای حل بحران سوریه باشد؛ هرچند که باید منتظر ماند و دید آیا آنچه که در کلام گفته می شود در عرصه عمل نیز به منصه ظهور می رسد یا خیر.

حالا نوبت خروج آمریکایی‌هاست

اکنون که دولت روسیه به وعده خود عمل کرد و پس از نابودی تروریست های تکفیری داعش تصمیم به خروج نظامی از سوریه گرفته، نوبت به ایالات متحده آمریکا رسیده است تا نیروهای خود و همچنین نیروهای ائتلاف تحتِ رهبری خود را از سوریه بیرون بکشد. با این حال، شواهد و قرائن از اظهارات دولتمردان ایالات متحده آمریکا جملگی حکایت از آن دارد که واشنگتن قصد ندارد اقدامی مشابه آنچه که مسکو بدان مبادرت ورزیده است را صورت دهد. درهمین ارتباط، «سارا هکبی سندرز» سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد که باوجود تصمیم روسیه برای خارج کردن نیروهای خود از سوریه، ایالات متحده آمریکا قصد ندارد نیروهایش را از این کشور خارج کند. وی در این خصوص تأکید کرد: «تا زمانی که داعش در سوریه و عراق نابود و ریشه کن نشود، آمریکا نمی تواند نیروهایش را از آنجا خارج کند». این اظهارنظر عجیب در حالی مطرح می شود که درحال حاضر، تروریست های داعش عملا در عرصه نظامی متحمل شکست شده اند و هیچ منطقه راهبردی و استراتژیکی نه در سوریه و نه در عراق تحت سیطره آنها نیست.

بر اساس آنچه که گفته شد، به نظر می رسد که ایالات متحده آمریکا همچنان به دنبال تداوم نقش مخرب خود در سوریه و عراق است. مقامات این کشور درحالی از عزم خود برای مبارزه با داعش در آینده سخن می گویند که طی سال های گذشته و به واسطه حضور آنها در سوریه و عراق، تروریست های داعش بیش از پیش در این کشور قدرت یافته و ریشه دوانده اند. درهمین راستا، «یاسر الحلاق» کارشناس و تحلیلگر مسائل استراتژیک سوریه معتقد است: «آمریکا تا زمانی که به یک راهکار سیاسی مشخص جهت دستیابی به مصالح و منافعش در سوریه دست پیدا کند، از این کشور خارج نخواهد شد. واشنگتن به دنبال تأمین منافعی است که براساس آنها وارد سوریه شده است». وی می افزاید: «ایالات متحده آمریکا قصد دارد برای کسب امتیازاتی برای خود، به حمایتها از نیروهای دموکراتیک کُرد سوری که هم اکنون بخش هایی از خاک سوریه را تحت کنترل خود دارند، ادامه دهد».

سخن پایانی

درهرصورت، داعش در سوریه شکست خورده است و آمریکایی ها نمی توانند با وارونه جلوه دادن حقایق، این واقعیت آشکار را انکار کنند. لذا خروج نیروهای روسی از خاک سوریه پس از پایان کارِ داعش موجب می شود تا آمریکایی ها درقبال اقداماتی که از این پس در سوریه صورت می دهند، بیش از پیش در نزد افکار عمومی پاسخگو باشند. اکنون افکار عمومی هیچ توجیهی برای بقای نیروهای آمریکایی و دولت های عضو ائتلاف تحت رهبری آن نمی بینند و همین مسأله سرآغازی برای افزایش فشارهای روانی و رسانه ای علیه واشنگتن برای خارج کردن نیروهای نظامی خود از سوریه خواهد بود.

منبع:فارس

بازدید کننده گرامی : شما هم اکنون این خبر را در شبکه خبری تحلیلی استادنیوز مشاهده میکنید