سایز متن   /

آقایان احمدی نژاد، بقایی و مشایی به زعم خودشان به دنبال این هستند این فضای بسته اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و… را باز کنند.

جواد مسعودی، استاد دانشگاه پیام نور سمنان در گفت وگو با پایگاه خبری – تحلیلی استادنیوز، درباره رفتار برخی از اطرافیان احمدی نژاد همانند بقایی بیان داشت: در جامعه ای که به بن بست های اخلاقی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و… برسیم، مسلماً انواع روش ها و مکتب ها از سوی مردم عادی و نخبگان سیاسی بروز پیدا می کند. بنابراین جای تعجب نیست در چنین جامعه ای که به بن بست های مختلف رسیده ایم افراد همانند آقای احمدی نژاد و اطرافیانش همانند بقایی و مشایی بگویند ما بهترین روش را برای مدیریت کشور و جهان داریم و تا این حد با افکار مالی خولیایی جلو بروند.

وی افزود: عامل اصلی چنین دیدگاه و اظهار نظرهایی به درون جامعه سیاسی باز می گردد وقتی مطالبات مردم پاسخ داده نشود یا به درستی پاسخ داده نشود و انباشتگی مطالبات سبب چند دستگی و از هم گسستگی یک جامعه سیاسی، اجتماعی شود نتیجه این می شود که عده ای دلواپس می گویند آن چه ما می گوییم درست است، از سوی دیگر یک عده اصولگرا بگویند آنچه ما می گوییم درست است، اصلاح طلبان بگویند هر دوی شما اشتباه می گویید آنچه ما می گوییم درست است و از سوی دیگر نیز تیم آقای احمدی نژاد و بقایی بگویند همه شما اشتباه می روید آن چه ما می گوییم درست است. اگر جامعه به بن بست نمی رسید شاهد چنین اظهار نظرهایی نبودیم.

مسعودی تأکید کرد: آقایان احمدی نژاد، بقایی و مشایی به زعم خودشان به دنبال این هستند این فضای بسته اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و… را باز کنند. ولی همه می دانیم همه این ها به تنهایی درست نمی گویند. شاید مجموعه گفتار جریانات سیاسی مختلف تنها ۱۰ الی ۱۵ درصد به رفع انسدادهای سیاسی، اجتماعی و اقتصادی کمک کند. چون مشکلات جاهای دیگر است که شامل مردم، جامعه، نگاه بین المللی به جامعه ایران، تحریم ها و… می شود. مردم خود صحنه گردان اصلی این موضوع هستند. تا مردم نخواهند از نظر فرهنگ به رشد کافی برسند مسلما افرادی همانند احمدی نژاد در آن جامعه رشد خواهد کرد. جامعه که خودش و درونش مشکل دارد امثال احمدی نژادها بیرون می آید چون زمینه و آمادگی را دارد و بیشترین ضربه را در این باره از عوام می خوریم، عوامی که نه مجتهد هستند و نه می توانند نظر بدهند بلکه دنباله رو بوده و هر جمع و گروه بتواند عوام را با خود سازگار کند به ظاهر برنده بوده و یکه تاز سیاست در جامعه است. جامعه باید درست شود، فرهنگ سازی شود که این خودش باید همراه با تعامل دولت باشد.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: وقتی تفکر تفکر این چنین باشد یعنی نگاه معقولانه و عقلایی به سیاست های داخلی و خارجی نباشد و براساس دیدگاه های فکری من درآوردی جلو برویم، نتیجه آن می شود که در عرصه بین الملل موفق نشویم. سیاست خارجی و داخلی دو روی یک سکه هستند، بر یک دیگر تأثیر دارند. سیاست خارجی براساس منافع ملی در نظر گرفته می شود. وقتی سیاست داخلی براساس اندیشه مالی خولیایی یا اندیشه نامتعارف شکل بگیرد بازخورد آن در سیاست خارجی به گونه ای خواهد بود که گرفتار انواع تحریم ها می شویم، همان گونه که شدیم. ارتباط با کشورها به ویژه از نظر اقتصادی بسیار کاهش می یابد.

وی یادآور شد: نگاه بین المللی به هر کشوری براساس سیاست خارجی آن است. یعنی براساس آن گام بر می دارد. به همین دلیل اگر بخواهیم در زمینه توسعه اقتصادی، اجتماعی، سیاسی پیشرفت داشته باشیم مسلماً نیازمندیم در صحنه روابط بین الملل این تعامل را گسترش دهیم، چون در این دهکده جهانی هیچ کشوری نمی تواند به تنهایی زندگی کند و نیاز است همه کشورها با یک دیگر در ارتباط باشند. وقتی این گونه به موضوع نگاه می کنیم متوجه می شویم که رفتار دولت آقای احمدی نژاد یعنی دولت های نهم و دهم و مسئولین این دولت ها بیشترین ضربات را به سیاست خارجی ایران و سیاست های اعمالی در داخل کشور وارد کرد.

ادامه دارد…

انتهای پیام/

راستگردانی

بازدید کننده گرامی : شما هم اکنون این خبر را در شبکه خبری تحلیلی استادنیوز مشاهده میکنید

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
آرشیو چند رسانه ای
حماسه غرورافرین مردم تهران در وداع با شهید بی سر،محسن حججی
مافیای داروی ایران کیست؟/ طب سنتی در کشورهای پیشرفته
دروغ جهانگیری درباره احمدی نژاد/ دولت ۱۲۰ هزار میلیارد تومان را کجا برد؟
فقدان تخصص در شورای شهر؛ مدیریت شهری نیاز به تخصص جامع دارد

آرشیو کاریکاتور
وعده نوبخت برای ایجاد یک میلیون و ۳۳ هزار شغل در سال ۹۷!
مشت کوبنده بر دهان ترامپ
طنین فریاد مرگ بر آمریکا در ۲۲ بهمن
سامسونگ، تحت لیسانس سیاست غرب!

آرشیو گزارش تصویری
دومین روز جستجوی محل سقوط هواپیمای ATR ۷۲
نشست خبری وزیر آموزش و پرورش
در حاشیه راهپیمایی ۲۲بهمن ۱۳۹۶
امضا تفاهم نامه بین بانک مهر اقتصاد و سایپا

آرشیو