سایز متن   /

ما انسان‌ها به طور غیر معمولی موجوداتی بینا هستیم و آن‌هاییمان که به بینایی خوبی داریم، تصور می‌کنیم دیدن برای تجربیات ما از جهان اطرافمان ضروری است.

استادنیوز به نقل از سیناپرس نوشت: دیدن یک حالت بسیار پیشرفته دریافت سلولی نور است، یعنی حس کردن نور. اما ما حالت‌های ابتدایی دیگری از دریافت نور را هم در زندگی روزمره احساس می‌کنیم. مثلا همه ما لذت گرمای نور خورشید روی پوستمان را تجربه کرده‌ایم که در آن هیچ سلول دریافت کننده نوری دخیل نیست.

اما محققان در دهه‌های اخیر کشف کردند که بسیاری از حیوانات و ازجمله خود ما دارای ملکول‌های دریافت کننده نور در مناطق غیرقابل پیش‌بینی بدنمان داریم. این دریافت کننده‌های اضافی نوری معمولا در سیستم اعصاب مرکزی و یا در پوست انسان قرار دارند، اما به تناوب در اعضای مرکزی بدن هم دیده می‌شوند.
اما این سلول‌های گیرنده نور در جاهایی فراتر از چشم انسان چه کاربردی دارند؟

همه سلول بینایی بدن موجودات زنده از پروتئینی به نام اوپسین استفاده می‌کنند، این پروتئین‌ها اساس کارکرد مخروط‌ها و استوانه‌های بینایی را تشکیل می‌دهند. تصور می‌شد، این مخروط‌ها و استوانه‌ها اساس بینایی پستانداران را تشکیل می‌دهند، تا این‌که در سال ۲۰۰۰ تیم تحقیقاتی «دیوید برسون» از وجود سلول‌های دیگری در چشم موش‌ها پرده برداشتند. اما نکته نفس‌گیر‌تر این بود که نوع جدید از پروتئین‌ها مرتبط با بینایی هم کشف شد که به نظر می‌رسید در فرآیند دیدن آگاهانه نقشی ندارد. بنابراین به نظر می‌رسید ما ناآگاهانه تجربیاتی از جهان اطرافمان کسب می‌کنیم. محققان نام این سلول‌های جدید را گیرنده‌های نوری غیر بینایی گذاشتند، که به سیستم اعصاب مرتبط با بینایی متصل نیست.

اما تحقیقات اخیر در دانشگاه جان هاپکینز نشان داده است که این مسیرهای عصبی غیر بینایی وسلول‌ها را می‌تواند برای دیدن بدون استفاده از چشم و حتی به صورت خودآگاه تعلیم داد. این تحقیقات در موش‌ها انجام شده است. اما یک تحقیق بسیار جدید توسط « سولمون اسناید» و « دان برکوییتز» انجام شد نشان داد پروتئین بینایی و سلول‌های گیرنده نور در خون انسان هم وجود دارند و آرامش یا انقباض سیستم رگ‌ها را کنترل می‌کنند. این موضوع احتمالا می‌تواند دلیل افزایش سکته قلبی در هنگام صبح را توضیح دهد، زمانی که فشار خون به دلیل دریافت نور بیشتر شده تا بدن را آماده کار صبحگاهی کند.

بنابراین حالا واضح است که آنچه ما از جهان درک می‌کنیم، تنها به وسیله حواس خوداگاهانه از جمله بینایی نیست و ما به نحوی ناخودآگاه می‌توانیم جهان را بدون چشم هم ببنیم، رخدادی که تاثیر چشم‌گیری هم بر سلامت ما می‌گذارد.

علی رنجبران

منبع: theconversatio

بازدید کننده گرامی : شما هم اکنون این خبر را در شبکه خبری تحلیلی استادنیوز مشاهده میکنید

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
آرشیو چند رسانه ای
حماسه غرورافرین مردم تهران در وداع با شهید بی سر،محسن حججی
مافیای داروی ایران کیست؟/ طب سنتی در کشورهای پیشرفته
دروغ جهانگیری درباره احمدی نژاد/ دولت ۱۲۰ هزار میلیارد تومان را کجا برد؟
فقدان تخصص در شورای شهر؛ مدیریت شهری نیاز به تخصص جامع دارد

آرشیو کاریکاتور
وعده نوبخت برای ایجاد یک میلیون و ۳۳ هزار شغل در سال ۹۷!
مشت کوبنده بر دهان ترامپ
طنین فریاد مرگ بر آمریکا در ۲۲ بهمن
سامسونگ، تحت لیسانس سیاست غرب!

آرشیو گزارش تصویری
دومین روز جستجوی محل سقوط هواپیمای ATR ۷۲
نشست خبری وزیر آموزش و پرورش
در حاشیه راهپیمایی ۲۲بهمن ۱۳۹۶
امضا تفاهم نامه بین بانک مهر اقتصاد و سایپا

آرشیو