سایز متن   /

فیزیکدانان کالج سیتی در نیویورک با همکاری پویان قائمی، دانش‌آموخته دانشگاه صنعتی شریف، ویژگی جدیدی از الکترون را کنکاش کردند.

به گزارش استادنیوز, به نقل از ساینس‌دیلی، در حالی که ویژگی‌های بار الکترون تا حد زیادی در فناوری‌های روز مانند فرستنده‌ها و مموری‌ها کاربرد دارند، جنبه جدیدی از این ذره زیراتمی تا به حال بررسی نشده بود.

این ویژگی ، پتانسیل تحقق ساخت گروه جدیدی از فناوری‌ها موسوم به “ولی ترونیک” (valleytronics) خواهد داشت که شبیه ابزارهای الکترونیکی و اسپینترونیکی خواهد بود.

این مشخصه جدید الکترون، ناشی از این واقعیت است که الکترون‌ها در یک بلور موقعیت‌های مختلفی اشغال می‌کنند که این موقعیت ها از لحاظ مکانیک کوانتومی منحصربه‌فرد هستند.

فیزیکدانان کالج سیتی در نیوریورک به رهبری “وینود منون” (Vinod Menon) نشان داده‌اند چگونه می‌توان ویژگی “دره” (valley) را با استفاده از نور و با قرار دادن نیمه‌رساناهای دوبعدی در یک ساختار شکارکننده نور موسوم به “میکروکاواک” (microcavity) تغییر داد. این عمل موجب ظهور شبه‌ذرات نیمی نور نیمی ماده شد که مشخصه منحصربه‌فرد ویژگی “دره” را دارند.

محققان سپس این شبه‌ذرات را با استفاده از لیزر و از لحاظ نوری کنترل کردند تا به الکترون‌هایی دسترسی پیدا کنند که “دره” خاصی را اشغال می‌کنند.

جزئیات این دستاورد علمی در مجله Nature Photonics  منتشر شد و گامی مهم به سوی تحقق ساخت ابزارهای “ولی‌ترونیک” جهت ایجاد گیت‌های منطقی خواهد بود.

منبع:ایسنا

بازدید کننده گرامی : شما هم اکنون این خبر را در شبکه خبری تحلیلی استادنیوز مشاهده میکنید

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
آرشیو چند رسانه ای
حماسه غرورافرین مردم تهران در وداع با شهید بی سر،محسن حججی
مافیای داروی ایران کیست؟/ طب سنتی در کشورهای پیشرفته
دروغ جهانگیری درباره احمدی نژاد/ دولت ۱۲۰ هزار میلیارد تومان را کجا برد؟
فقدان تخصص در شورای شهر؛ مدیریت شهری نیاز به تخصص جامع دارد

آرشیو کاریکاتور
وعده نوبخت برای ایجاد یک میلیون و ۳۳ هزار شغل در سال ۹۷!
مشت کوبنده بر دهان ترامپ
طنین فریاد مرگ بر آمریکا در ۲۲ بهمن
سامسونگ، تحت لیسانس سیاست غرب!

آرشیو گزارش تصویری
دومین روز جستجوی محل سقوط هواپیمای ATR ۷۲
نشست خبری وزیر آموزش و پرورش
در حاشیه راهپیمایی ۲۲بهمن ۱۳۹۶
امضا تفاهم نامه بین بانک مهر اقتصاد و سایپا

آرشیو