ه نظر می رسد باید یک کمیته بی طرفانه ای با شرکت بازیگرانی مانند ایران،روسیه و عراق تشکیل بشود و علل انتشار این گاز شیمیایی را مورد بررسی قرار بدهد و داوری بکند اما به هر حال بازیگران فرا منطقه ای تلاششان بر این است که از طریق یک قطعنامه ای در شورای امنیت دولت سوریه را محکوم بکنند و دست به یک حمله نظامی علیه بشار اسد بزنند .

حسن هانی زاده کارشناس مسائل خاورمیانه پیرامون اتفاقات ادلب سوریه گفت: آنچه در ادلب سوریه اتفاق افتاد نتیجه توطئه مشترک ترکیه و بازیگران منطقه ای و فرا منطقه ای برای نابودی دستاورد های نظامی دولت سوریه است، ائتلافی که در سوریه وجود دارد و همچنین محور مقاومت است . با توجه به پیروزی های اخیری که در سوریه حاصل شده، پیشروی ارتش سوریه در حلب و آزاد سازی مناطق مهمی از کشور سوریه توسط محور مقاوت، به نظر می رسد که این توطئه جدیدی از سوی بازیگران منطقه ای و فرا منطقه ای است برای اینکه یک ائتلاف همگانی علیه دولت بشار اسد فراهم کنند و دست به یک حمله گسترده ای بزنند. این سلاح شیمیایی را دولت ترکیه در اختیار گروهک های تروریستی قرار داده، در اطراف ادلب انبار شده بود و توسط گروهک های تروریستی که مورد اصابت گلوله قرار گرفته و منفجر شده و دهها تن از مردم سوریه جان باختند. الان بازیگران منطقه ای و فرا منطقه ای تلاششان این است که این اتفاق را به گردن دولت سوریه بیاندازند در حالی که باید دید این سلاح های شیمیایی از کجا آمده و چگونه وارد خاک سوریه شده و یکسری تحقیقات میدانی انجام بشود . به نظر می رسد که الان کشورهایی مانند آمریکا، فرانسه، انگلیس و ترکیه در صدد هستند  که یک قطعنامه ای بر علیه بشار اسد در شورای امنیت تصویب بکنند تا بتوانند زمینه  ی یک ائتلاف جهانی را علیه دولت سوریه فراهم بکنند و دست به یک حمله بزنند. حضور نیروهای انگلیسی ، آمریکایی و ترکی در خاک سوریه مقدمه ایست برای این که بتوانند سناریو سال۲۰۰۳ عراق را  در سوریه پیاده بکنند تا  بایک حمله گسترده دولت بشار اسد را سرنگون کنند .
وی افزود : دولت سوریه مدارکی ارائه داده که نشان می دهد در طول یکسال گذشته و بعد از آزاد سازی حلب و انتقال گروهک های تروریستی به ادلب به تدریج سلاح های شیمیایی در اختیار این گروهک ها قرار داده شده تا آنها علیه نیروهای مسلح و محور مقاومت مخصوصا حزب الله استفاده بکنند . این سلاح ها که در اطراف ادلب انبار شده بود مورد اثابت گلوله قرار گرفته و منهدم شده و آثار آن در اطراف ادلب پخش شده و موجب مرگ انسان های زیادی شده مخصوصا تعداد زیادی دانش آموز جان باختند و به نظر می رسد که این یک توطئه از پیش تعیین شده برای بدنام کردن دولت سوریه است
هانی زاده اشاره کرد : افرادی که تصور می کنند دولت سوریه از سلاح شیمیایی استفاده می کند، واقعیت میدانی سوریه را درک نمی کنند و فهم درستی از اوضاع منطقه و سوریه ندارند و غافل از این هستند برنامه ای که برای سوریه از سوی آمریکا، اسرائیل، عربستان، ترکیه و قطر در نظر گفته شده مشابه همان برنامه ایست که در سال ۲۰۰۴ برای صدام تعریف شده بود و الان تلاش بر این است به بهانه این که ارتش سوریه از سلاح شیمیایی استفاده کرده یک حمله گسترده ای را علیه سوریه سازمان دهی بکنند. کسانی که اعا میکنند دولت بشار اسد از سلاح شیمیایی استفاده کرده مخالف محور مقاومت هستند و هدفشان هم این است که هم نوا با آمریکا محور مقاومت را بدنام بکنند . به نظر می رسد باید یک کمیته بی طرفانه ای با شرکت بازیگرانی مانند ایران،روسیه و عراق تشکیل بشود و علل انتشار این گاز شیمیایی را مورد بررسی قرار بدهد و داوری بکند اما به هر حال بازیگران فرا منطقه ای تلاششان بر این است که از طریق  یک قطعنامه ای در شورای امنیت دولت سوریه را محکوم بکنند و دست به یک حمله نظامی علیه بشار اسد بزنند .
انتهای پیام /
ایلیا علوی

بازدید کننده گرامی : شما هم اکنون این خبر را در شبکه خبری تحلیلی استادنیوز مشاهده میکنید