سایز متن   /

کردهای عراق احساس میکنند پس از شکست داعش اهرم فشار بهتری برای استقلال در دست دارند.از اینرو،در طول فتنه داعش تلاش زیادی داشتند تا به موصل رسیده وبا آزادی آن از چنگ داعش ابتکار عمل را برای فشار به بغداد در دست بگیرند.

به گزارش استادنیوز,  دکتر حسن رحیمی (روشن) در کانال تلگرام خود نوشت:بنا به تصمیم مقامات اقلیم خود مختار کردستان عراق قرار است در ۲۵ سپتامر ۲۰۱۷ برابر با سوم‌مهر ماه ۱۳۹۶ رفراندم استقلال این منطقه از عراق ،بر گزار شود..
این در حالی است که تقریبا همه همسایگان این کشور مخالفت خود رابا این اقدام ماجرا جویانه‌اعلام‌کرده اند.

 

به نظر میرسد گروه تروریستی داعش به پایان کار خود نزدیک میشود. این گروه هم در سوریه و هم در عراق در سراشیبی سقوط قرار گرفته وگمان نمیرود برای سقوط آن زمان زیادی مورد نیاز باشد؛
نکته مهم این است که پایان کار داعش، آغاز روند بحرانی دیگر در کل منطقه خواهد بود.

کردهای عراق تقریبا از ۵۰ سال گذشته تا کنون در گیر جنگ با دولت مرکزی بوده اند و براثر این تلاشها حتی در زمان حکومت حزب بعث از حد اقل خود مختاری بر خوردار بودند گرچه درمقابل خونبهای سنگینی پرداخت میکردند.
به نظر میرسد کردهای عراق احساس میکنند.پس از شکست داعش اهرم فشار بهتری برای استقلال در دست دارند.از اینرو،در طول فتنه داعش تلاش زیادی داشتند تا به موصل رسیده وبا آزادی آن از چنگ داعش ابتکار عمل را برای فشار به بغداد در دست بگیرند.
کردها سعی‌ داشنند قبل از اینکه ارتش عراق و نیروهای بسیج مردمی بتوانند موصل را آزاد کنند به این شهر برسند و افتخار شکست داعش را بنام خود ثبت کنند ومناطق تحت امر خود را بیش از پیش وسعت دهند.

ریشه منازعه کردها با دولت مرکزی در عراق به تشکیل عراق در سالهای پس از جنگ اول جهانی باز میگردد.
پس از شکست صدام در جنگ با ائتلاف غربی ، اقلیم کردستان عراق پذیرش قانون اساسی جدید عراق را مشروط به تعیین سرنوشت کرکوک نمود زیرا مدعی بوده کرکوک یک شهر کردی است وباید بخشی از اقلیم کردستان عراق باشد اما دولت مرکزی زیر بار نرفت تا اینکه مقرر شد در آینده در مورد سرنوشت کرکوک همه پرسی انجام گیرد. اما حمله داعش وفرار بزدلانه ارتش دست پرورده آمریکا در عراق، از موصل وحتی کرکوک- که فاصله زیادی با جبهه جنگ داشت و داعش هیچگاه به کرکوک نرسید-کردها از فرصت استفاده کرده وکرکوک را -که از طرف ارتش عراق وصرفا از ترش داعش تخلیه شده بود -تصرف کردند.اگر حمله داعش رخ نمیداد چه بسا تصرف کرکوک برای کردها به عنوان رویا باقی میماند.

اقلیم کردستان اکنون با در اختیار داشتن کرکوک قصد بر گزاری رفراندم استقلال را دارد. کشور های همسایه عراق خطر را احساس کرده اند ازاین رو رایزنی های دیپلماتیک چندی است که آغاز شده است.
سفر سردار سرلشکر باقری رییس ستاد فرماندهی کل نیروهای مسلح ایران، به ترکیه نمی تواند بی ارتباط با موضوع همه پرسی استقلال کردستان عراق باشد.
بدیهی است تشکیل یک دولت کردی در قلب خاور میانه با حمایت اروپا وآمر یکا خصوصا رژیم صهیونیستی امری است که حتی نفعی برای کردهای عراق نخواهد داشت.
به نظر میرسد پس از بر گزاری این رفراندم دور دیگری از جنگ خشونت وخون ریزی منطقه را فرا خواهد گرفت که این بار مجری آن کردهای عراق وطراح پشت پرده آن آمریکا اسراییل خواهد بود.

بازدید کننده گرامی : شما هم اکنون این خبر را در شبکه خبری تحلیلی استادنیوز مشاهده میکنید

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

آرشیو چند رسانه ای
مافیای داروی ایران کیست؟/ طب سنتی در کشورهای پیشرفته
دروغ جهانگیری درباره احمدی نژاد/ دولت ۱۲۰ هزار میلیارد تومان را کجا برد؟
فقدان تخصص در شورای شهر؛ مدیریت شهری نیاز به تخصص جامع دارد
ارتشاء، روابط غیراصولی و رانت، سه بحران اساسی انتخابات شورای شهر

آرشیو کاریکاتور
ترامپ ، تایتانیک و توهم صلح جهانی
پارلمان عراق به همه پرسی جدایی اقلیم کردستان رای منفی داد
مزه مدیریت به حقوق نجومی شه!
شعله آتش نوبل بگیر برجان مسلمانان روهینگیا

آرشیو گزارش تصویری
مراسم سی و هشتمین سالگرد درگذشت آیت الله سید محمود طالقانی
سفر ظریف به سوچی روسیه
دوازدهمین جشنواره تعاونی‌های برتر
مراسم رونمایی از امضای الکترونیکی و احراز هویت قوه قضائیه

آرشیو