سایز متن   /

با توجه به اینکه اتحادیه اروپا چراغ سبز به عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا نشان نداد و با کودتای ۲۸ مرداد که به ضعم ترکها آمریکا در آن دست داشته، نوعی شوک به اقتصاد ترکیه وارد شده و روسیه احساس می‌کند که می‌تواند ترکیه را در کنار خودش داشته باشد و یک شکافی بین روابط ترکیه با کشورهای غربی ایجاد کند.

عباسعلی منصوری عضو سابق کمیسیون امینت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در رابطه با نزدیک‌تر شدن روابط روسیه و آمریکا در دوران ترامپ به خبرنگار استادنیوز گفت: آمریکا و روسیه در دهه‌های گذشته به‌عنوان دو قطب در سیاست بین‌الملل نقش ایفا می‌کردند اما پس از فروپاشی شوروی سابق شاهد افول فعالیت‌های روسیه بودیم اما مجدداً روسیه سعی دارد نقش مهم‌تری در سیاست بین‌الملل ایفا کند.

 

 

وی ادامه داد: بعید است که در کوتاه مدت یا میان مدت شاهد وجوه مشترک میان روسیه و آمریکا باشیم ولو اینکه ترامپ در بحث‌های انتخاباتی خود مطرح کرده خواهان شکل‌گیری رابطه با روسیه است، ولیکن در عمل به فعالیت‌های راهبردی و استراتژیک نخواهد رسید. بنابراین معتقدم که همچنان شاهد دو قطبی شدن جهان خواهیم بود اما باید دید؛ ترامپ بعد از در اختیار گرفتن کرسی ریاست جمهوری آمریکا سیاست‌های خود را چگونه عملیاتی می‌کنند.

 

 

منصوری در پاسخ به این سؤال که برقراری روابط روسیه و آمریکا چه تأثیری در رفتارها یا دیدگاهای ایران دارد؟ اظهار داشت: از آن جا که یک سیاست استقلالی در دستور کار کشور قرار دارد بعید است در کوتاه‌مدت یا میان‌مدت سیاست‌های ما به سمت آمریکا سوق پیدا کند، روس‌ها نیز نشان دادند که نمی‌شود به سیاست‌های آنان اعتماد کرد. بنابراین باید با همان شعار امام راحل یعنی نه غربی و نه شرقی به فعالیت خود ادامه دهیم.

 

 

وی بیان داشت: باید در راستای گسترش عمق استراتژیک و اقتدار کشور در مؤلفه‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی حرکت کنیم و به جهت نظامی به یک اقتدار منطقه‌ای برسیم، در این صورت مشکل خاصی برای ما پیش نخواهد آمد. به عقیده من اگر مؤلفه‌های اقتدار را به‌گونه‌ای پیش ببریم که در خاورمیانه به عمق استراتژیک خود دست پیدا کنیم، برقراری روابط روسیه و آمریکا نیز به اقتدار ما خدشه‌ای وارد نخواهد کرد.

 

 

عضو سابق کمیسیون امینت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سؤال که چرا دولت روسیه در برابر ترور سفیر خود در ترکیه و اخراج دیپلمات‌های از آمریکا خویشتن‌داری کرد، عنوان کرد: به عقیده من دولت روسیه منتظر است تا رئیس جمهور جدید آمریکا روی کار بیاید و سیاست‌های آن را مورد ارزیابی قرار دهد. به همین جهت سکوت را در دستور کار خود قرار داده تا بتواند در دوران ترامپ روابطش را مدیریت کند. در خصوص قضیه ترکیه نیز به نظر می‌رسد ترک‌ها وارد عمل شده‌اند یا سعی می‌کنند از آمریکا فاصله بگیرند و به روسیه نزدیک شوند.

 

 

وی در پایان صحبت‌های خود اضافه کرد: با توجه به اینکه اتحادیه اروپا چراغ سبز به عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا نشان نداد و با کودتای ۲۸ مرداد که به ضعم ترکیه آمریکا در آن دست داشته، نوعی شوک به اقتصاد ترکیه وارد شده و روسیه احساس می‌کند که می‌تواند ترکیه را در کنار خودش داشته باشد و یک شکافی بین روابط ترکیه با کشورهای غربی ایجاد کند.
انتهای پیام/
۶۹۵۱۰۲۰

بازدید کننده گرامی : شما هم اکنون این خبر را در شبکه خبری تحلیلی استادنیوز مشاهده میکنید

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

آرشیو چند رسانه ای
مافیای داروی ایران کیست؟/ طب سنتی در کشورهای پیشرفته
دروغ جهانگیری درباره احمدی نژاد/ دولت ۱۲۰ هزار میلیارد تومان را کجا برد؟
فقدان تخصص در شورای شهر؛ مدیریت شهری نیاز به تخصص جامع دارد
ارتشاء، روابط غیراصولی و رانت، سه بحران اساسی انتخابات شورای شهر

آرشیو کاریکاتور
گرانی مهار شد!
آب معدنی ۶۰ هزار تومانی وارد بازار شد!
وزیر داریم شاه نداره…!/ بررسی وزاری پیشنهادی دولت دوازهم به مجلس!

آرشیو گزارش تصویری
چهارمین روز بررسی وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم
سومین روز بررسی وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم
فعالان و خادمان برگزیده کتاب و کتابخوانی شهرستان پاوه تجلیل شدند/ عکس
نشست خبری سخنگوی شورای نگهبان

آرشیو