امروز سه شنبه, ۱۰ اسفند , ۱۳۹۵ برابر با Tuesday, 28 February , 2017

سایز متن   /

با توجه به اینکه اتحادیه اروپا چراغ سبز به عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا نشان نداد و با کودتای ۲۸ مرداد که به ضعم ترکها آمریکا در آن دست داشته، نوعی شوک به اقتصاد ترکیه وارد شده و روسیه احساس می‌کند که می‌تواند ترکیه را در کنار خودش داشته باشد و یک شکافی بین روابط ترکیه با کشورهای غربی ایجاد کند.

عباسعلی منصوری عضو سابق کمیسیون امینت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در رابطه با نزدیک‌تر شدن روابط روسیه و آمریکا در دوران ترامپ به خبرنگار استادنیوز گفت: آمریکا و روسیه در دهه‌های گذشته به‌عنوان دو قطب در سیاست بین‌الملل نقش ایفا می‌کردند اما پس از فروپاشی شوروی سابق شاهد افول فعالیت‌های روسیه بودیم اما مجدداً روسیه سعی دارد نقش مهم‌تری در سیاست بین‌الملل ایفا کند.

 

 

وی ادامه داد: بعید است که در کوتاه مدت یا میان مدت شاهد وجوه مشترک میان روسیه و آمریکا باشیم ولو اینکه ترامپ در بحث‌های انتخاباتی خود مطرح کرده خواهان شکل‌گیری رابطه با روسیه است، ولیکن در عمل به فعالیت‌های راهبردی و استراتژیک نخواهد رسید. بنابراین معتقدم که همچنان شاهد دو قطبی شدن جهان خواهیم بود اما باید دید؛ ترامپ بعد از در اختیار گرفتن کرسی ریاست جمهوری آمریکا سیاست‌های خود را چگونه عملیاتی می‌کنند.

 

 

منصوری در پاسخ به این سؤال که برقراری روابط روسیه و آمریکا چه تأثیری در رفتارها یا دیدگاهای ایران دارد؟ اظهار داشت: از آن جا که یک سیاست استقلالی در دستور کار کشور قرار دارد بعید است در کوتاه‌مدت یا میان‌مدت سیاست‌های ما به سمت آمریکا سوق پیدا کند، روس‌ها نیز نشان دادند که نمی‌شود به سیاست‌های آنان اعتماد کرد. بنابراین باید با همان شعار امام راحل یعنی نه غربی و نه شرقی به فعالیت خود ادامه دهیم.

 

 

وی بیان داشت: باید در راستای گسترش عمق استراتژیک و اقتدار کشور در مؤلفه‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی حرکت کنیم و به جهت نظامی به یک اقتدار منطقه‌ای برسیم، در این صورت مشکل خاصی برای ما پیش نخواهد آمد. به عقیده من اگر مؤلفه‌های اقتدار را به‌گونه‌ای پیش ببریم که در خاورمیانه به عمق استراتژیک خود دست پیدا کنیم، برقراری روابط روسیه و آمریکا نیز به اقتدار ما خدشه‌ای وارد نخواهد کرد.

 

 

عضو سابق کمیسیون امینت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سؤال که چرا دولت روسیه در برابر ترور سفیر خود در ترکیه و اخراج دیپلمات‌های از آمریکا خویشتن‌داری کرد، عنوان کرد: به عقیده من دولت روسیه منتظر است تا رئیس جمهور جدید آمریکا روی کار بیاید و سیاست‌های آن را مورد ارزیابی قرار دهد. به همین جهت سکوت را در دستور کار خود قرار داده تا بتواند در دوران ترامپ روابطش را مدیریت کند. در خصوص قضیه ترکیه نیز به نظر می‌رسد ترک‌ها وارد عمل شده‌اند یا سعی می‌کنند از آمریکا فاصله بگیرند و به روسیه نزدیک شوند.

 

 

وی در پایان صحبت‌های خود اضافه کرد: با توجه به اینکه اتحادیه اروپا چراغ سبز به عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا نشان نداد و با کودتای ۲۸ مرداد که به ضعم ترکیه آمریکا در آن دست داشته، نوعی شوک به اقتصاد ترکیه وارد شده و روسیه احساس می‌کند که می‌تواند ترکیه را در کنار خودش داشته باشد و یک شکافی بین روابط ترکیه با کشورهای غربی ایجاد کند.
انتهای پیام/
۶۹۵۱۰۲۰

0

بازدید کننده گرامی : شما هم اکنون این خبر را در شبکه خبری تحلیلی استادنیوز مشاهده میکنید

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

تائید دیدگاه فعال است. دیدگاه شما ممکن است کمی طول بکشد تا ظاهر شود.

تشخیص اسناس از ماشین الزامی

آرشیو چند رسانه ای
فیلم/دلایل اصلی اجرایی‌ نشدن اقتصاد مقاومتی
فیلم/عدم حمایت دولت از واحدهای تولیدی زمینه را برای قاچاق کالا هموارتر کرد
فیلم/ دگرباشی سیاسی از زبان سیدمهدی حسینی تحلیلگر مسائل سیاسی و راهبردی
فیلم/ جایگاه مبهم عدالت در بانکداری اسلامی

آرشیو کاریکاتور
فاصله نجومی حقوق با هزینه‌ها !!!
۵۷ درصد کلاس‌های درس استاندارد نیستند
عینک های جدید تدبیر رسید!
بازگشت رفیق فاب تهرانی ها!

آرشیو گزارش تصویری
۲۲بهمن از نگاه استادنیوز
هدف پنهان ترامپ از صدور فرمان ضد مهاجرتی چیست؟
تأکید رهبر انقلاب بر گنجاندن «پیام» در نوحه ها
بشارت رشد ۴٫۵ درصدی و خطر تداوم معضلات نظام بانکی

آرشیو