سایز متن   /

امیر رحیمی، استاد تاریخ دانشگاه علامه طباطبایی در مصاحبه با خبرنگار استادنیوز، طی سخنانی نسبت به سوابق ابراهیم یزدی و دیدگاه نهضت آزادی در اوایل انقلاب بیان داشت: در دوران قبل از انقلاب و زمان مبارزه با رژیم پهلوی، برخی احزاب و تفکرها بودند که به مرور از بدنه‌ی انقلاب جدا شند.

امیر رحیمی، استاد تاریخ دانشگاه علامه طباطبایی در مصاحبه با خبرنگار استادنیوز، طی سخنانی نسبت به سوابق ابراهیم یزدی و دیدگاه نهضت آزادی در اوایل انقلاب بیان داشت: در دوران قبل از انقلاب و زمان مبارزه با رژیم پهلوی، برخی احزاب و تفکرها بودند که به مرور از بدنه‌ی انقلاب جدا شند. برای مثال، چریک‌های خلق اقلیت و اکثریت و مجاهدین خلق که خود این‌ها به هفت گروه تقسیم می‌شدند. این‌ها در روند مبارزات تلاش بسیاری داشتند.

وی افزود: ما دو مجموعه دیگری هم داشتیم که یکی شبه ملی و دیگری نهضت آزادی بود. نهضت آزادی از نظر محتوا خیلی به دیدگاه‌های روحانیت و بدنه‌ نظامی انقلاب اسلامی شباهت داشتند. انسان‌های مؤمن و نیکوکاری که عقیده داشتند مبارزه با رژیم پهلوی باید قانون‌مند و بر اساس مبانی خاص خود باشد. افراد ملی- مذهبی، همچون ابراهیم یزدی، قطب‌زاده، بنی‌صدر و بازرگان.

رحیمی تصریح کرد: وقتی انقلاب پیروز می‌شود، این‌ها همگام با نهضت، حمایت از انقلاب اسلامی را در پیش می‌گیرند. در اوایل انقلاب، تمامی دولتمردان تقریباً وابسته به نهضت آزادی است و افراد مذهبی کم‌تر در آن حضور داشتند. مانند آقای مؤمنی‌‌فرد و حبیبی. این افراد در، دوران مصدق هم فعالیت داشتند و تجربه مدیریت کلان کشوری را دارا بودند.

وی در مرود تسخیر لانه جاسوسی و اشاره به سفارت عربستان اذعان کرد: در ماجرای تسخیر لانه جاسوسی، ما تضاد گفتمان را در بدنه حکومت و نهضت آزادی شاهد هستیم. نهضت آزادی این را قبول نداشت که سفارت را بگیریم. اگر این مخالفت را پیش خود نگاه داریم، ما ۳۵ سال بعد در تسخیر سفارت عربستان، می‌بینیم که عاملین این کار از بدنه دولت بودند که حرکت بسیار نابخردانه‌ای بود. بنده نمی‌خواهم این حرکت را تحلیل نمایم و فقط در بحث حقوقی آن دخالت می‌کنم. در آن زمان نهضت آزادی می‌گفت ما حق گرفتن سفارت خانه را نداریم و فقط می‌توانیم آن را ببندیم. اشغال سفارت مسئله دیگری است و خلاف قانون می‌باشد. به تبع آن ماجرا، خیلی مشکلات و مباحث دیگری پیش آمد.

این استاد دانشگاه در مورد برخی سوابق ابراهیم یزدی افزود: آقای یزدی در پست وزارت خارجه دورانی را گذراندند و پس از استعفای دولت کنار رفتند و همراه انقلاب دیدیم که نهضت آزادی، نه این که انقلاب را تحریم نکردند، بلکه بر عکس، مردم را به پایبند بودن به انقلاب تشویق نمودند. خود آقای یزدی هم چندین بار نامزد مجلس شورای اسلامی و جایگاه‌های دیگر شدند و ردّ صلاحیت نیز گردیدند، اما مردم را به شورش و دخالت در انتخابات تحریک نکردند.

رحیمی با اشاره به رفتار احمدی‌نژاد، پیرامون مخالفت با نظام پس از ردّ صلاحیت خود، بیان کرد: در حال حاضر، خلاف آن را در افراد به ظاهر مذهبی شاهد هستیم. برای مثال احمدی‌نژاد و بقایی کاندید شده و ردّ صلاحیت شدند و پس از آن نسبت به تمام نظام هجوم آورده و در زمان رأی دادن هم با مسخرگی دیدیم که احمدی‌نژاد به بقایی رأی ‌می‌دهد و بقایی به احمدی‌نژاد. این سیستم و تفکر اشتباه است و نباید با نظام اسلامی مبارزه نمود. نهضت آزادی بسیار با این مسئله مخالف است.

وی ادامه داد: پیرامون مباحثی که آقای سروش در مورد دین مطرح کردند، در تمام روحانیون کسی پاسخگوی او نبود و این آقای محمد علی بازرگان بود که یک جواب منطقی و قرآنی محکم به او می‌دهد و از انحراف بیشتر او جلوگیری می‌کند. من این را یک زائده برای کشور می‌دانم که نباید از علم برخی افراد استفاده نمود. اگر در راهبردها و کارهایی که برای فرهنگ اسلامی باید صورت می‌گرفت، حضور داشته باشند، بسیار تأثیرگذار خواهند بود.

رحیمی در پایان و با اشاره کوچکی به فتنه ۸۸ اظهار داشت: قضیه سال ۸۸ و حوادث آن، با بحث مربوط به نهضت آزادی جدا می‌باشد. در واقعیت امر، نهضت آزادی بسیار خدمات ارزنده‌ای را نسبت به انقلاب اسلامی انجام دادند و رسماً با افرادی که بدون علل منطقی کشور را به آشوب کشیدند، تفاوت دارند.

 

انتهای پیام/

امیر حسین بهزادی

بازدید کننده گرامی : شما هم اکنون این خبر را در شبکه خبری تحلیلی استادنیوز مشاهده میکنید

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

آرشیو چند رسانه ای
مافیای داروی ایران کیست؟/ طب سنتی در کشورهای پیشرفته
دروغ جهانگیری درباره احمدی نژاد/ دولت ۱۲۰ هزار میلیارد تومان را کجا برد؟
فقدان تخصص در شورای شهر؛ مدیریت شهری نیاز به تخصص جامع دارد
ارتشاء، روابط غیراصولی و رانت، سه بحران اساسی انتخابات شورای شهر

آرشیو کاریکاتور
پنگوئن های قطب: کبوتر با کبوتر، نتانیاهو با کفتار!
هراس نتانیاهو از خرمشهر/ نیوزویک: ایران با رونمایی از موشک جدید به صورت ترامپ و اسرائیل سیلی زد
پنگوئن های قطب: کبوتر با کبوتر، نتانیاهو با کفتار!
ترامپ ، تایتانیک و توهم صلح جهانی

آرشیو گزارش تصویری
آئین معارفه شهردار منتخب کلانشهر کرج دکتر اصغر نصیری
مراسم سی و هشتمین سالگرد درگذشت آیت الله سید محمود طالقانی
سفر ظریف به سوچی روسیه
دوازدهمین جشنواره تعاونی‌های برتر

آرشیو