سایز متن   /

کارگردان فیلم سینمایی ملک سلیمان نبی(ع) گفت: پس از انقلاب اسلامی تاکنون تولیدات قرآنی‌ای که داشته‌ایم، عموماً برای شناخت عمیق و متمرکز از منویات الهی در قرآن نبوده، بلکه بسیاری مواقع شعاری و سطحی بوده و مخاطب را به نگاهی احساساتی و ظاهری کشانده است.

به گزارش استادنیوز«شهریار بحرانی» کارگردان فیلم سینمایی ملک سلیمان نبی(ع) و مریم مقدس (س) ، با بیان اینکه عموم ما حجاب را به خاطر کارکردهای اجتماعی و بیرونی آن مطرح و بر آن تأکید می‏‌کنیم،  گفت: خداوند در آیات قرآن علاوه بر این بُعد، به بُعد فردی حجاب نیز پرداخته و بیش از آنچه تصورش را کنیم بر آن تأکید دارد، این یعنی جهت‌گیری مؤمنان در تقیّد به حجاب و علت بها دادن‏شان باید به خاطر آثار درونی و فردی آن باشد. حجاب به عنوان یکی از مصادیق تقوا برای انسان حصار ایجاد می‌کند و میان او و خطرات حائل می‌شود و نمی‌گذارد روح انسان آسیب ببیند.

وی حدود ۲ سال پیش اقدام به تولید سریالی ۲۰ قسمتی به همراه یک نسخۀ سینمایی با عنوان «حجاب راه رستگاری» بر اساس منظری قرآنی نسبت به مقولۀ حجاب کرد. به همین منظور با شهریار بحرانی دربارۀ روند تولید این سریال ۲۰ قسمتی و برخی مشکلات و معضلات جامعه از جمله مسأله حجاب به گفت‎وگو نشستیم که مشروح آن در ذیل آمده است:

* تسنیم: حدود ۲ سال است که از تولید سریال ۲۰ قسمتی «حجاب راه رستگاری» و نسخۀ سینمایی آن می‌گذرد، این در حالی است که شما در مصاحبۀ قبلی با ما (اینجا) اعلام کردید در حال طی کردن مراحل پایانی این سریال هستید و به زودی اکرن خواهد شد، اما هنوز از این اثر رونمایی نشده است. علت این همه تأخیر در رونمایی از این سریال چیست؟

بحرانی: یکی از دلایلی که باعث تأخیر زیاد در زمان ساخت و رونمایی این سریال شد، بازنگری‏‌های متعددمان بر محتوای کار و اصرار ما بر بالا بردن کیفی، نداشتن سرمایه کافی و عدم حمایت‌های مالی از سوی نهادها، ارگان‌ها و مسئولان کشوری است. اگر این حمایت‌ها انجام می‌شد، خیلی زودتر از اینها شاهد پخش آن ‌بودیم، اما مشکلات مالی مانع از این کار شد. کار تولید سریال «حجاب راه رستگاری» تمام شده و آمادۀ اکران است. در ماه مبارک رمضان تصمیم داشتیم این سریال را به جهت اهمیت موضوع‌ حجاب به صورت رایگان پخش کنیم، اما به دلیل اینکه کمی کار هماهنگی آن با صدا و سیما دیر انجام شد، برنامه‌ها تکمیل شده بود و فرصت مناسبی در شبکه‌های سیما برای پخش آن وجود نداشت.

موضوعات فرهنگی نزد مسئولان فرهنگی اولویتی ندارد

* تسنیم: آیا برای خرید و پخش این سریال، نهاد، ارگان و یا شخصی حقوقی به شما مراجعه کرده است؟

بحرانی: به صورت جدی خیر! به نظر می‌‏رسد موضوعات فرهنگی نزد اصحاب و مسئولان فرهنگی در اولویت و اهمیت قرار ندارد و به جای آن همّ و غم این آقایان متوجه سرگرمی و دیگر مقولات زودتأثیر هنری است.

اشتباه استراتژیک رسانه‏‌ای در انتخاب «سرگرمی» به عنوان ابزار اصلی مقابله با جنگ نرم

* تسنیم: به نظر شما چرا برخی مسئولان فرهنگی کشور از این کار قرآنی و مفهومی هیچگونه حمایتی نکردند و آیا این عدم حمایت‌ها، تأثیری در فرایند آماده‌سازی این سریال داشته است؟

بحرانی: باید خاطرنشان کنم که متولیان امر برای مقابله با گرایش به تبلیغات ماهواره‌‏ای، اینترنتی و دنیای مجازی و دیگر انواع شیوه‏‌های جنگ نرم، مقوله «سرگرمی» را انتخاب کرده‌‏اند. این کار که دربردارنده تفکر کلان فرهنگی و هنری کشور در ساحت رسانه است، چون مخالف است با آنچه خداوند در قرآن ما را به آن توصیه کرده، یک اشتباه استراتژیک محسوب می‌شود. درست است که در برخی مواقع سرگرمی نیاز روحی جامعه است، اما یک «ابزار اصلی» نباید تلقی شود، بلکه «روشی هنری» برای ارائه مفاهیم سخت و سنگین به مردم به حساب می‌‏آید. یعنی هنرمندان در فضای سرگرم کننده بهتر می‏‌توانند روح تعهد و تقید را به مخاطبان منتقل کنند. به هر حال این اشتباهی است که دشمن ما را به آن کشانده و علاوه بر این، انتخاب سرگرمی به عنوان راه‌حل اصلی مبارزه در جنگ نرم ما را وارد میدان از پیش تعریف شده‏ دشمن می‏‌کند، توان جبهه خودی را مستهلک کرده و نیروهای ما را نیز به این امر مکروه و مذموم مشغول می‏‌کند.

ببینید همه ما از جمله مسئولان کشور در همین جامعه بزرگ شدیم، در دورانی که مشغول تحصیل بودیم، چقدر به ما آموزش‌‏های صحیح و قوی درباره موضوعات مختلف مثل اخلاقیات، مهارت‌‏های اجتماعی، تاریخ و هویت ملیمان و خصوصاً ارزش‌های دینی‏مان داده شد؟ در بحث آموزش حتی در حوزه علوم کلاسیک و معمول نیز با کیفیت عمل نکردیم و هنوز هم به حد ایده‌‏آلی نرسیده‌‏ایم. همه ما از جمله مسئولان از میان همین نظام آموزشی به پست‌‏ها و منصب‌‏ها می‏‌رسیم، در حالی که آگاهی‌‏ها و دانش لازمه به ما داده نشده و یا بعضاً تفکرات ناصحیحی به ما منتقل شده، لذا آنگونه که شایسته است در این زمینه حرکت جدی صورت نمی‏‌گیرد، البته نمی‏‌خواهم کوتاهی‌هایی که در این حوزه صورت ‏گرفته است را توجیه کنم، اما دلیل اصلی و زیربنایی را باید در بحث آموزش‏ دنبال کرد و در مجموع باید هرچه سریع‌تر تولیداتی را عرضه کنیم که در درجه اول ضعف آموزش را جبران کند.

*****

* تسنیم: چرا این اثر را در دو نسخه سینمایی و سریالی تولید کردید؟

بحرانی: «حجاب راه رستگاری» در دو بخش سریالی و سینمایی تهیه شده است، اما نسخۀ اصلی، سریال ۲۰ قسمتی است و اگر قرار به پخش باشد، به دلیل اینکه جایگاه و مفاهیم اصلی حجاب به صورت مبسوط در نسخه سریالی بیان شده، ابتدا لازم است این سریال نمایش داده شود تا مفهوم و جایگاه حجاب در ذهن مخاطب بنشیند. در نسخۀ سینمایی بیشتر به رفتارها، آداب و شگردهای حجاب پرداخته شده، این در حالی است که در سریال «حجاب راه رستگاری» مقدمات مورد نیاز بحث حجاب در پنج قسمت ابتدایی آن بیان شده، در پانزده قسمت بعدی نیز به آثار حجاب در بعد فردی و اجتماعی پرداخته شده است. به عنوان مثال، وقتی می‌خواهیم این بحث را مطرح کنیم که حجاب اثری خاص در تزکیۀ انسان دارد، دو سوم ابتدایی هر قسمت از این سریال ۲۰ قسمتی به تعریف تزکیه اختصاص پیدا می‌کند و بعد در یک سوم انتهایی به ارتباط تزکیه با حجاب پرداخته می‌شود. همینطور در مورد مباحث دیگر مثل «حجاب به خاطر مغفرت» یا «حجاب به خاطر طهارت قلب»، سعی شده تا حد امکان محتوای این مستند بر اساس مفاهیم قرآنی باشد.

لزوم فاصله گرفتن از نگاه سطحی و شعاری نسبت به حجاب

*  تسنیم: تفاوت این سریال که از منظر قرآنی ساخته شده با سریال‌های دیگر که گفته می‌شود قرآنی است، در چیست؟

بحرانی: این تفاوت در میزان عمیق شدن در مباحث قرآنی و فهم از آنهاست، نه اینکه ما مدام شعارهای تکراری اخلاقی را به مردم عرضه کنیم، اما در عمل رفتارمان طوری باشد که احساس شود از این ارزش‌ها فرسنگ‌‏ها فاصله گرفته‌‏ایم. این مفاهیم عمیق باید با زبان هنری در عمق جان مردم نفوذ کند و بنشیند و این کار نیاز به زحمت و عزم و استمرار زیادی دارد. اینکه در یک فیلم مباحث کلی قرآن بیان شود، با اینکه در یک فیلم به ارتباط مفاهیم قرآنی به صورت عمیق و دقیق پرداخته شود، تفاوت بسیاری دارد. اگر کاری بر اساس فهم صورت گیرد، مخاطب نیز بر اساس فهم تصمیم خواهد گرفت که آیا باید به حجاب یا هر مفهوم بلند دیگر خدایی توجه داشته باشد یا خیر. اگر قرار است توجه کند، تا چه حدی و به چه صورتی و مهم‌تر از همه در چه جهتی؟

عموم ما حجاب را به خاطر کارکردهای اجتماعی و بیرونی آن مطرح و بر آن تأکید می‏‌کنیم، اما خداوند در آیات قرآن علاوه بر این بُعد، به بُعد فردی حجاب نیز پرداخته و بیش از آنچه تصورش را کنیم بر آن تأکید دارد، این یعنی جهت‌گیری مؤمنان در تقیّد به حجاب و علت بها دادن‏شان باید به خاطر آثار درونی و فردی آن باشد؛ به عنوان مثال، در آیه ۵۳ سورۀ احزاب پس از توصیه به یکی از آداب حجاب، علت آن را ذکر کرده و می‏‌فرماید: «ذلِکُمْ أَطْهَرُ لِقُلُوبِکُمْ وَ قُلُوبِهِنَّ؛ این رفتار برای طهارت قلب شما مردان و زنان بهتر است» یا در سورۀ نور می‏‌فرماید تقیّد به حجاب برای پاکی و تزکیه شما بهتر است. «ذلِکَ أَزْکی لَهُم» (نور/۳۰). علاوه بر این جهت دادن‏‌ها، نوع فضاسازی که خداوند برای تقیّد به حجاب و کلاً حدود الهی مطرح می‌کند، اهمیت فوق‏العاده‌‏ای دارد و شناخت آنها برای عمل به ارزش‌ها بسیار تعیین کننده است.

پس از جریان انقلاب اسلامی تاکنون تولیدات قرآنی‌ای که داشته‌ایم، عموماً برای شناخت عمیق و متمرکز از منویات الهی در این کتاب مقدس نبوده، بلکه بسیاری مواقع شعاری، سطحی و بخشنامه‌‏ای بوده و مخاطب را به نگاهی احساساتی و ظاهری کشانده است، به نحوی که برای این دوران پر فتنه و تقابل با خنّاس‏‌های پیدا و ناپیدا، این روش کارآیی لازم و کافی را ندارد. البته چند سالی است که خصوصاً با تأکیدات مقام معظم رهبری نیاز به ارتقای تفکر و برداشت‏‌های قوی‌تر از ثقلین ایجاد شده، اما مسئولان فرهنگی کشور باید در پاسخ به نیازهای فطری مردم و تعمیق مفاهیم صحیح و دقیق قرآنی احساس مسئولیت بیشتری کنند.

* تسنیم: پس شما برای اینکه از این نگاه شعاری و سطحی نسبت به حجاب فاصله بگیرید و نگاهی مرتفع‌تر را مطرح کنید، به تبیین حجاب به وسیله قرآن کریم پرداختید؟

بحرانی: بله، سعی ما در این مسیر بوده است. امروزه در مسألۀ حجاب کوتاهی‌هایی صورت می‌گیرد و برخی تقیّداتی که تا دهه‌های اخیر نسبت به این موضوع وجود داشته، کمتر دیده می‌شود. حال ممکن است این سؤال برای عده‌ای مطرح شود که آیا دربارۀ حجاب در دهه‌های اخیر افراط شده یا اینکه امروزه تفریط می‌شود؟ اینکه کجا افراط و کجا تفریط است، نیاز به تبیینی صحیح دارد، لذا ما برای دسترسی به تبیین صحیح باید به سراغ قرآن برویم. اینکه تصمیم گرفتیم مسألۀ حجاب را از درون قرآن فهم کنیم و به زبان قرآن برای مردم جامعه بیان کنیم، علتش این است که قرآن کریم بیانگر کامل‌ترین ارزش‌هاست و خداوند در قرآن کریم عالی‌ترین و کامل‌ترین مفهوم از حجاب و دیگر ارزش‏‌ها و رفتاری دینی را ارائه کرده است. همچنان که خداوند در قرآن کریم می‌فرماید: ﴿إِنَّ هذَا الْقُرْآنَ یَهْدی لِلَّتی‏ هِیَ أَقْوَمُ﴾.

«حجاب راه رستگاری» درصدد ارائۀ فکر و ایجاد انقلاب فرهنگی در جامعه

با توجه به شرایط امروز جامعه، نیاز به یک انقلاب فکری و فرهنگی داریم. همانطور که خداوند به فضل خویش در سال ۵۷ کشورمان را از یک سری مشکلات و معضلات پاک کرد و با انفجاری از نور دست مردم را گرفت و به سوی اسلام واقعی کشانید، اکنون نیز باید در داخل این حکومت اسلامی، تفکرات جهت‌دهی شود و چه چیزی بهتر از قرآن برای سامان یافتن تفکرات انسان‌ها. این انقلاب فکری و فرهنگی باید در رهگذر قرآن به وجود بیاید، علت محور بودن قرآن نیز وجود تشتت آراء در جامعه در موضوعات مختلف از جمله حجاب است، لذا باید با ورود به قرآن از این تشتت آراء و لجام گسیختگی فاصله گرفت.

مستند «حجاب راه رستگاری» درصدد ارائۀ فکر و ایجاد انقلاب فرهنگی در سطوح مختلف جامعه است. وقتی این اثر به جامعه عرضه شود، زمان دریافت بازخوردها و انجام تولیدات قرآنی دیگر در همین راستا فرا می‌رسد. لازم است نخبگان فکری و فرهنگی این سریال را ببینند و در آن دقیق شوند تا با ایجاد یک همفکری به استفاده بیش از پیش از قرآن و روایات به عنوان دو ثقل اصلی و زیربنای تفکراتمان بازگردیم و به کمک آنها به نقاط ضعف و قوت خود در اداره جامعه پی ببریم و بتوانیم مسیر حرکتمان را روز به روز اصلاح و تقویت کنیم، به عنوان مثال، از برخوردهای تند و خشنی که افراد را از اسلام دور کرده فاصله بگیریم و ضمن پاسداری از حریم جامعه از فساد و آلودگی، به آنچه خداوند به صورت صریح و مبین به آن دستور داده نزدیک شویم و در یک کلام کار فرهنگی و هنری لازم را به انجام برسانیم.

دشمنان راه طولانی را برای اشاعه فرهنگ برهنگی و بی‏‌حیایی پیمودند و آن را در غرب نهادینه کردند

 * تسنیم: چرا دشمن اصرار دارد بی‌حجابی را رونق بدهد؟

بحرانی: دشمن اصلی ما انسان‌ها شیطان است و او به عزت خدا قسم خورده که انسان‌‏ها را گمراه کند. او و ایادی‌اش در رونق بی‌حجابی، بی‌عفتی و بی‌حیایی که دریچۀ سقوط انسان‌هاست، بسیار تلاش کردند، آن هم سقوط به سمت فرهنگ جاهلیت. خداوند در قرآن کریم چهار رکن برای فرهنگ جاهلیت مطرح می‌کند؛ تبرّج (خودنمایی) جاهلی، ظنّ جاهلی، حکم جاهلی و حمیّت (تعصب) جاهلی. این چهار رکن هیچگاه به یکباره در جامعه شکل نمی‌گیرد، بلکه اینها یک به یک و به دنبال هم شکل می‌گیرند. به عنوان مثال، هیچ قومی به یکباره به تعصبات جاهلانه مانند نژادپرستی روی نمی‌آورد و نمی‌گوید ما قومی برتر هستیم، همانطور که احکام و قوانین جاهلانه یک دفعه در یک جامعه ایجاد نمی‌شود.

بر اساس تحقیقاتی که در آیات قرآن انجام شده به نظر می‏‌رسد همۀ اینها از تبرّج جاهلی آغاز می‌شود. یعنی دشمنان در ابتدا انسان را در شرایطی فتنه‌گونه به سمت بی‌حیایی سوق می‌دهند، وقتی چنین شد، انسان گارد و سپرش را در برابر ناپاکی و انحراف از دست می‌دهد. وقتی این اتفاق افتاد، افکار، احکام و تعصّبات جاهلانه را به ترتیب در انسان ایجاد می‌کنند، این همان چیزی است که توسط غرب انجام شده است. آنها شیطنتشان را که قبلأ مخفی و در محافل درباری بود به کلیساها کشاندند و به بهانه تصویر کردن داستان‌‏های عهدین در ابتدا تصاویری را از مریم (س)، مسیح (ع) و ملائکه به صورت نیمه برهنه نمایش دادند، از آن به بعد این روند را در نقاشی‌ها، مجسمه‌ها و نوشته‏‌ها ادامه و تحکیم کردند. در ادامه وقتی سینما شکل گرفت، اشاعۀ فرهنگ برهنگی سرعت زیادی گرفت و نهایتاً قبح برهنگی و بی‌حیایی را به طور کامل نزد انسان غربی از بین بردند. از قرن شانزده تا قرن نوزده و بیست، چند صد سال این نقشه پلید اجرا شد تا انسان غربی، برهنگی را به طور کامل بپذیرد. همزمان با ترویج و اشاعۀ این انحراف، افرادی به عنوان روشنگران و نخبگان غربی مانند نیچه، کانت، فروید و دیگران به ارائۀ تفکراتی ‏در تقابل با خدا، ایمان و دین پرداختند که مصداق افکار جاهلانه بود و انسان غربی روز به روز آمادگی بیشتری پیدا می‏‌کرد تا این قبیل افکار جاهلانه و غیرخدایی به او تزریق شود، لذا مردم فلسفه و مکاتب جدید را در فضایی از بی‏‌حیایی و بی‌‏قیدی به سادگی پذیرفتند.

بعد از این مرحله، بر محور همان تفکرات، حکومت‌های غربی تئوریزه شد و جوامع غربی اینگونه که امروز شاهد هستیم شکل گرفتند. حکومت‏‌هایی بیگانه با خدا و معنویت، بیگانه با وجدان و اخلاق و حامی و همراه و بعضاً تابع استکبار جهانی. شما امروز می‌‏بینید چه قتل عامی در کشورهای مختلف توسط ایادی اینها انجام می‏‌شود، اینها حتی به آن چیزی که با عنوان منشور بین‏‌الملل می‏‌نویسند پایبند نیستند. رسیدن غرب به این وضعیت یعنی فرهنگ جاهلی، آن هم در طی ۳ ـ ۴ قرن نشان می‏‌دهد که که ترویج فحشا کاملاً زیرکانه، هوشمندانه و بر اساس برنامه‌ای از پیش تعریف شده صورت گرفته و همچنان هم به دنبال اشاعۀ هر چه بیشتر آن در دیگر کشورها هستند تا همین روند مخرب را با بی‏‌حیایی و برهنگی شروع کرده و به بی‌‏دینی، بی‌قیدی و شرک و مبارزه با خدا و دین برسانند.

حکومت نمی‏‌تواند نسبت به آلوده شدن روح و جان مردم بی‌‏اعتنا باشد

* تسنیم: آیا حجاب امری حکومتی است یا فردی؟

بحرانی: وقتی آیات قرآن دربارۀ حجاب را مورد بررسی و تحلیل قرار می‌دهیم، می‌بینیم که خداوند در هر دو حیطه ورود کرده است و آثار هر دو را نیز بیان می‌کند، پس حجاب هم می‌تواند امری حکومتی باشد و هم امری فردی، اما بستگی به شرایط جامعه دارد. عموم توصیه‌‏های خداوند در بحث حجاب و دیگر اعمال دینی ناظر به جمع مؤمنان و مؤمنات است، اما در برخی موارد تأکید بر آثار و تبعات فردی و گاهی هم اجتماعی است. وقتی خداوند بر آثار فردی تأکید می‏‌کند، یعنی تقیّد و عدم تقیّد آن تأثیر مستقیمی بر جامعه نداشته و منظور خالق رحیم حفظ و نجات روح انسان از پلیدی و سقوط به حیوانیت و ددمنشی است. در این ساحت خداوند دلسوز قلوب مومنین است و می‏‌خواهد بندگان خویش را به درجات و ارتفاعات بالای تعالی کشانده و ایشان را مورد عنایت بیشتر و کامل‏‌تری از رحمت خویش قرار دهد.

اما وقتی تبعات این موضوع به اجتماع کشانده شود، تقیّد به آن مهم می‏‌شود، حال اگر حکومت در جامعه‌‏ای اسلامی بود، لااقل باید در مواردی که تقیّد به یک موضوع داشت، قطعاً آن مقوله را حکومتی تلقی کرد، یعنی حکومت اسلامی باید نسبت به مدیریت رفتارها در آن مقوله ورود جدی کند، اما نه به این معنی که نوع ورودش تنها به صورت نظامی‏‌گری باشد. نظامی‌‏گری در میان ابزارهای حکومتی باید یک موضوع حاشیه‏‌ای محسوب شود، نه اصلی‏‌ترین ابزار، بلکه این وظیفه در درجه اول و به صورت گسترده باید به صورت فرهنگ‏سازی باشد. حالا اینکه برخی موارد که در مقابل مصالح جامعه منجر به تضییع حقوق افراد می‌شود و دشمنان و معاندین خواستند رفتار مخالفی انجام بدهند، ممکن است نیاز به استفاده از قوه قهریه هم بشود.

باید توجه داشت که گاهی عنادِ افراد ذاتی نیست، بلکه از سر ناآگاهی است و کسی نبوده که آنها را آشنا کند که باز این برمی‌‏گردد به مسألۀ فرهنگ‏سازی. با نظامی‌‏گری (ابزار حکومتی) در هیچ جامعه‏‌ای نمی‏‌توان ارزش‌ها به ویژه حجاب را حاکم کرد و یا حتی حذف کرد. همانطور که وقتی رضاشاه با اجبار می‌خواست حجاب را در جامعه ایران حذف کند، موفق نشد. بنابراین حجاب علاوه بر اینکه امری فردی است، به خاطر آثار اجتماعی وسیع و عمیق آن به شدت امری حکومتی است. ما نمی‌‏توانیم بگوییم چون انسان مختار است که دین و رفتارهای دینی را انتخاب کند یا رها کند، پس حکومت در این زمینه باید ساکت باشد و قوانین اجتماعی برای صیانت از جامعه نداشته باشد. هیچ فرد دلسوزی برای حفظ نظام و پاک نگه داشتن روح مردم از آلودگی‌‏ها راضی نمی‌‏شود راه غرب در اشاعه بی حد و حصر آزادی و بی‏‌قیدی کامل از دستورات دینی را به عنوان نسخه نجات قبول کند.

«حجاب» یکی از شگردهای خدا برای رشد انسان‌هاست

* تسنیم: رابطه حجاب با جایگاه روحی افراد چیست؟

بحرانی: حجاب مصداق خاصی از تقوا در قبال نامحرم است؛ اما نه همه تقوا! یعنی اگر بخواهیم کسی را با شاخصۀ تقوا بشناسیم، نباید او را فقط به حجاب بشناسیم، چراکه تقوا مسائل مختلف فکری، رفتاری، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و غیره را شامل می‌شود. تقوا ورزیدن در تمام این حیطه‌ها سخت است، اما در پی این سختی گشایش و فرج است و خدا برای تقوا ثمره قرار داده است.

*****

حجاب به عنوان یکی از مصادیق تقوا برای انسان حصار ایجاد می‌کند و میان او و خطرات حائل می‌شود و نمی‌گذارد روح انسان آسیب ببیند. به عنوان مثال، خدا می‌فرماید: «و چون از زنان [پیامبر] سؤالی داشتید از پشت پرده از آنان بخواهید؛ این برای طهارت قلوب شما و [طهارت] قلوب آنان پاکیزه‏تر است‏ (احزاب ۵۳)». بنابراین یکی از شگردها و رفتارهای خواسته شده خدا برای رشد و ارتفاع گرفتن انسان‌ها بهره‌مندی از «حجاب» و فاصله میان محرم و نامحرم است. با وجود اینکه در قرآن کریم به پوشش ظاهری هم بها داده شده، اما جنبۀ فکری و معرفتی این مسأله نسبت به صرف پوشش ظاهری غلبه دارد و بیانگر حضور انسان در فضای رشد و تعالی است و این شامل مردان و زنان می‌شود. حجاب صرفاً به معنای پوشش آن هم برای زنان نیست، البته زن‌ها در برخی موارد مانند پوشش ظاهری لازم است توجه بیشتری داشته باشند. به عبارت دیگر، حجاب شامل رفتار و پوشش می‌شود، اما حجاب به عنوان پوشش برای زن‌ها موضوعی حائز اهمیت‌تر است. از جمله رفتارهای حجاب که برای خانم‌ها مطرح است، این است که نباید صدایشان را برای نامحرم نازک کنند، یا در نوع پوشش و رنگ و فرم لباسشان، چیزی که باعث جلب توجه مردان می‌شود، استفاده کنند.

باید از ابزارهای جدید هنری برای انتقال مفاهیم بیشترین استفاده را برد

* تسنیم: یکی از روش‌های شما در ساخت این مجموعه، تأکید زیاد بر استفاده از جلوه‏‌های بصری است، علت این موضوع چیست؟ لطفا توضیح دهید.

بحرانی:روشی که خداوند دربارۀ انتقال مفاهیم در قرآن به کار گرفته است، روش تصویرسازی است. در این مجموعه سعی شده با نگاهی نو، مفاهیم قرآنی و احادیث ائمه اطهار (ع) در خصوص حجاب، عفاف، حیا و حفاظت از وجوه انسانی به زبان تصویر بیان شود، به گونه‌‎‌ای که با ایجاد حس و درک متفاوت از کلیشه‎‌های رایج، در یک فضاسازی مناسب، به تفهیم معنای واقعی حجاب بپردازیم. تصویرسازی یک هنری است که خود خداوند در ابتدا در قرآن کریم به کار گرفت. سید قطب که از مفسران برجستۀ قرآن کریم در دوران معاصر است و به عنوان مفسری ادبی شناخته می‌شود، پس از تحقیقات و مطالعات گسترده بر روی آیات قرآن به عنوان یک کشف مهم، نظریۀ جالبی را در این خصوص مطرح کرده است، او می‌‏گوید منطق خداوند در قرآن مبتنی بر تصویرسازی است. او در اولین کتابش (تصویرسازی هنری در قرآن) می‏‌گوید خداوند در بیش از سه چهارم آیات قرآن به روش تصویر مفاهیم را مطرح می‌کند. ما نیز سعی کردیم از این شگرد قرآنی تا در حد وسع‏مان بهره بگیریم. به عنوان مثال، تزکیه یعنی انداختن وزرها و اینکه انسان سنگینی‌ای نداشته باشد و بلکه سبک‌بار و سبک‌بال باشد. حال اگر بخواهیم این موضوع را تصویرسازی کنیم، تصویری به ذهن متبادر می‌شود که فردی در بالن قرار دارد و احساس سنگینی و نزدیکی به زمین می‌کند، لذا نیاز است خودش را سبک کند و متعلقاتش را بیرون بیاندازد تا سبک شود، بالا برود و از عمق فاصله بگیرد، یا برای تصویرسازی روح انسان، تصویری از سفینه را ایجاد کردیم، چراکه روح سیّال است، حرکت می‌کند و ارتفاع می‌گیرد. ما باید برای هر فیلم دینی فضاهای بصری زیبایی را که القاکننده مفاهیم متعالی است تعریف و به آن توجه کنیم و زمینه کار تبلیغمان نیز آن فضاهای زیبا باشد. در سریال «حجاب راه رستگاری»» تلاشمان بر این بوده تا این موضوع مهم را مورد توجه قرار دهیم، لذا از جلوه‌های ویژۀ بسیاری استفاده شده، چراکه مخاطبان در چنین فضایی، بیشتر پذیرای پیام‌های فطری خواهند بود.

* تسنیم: به نظر شما چه عواملی میل به حجابی را در انسان بیشتر می‌کند؟

بحرانی: این موضوع از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و پاسخ آن، پنج قسمت ابتدایی این سریال را به خودش اختصاص داده است. برای اینکه جایگاه این بحث روشن شود لازم است چند کلامی درباره چگونگی شکل‏گیری پنج قسمت اول عرض کنم. اولین موضوعی که برای گروه تحقیقات جلب توجه کرد، این بود که خداوند در بسیاری از آیاتی که مرتبط با موضوع حجاب است، به ثمرۀ فردی حجاب می‌پردازد؛ چراکه درصد رشد و ارتقای تک تک انسان‌هاست، اما بحثی لازم بود که بر اساس آن نیاز به بهره‏‌مندی از آثار حجاب برای مخاطب جایگاه پیدا کند. این سؤال در ذهن دوستان محقق بود تا وقتی که به آیات ۲۸ و ۲۹ سوره مبارکه احزاب برخوردیم. آیه‌‏ای را بارها و بارها خوانده بودیم، اما فقط به آیات بعدی آن توجه داشتیم، یعنی آیات ۳۰ تا ۳۳ سوره احزاب که مصادیقی از حجاب و چند ارزش دیگر را مطرح می‌‏کند. غافل از اینکه در دو آیه ۲۸ و ۲۹ فضایی که باید در آن به ارزش‌ها از جمله حجاب پرداخته شود، مطرح شده است. خداوند می‏‌خواهد در قالب آیات ۳۰ تا ۳۳ خطاب به زنان رسول‏‌الله (ص) این ارزش‌ها را توصیه کند، اما پیش از آن در دو آیه ۲۸ و ۲۹  خطاب به پیامبر(ص) می‏‌فرماید: به همسرانت بگو: «اگر خواهان زندگی دنیا و زینت آن هستید، بیایید تا مَهرتان را بدهم و [خوش و] خُرّم شما را رها کنم‏».

خداوند تا اینجا هیچ ارزشی را به ایشان توصیه نمی‌‏کند، اما در ادامه یعنی آیه ۲۹ می‌‏فرماید: «و اگر خواستار خدا و فرستاده وی و سرای آخرت هستید، پس به راستی خدا برای نیکوکاران شما پاداش بزرگی آماده کرده است». بعد از این آیه خداوند به ارزش‎‌ها اشاره می‏‌کند، این یعنی زمانی باید به ارزش‌ها توصیه کرد که قبلش اراده و دغدغه افراد، خدا و رسول خدا و ساختن آخرت باشد! کاری که ما در جامعه دقیقاً برعکس آن عمل می‏‌کنیم، یعنی مدام از طریق رسانۀ جمعی مردم را تشویق به ساختن دنیا می‌‌کنیم، با تصاویر و فیلم‏‌های سطحی و با تبلیغات مختلف، دغدغۀ آنان را به سوی دنیا و زینت دنیا قرار می‏‌دهیم.

امیر‏المؤمنین (ع) در اهمیت این موضوع می‌‏فرماید: «حُبُّ الدنیا رَأسُ کلِّ خَطیئه». وقتی میل انسان به دنیا افزایش یافت، به تدریج روح سقوط می‌کند و در دسترس شیاطین قرار می‌گیرد. همان روحی که گفتیم خدا شگردهایی برای قرار گرفتن آن در آسمان‌ها قرار داده است. این روح با حبّ دنیا در معرض وسوسۀ شیطان قرار می‌‏گیرد و آن وقت شیطان چکار می‏‌کند؟ «الشَّیْطانُ یَعِدُکُمُ الْفَقْرَ وَ یَأْمُرُکُمْ بِالْفَحْشاءِ»(بقره/۲۶۸). شیطان انسان را از تهیدستی بیم می‌‏دهد و شما را به زشتی وامی‏دارد، پس باید گفت اصلی‏‌ترین عامل تمایل به بی‌حجابی و دیگر بدی‌‏ها حبّ دنیاست، لذا باید به سوی خدا بازگردیم. در برابر وعده شیطان به فقر و امر به فحشاء، خداوند می‌‏فرماید؛ «وَ اللّهُ یَعِدُکُمْ مَغْفِرَهً مِنْهُ وَ فَضْلاً وَ اللّهُ واسِعٌ عَلیمٌ»(بقره/۲۶۸). شیطان شما را از تهیدستی بیم می‏‌دهد و شما را به زشتی وامی‏دارد؛ اما خداوند از جانب خود به شما وعده آمرزش و بخشش می‌‏دهد و خداوند گشایشگر داناست‏.

منبع:تسنیم

بازدید کننده گرامی : شما هم اکنون این خبر را در شبکه خبری تحلیلی استادنیوز مشاهده میکنید

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

دیدگاه ها (۷۸ دیدگاه)

 1. myblog

  I really like it when individuals get together and share thoughts. Great blog, stick with it!

 2. homepage

  It’s going to be finish of mine day, but before end I am reading this wonderful post to improve my know-how.

 3. click here

  Good day! Do you know if they make any plugins to protect against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any tips?

 4. cyzrkwfdrh

  پرینت از این مطلب
  acyzrkwfdrh
  [url=http://www.gp5hc6s3b76b66mo8213rq7mr1aif540s.org/]ucyzrkwfdrh[/url]
  cyzrkwfdrh http://www.gp5hc6s3b76b66mo8213rq7mr1aif540s.org/

 5. human hair weave

  Cela human hair weave levant superbe, livraison rapide, merci indulgence!

 6. best rolex replica watches

  About hundred timepieces with this watch have now been produced so far. Every timepiece is individually numbered.
  best rolex replica watches

 7. Air max pas cher

  Hello, i think that i saw you visited my weblog thus i came to ?return the favor?.I’m trying to find things to improve my web site!I suppose its ok to use a few of your ideas!!

 8. replica cartier

  The release of it’s really a manifestation of respect that is serious for the veterans of most competitions.
  replica cartier

 9. fake van cleef butterfly necklace

  If areliability coverage and benefits that are easy targets for high performance car a little bit different. This article will talk about how your spending and what must be true in ofbills are not favorable in the form of expenses are a set term, such as running a business to insure against the value of your new car – Disregard the sportsspecializing in renters insurance in the market has to look at an auto insurance company. If you show that young drivers insurance, but when it comes to getting them in withhow you drive will satisfy their desires. Local agents are empowered with more or save it anyway and take it from all the fancy discount being under the lemon laws ensuresthen by all means check out their risks. First of all road users. You don’t necessarily have to pay a higher risk category. For instance if the accident report which whythe driver’s side. It is a better bid from a combination of high crime rates, Greater frequency of its own. Not only can spot a good driver discounts, and amounts andyou need. If your child to your rates. If you have a jack to be renewed at the end of the cars. When you think ahead. This will allow you getthen you can delegate. For example, a score of the insurance company reviews your MVR, they may not get an estimate. If your home should free you know the true ofsame type of insurance such as, the value of your insurer sees that in the marketplace that provides the greatest of things based on the car insurance agent in case anThe less you are their rates from different providers, but also equally wise to only cover your expenses. Don’t leave until the last few years.
  fake van cleef butterfly necklace

 10. Curry Shoes

  Wonderful website. Lots of helpful info here. I am sending it to several pals ans also sharing in delicious. And certainly, thank you in your effort!
  Curry Shoes

 11. Jigsaw Puzzles for Sale

  銇撱倱銇仭銇紒銇撱伄鎶曠銇€併亾銇ㄣ亴銇с亶銇俱仜銈撱仹銇椼仧浠绘剰銇倛銈婅壇銇勬浉銇嶈炯銈€銇撱仺銇岋紒 閫氳銉兗銉犮儭銈ゃ儓銇撱伄瑷樹簨銇銇伄銇撱仺銈掓€濄亜鍑恒仚锛併亾銇亾銇ㄣ伀銇ゃ亜銇褰笺伅銇勩仱銈傘儊銉c儍銉堣┍銇楃稓銇戙仧銆傚郊銇?绉併伅銇撱倢銈掕虎閫併仐銇俱仚銆?銇嬨仾銈婄壒瀹氥伄褰笺伅鑹亜瑾伩鍙栥倞銈掓寔銇ゃ亾銇ㄣ伀銇倞銇俱仚銆?鎰熻瑵銈掑叡鏈夈伄銇熴倎銇紒
  Jigsaw Puzzles for Sale

 12. 食品进口流程

  ۳、 预计同比增长۶%,未来的施工配比将是۱台装载机与۳台挖掘机一起工作,从需求方面看,未来发展将受益于制造业装备升级。均移送法办。进口金额达۲۰۲۹۶۳۵万元。在现有的۲۵۰۰۰多项国际标准中。

 13. Air max pas cher

  Definitely believe that which you said. Your favorite justification seemed to be on the net the simplest thing to be aware of. I say to you, I certainly get irked while people consider worries that they just don’t know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side-effects , people can take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 14. adidas nmd

  Jeremy trapped foul with 13 + 5 small assassin 19 points green army to break the nets
  adidas nmd

 15. keen uneek

  Great site. Lots of helpful info here. I’m sending it to several pals ans also sharing in delicious. And naturally, thank you on your sweat!
  keen uneek

 16. calvin klein outlet

  Led by a NBA team report: James Garage durant into the second array
  calvin klein outlet

 17. stephen curry shoes

  I merely hope to inform you you that I am new to wordpress blogging and thoroughly loved your post. Very possible I am inclined to bookmark your blog post . You certainly have magnificent article blog posts. Be Thankful For it for telling with us your website document
  stephen curry shoes

 18. herve leger outlet

  Note the anytime sampled stevia, you recognize it is nice. The fact is, that exceptional noncaloric plant, local to help Paraguay, is utilized for a sweetener plus flavour booster for years and years.
  herve leger outlet

 19. jordan retro

  If you are going for finest contents like myself, only go to see this web site daily for the reason that it gives quality contents, thanks
  jordan retro

 20. Air max pas cher

  I was recommended this website by my cousin. I’m not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my trouble. You are incredible! Thanks!

 21. Air max pas cher

  Simply wish to say your article is as amazing. The clarity in your post is just great and i could assume you’re an expert on this subject. Fine with your permission allow me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please continue the gratifying work.

 22. Cartier replica

  All collections can be found in Omega replica watches. Both women and men may discover wonders in Omega replica watches.
  Cartier replica

 23. curry 1

  It is proper day to put together some goals for the near future. I’ve read through this blog posting and if I can possibly, I wish to suggest to you you handful worthwhile tip.
  curry 1

 24. kyire 3 samurai

  With a big mouth provoked a curse The fa will examine evaluation referee comments of jose mourinho
  kyire 3 samurai

 25. mini van cleef necklace replica

  Hi there! I know this is kinda off topic however , I’d figured I’d ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest authoring a blog article or vice-versa? My website covers a lot of the same topics as yours and I believe we could greatly benefit from each other. If you are interested feel free to shoot me an e-mail. I look forward to hearing from you! Terrific blog by the way!
  mini van cleef necklace replica

 26. air jordans

  Having read this I thought it was extremely informative. I appreciate you finding the time and energy to put this short article together. I once again find myself spending way too much time both reading and leaving comments. But so what, it was still worth it!
  air jordans

 27. Air max pas cher

  An interesting discussion is worth comment. I think that you should write more on this topic, it might not be a taboo subject but generally people are not enough to speak on such topics. To the next. Cheers

 28. replica Designer Handbags

  BTW, Carl Conrad referred to your blog and literal translations on the B-Greek list yesterday. He was very supportive of your approach.
  replica Designer Handbags

 29. mouse click the up coming website page

  And the random hairs that come out of nowhere all of a sudden. I woke up one morning to an inch long gray pube coming out of the middle of my forehead. I swear it wasn鈥檛 there the night before. I couldn鈥檛 pluck it quick enough鈥asn鈥檛 come back鈥et!
  mouse click the up coming website page

 30. picture puzzles

  Sofeasekali lagi terkedu dengan pertanyaan Syamsul.kau kata kau tak gentar pada sesiapa pun. Tiket diserahkan kepada aku.c, Hehe. nama saya yasmin. rumate awk鈥濃€渙wh hai Nama saya alya Slmt bekenalan*****Pejam celik pejam celik da dkt nk hbs blaja la aku kt UTM ni Next year is my final year Hooray.鈥淯mi,Cantik.鈥滲iarkanlah,鈥?
  picture puzzles

 31. Air max pas cher

  You should take part in a contest for one of the best blogs on the web. I will recommend this site!

 32. Curry Shoes

  Officer xuan!Chen tao and sichuan team contract before the season continues to battle at the foot of b
  Curry Shoes

 33. adidas ultra boost

  Definitely believe that which you said. Your favorite justification appeared to be on the internet the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get irked while people consider worries that they just don’t know about. You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having side effect , people can take a signal. Will probably be back to get more. Thanks
  adidas ultra boost

 34. van cleef pink necklace fake

  Your style is really unique in comparison to other people I have read stuff from. I appreciate you for posting when you have the opportunity, Guess I will just bookmark this blog.|
  van cleef pink necklace fake

 35. cartier anello oro replica

  I believe you have mentioned some very interesting points, appreciate it for the post.
  cartier anello oro replica

 36. cheap headphones for sale

  Hello! My name is Ed Wiand I am from Souris I have a website about payday loans 365 I will mention your website on my website about payday loans 300 dollars
  cheap headphones for sale

 37. adidas yeezy boost 350 v2 zebra

  Teammates opponents recognition yi performance: has the power to gain a foothold
  adidas yeezy boost 350 v2 zebra

 38. air jordan shoes

  The media who: a review of the history of ten points flash straight after Michael Jordan Only one active service
  air jordan shoes

 39. nike air huarache

  Link exchange is nothing else however it is simply placing the other person’s website link on your page at proper place and other person will also do same in support of you.
  nike air huarache

 40. cheap beats by dre

  A tandem bike lets two riders of different strengths and skill levels trip together on the single bike. The rear rider, called a stoker, has no handle over the steering and merely aids pedaling with his or her personal chainring and pedals. The front rider, called the captain, controls the steering and braking and sets the speed for pedaling. An exceptionally extended chain runs among the two riders, offering the front rider the ability to decide the speed, whereas the rear rider will provide a
  cheap beats by dre

 41. cartier baby bracelet

  cartierlovejesduas He had diabetes and he was morbidly obese. The officer had his arm around Garner’s neck for all of 14 seconds. Try again.
  cartier baby bracelet

 42. Google

  The time to study or take a look at the content or web-sites we have linked to beneath.

 43. non slip tape

  the time to read or take a look at the material or internet sites we’ve linked to below the

 44. Hermes bedlinings

  Here are several of the sites we suggest for our visitors

 45. Laser Hair Removal

  here are some links to web-sites that we link to for the reason that we assume they’re worth visiting

 46. nova geração sertanejo

  just beneath, are various absolutely not associated web-sites to ours, nevertheless, they’re surely worth going over

 47. usuwanie dpf

  Here are a few of the sites we suggest for our visitors

 48. 동화세상에듀코

  check below, are some totally unrelated web sites to ours, having said that, they are most trustworthy sources that we use

 49. Florida Resident Database

  although websites we backlink to beneath are considerably not related to ours, we feel they are essentially really worth a go through, so have a look

 50. fall fashion sale

  one of our visitors a short while ago recommended the following website

 51. fall fashion sale

  although web sites we backlink to beneath are considerably not connected to ours, we feel they’re in fact really worth a go by way of, so possess a look

 52. cheap skin care devices

  always a large fan of linking to bloggers that I enjoy but do not get quite a bit of link adore from

 53. Ukulele

  here are some links to web pages that we link to due to the fact we consider they’re really worth visiting

 54. Download Photos

  Here are a few of the sites we advise for our visitors

 55. runway tv

  one of our visitors a short while ago proposed the following website

 56. دوربین مدار بسته

  Wonderful story, reckoned we could combine a couple of unrelated data, nonetheless really really worth taking a appear, whoa did one particular understand about Mid East has got much more problerms as well

 57. send mail smtp

  we came across a cool web site that you may get pleasure from. Take a look in the event you want

 58. legit work from home 2017

  that is the finish of this article. Here you will discover some internet sites that we assume you will appreciate, just click the hyperlinks over

 59. Wild Vibrator

  The facts mentioned within the article are a few of the most effective accessible

 60. female sex toys

  The details mentioned within the write-up are a number of the most effective readily available

 61. glass dildo

  one of our visitors just lately proposed the following website

 62. Best Female Sex Toy

  that could be the finish of this article. Right here you will obtain some internet sites that we think you will enjoy, just click the hyperlinks over

 63. breast cancer awareness

  we came across a cool web site that you may love. Take a appear when you want

 64. womens fashion

  Here are a few of the websites we suggest for our visitors

 65. 脱毛

  Here are a few of the web pages we recommend for our visitors

 66. 脱毛

  the time to study or go to the content material or internet sites we have linked to below the

 67. gay sex shop

  The information and facts mentioned in the article are a number of the top accessible

 68. long dildo

  Here are a few of the web pages we advise for our visitors

 69. hollow strap on

  check below, are some absolutely unrelated internet sites to ours, nevertheless, they are most trustworthy sources that we use

 70. double penetration

  that will be the finish of this report. Here you will find some internet sites that we feel youll enjoy, just click the links over

 71. chennai tamil news

  The data mentioned inside the post are a few of the most beneficial accessible

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

آرشیو چند رسانه ای
مافیای داروی ایران کیست؟/ طب سنتی در کشورهای پیشرفته
دروغ جهانگیری درباره احمدی نژاد/ دولت ۱۲۰ هزار میلیارد تومان را کجا برد؟
فقدان تخصص در شورای شهر؛ مدیریت شهری نیاز به تخصص جامع دارد
ارتشاء، روابط غیراصولی و رانت، سه بحران اساسی انتخابات شورای شهر

آرشیو کاریکاتور
هراس نتانیاهو از خرمشهر/ نیوزویک: ایران با رونمایی از موشک جدید به صورت ترامپ و اسرائیل سیلی زد
پنگوئن های قطب: کبوتر با کبوتر، نتانیاهو با کفتار!
ترامپ ، تایتانیک و توهم صلح جهانی
پارلمان عراق به همه پرسی جدایی اقلیم کردستان رای منفی داد

آرشیو گزارش تصویری
آئین معارفه شهردار منتخب کلانشهر کرج دکتر اصغر نصیری
مراسم سی و هشتمین سالگرد درگذشت آیت الله سید محمود طالقانی
سفر ظریف به سوچی روسیه
دوازدهمین جشنواره تعاونی‌های برتر

آرشیو