سایز متن   /

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم تعداد طرح‌های کلان ملغی شده را ۱۵ طرح عنوان کرد و گفت: ملغی اعلام شدن این طرح‌ها به دلیل نبودن دستگاه متقاضی و اعتبارات است، ضمن آن که اجرای این پروژه‌ها در اختیار وزارت علوم قرار ندارد و در شورای عتف نسبت به تعیین تکلیف این پروژه‌ها اقدام می‌شود.

به گزارش استادنیوز, دکتر وحید احمدی در نشست خبری امروز با اشاره به وضعیت ایران در حوزه نوآوری افزود: بر اساس آمارهای منتشر شده از سوی مؤسسه وایپو،‌ دانشگاه کرنل و موسسه اینسید، رتبه جهانی ایران در شاخص جهانی نوآوری در سال ۲۰۱۷، هفتاد و پنجم است. این در حالی است که ایران در این شاخص در سال ۲۰۱۶ رتبه ۷۸، در سال ۲۰۱۵ رتبه ۱۰۶ و در سال ۲۰۱۴ رتبه ۱۲۰ را کسب کرده بود.

وی با بیان اینکه در این رتبه‌بندی وضعیت ۱۲۷ کشور مورد بررسی قرار گرفته بود، خاطر نشان کرد: علاوه بر آن بر اساس نظام رتبه‌بندی لایدن هیچ دانشگاه ایرانی در سال ۲۰۱۲ در رتبه‌بندی‌های این پایگاه وارد نشده بود، ولی در سال ۲۰۱۳ تعداد ۵، در سال ۲۰۱۵ تعداد ۱۲، در سال ۲۰۱۶ تعداد ۱۴ و در سال ۲۰۱۴ تعداد ۱۸ دانشگاه ایران به عنوان دانشگاه‌های برتر در این نظام رتبه‌بندی وارد شده است.

احمدی تعداد دانشگاه‌های برتر ایران در دنیا را در نظام رتبه‌بندی اسکوپوس در سال ۲۰۱۷، ۵ و در نظام رتبه‌بندی تایمز تعداد ۱۲ دانشگاه عنوان کرد و یادآور شد: تعداد دانشمندان برتر ایرانی در میان یک درصد دانشمندان برتر دنیا در سال ۲۰۱۴ ، ۱۷۳ نفر است که این تعداد در سال ۲۰۱۶ به ۲۰۸ نفر بالغ شد.

وی به رتبه علمی ایران از نظر تولید مقالات علمی اشاره کرد و ادامه داد: بر اساس اطلاعات پایگاه آی اس آی، ایران از نظر تولید علمی در سال ۲۰۱۲ ، رتبه ۱۷ ، در سال ۲۰۱۳ رتبه ۱۸ و در سال ۲۰۱۴ رتبه ۱۴ را کسب کرده است و این رتبه در سال ۲۰۱۷ به ۱۶ رسیده است.

به گفته دبیرکل شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری، بر اساس آمارهای اسکوپوس رتبه ایران در سال ۲۰۱۲، ۲۰ بوده، در سال ۲۰۱۳ رتبه ۲۱ و در سال ۲۰۱۴ رتبه ۲۱ را کسب کرده و در سال ۲۰۱۷ به رتبه ۱۶ نائل شده است.

 معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تعداد مقالات چاپ شده از سوی محققان ایرانی را در پایگاه آی اس آی در سال ۲۰۰۰، ۱۷۴۶ مقاله عنوان کرد و ادامه داد: مقالات منتشر شده در این پایگاه در سال ۲۰۱۳ به تعداد ۳۱ هزار و ۱۹۱ مقاله، در سال ۲۰۱۴ به تعداد ۳۳ هزار و ۴۵۷ مقاله، در سال ۲۰۱۵ به تعداد ۳۸ هزار و ۴۵۱ مقاله و در سال ۲۰۱۶ به تعداد ۴۶ هزار و ۱۵۹ مقاله بوده است.

وی یادآور شد:  بر اساس اطلاعات اسکوپوس، ایران در سال ۲۰۱۶ موفق به انتشار ۵۰ هزار و ۷۳۹ مقاله شده است که این تعداد در سال ۲۰۱۵ تعداد ۴۳ هزار  و ۹۳۴ مقاله، در سال ۲۰۱۴ تعداد ۴۴ هزار و ۳۵۷ مقاله و در سال ۲۰۱۳ تعداد ۴۱ هزار و ۸۵۶ مقاله بوده است.

میزان مشارکت ایران در تولید علم جهانی

احمدی با اشاره به وضعیت ایران در میزان مشارکت کشور در تولید مقالات علمی دنیا یادآور شد: بر اساس آمارهای پایگاه آی اس آی سهم ایران در تولید مقالات علمی دنیا در سال ۲۰۱۷، ۱٫۹۵ درصد و بر اساس اطلاعات پایگاه اسکوپوس ۱٫۹۷ درصد بوده است.

 وی ادامه داد: وضعیت ایران در زمینه تولیدات علمی در میان کشورهای مسلمان قابل توجه است؛ به گونه‌ای بر اساس پایگاه اسکوپوس و آی اس آی ایران موفق به کسب رتبه اول در زمینه تولیدات علمی در بین کشورهای اسلامی شده است.

معاون وزیر علوم، تعداد مقالات برتر ایران از مقالات یک درصد مقالات برتر دنیا در پایگاه آی اس آی را ۳۷۵ مقاله در سال ۲۰۱۶ عنوان کرد و ادامه داد: این تعداد در سال ۲۰۱۵ به میزان ۲۲۴ مقاله و در سال ۲۰۱۴ به میزان ۱۷۶ مقاله به ثبت رسیده است.

تعداد مقالات داغ محققان کشور

 احمدی با اشاره به آمارهای منتشر شده در زمینه تعداد مقالات داغ و پر استناد محققان کشور، توضیح داد: ایران موفق به ارتقای ۱۷ پله‌ای در رتبه کیفیت تولیدات مقالات داغ و پر استناد در سال‌های اخیر شده است.

وی ادامه داد: سهم ایران از کل علم دنیا و علم برتر دنیا نیز قابل توجه است، به گونه|‌ای که بر اساس پایگاه آی اس آی سهم ایران از کل مقالات یک درصد برتر دنیا در سال ۲۰۱۶، ۲٫۴ درصد بوده که این سهم در سال ۲۰۱۵، ۱٫۶ درصد گزارش شده است. علاوه بر آن سهم ایران از کل کمیت تولید علم دنیا در سال ۲۰۱۶، ۱٫۸ درصد و در سال ۲۰۱۵، ۱٫۵ درصد بوده است.

رشد شتاب علمی ایران

احمدی با بیان اینکه رتبه شتاب علمی ایران در رشد تولید مقالات علمی میان ۲۵ کشور برتر علمی دنیا مورد بررسی قرار گرفته است، گفت: این رتبه در سال ۲۰۱۶ یک بوده است، همچنین ایران در سال ۲۰۱۵ رتبه پنج، در سال ۲۰۱۴ رتبه هشت و در سال ۲۰۱۳ رتبه ۲۵ را کسب کرده است.

به گفته وی در این رتبه‌بندی وضعیت رشد شتاب علمی ایران با کشورهای پیشرو دنیا در زمینه علم وفناوری مانند آمریکا، ژاپن و کشورهای اروپایی مورد مقایسه قرار گرفته است که در حال حاضر ایران با نرخ رشد ۲۰ درصد به رتبه اول دنیا رسیده است.

دبیر کل شورای «عتف» اضافه کرد:‌ علاوه بر آن ایران در سال‌های اخیر رشد قابل ملاحظه‌ای از نظر ثبت مقالات علمی در  پایگاه آی اس ای داشته است به طوری که رشد مدارک ثبت شده ایران در سال ۲۰۱۲ هفت درصد گزارش شده که این رشد در سال ۲۰۱۶ بیست درصد بوده است. این در حالی است که متوسط رشد مدارک علمی در این سال ۶ درصد گزارش شده است.

وی ادامه داد:‌ کشورهای روسیه با ۱۸٫۷ درصد، هند با ۱۰٫۵ درصد، لهستان با ۱۰٫۲ درصد و چین با ۸٫۸ درصد در رتبه بعد از ایران قرار گرفته‌اند.

احمدی به بیان وضعیت ایران در زمینه تعداد مقالات منتشر شده در کیفی‌ترین مجلات دنیا پرداخت و گفت: بر اساس اعلام پایگاه آی اس آی ایران در پنج سال اخیر رشد قابل ملاحظه‌ای را از نظر رشد کیفی مجلات چارک اول دنیا داشته است؛ به طوری که این تعداد از ۶ هزار و ۵۰۰ مقاله در سال ۲۰۱۲ به هشت هزار و ۲۵۰ مقاله در سال ۲۰۱۶ رسیده است.

رتبه علمی ایران در رشته‌های علمی

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم با اشاره به وضعیت علمی رشته‌های مهم دانشگاهی در کشور خاطرنشان کرد: بر اساس اعلام پایگاه اسکوپوس، ایران در حوزه مهندسی اقیانوس با ارتقای ۹ پله‌ای نسبت به سال ۲۰۱۱ توانسته است از رتبه ۱۸ در سال ۲۰۱۱ به رتبه ۹ در سال ۲۰۱۵ نائل شود.

وی با اشاره به رشد ۶ رتبه‌ای ایران در حوزه مهندسی هوا فضا گفت: ایران از رتبه ۱۷ در سال ۲۰۱۱ به رتبه ۱۱ در سال ۲۰۱۵ و در حوزه مهندسی انرژی از رتبه ۹ در سال ۲۰۱۱ به رتبه ۵ در سال ۲۰۱۵ رسیده است.

بررسی وضعیت فناوری ایران

احمدی با بیان اینکه تعداد پارک‌های علم و فناوری در کشور از ۳۱ پارک به ۴۱ پارک افزایش یافته است، اظهار کرد: سیاست کلی وزارت علوم توسعه پارک‌های تخصصی و بخش خصوصی است که در این راستا اقدام به راه‌اندازی پارک فناوری آی سی‌تی با مشارکت وزارت ارتباطات کرده‌ایم.

 وی تعداد مراکز رشد و فناروی را ۱۷۸ مرکز ذکر کرد و ادامه داد: در سال ۲۰۱۲ هیچ شرکت دانش‌بنیانی در پارک‌های علم و فناوری ایجاد نشده بود که دلیل آن اجرایی نشدن قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان بوده است که با اجرایی شدن این قانون در سال ۹۵ تعداد یک هزار و ۱۵۰ شرکت دانش‌بنیان در پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد مستقر شدند.

احمدی تعداد واحدهای فناور مستقر در پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد را ۴ هزار و ۵۵۶ واحد عنوان کرد و یادآور شد: بر اساس اطلاعات استخراج شده با ایجاد این تعداد واحد فناور و شرکت دانش‌بنیان در سال ۲۰۱۶ به میزان ۳۰ هزار نفر شغل در پارک‌های علم و فناوری ایجاد شده است.

معاون وزیر علوم از صادرات ۲۳۱ میلیون دلاری پارک‌های علم و فناوری در سال ۲۰۱۶ خبر داد و خاطرنشان کرد: خوشبختانه در سه سال اخیر بیش از ۵۱۰ میلیون دلار صادرات محصولات دانش‌بنیان به ثبت رسیده است.

وی همچنین تعداد ثبت اختراع در پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد در سال ۹۵ را تعداد ۴۶۹ اختراع ذکر کرد و افزود: این تعداد در سال ۹۴، ۲۸۶ اختراع و در سال ۹۳ تعداد ۳۶۷ اختراع بوده است.

احمدی، ایجاد مناطق ویژه علم و فناوری را از دیگر اقدامات وزارت علوم برای توسعه فناوری در کشور ذکر کرد و یادآور شد: یکی از سیاست‌های اصلی دولت یازدهم در حوزه علم و فناوری توسعه مناطق ویژه علم و فناوری بوده است که با اقدامات صورت گرفته پنج منطقه ویژه در استان‌های خراسان رضوی، اصفهان، یزد، بوشهر و آذربایجان شرقی راه‌اندازی شده است.

آخرین وضعیت طرح های کلان ملی

معاون پژوهش فناوری وزیر علوم با اشاره به تصویب ۴۷ طرح کلان ملی خاطرنشان کرد: این پروژه‌ها در حوزه‌هایی چون انرژی، حمل‌ونقل و عمران، دفاع، امنیت ملی و سیاست خارجی، سلامت، امنیت غذایی و رفاه، صنایع معادن و ارتباطات، علوم انسانی، علوم پایه، کشاورزی، آب  و منابع طبیعی بوده است.

وی با اشاره به چالش‌های طرح‌های ملی، توضیح داد: از مهمترین چالش‌های این طرح‌ها نبود متقاضی و دستگاه سفارش‌دهنده برای این طرح‌ها بوده است. درصورت نبود دستگاه متقاضی حتی اگر این طرح‌ها نهایی شود، به بهره‌برداری نخواهند رسید؛ از این روی در شورای عالی عتف مصوب شد که این نوع طرح‌ها از دستور کار خارج شوند.

احمدی، نداشتن ردیف اعتباری مشخص را از دیگر چالش‌های این طرح‌ها نام برد و افزود: تا سال ۹۲ به میزان ۷۰ میلیارد تومان از ردیف‌های پراکنده به این طرح‌ها اختصاص یافته است.

 دبیر کل شورای عتف نداشتن مستندات، عدم تعریف زیرپروژه‌ها و نبود نظارت مشخص را از دیگر چالش‌های طرح‌های کلان ملی اظهار کرد و افزود: بر اساس تصورات غالب بر کشور وزارت علوم مسئول اجرای طرح‌های کلان ملی نیست، بلکه این طرح‌ها در شورای عتف تعیین تکلیف می‌شوند.

احمدی با بیان اینکه از ۴۷ طرح، ۳۴ طرح تعیین تکلیف شده‌اند، اظهار کرد: ۱۳ طرح به دلیل نداشتن اعتبارات و دستگاه متقاضی از دستور کار اجرا خارج شدند، ضمن آنکه اخیرا نیز دو طرح دیگر از دستور کار شواری عتف خارج شده است.

به گفته وی، در حال حاضر ۱۵ طرح به دلیل نداشتن اعتبار و دستگاه متقاضی ملغی اعلام شده است.

منبع:ایسنا

بازدید کننده گرامی : شما هم اکنون این خبر را در شبکه خبری تحلیلی استادنیوز مشاهده میکنید

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

آرشیو چند رسانه ای
مافیای داروی ایران کیست؟/ طب سنتی در کشورهای پیشرفته
دروغ جهانگیری درباره احمدی نژاد/ دولت ۱۲۰ هزار میلیارد تومان را کجا برد؟
فقدان تخصص در شورای شهر؛ مدیریت شهری نیاز به تخصص جامع دارد
ارتشاء، روابط غیراصولی و رانت، سه بحران اساسی انتخابات شورای شهر

آرشیو کاریکاتور
هراس نتانیاهو از خرمشهر/ نیوزویک: ایران با رونمایی از موشک جدید به صورت ترامپ و اسرائیل سیلی زد
پنگوئن های قطب: کبوتر با کبوتر، نتانیاهو با کفتار!
ترامپ ، تایتانیک و توهم صلح جهانی
پارلمان عراق به همه پرسی جدایی اقلیم کردستان رای منفی داد

آرشیو گزارش تصویری
آئین معارفه شهردار منتخب کلانشهر کرج دکتر اصغر نصیری
مراسم سی و هشتمین سالگرد درگذشت آیت الله سید محمود طالقانی
سفر ظریف به سوچی روسیه
دوازدهمین جشنواره تعاونی‌های برتر

آرشیو